Разплащане с карта - дискусия и анкета

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

За и против за разплащане с карта

За
106
76%
Против
34
24%
 
Общо гласове : 140
Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Разплащане с карта - дискусия и анкета

Мнение от Top Gun Maverick » 24 Яну 2018, 20:00

Както писах и в следната тема, коментарите ме провокираха да отворя тази:
viewtopic.php?f=4&t=426335
Нека не се акцентира само върху това кое е по-бързо, а да се обяснят всички предимства и недостатъци, които ви идват наум, а който е претеглил дали са му повече плюсовете или минусите, нека гласува.
Лично аз съм твърдо против и сега ще обясня на кратко.
Не е по-бързо. Никой не може да ме убеди, че когато горе-долу знам колко пари ще ми е сметката, нещо ми пречи да извадя приблизителната, а понякога и точната сума, защото неточните суми обикновено са в някакви хранителни магазини.
Самото разплащане веднага означава, че НАП знаят колко пари харчиш и ако се наложи ще ти обяснят как изяждаш и изпиваш 2000 лв. на месец и не можеш да имаш някаква друга сума за нещо си ако заплатата ти не го позволява. Също ще ти обяснят как живота ти е започнал преди 5 години и няма как да имаш някакви спестени пари, които да си изхарчил точно през тия 5 години. :mhihi: Е, освен ако нямаш документ за тях, но пак не е ясно дали ще го признаят. Това го пиша защото го знам. Даже и почивките ще ти изкарат, които си плащал ако са с карта, ако са в КЕШ е много трудно да го направят.
Другото, което е, може да се случи случайно от сметката ти да изчезнат някакви пари, по някаква причина, примерно както колегата каза, че едни чистачки са му излезнали 612.50 вместо 12.50 и ще има бая време да се разправя, а сега е със счупен крак, а и дори да беше здрав, всичко е време, а времето е пари, плюс разкарване(самото придвижване пак е пари) и едва ли не молене да върнат твоите пари. Като почнеш да разчиташ на тия карти спокойно може да се случи така, че да ти я глътне банкомата или да ти откажат плащане в някой магазин(което лесния вариант защото просто ще върнеш покупките, но в ресторант какво правиш?)или някъде другаде. За теглене от банкомат изобщо не искам и да чуя, няма да обяснявам и там престъпните схеми, които са просто бонус към възможните кофти ситуации с банката. Колегата каза за ОББ, преди години на един колега жена му я хванаха, че е теглила дребни суми пари от разни хора, които редовно не са в страната и рядко теглят пари от сметката си, което предполагало, че не ги следят. Бая време е теглила от много хора(по няколко пъти)преди някой да се усети. Не я осъдиха ефективно, нали се сещате. :mhihi:
И в темата става дума предимно за дребни суми, макар аз и 5 и 6 цифрени пак не бих платил с карта или по сметка ако имам тази възможност, понеже там още повече важат нещата за НАП. :mhihi:
Преди време ми звъня някаква да ми казва за бяла карта дали съм имал, още като го чух и питах каква е и ми отговориха заявих, че НИКОГА не съм имал кредитна карта, че няма и да имам, не съм имал дори дебитна с изключения на една от един сайт за залагания на мачове години и една друга да преведат някакво бащинство там от сорта на 150 или и 60 лева. :mhihi:
Та лично аз съм против, против, и пак против, освен ако документално не се изисква, макар, че и тогава най-вероятно ще откажа покупката ако е възможно да направя алтернативна другаде и става дума за голяма сума пари разбира се.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Разплащане с карта - дискусия и анкета

Мнение от c04 » 24 Яну 2018, 20:04

Ем, картата е удобна, когато нямаш достатъчно кешовица :mhihi: Аз лично не съм гласувал засега, понеже съм и за 2-те :ok: Имам карта, но общо взето е за много крайни случай, иначе си разчитам на кеша :lalala:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 356
Регистриран на: 11.09.2010
Местоположение: Кричим
Пол: Мъж

Re: Разплащане с карта - дискусия и анкета

Мнение от mfandakov » 24 Яну 2018, 20:10

В страната рядко плащам с карта,само защото е по бавно/не ми се занимава ,чакане ,пинове ,бележки/.
Но в чужбина плащам почти винаги с карта.
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Разплащане с карта - дискусия и анкета

Мнение от alekangg » 24 Яну 2018, 20:22

Всеки да си плаща както му е кеф, ама разни изблици на сульо, как не го кефело, че друг плащал с карта или пък в кеш са ми много смешни.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 478
Регистриран на: 14.03.2014
Пол: Мъж
Кара: e70 3.0d
Детайли за колата: remapped

ex: E46 320d 2005
ex: E36 316i 1998

Re: Разплащане с карта - дискусия и анкета

Мнение от cmdkick » 24 Яну 2018, 20:27

Като отидеш в магазина и сметката ти като е 37.32 и като дадеш 50-тачка и тя като ти върне банкнота от 10 и една шепа стотинки които като сложиш в джоба и гащите ти падат на земята, половината от тях после падат измежду седалките на колата (в черната дупка, доказано е че всяка кола има такава дупка в която безследно изчезват без право на помилване) следващия път в който отвориш портофейла и видиш 10-ка, какво излиза... Освен ако не пиеш кафе от някоя машина автомат и извикаш някой мравояд да ти извади стотинките от релсите на седалката... Няма как с карта да не е по-добре. Но кеш-а си е също толкова удобен особено ако правиш нещо под масата.
Tires are evil - destroy them all ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 99
Регистриран на: 2.03.2003
Местоположение: Банкянец

Re: Разплащане с карта - дискусия и анкета

Мнение от bavarec » 24 Яну 2018, 20:39

те искат всичко с карта.
за под 1000-2000 вече е все едно но и там ще изчезне - ще запчнат да обещават бонуси за разплащане с карт.
Последна промяна bavarec на 03 Фев 2018, 7:55, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Разплащане с карта - дискусия и анкета

Мнение от madafaka_donkele » 24 Яну 2018, 20:39

Аз съм ИТ и като типичен представител на породата съм ултра параноичен, oсобено, като стане дума за разплащания и още още повече, когато става дума за разплащания с карти. Скимирането не е проблем само на банкомати. Абсолютно със същия успех има схеми и за скимиране във вериги, като била, кауфланд и т.н., като там е още по-кофти, щото нямате никакъв контрол над ПОС-а - не можеш да го разклатиш, не можеш да огледаш за скрити микро камери и т.н. Както писах в предната тема, ако е безконтактна още по-зле. Чел съм за случаи на charge-ване само със стотинка, използвайки компроментиран ПОС и вече по транзакцията наобратно малко reverse engineering ти набарват IBAN-и, имена, номер на карта и т.н. и ти източват не 400лв., а всичко по сметката. В най-добрия случай получаваш СМС с благодарности за направената покупка ХYZ. Това е и причината да не държа големи суми в сметката към картата и да имам виртуална карта, която пък е само и единствено за пазаруване онлайн. Основната част от парите в "скрита" сметка без карта към нея, отделна от картовата и т.н., а в картовата и виртуалната прехвърлям само минимално количество минерали. В 99% от случаите тегля $$$ в клонове на банката. Плащам с карта, само когато сумата е около и над 100лв., само с изкаран пред мен ПОС да го виждам целия, не да е скрит частично или изцяло, оглеждам да е брандиран, холограми, стикери, печати колкото повече, толкова по-добре.
Едно плащане с карта на ПОС без значение от сумата се вижда от толкова много излишни идиоти, че няма накъде повече - една камара народ в банката на търговеца, една камара народ в банката на купувача, една камара народ в БОРИКА + че всякакви извлечения са на една ръка разстояние за всякакви олигофрени и изискването им е едва ли не на принципа "кой не си е искАл, той не е получИл". Не знам за вас, но аз лично супер много се дразня някой чужд да получава личните ми данни за щяло и нещяло. Не, че съм криминален тип, но си ценя много privacy-то.

alekangg написа:Всеки да си плаща както му е кеф, ама разни изблици на сульо, как не го кефело, че друг плащал с карта или пък в кеш са ми много смешни.


Тоз па и той. Дойде вчера от село и стана големия гражданин. Аре по-леко с епитетите. Като не ти се отдават споровете не се напъвай излишно. Личи ти, че не ти се отдава, а насила хубост не става.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 52
Регистриран на: 7.08.2015
Пол: Мъж

Re: Разплащане с карта - дискусия и анкета

Мнение от feldo » 24 Яну 2018, 20:43

Да оставим сигурноста на страна...
Аз съм против. Плащането с карта ни доближава до американското консуматорско общество. Когато купиш нещо и не се бръкнеш в джоба да извадиш парите /които са нищо повече от хартиики/ някак си не усещаш колко харчиш. Едни числа се променят в банковата ти сметка и толкова. Ако не мине през пръстите ти, ако не го почувстваш като похарчено - човек се отпуска и почва да харчи повече и повече без да се интересува от цената на даден продукт.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 99
Регистриран на: 2.03.2003
Местоположение: Банкянец

Re: Разплащане с карта - дискусия и анкета

Мнение от bavarec » 24 Яну 2018, 20:49

А пък съвсем скоро като изчезнат парите/като такива/ всичко ще е с доверие. Иначе казано - както успееш да убедиш финансова-кредитна-работодалска-държавна служба че заслужаваш да ти дадат / отпуснат дадените точки ДОВЕРИЕ в картата. Колкото по-надежден се представиш или ги убедиш- толкова повече точки на доверие ше имаш за глезотийки. :winky:
Последна промяна bavarec на 24 Яну 2018, 20:58, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Разплащане с карта - дискусия и анкета

Мнение от alekangg » 24 Яну 2018, 20:52

feldo написа:Да оставим сигурноста на страна...
Аз съм против. Плащането с карта ни доближава до американското консуматорско общество. Когато купиш нещо и не се бръкнеш в джоба да извадиш парите /които са нищо повече от хартиики/ някак си не усещаш колко харчиш. Едни числа се променят в банковата ти сметка и толкова. Ако не мине през пръстите ти, ако не го почувстваш като похарчено - човек се отпуска и почва да харчи повече и повече без да се интересува от цената на даден продукт.

За това има много хора, които не си вадят кредитна карта, понеже знаят, че не могат да се контролират.
Има други, които плащат зверски лихви по същите кредитни карти постоянно и целогодишно.
Има и трети, които харчат заплатата в кеш за 3 или 5 дни и след това са на заеми.
С две думи, който не може да си прави сметката, все ще е без пари и ще има да връща, без значение дали плаща с карта, кредитна или в кеш.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: Разплащане с карта - дискусия и анкета

Мнение от ukelichko » 24 Яну 2018, 21:08

То заплата е като мензиса - идва един път в месеца, трае пет дни и после се еБеш :D Бавни са ни терминалите, иначе нямам проблеми с разплащането с карта. Първо, голямата кешовица ми пълни джоба или портмонето. Монетите ми дрънчат и винаги ги губя, като седна. Винаги като дам голяма банкнота, ме гледат като пресисали* и все нямат дребни да ми върнат. Аз съм един от пионерите на дебитните и кредитните карти. Не зная от кога е първата ми карта, сега имам няколко. През годините не съм имал никога проблеми с липсващи суми, което може би е било някакъв голям късмет. Два пъти са ми блокирали картата от банката, заради съмнение, че е прекопирана на компрометирано устройство. Сега се сещам, че веднъж един банкомат при теглене ми глътна картата и ме остави без пари. След седмица ми издадоха нова. Просто взех заем от приятел и пак си свърших работа. Пазарувал съм онлайн и съм плащал в чужбина многократно. От данъчните нищо не крия, всичко ми е законно и чисто. Отделно Визата ми голд има разни застраховки и екстри при пътуване в чужбина, но никога не ми се е налагало да ги ползвам. Веднъж заради нея не ми искаха депозит при наемане на автомобил във Франция. Може и да е било търговски трик, не съм сигурен. И още една екстра. В страните, които не използват евро и им е странна валутата винаги плащам с карта, когато е възможно. Така не ми се налага да мисля дали са ме прецакали с евраците. Така и не разбрах колко куни, колко леи или колко динара е едно евро.

За да съм обективен, прЕебавка си е с таксите и винаги може човек да се преЕбе. Ама в момента в който се озовете в Монако, Виена, Париж или на Канарските острови, ще разберете, че сте се преЕбали, когато сте се родили**. Сега само се доЕбвате. :mhihi:

* пресисал - термин, който се използва в Северозапада и буквално означава, че едно селскостопанско животно е бозало повече от нормалното от майка си и не му е комфортно, поради което гледа странно. :mhihi:

** Особено важи за родените в Северозапада и почти не важи за родените в центъра на Варна, Созопол и Бургас.
Последна промяна ukelichko на 24 Яну 2018, 21:12, променена общо 2 пъти
Изображение


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: Разплащане с карта - дискусия и анкета

Мнение от efren » 24 Яну 2018, 21:08

Банките обещават бонуси за плащане с карти, защото дерат кожите на търговците с до 2-3 %. Всички правила се измислят така, че на банките да им е удобно и печелившо. А 2-3% не са никак малко пари, може да се каже, че при търговията със стоки с ниска надценка на моменти са огромен дял от печалбата (в някои случаи като продажбата на цигари се оказва цялата печалба).
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 99
Регистриран на: 2.03.2003
Местоположение: Банкянец

Re: Разплащане с карта - дискусия и анкета

Мнение от bavarec » 24 Яну 2018, 21:20

efren написа: Всички правила се измислят така, че на банките да им е удобно и печелившо.

Точното е - те измислят правилата.
Ама разбира се-то и аз да съм"с ножа и сиренето в ръце"и аз така.:mrgreen:
Поради тази причина - не им се сърдя. :bchug:
Последна промяна bavarec на 24 Яну 2018, 22:51, променена общо 3 пъти

ентусиаст
Аватар
Мнения: 930
Регистриран на: 31.08.2008
Местоположение: София
Кара: e65

Re: Разплащане с карта - дискусия и анкета

Мнение от Пилев » 24 Яну 2018, 21:22

Само и единствено с карта. Пари кеш в мен почти не нося. Особно стотинки.
За сигурноста- Имам карта с макс 100-200 лв в нея. Ако се наложи да купя нещо повече си зареждам картата от телефона с точно колкото трбва и минавам и купувам. И да ми я скимнат някъде, повече от 100лв няма да успеят да източат. Пък дори и те могат да се върнат ако се усетиш навреме.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Разплащане с карта - дискусия и анкета

Мнение от alekangg » 24 Яну 2018, 21:26

Където и да съм имал карти, както казаха и други съм имал две сметки и в сметката вързана с картата има винаги малко пари. При нужда прехвърлям дори от телефона мигновено.
Та това с кражбите много пресиоено, ако не се внимава и портмонето с балата някой джебчия може да го вземе.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook