Черен петък ли е черния петък в България?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Реален ли е черният петък в Бълария?

Да
9
5%
Не
96
54%
Донякъде защото все още е пълно със злоупотреби от продавачите
72
41%
 
Общо гласове : 177
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Черен петък ли е черния петък в България?

Мнение от bum_bum » 20 Ное 2023, 18:31

Иновациите не са лошо нещо, но голямата част от тях са насочени към създаване на по-евтин за производство продукт, който в същото време да се продаде на по-висока цена от стария, щото има някакви нови, често безполезни функции или изглежда по-готино.

Тия глупости с потоците въздух и т.н. за по-новите хладилници за мен са ала-бала, че да може по-слабо интелигентния масов потребител да хвърли все още работещия си хладилник и да купи нов. Същото и за печките и бойлерите и т.н. Единственото по-хубаво и различно от на баба ми раховеца в новите печки е пиролизата. И Миле за 3-4к не пече по-различно или по-хубаво.

И аз съм много против това консуматорско поведение и ако е възможно да се произведе печка, хладилник или нещо подобно, което да бъде ремонтнопригодно и здраво нямам абсолютно нищо против да го ползвам цял живот. Още повече, че много си пазя нещата и повечето ми вещи изкарват много повече от планирания им живот у мен.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Черен петък ли е черния петък в България?

Мнение от carmanf1 » 20 Ное 2023, 18:38

b_u_b_o написа:Печката е кутия с реотан вътре, хладилника е голяма кутия с охлаждане. Какви са тия иновации дето да ме карат да ги сменям през 10 години? Или пък котлоните, дето са още по-проста технология. Наще скоро си смениха микровълновата, старата беше самсунг купуван 98ма, новата също самсунг. Разлика във функции нула, новата е много погдървена от към user experience и най-хубавото при еднаква мощност ѝ трябва 20% повече време за да загрее до същата температура чаша вода. Ебем ти тая икономичност за 25 години развитие и подобрение :mhihi: Та аз съм твърдо против тва консуматорско мислене ползваш докато ти писне и изхвърляш или се разваля "планирано"...


И аз съм на същото мнение - работи ли, работи, върши ли си работата, върши я. Не сменям.

Ама колите са изключение, не се отнася за тях. Те не се броят :mrgreen:

еВал съм ти й мисленето тип модерно да било, с най-нов модел. Топ ноч, последен модел телефон и фурна, че иначе си изостанал :mrgreen:

Ама и ildivvy е прав:

ildivvy написа:Ами...сами си го 'добутахме' до това състояние на икономиката! Искахме 'класове', искахме всяка година да сменяме с 'новите модели' и т.н. Е, получихме го! ...


Защото моите синове, винаги следят и търсят последния ъпдейт, последния модел да бъдело :evil: :dummy:

И ся ще ми трябва доста време да изкореня това мислене от техните главички :dummy:

Ама ще ми трябва време и усилия, щот от всякъде, новото им се набива в главичките малки

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Черен петък ли е черния петък в България?

Мнение от c04 » 20 Ное 2023, 18:56

b_u_b_o написа:Печката е кутия с реотан вътре, хладилника е голяма кутия с охлаждане. Какви са тия иновации дето да ме карат да ги сменям през 10 години? Или пък котлоните, дето са още по-проста технология. Наще скоро си смениха микровълновата, старата беше самсунг купуван 98ма, новата също самсунг. Разлика във функции нула, новата е много погдървена от към user experience и най-хубавото при еднаква мощност ѝ трябва 20% повече време за да загрее до същата температура чаша вода. Ебем ти тая икономичност за 25 години развитие и подобрение :mhihi: Та аз съм твърдо против тва консуматорско мислене ползваш докато ти писне и изхвърляш или се разваля "планирано"...

+1
Миналата зима смених единия климатик / понеже се скапа/ с нов. Новият на хартия харчи поне 1кв по-малко и какво... ми не ми харесва как топли. Стига си температурата, но не ми е така комфортно. / преди някой да е казал, как не разбирам и как новия климатизира по-добре - може, но не ми дреме :mhihi:/

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1596
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Черен петък ли е черния петък в България?

Мнение от Jordana » 20 Ное 2023, 19:16

ми не ми харесва как топли. Стига си температурата, но не ми е така комфортно.
Такива са масата от новите климатици на супер дупер брандовете в климатичната техника . Няма ги отдавна ония климатици на R22 фреон дето като работи на отопление все едно е фурна отворена духа горещо ще те изгори . Сега всичкото е супер еко икономично с малък компресор едвам стига 1 киловат максимална консумация пиково , еко фреон , вай фай , фичъри и .....накрая не топли като хората щото икономисва ток :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Черен петък ли е черния петък в България?

Мнение от 3186 » 20 Ное 2023, 19:24

Има си пейки за горене, какви са тия климатици… :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Черен петък ли е черния петък в България?

Мнение от drifty » 20 Ное 2023, 19:25

Нашия хладилник е от 98ма. На грубо 10 години му се сменя май компресора и си работи.

И аз не разбирам идеята да се подменят напълно функционални уреди само щото ей така.

И аз като бум бум мога да си ползвам техниката дълго време и не ми пука, ще е стара. Още повече, ако се случи нещо, дето супер много ме кефи и когато се скапе се оказва, че не мога да намеря заместител. Тая зима си купих телефон - най-скапаният телефон, който съм си купувал. А старият ми си работеше чудесно и ми вършеше страхотна работа, докато не сгъна цирка на 3 години.. И сега за пръв път обмислям да сменям техника, не защото не работи, а защото ме дразни и ме побърква на моменти.

На лаптопа му добавих повече рам и ССД и избута още 3-4 години съвсем адекватно за скромните 400лв.

Колата мога да си я карам още 30 години.

Съвсем нормално ми се вижда да ползваш някаква бяла техника 15-20 години.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1596
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Черен петък ли е черния петък в България?

Мнение от Jordana » 20 Ное 2023, 19:47

3186 написа:Има си пейки за горене, какви са тия климатици… :mhihi:
Те и пейките сигурно вече са от негорим материал заместител , по евтин от дървото и по нетраен . Така че много не разчитай да се стоплиш с пейка :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Черен петък ли е черния петък в България?

Мнение от enigma » 20 Ное 2023, 19:55

Едно време какви хладилници имаше... можеше да се ползват за бомбоубежище при ядрена атака.
Сегашните се разтапят сигурно и от горещ восък. :mhihi:
enigma
ያለ እኩል

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 28.01.2016
Местоположение: гр. София
Пол: Мъж
Кара: ше E39 530D Touring
Мечтае да кара: колело

Re: Черен петък ли е черния петък в България?

Мнение от MrManson » 20 Ное 2023, 20:14

enigma написа:Едно време какви хладилници имаше... можеше да се ползват за бомбоубежище при ядрена атака.
Сегашните се разтапят сигурно и от горещ восък. :mhihi:

Като при Инди https://youtu.be/jn4Vhkmb4Lw?si=MOgPp8zgk67MmCn3

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1596
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Черен петък ли е черния петък в България?

Мнение от Jordana » 20 Ное 2023, 20:31

enigma написа:Едно време какви хладилници имаше... можеше да се ползват за бомбоубежище при ядрена атака.
Сегашните се разтапят сигурно и от горещ восък. :mhihi:

Какъв американец си без бомбоубежище :shock: ....едно време какви калифорнийски американци имаше със бомбоубежища ..сега бъркат хладилника с бомбоубежище :evil:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Черен петък ли е черния петък в България?

Мнение от Spunky » 20 Ное 2023, 20:39

enigma написа:Едно време какви хладилници имаше...


Сега нали било модерно да нямаш хладилник :mhihi:

Хубавите продукти в днешно време, са в най-високия клас или при професионалните и първите са често базирани на вторите. Събзиро хладилниците им дават 20 години поне живот и са просто по-хубави на вид професионални хладилници, същото и с фурните им. Верно струват колкото нова дачия, но поне имаш опцията. Аз предпочитам подобни продукти във всички категории и избирам такива, които десетилетия да не ги мисля, ако може.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Черен петък ли е черния петък в България?

Мнение от steeN » 20 Ное 2023, 21:35

Едно нещо, което мен лично изкл. много ме дразни... старите хладилници клатят температурата като не знам какво. Новите държат много по-стабилна температура.
Евтините класове и в момента клатят примерно от 3 до 7 градуса нон стоп. Допотопната система за размразявване от преди 20 години, която ти вдига температурата
на 10-12 градуса вътре за няколко часа също е много яка функция, която прави всичко на мармалад и после ти излива стопената вода на пода.
Да не отваряме дума за разликата в температурите на различните места в хладилника. И тва съм го мерил, не е по усет, щото освен да седиш вътре
в хладилника един ден няма как да го разбереш по усет.

За фурните и котлоните също има много разлики, но за тва е пазар... никой никого не насилва :) Може да си готвиш и на печка с дърва ако искаш :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 219
Регистриран на: 28.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Черен петък ли е черния петък в България?

Мнение от Southside » 20 Ное 2023, 22:12

:idea:

Много точно мнение. Именно това ме подтикна да пристъпя към подмяната на почти цялата домашна техника точно сега. Обитавам настоящето жилище вече ~ 15 години и всичко започна да не работи адекватно едновременно. Различни марки и уреди като технология. Аз съм мързелив и грам не ми се занимава с разправиите покрай замяна на ел уреди, тип логистика, инсталация, депониране и т.н. дори чисто психически. Но много повече време (разбирай пари) бих загубил с ремонти на старата техника- да чакам майстори, да се съобразявам с техен график, да им търпя присъствието и "компетенцията", да чакам части :oops: Същото като с автомобилите, който има нервите и времето, нека си кара "старата, добре проектирана и изпитана техника".

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Черен петък ли е черния петък в България?

Мнение от enigma » 21 Ное 2023, 4:34

Spunky написа:Сега нали било модерно да нямаш хладилник :mhihi:


И аз чух нещо такова и гледам да съм в крак с модата, ей го последният ми модел. :lol:


fridge1.png


fridge3.png


fridge4.png
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
enigma
ያለ እኩል

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Царево
Пол: Мъж

Re: Черен петък ли е черния петък в България?

Мнение от barabqga » 21 Ное 2023, 5:58

понеже доста се заговори за хладилници, някой сменял ли е уплътнение, че нашия нещо му се разкъса уплътнението по горната страна на вратата
иначе от черния петък гледах за тв, но не взех, сигурно коледните намаления ще гледам пак

Изпратено от моят 22126RN91Y с помощта на Tapatalk

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook