Обшивка на комин/капандура

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Обшивка на комин/капандура

Мнение от Cyberloner » 01 Дек 2017, 12:13

След няколко неуспешни опита сам да си обшия комина и капандурата на покрива с някакви битумни боклуци, реших че е време да го нарпавя какт отрябва (нищо че навън е малко снежно).
Няколко "майстори" идваха и имаме класическо поведение - обещават, размери взимат, правят оферта и после рязко стават заети, все отлагаме т.н.(защото са поели вече Х обекта и съм поредния на опашката)

Та търся съвет и/или помощ от някой, който знае как се прави това, за да се свърши работата. Плащам колкото струва(е, без изцепки, като едни сладури за обличане на 14 бетонни стъпала с дърво за почти 8000лв.)

Иска ми се да се направи с оловна или медна ламарина, за да не го мисля в следващите няколкостотин години, но и поцинкована ще свърши работа - старата беше такава и е изкарала ~35 години, преди да я махна понеже преправях покрива.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Обшивка на комин/капандура

Мнение от Мордехай » 02 Дек 2017, 9:49

Да ти кажа, пазарът на труда си е зле и в строителния бизнес. Читавите строят из Европа или в някоя по-свястна нашенска строителна фирма, останалите са боклуци и пияници. Купил съм няколко стари къщи, за да ги направя и после давам под наем, още не съм довършил първата. Вече през новото лято ще стане трета година довършване. Имам един старец, геодезист, той ми движи нещата, но е много зле, хората за толкова време вдигнаха блокове, аз една стара къща не мога да обновя. Дори тази, в която живея, частично прилича на стрителна площадка и има още дребни неща за довършване. Ако намериш някой читав майстор за покрива се похвали, че да го знаем. При мен дойде един за обшивките и ги направи за двата комина с поцинкована ламарина, та после друг се качи да му ги дооправя, иначе ми взе смешни пари.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 30.07.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: Е39 525д 2001
Мечтае да кара: F13 с М буквичка.

Re: Обшивка на комин/капандура

Мнение от DiMIcha84 » 02 Дек 2017, 21:10

Далеч сте, иначе можех да помогна и на двамата.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Обшивка на комин/капандура

Мнение от Cyberloner » 04 Дек 2017, 10:22

Намерих една статия как се прави тая работа и не изглежда сложна, но от опит заня, че статиите/видеата обикновено описват идеални условия, които рядко са налице.
Иначе планът за сега ми е да взема малко картон, да се кача на покрива да си направя шаблони и после в някой склад за метали да им дам да ми ги нарежат, на края да го сложа на комина.
Като гледах единствения по-специфичен иструмент са покривните клещи, останалото са стандартни чукове и ножица за ламарина.

Иначе идеята е след като се направи обшивкатана отгоре да сложа 2-3см каменна вата, за да не може нищо да се стече под ламарината и да знам че от тоя комин повече проблеми с капене няма да има.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Обшивка на комин/капандура

Мнение от bum_bum » 04 Дек 2017, 10:54

Тя ватата сама по себе си нищо няма да спре. Изолирането става с полиуретаново лепило или пластичен цимент.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 471
Регистриран на: 4.12.2005
Местоположение: Михайловград
Кара: '96 Е34 tds touring Individual
Мечтае да кара: E34 M5 Touring

Re: Обшивка на комин/капандура

Мнение от exvitermini » 04 Дек 2017, 11:08

Ако комина е на наклонен покрив го направи с ламарина, като почнеш с долното парче, после двете странични да застъпят долната ламарина и последно горното парче да застъпва страничните. Ако искаш да е вечно, намажи ламарините и част от комина с битумен грунд и след това залепи отгоре парчета воалит с посипка, като нагряваш с горелка. Може да залепиш каменна вата на комина, която след това да шкакловаш с мрежа и лепило, така, че да застъпи ламарината.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Обшивка на комин/капандура

Мнение от Cyberloner » 04 Дек 2017, 11:32

@bum_bum - друга ми е идеята - комина сега си е тухлен стандартен. Обшива се с ламарина, като обшивката достига до поне 20-30см нагоре по комина. След като е готова тази обшивка правя тплоизолация върху нея, която да я застъпи поне 5-10см, за да може обшивката да попадне под топлоизолацията и когато се стича вода по стените на комина тя да не може да подлее под ламарината.

По принцип това се прави с контра обшивка, но самият комин си е на 40-50 години и чисто визуално няма да му навреди да се освежи и това ми се видя като един нелош вариант.

@exvitermini - точно нещо такова мисля да нарпавя, като смятам да е оловна или медна ламарина, които не корозират. От битумни гадости ми писсна - лятото стават лигави, зимата са на кокал. Докато работя с тях целия се омазвам и надишвам с гадости, инструментите и те целите стават лепкави, после прекарвам по 1 час само да избърша всичко с разтворител и ръцете ми после няколко дни вонят на бензин/разтворител.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Обшивка на комин/капандура

Мнение от bum_bum » 04 Дек 2017, 11:59

Ясно. Така ще е най-добре май. Хидро изолация има и за мазане, но не знам дали при такъв ръб и очаквани деформации каквито ще имаш на мястото, където комина се среща с обшивката ще работи. Което важи и за битуумната де.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Обшивка на комин/капандура

Мнение от Cyberloner » 04 Дек 2017, 12:31

деформациите не ме притесняват честно казано, смятам ламаирината да огуната с някакъв радиус, там,където комина среща скатан покрива, за да не се пречупи, в горния край по изолацията да е плаваща, а към покрива да я захвана с пирони, който са по-тесни от дупките в ламарината. Гледах главата на приона е ~Ф6-7, а тялото ~Ф3, така че ако направя отвора Ф4-4,5 това ще е хем достатъчно главата да го покрие, хем ще има възможност да мърда леко от температурните деформации, за да няма напрежение.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 145
Регистриран на: 10.08.2009
Пол: Мъж
Кара: тази
Мечтае да кара: онази

Re: Обшивка на комин/капандура

Мнение от Stoqnov_1979 » 04 Дек 2017, 12:43

Колега,купуваш готови ламарини за улама на комин. Снаждаш ги около комина,те си имат ръбове и наклони. След това измазваш комина,поне аз го направих с мразоустойчиво лепило за изолация и готово!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2276
Регистриран на: 14.01.2005
Местоположение: София Сити
Пол: Мъж
Кара: е30 м50б25
Мечтае да кара: и да си свирка...

Re: Обшивка на комин/капандура

Мнение от KPETEH » 04 Дек 2017, 13:01

Разходи се до Ташев галвинг. имат доста профилирани ламарини и най-вероятно ще намериш някви дето ще ти свършат работа. Имаш вариант с нитоване и след това да се обработят нитовете с полиуретанов уплътнител, щото другото си е тенекиджийска работа свързана с правилен разкрой и "защипване" на слоевете.
"Крайно мнение, породено от висше чувство на справедливост с цел заличаване на простите, тарикате и селяните, които погазват моралните ценности на народа..." "Винаги има време да станеш дебел..."

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Обшивка на комин/капандура

Мнение от Cyberloner » 04 Дек 2017, 14:12

Ташевци имат разни профили и всичко им е в сайта та сега ще погледна, но специално за таквиа ламарини предпочитам ВАС - намират се в овча купел и са си фирма коята се заниамва само с такива неща - олуци, обшивки и т.н. От тях си взех олуците, като дойдоха и на място от един кангал ми изтеглиха олуци и надолучни поли безшевни за цялата къща.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Обшивка на комин/капандура

Мнение от Exclusive89 » 04 Дек 2017, 20:29

Stoqnov_1979 написа:Колега,купуваш готови ламарини за улама на комин. Снаждаш ги около комина,те си имат ръбове и наклони. След това измазваш комина,поне аз го направих с мразоустойчиво лепило за изолация и готово!

Ако не му се занимава с измазване, може и с черен силикон (не знам точно каква марка е) :yes:
Изображение

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook