Интересни инструменти.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Интересни инструменти.

Мнение от Borymeckata » 10 Дек 2017, 14:24

Под "интересни" разбирам маркови, от необичаен производител или страна на произход, особено качествени, специализирани за специфични дейности, винтидж, с някакви странни маркировки или необичайно предназначение, абе всичко различно от китайската шир-потреба по желазариите...

Може да бъде полезно всеки да покаже какви интересни инструменти има и ползва, а също така да обясни нещо повече за тях.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Интересни инструменти.

Мнение от Borymeckata » 10 Дек 2017, 14:40

Хайде аз да "повлека крак" с един стар раздвижен ключ (adjustable wrench) с доста особена конструкция и необичаен производител:

Изображение

Виждате маркировката на стара солингенска фирма, която се свързва предимно с хладни оръжия и домакински прибори, но не и с инструменти: https://de.wikipedia.org/wiki/Zwilling_J._A._Henckels

Числото в кръгче показва размера на ключа (виждал съм такива 2, 3 и 4, но може да има и по-големи. Т443 трябва да е моделът:
Изображение

Изображение

Доста необичайно е заключването на подвижната челюст - със зъбна рейка. Като се вдигне лоста нагоре - заключването се освобождава и подвижната челюст може да се плъзне по тялото на ключа. Като лостът се пусне - зъбите влизат едни в други и челюстта се заключва, а когато се стисне - челюстта отива напред и стиска - действа подобно на водопроводен ключ:
Изображение

Не мога да го датирам (като година на производство), но бих предположил нещо между двете войни и през ВСВ. Доста е запазен за годините си.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Интересни инструменти.

Мнение от Borymeckata » 10 Дек 2017, 17:01

Не съм вярвал, че някога ще кажа/напиша добра дума за руски (съветски) инструмент, но е факт - това малко (златарско, часовникарско) менгеме е изработено прецизно и качествено и върши чудесна работа за размерите си:
Изображение

Сделано в СССР - няма грешка... :mhihi: :mhihi:
Изображение

Удобно е, защото може лесно да се монтира почти навсякъде, освен това има и малка наковалня:
Изображение

Изображение

Конструкцията е малко особена - има две водещи шпилки, по които се движи подвижната челюст. Като единствен недостатък бих посочил открития винт, който трябва да бъде почистван след употреба (ако си рязал или пилил и върху винта са паднали стружки).
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Интересни инструменти.

Мнение от Borymeckata » 10 Дек 2017, 21:47

Нещо нямате интерес, а... Ето и едни клещи с кръгли (конусни) челюсти. Вероятно са били електричарски, може да са имали и изолация някога.
Изображение

Интересна е маркировката им:
Изображение

Отгоре е фирмата - производител (Elliott-Lucas) - стара английска.
Изображение

Виждате отдолу годината 1944, а широката стрела (Broad Arrow) в средата е британско клеймо за военна собственост. Вълнуващо е, че някой английски свързочник или електричар е воювал срещу Хитлер с тези клещи в ръка... :mhihi: :mhihi: Майтапът настрана, но клещите са без съмнение използвани в британската армия в годините на ВСВ и... с това са интересни.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Интересни инструменти.

Мнение от Borymeckata » 12 Дек 2017, 7:59

Абе едва ли нещастният британски електричар е тръгнал в атака срещу MG-тата точно с тези клещи в ръка ( :mhihi: :mhihi: ), но... все пак са свързани по някакъв начин с Войната, да. Произведени са за британската армия в годините на ВСВ, но може и изобщо да не са ползвани по предназначение... Имам и едни комбинирани с подобна маркировка, но са 1945-та и в по-лошо състояние:
Изображение

Изображение


Това твоето ми е познато, един познат златар работи с почти същия инструмент. Бих го нарекъл... нещо като реверсивен мадкап... Той го ползва да пробива малки отвори (около милиметър) в изделията, които работи, после прекарва в отвора триончето и изрязва някаква фигурка.
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 780
Регистриран на: 4.04.2009
Местоположение: Лом
Пол: Мъж
Кара: кУлУлО

Re: Интересни инструменти.

Мнение от ///Mechov » 12 Дек 2017, 8:56

Borymeckata написа:Нещо нямате интерес, а... Ето и едни клещи с кръгли (конусни) челюсти. Вероятно са били електричарски, може да са имали и изолация някога.
Изображение

Интересна е маркировката им:
Изображение

Отгоре е фирмата - производител (Elliott-Lucas) - стара английска.
Изображение

Виждате отдолу годината 1944, а широката стрела (Broad Arrow) в средата е британско клеймо за военна собственост. Вълнуващо е, че някой английски свързочник или електричар е воювал срещу Хитлер с тези клещи в ръка... :mhihi: :mhihi: Майтапът настрана, но клещите са без съмнение използвани в британската армия в годините на ВСВ и... с това са интересни.

Не са ел. , това са най-обикновени зегер-клещи от най-старите. Вероятно са били от окомплектовката на някоя камионетка.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Интересни инструменти.

Мнение от Borymeckata » 13 Дек 2017, 10:13

Според мен не са за зегери - дебели са им върховете и не могат да захванат зегерката поради ъгъла на челюстите. Но не искам да споря...

Ето едно японско сетче, точно в БМВ - форума едва ли ще намери фенове, но все пак да се похваля... :mhihi: :mhihi: :
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Имаше малко повърхностна корозия, намерих инструментите в една пластмасова шайга на пазара, в два пръста вода... Иначе работят без грешка, с минимални луфтове. Интересното (поне за мен) е, че някога в оригиналния комплект на автомобила е имало и раздвижен ключ. Кефи ме също и надписът JAPAN - все по рядко се среща, за сметка на CHINA...
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Интересни инструменти.

Мнение от Borymeckata » 13 Дек 2017, 11:22

А такава джаджа не бях виждал до момента, дори не знам как се нарича... Може би - резачка за тел?

Изображение

Изображение

Непознат за мен английски производител: MAUN Industries: https://www.maunindustries.com/. Изгклежда, че произвеждат специализирани клещи и други инструменти: https://www.maunindustries.com/shop-all/
Изображение

Резачката е учудващо компактна и ефективна - реже лозарска тел ф2 мм. с малко усилие и без никакви проблеми.
Изображение

Изображение
Excellent! Steven is my name!

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook