Къща с. Владая

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: Къща с. Владая

Мнение от ukelichko » 16 Яну 2018, 11:24

Не ги зная селата около София, но ако трябваше да избирам, на първо място като критерий, щях да сложа жителите на селото и отдалечеността от приятелите ми. Също така не бих правил къща-мечта между къщи на изкуфясали старци и безработни селтаци. След време, ако се наложи, няма продаване. А и комшиите стават много досадни, ако те усетят , че "имаш мангизи" . Децата? Какви деца има в района на къщата и какви са родителите им. Съседите? Едно са американските филми, където героите живеят в някакви отдалечени събърби и всичко им е ОК, друго е действителността в България, където в селата е пълно с изкуфясали старци, млади лузъри и кал. Играл съм го този филм, даже още го играя и след няколко години става много досадно. Особено в този сезон. Колегата да се огледа за район, където съседите са на неговите години и социален стаус. Иначе животът на семейството му ще стане много затворен. Това с годините натежава, защото все пак човекът е социално животно.
Изображение


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Къща с. Владая

Мнение от Bogat-Beden » 16 Яну 2018, 18:06

На вкус и цвят..
Колега, отиваш и го чувстваш мястото, после в нета гледаш цени и после вече го мислиш по-практично.
Аз близо 2 години го мислих, обиколих Сф в радиус 40на км и като изключим недостъпните за повечето народни чиляци места, си харесах 3-4 места.
Ярлово (южен склон на Витоша, с гледка към Рила - страшно красиво и слънчево селце!) Основен недостатък далече е , на около 30 км от околовръстното,а пътят е само един, хубав и направен, но тесен и криволичещ.
Кладница- много хубаво място, минусите му са май,че зимно време е тегаво с снегопочистването. За въздуха също се носи мит, че не е много кристален..
Владая и на мен ми харесва много! И самото село, колкото и да е малко, има балкан разлика от единия край до другия, двете страни на пътя и т.н... Според мен лично е леко подценено. Въздухът си му е ОК, ходил съм многократно (обикалях Витоша)
Не си взех къща, защото се махнах далеч от Сф, но все още си мисля за Ярлово.
От по-практичните локации- Равно Поле и околността- ако наистина направят оня мегамилиарден проект, цените там ше избухнат. А комуникациите са топ- магистрала, път и влак- какво повече искаш..
Ама си в полето, гледка няма, въздуха- не знам..
Има тема в Бгмама, доста обширна :D
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Къща с. Владая

Мнение от Borymeckata » 17 Яну 2018, 8:33

ukelichko написа:Не ги зная селата около София, но ако трябваше да избирам, на първо място като критерий, щях да сложа жителите на селото и отдалечеността от приятелите ми. Също така не бих правил къща-мечта между къщи на изкуфясали старци и безработни селтаци. ...

Така е :yes: :yes:, ти ще инвестираш много време, усилия и средства да си направиш мечтаната къща, а комшията с аграрни наклонности внезапно ще реши да се реализира в животновъдния бизнес, ще скове кочина и ще завъди свиня-майка с дес'тина прасци и... представяш си ситуацията. Стига ти само едно прасе или крава, за да не можеш да си отвориш прозореца цяло лято или само едно куче да лае цяла нощ за да не можеш да спиш... Изобщо, всякаква шумна или вонлива дейност от страна на комшиите ще ти развали непоправимо идилията. Да не говорим, че могат да ти отровят живота и без никаква полза за тях - просто така, от завист и безделие.

И аз не знам как е във Владая, но не може да е толкова лошо... Спомням си, като малък са ми чели стихотворение:

Ние с тебе, мой приятел,
ще отидем на Владая.
Там е толкова приятно!
Там на воля ще играем!

И когато падне мрак
над зелената гора,
ние с вечерния влак
ще се върнем у дома.

Значи е хубаво, има гора и има влак до там - какво ти трябва повече... И накрая - да не забравяме предложението на Врачанина за градът на мечтите - Враца! :yes: :yes:
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Къща с. Владая

Мнение от madafaka_donkele » 17 Яну 2018, 13:19

Vra4anin написа:Враца наистина се нарича "градът на мечтите"..., но защото всеки (предимно млад човек) мечтае да се махне от него :mhihi:

Реално всичко има в града. Има магазини бол, има бира, има чипс:




... има и секси гаджета:



... и инфраструктурата е като на съвременен мегаполис. Е, няма метро и самолетно летище, но пък има тролеи (екологично чист, незамърсяващ околната среда градски транспорт):



Защо бягат всички - ева ли ги :dunno: :mhihi:


Струва ми се, че трябва да се кандидатираш за кмет на следващите избори :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: Къща с. Владая

Мнение от ukelichko » 17 Яну 2018, 13:32

В града не се усеща, защото в рамките на един километър имаш избор от няколко хиляди човека, но на село много е важна средата, където е къщата. С малки деца не се усеща, защото може да се заиграят около басейна или да ги закараш в София на гости на някое приятелче. Но като станат на 16, децата имат някаква страшна нужда да водят социален живот. Ама нямат книжка, за да отидат до София сами с кола. Не им се прибира рано, постоянно искат да сред връстници. И естествено си търсят приятели, които са близо до тях. На тази възраст са склонни да пренебрегнат различията в начина на живот, за сметка на това да бъдат повече време с компания. Тогава как ще ги предпазиш от местните селски "пустиняци". От сина на Пешо Змея, който на 16 години пие по бутилка и половина водка или от дъщерята Валери Пръча, която пияна с фадромата на баща си е бутнала оградата на баба си. Хубавото на селата и селския живот е, че почти няма наркотици. Там просто тийновете започват да пият по бутилка Блек Рам още в осми клас. Или си мислите, че един 17 годишен младеж по цял ден ще седи до вас и ще се кефи на гледката към Витоша, на цъфналите в градината дръвчета и на новите камъни, които току що сте налепили на кладенеца. Да бе, да :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Къща с. Владая

Мнение от K_Ilkov » 17 Яну 2018, 13:49

Така си е, с чавета в къща извън града се усложняват още доста нещата.

Като станат 18+ по-става ама треа да му купиш и кола, та разходите растат :mhihi:

Като говорим за коли, аз лично бих подбирал добре и терена и достъпа до къщата.
Ако се окаже, че зимата се стига само с джип или поне сериозно 4х4 поддържането на два/три джипа също не е готино финансово.

Изобщо маймунката преди да глътне орехчето цяло е добре да проверява на изхода как седят нещата :mhihi:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Къща с. Владая

Мнение от Мордехай » 17 Яну 2018, 17:40

Аз като преселник в едно софийско село вече 6-7 години мога да ти кажа, че колегите са прави с всичко. Като бях малък много ме беше яд, че повечето деца ходеха през лятото на село и им беше много готино, а аз си нямах село. Затова сега си купих място и си построих къща. Понеже нямах никаква представа от строителство построих малка къща и след това задействах проект за голяма, но междувременно жена ми реши, че в никакъв случай няма да живее тук и иска да се върне в София. Няколкото хиляди лева за архитектурния проект си заминаха ей така. Не бях имал близък допир до населението по селата, но като заживях тук мога да разпределя следните категории хора: много малко като мен, влюбени в природата и природосъобразния начин на живот; болшинство от затъпели, закърнели, завиждащи и плюещи всичко, долнопробни селяни, ненамерили място в живота си; единици бизнесмени, точещи еврофондове и раздаващи го "собственици на всичко в околията и аз коля и аз беся"; малко хора идващи в края на седмицата да починат, разнообразят, но най-вече да изпият несметни количества алкохол. В това село напоследък има много деца, а лятото пък стават повече от в София, виждал съм обаче бебета да пият кафе и ракия, малки деца пият бира и нагъват зрънчо или други боклуци. Шопите ядат много, повечето са дебели като прасета. Не им пречи, даже се радват на всичко дебело -значи, че е здраво. Е, има и много красиви шопкини, но не се задържат по село. Животни се гледат безразборно, никой не се съобразява дали ти пречат или миришат. Просто трябва много да се мисли какво място и къде, щото наистина една крава ти ебава мамата на миризмата на люляка в двора. Селяните много обичат да палят шума и въобще всичко, което гори в средата на двора си, като не ги интересува прането ти или пушека, който се вижда от километри и обвива цялото село. Токът е зле навсякъде по селата. Ако си тарикат си пускаш свт кабел до трафопоста и закрепваш нещата, но трябват връзки и пари. Водата при мен е ад, цялата околия на Елин Пелин е с негодна за нищо вода. 200 литровия ми бойлер се чисти по 3-4 пъти в годината от котления камък, иначе няма топла вода. Селяните не обичат много топлата вода, любимо им е да се къпят с варели, нагряти от слънцето или да не се къпят. Просто се подмиват. Много обичат да карат бързо в селото, за да се вдига прахоляк, а по Подбалканския път са с 80, щото газта е скъпа. Обичат да карат пияни и да ходят с колата до магазина на двеста метра. В магазините има само некачествена стока, защото се пазарува само най-евтиното. Повечето продават домаш и яйца и мляко, но хранят кокошките с долнопробен фураж и боклуци, така че яйцата понякога са по-некачествени от тези в магазина. Млякото се кръщава навсякъде и то по много, понякога има вкус на вода. Понякога е много мръсно, каймакът му почернява от мръсотия след сваряване. Из селата е пълно с улични кучета, някои са страшни за дете и жена. При всички случаи трябва да имаш всякакви оръжия, нещо като Боримечката с гаража. Едно болтче да ти дотрябва, айде до София.
Ремонт на стара къща - много мога да ти разказвам. Аз купих три стари за инвестиции и за три години не успях да направя поне едната както искам. Майстори няма почти никакви, по-добре е да си намериш читави от София. Всеки гледа да те завлече, а не да си свърши работата. Повечето къщи са строени през комунизма с оная си работа - криви, недодялани, невлагани количествено и качествено материали.
Много е важно къщата ти да гледа на юг и пред нея да е двора. Всичко друго е неправилно. Едно от най-важните неща е изолацията. Десет сантиметра фибран между тухли - това е истината. Къщата не е човек, че да диша, не се съобразявай с дишащи мазилки или стериопори и вати. Мога и още да пиша, ако някой го интересува, ще помогна на всеки.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Къща с. Владая

Мнение от madafaka_donkele » 17 Яну 2018, 17:49

Мордехай написа:...


Уби и малката искрица надежда за къща на село в мен :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Къща с. Владая

Мнение от kiko » 17 Яну 2018, 17:52

Шопите са майката си трака,вярно е!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Къща с. Владая

Мнение от hell's angel » 17 Яну 2018, 18:05

Споко, Мордехай иска сам да си седи на село, да не го налази конкуренцията за дефицитните шопкини :mrgreen:
Ubi dubium, ibi libertas

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 548
Регистриран на: 18.07.2007
Кара: Е34 Alpinweis Е39 Silver
Мечтае да кара: BMW с несвалени наелони на седалките!
Детайли за колата: С Vanos без Vanos - все М50В20

Re: Къща с. Владая

Мнение от intention » 17 Яну 2018, 18:19

Към колегата атор на темата.

ПОнеже не видях да има развой с избора на къща ще коментирам Владая.
Чичо ми живее там повече от 20 години.
Като по- малък съм прекарал там много време.
От около 6-7 години от които съм в София също съм доста често горе.
3-4 пъти седмично.

Говорил съм си много пъти с чичо ми и семейството му, тъй като и аз се наложи да избирам апартамент в София или къща във Владая.
За жалост финансите за къща не стигнаха.
Взехме апартамент но това е друга тема.

Та чичо ми в момента малко над 50 г. с две големи деца и с внуци вече де казва че никога не би се върнал да живее в София.
Децата свикват, внуците също.
Достъп до училища детски градини и болници/ лекари не е лош в никакъв случай.
Преди няколко години му се отдаде възможността да инвестира във втори имот.
Взе малка къща в Раковец ( до Радомир)... дори не се замисли за имот в София.
Занимава се със строителство и основно обектите му са в града. Всеки ден пътува и не съм го чул да се оплаква нио веднъж.
Така че честно казано ако мислиш че къщата си струва и че правенето на ремонт е по силите ти - аз лично не бих се замислил.

Ако имах възможност да взема къща във Владая - бих взел!
Jordana написа:Аурата на класиките от 80те години леко е претопена в морето от безлични возила .


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Къща с. Владая

Мнение от Bogat-Beden » 17 Яну 2018, 18:31

Мордехай написа: Обичат да карат пияни и да ходят с колата до магазина на двеста метра.
Цяла България по селата е така..
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Къща с. Владая

Мнение от Мордехай » 17 Яну 2018, 18:46

И на мен не ми пречи - 28 км до Околовръстното по Подбалканския са ми около 15 минути. Вече из града навътре не се знае. И аз не бих се махнал от тук. Всъщност бих се махнал, но следващото място ще е Синеморец/Тасос/Бали/БораБора.
Забравих няколко важни неща - в никакъв случай не трябва да има цигани някъде из селото. Детските градини, училищата - не стават, всеки ден караме нашто у Софията. Оставиш ли го там - утре ще дойде и ще ти каже: "Тате, я са че идем у Мърциняро, дека бехме лани." Ако те устройва, това е друго.
Другото важно е човекът до тебе, тук обаче няма да коментирам, щото много такива теми отидоха в кофата.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: Къща с. Владая

Мнение от ukelichko » 17 Яну 2018, 18:52

Изобщо животът на село в България е далеч от идилията, която гледате в романтичните холивудски филми. Морхидея много правилно го е описал. И аз преди пет години си купих къща на село в Северозапада. Започнах ремонт и установих, че няма една права стена в къщата и един прав ъгъл. Селските майстори(най-добрите) изкривиха допълнително всичко и стана като във филм на ужасите. Което можах, оправих сам и мангизите ми свършиха. Едните комшии гледат овце, другите коза. Кокошки гледат всички. Ток крадат повечето. Постоянно някой заварява с електрожен и лампите ми премигват. На паузите режат с моторни резачки, без да се съобразяват кое време е. Като завали сняг е красиво. Но снегът е за две седмици, а калта е от септември до май :mhihi: . Лично съм гледал как едната комшийка блъска тор в несвяст на еко зеленчуците, които продава. На двеста метра ходели с кола - глупости. На десет метра ходят с колата. Вечер трезвен никой не кара. Младежите се събират на групички в селото, където пият Блек Рам и подобни елитни питиета. Всичко е с фигура на казашки касапин. В магазините има само най-евтините боклуци. Понеже обичам да спортувам, понякога карах колело из селото. Ама да караш колело безцелно, вместо да седнеш на сянка и да се "откинеш с черен отел" е признак на психично отклонение и взеха да ме мислят за откачен. Това е по-добре, защото ако им бях казал, че не слушам чалга, щяха да ме помислят за педераст. Тротоарите служат за да се паркират колите или да се стоварят въглищата и строителните материали. Има заможни хора в селото, но свестни няма. Тези, които имат пари се изживяват на някакви умни и красиви и се отнасят с другите, като с втора категория хора. Всичко слуша най-долната чалга (и кючеци, разбира се :mhihi: ). Зимата в печките се пали всичко което може да гори. На какво точно смърди въздухът и специалисти от НАСА не могат да установят. Бездомни кучета при нас няма, защото начинаещите ловци и бракониери се упражняват на тях. Има обаче много свободно пуснати домашни злобни песове и си е същото. В интерес на истината няма много битови кражби. Може би защото един бизнесмен с анцуг живее на съседната улица. Интернетът и кабелната на топ пакета на Близу обаче са на ниво.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Къща с. Владая

Мнение от Мордехай » 17 Яну 2018, 19:15

А, и аз така карам колело и понякога карам до София, направо ме мислят за луд. А сега понякога като стане късно и искам да походя, но ме е страх в планината, ходя пеша до Подбалканския път и обратно - общо около осем километра. Първо ми спираха да ми предлагат да ме качат, после почнаха да мислят, че не съм добре. Хубавото е, че има още един двама като мен, а и едно момиче реши да отслабва и може да спортуваш с компания.
И понеже все лоши работи говориме, купувам прясно мляко на двойна цена от един кравар, но само ако съм видял как не го кръщава и го дои. Та вчера направих най-великото кисело мляко в историята. Имам чувството че, надобрявам с всяка изминала година. Между другото киселото мляко не ми се разваля с месеци, а е само от мляко и подкваса.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook