Пазара на труда

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 19.04.2016

Пазара на труда

Мнение от volvo » 21 Ное 2017, 21:15

Здравейте, знам че има тема "с какво се занимавате" и "търся/предлагам работа"... друго ми е интересно. Във форума има доста хора със собствен бизнес и още повече които работим за някой (най-често шефа е .... :mhihi: :mhihi: ) Всеки ден по ТВ и сайтове се твърди, че има недостиг на работна ръка и най-вече квалифициран персонал. Примерно.. във фирмата в която работя, вече две години не можем да намерим един човек който иска да работи :shock: Да, работата е тежка, трябва да се мисли и да се говори чужд език, но и заплатата е двойна на средната за града. От друга страна има много кадърни хора, с образование, знания и умения които или са безработни или не заемат длъжност от техният ценз.
Въпроса ми към тези които имат собствен бизнес (микро, макро..все тая :mhihi:) или заемат длъжности като мениджъри, директори и т.н. имате ли проблем с намирането на персонал и ако да, каква според вас е причината ? А към тези които си работим от 9 до 18, чувствате ли се задоволени и оценени (заплата, отношение...) ? Също така, ако не сте стигнали нивото да ви търсят вас :dummy: как вие търсите работа?

:bchug:


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: Пазара на труда

Мнение от efren » 21 Ное 2017, 21:36

От много четене във фейса стигаш до извода, че трябва да имаш поне iphone (последен модел), кола след 2010 г., лед тв поне 55 инча, лаптоп за поне 2к, да даваш за парцалки поне 300-400 лв на месец (щот е важно да са с черти), трябва да отидеш на две летни и едно зимно пътешествие годишно, оттам се почва пиене, кръчми, нещо за шмъркане...
Айде кажи ми сега как да поддържаш такъв стандарт на живот със заплата 1300 лв? Просто няма смисъл да почнеш такава работа защото тя изначално няма да покрие и без това крайно занижения ти стандарт. И чакаш да удариш кьоравото...
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 273
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Пазара на труда

Мнение от TNT » 21 Ное 2017, 21:55

А бе търсят, тва е само по новините :mhihi: Всеки ден чета по сайтовете как по пловдивските заводи имало липса на инженери и ходили до не знам си кой град да предлагат на хората да се заселят в Пловдив. Един приятел инженер от близо 2 месеца пуска CV-та по всичките обяви, ходи на място да подава и т.н. От половината места няма кой да му се обади дори, от други му казаха да чака 3 седмици за интервю, трети се подиграват буквално със заплащането, четвърти пускат обява за инженер, а работата била като общ работник :mhihi: На последната му работа го разкараха, че някакъв стар служител с повече стаж решил да се върне. Имаше и случай "почваш в понеделник", но никой не си вдига телефоните в понеделник :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Мен лично фирма с награда за най-добър работодател ме баламосва месец и половина до последния етап от интервюто. Всяка седмица остава за другата. Това е несериозно и непрофесионално, но условията, които знам засега, са добри и затова не съм им теглил майните.

От друга страна имам приятели без да са работили нещо смислено и 2 седмици през живота си. Две изречения на чужд език не могат да обелят. Образованието им е най-утрепаните университети. Обаче за под 1000лв няма да хванат работа :mhihi: От всички гледни точки, всеки си е прав за себе си.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 379
Регистриран на: 12.08.2008
Местоположение: София, копеле!
Пол: Мъж
Кара: кошара!
Мечтае да кара: BMW M3 E46

Re: Пазара на труда

Мнение от speeder88 » 21 Ное 2017, 22:31

Тая тема и преди е дъвкана... Говоря от позиция на някакъв тийм лийд, мисъл мениджмънт и т.н. Просто на работодателите не им се плащат високи заплати за качествен персонал. От друга страна и качествения персонал много, много го няма, та картинката е пълна! Има се за съвестен служител, който си обича работата, бута си задачите, старае се да не занимава никой с проблеми в отдела и работата. Постоянно шефа разправя, че няма пари и т.н. и в следващия момент избухва с кола за над 100к.! Е как да продължавам да съм съвестен служител...
Изображение
SKISA написа: ти си ебати ///M-склададжията

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 273
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Пазара на труда

Мнение от TNT » 21 Ное 2017, 22:57

speeder88 написа:Постоянно шефа разправя, че няма пари и т.н. и в следващия момент избухва с кола за над 100к.!

При друг приятел шефа му след същите приказки си купи САМОЛЕТ :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Аз гледам да се старая да не съм само на 1 източник на доход. Така има по-малко зависимост. А и едно кранче често спира, ама няколко кранчета трудно.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 24.08.2008
Местоположение: Мездра
Пол: Мъж

Re: Пазара на труда

Мнение от KUM4o » 21 Ное 2017, 23:09

До някъде и българина си е виновен. Работя в завод като поддръжка на машините, назначават нови момчета и момичета на които ма хич не им се работи буквално. Дошъл вчера не си чете инструкцията троши машината, аз и правя ремонт за 13к лева и никакво наказание или предупреждение. Питам ги що не идвате събота и неделя извънредно, че им плащат 75лв надник, отговора е ми не ни се работи събота и неделя искаме да си починем, а после малее и аз искам това ама нямам пари. От друга страна повечето работодатели имат доста повече изисквания за това, с което искат да те натоварят да вършиш. Друг сериозен проблем в бг работната среда е голямото текучество и нежеланието на работодателите да си задържат обучен и добре работещ персонал, за тях е по-добре да даде 50лв по-малко и постоянно работника да е в процес "обучение". Иначе пари се изкарват.
Изображение


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: Пазара на труда

Мнение от Хаос » 21 Ное 2017, 23:31

Инженери се търсят много, всички големи заводи постоянно търсят.
Ако имаш диплома и стаж 2+ години ставаш ценен кадър и рязко започват да ти се обаждат за интервюта и партньори (клиенти, доставчици, конкуренция) директно да те питат дали ще почнеш да работиш за тях.
Трябва да устискаш за стажа, но с гола диплома така или иначе знанията от университета не стигат.

Оттам след няколко години си намираш работа, която те устройва като съотношение заплата/натоварване и гледаш да се развиваш.
Има два пътя за развитие, в БГ са взаимноизключващи се - ръст персонален и ръст в йерархията - тоест или ставаш тесен специалист или ставаш специалист по нищо, в зависимост от личните качества.

Оттам ставаш човек, без когото компанията почти не може и не искат да те загубят или придобиваш мениджър на визитката, а оттам с доста работа и късмет и нагоре.


И да, в БГ има глад за инженери, който може нещо или е избягал или си е намерил добра работа. А доста хора се развиват тук, развиват се персонално и след това бягат навън. С две думи - изтичането на мозъци е доста силно, дори Тиквоний Първи говори че трябвало да го спрем итн.
Аз съм пускал подобни теми - дали сте доволни от заплатата си, дали смятате, че заслужавате повече, но хората започват да се надпреварват да се изказват каква заплата била подходяща за тях итн. По-интересно е дали смятат, че заслужават повече и ако да - главния въпрос - защо? Тоест как хората оценяват своя труд и как го оценява работодателя.

Ако говорим за български компании, всеки може да види в джобс, че има неръководни позиции с по 4-6000 заплата, просто се изискват определени умения.
Ако говорим за чужди компании - те не са тук, в България, за да дават големи заплати - те са тук да пестят от заплати...
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

Потребител
Аватар
Мнения: 33
Регистриран на: 10.05.2010
Мечтае да кара: F10 ///M5

Re: Пазара на труда

Мнение от DriftoMania » 22 Ное 2017, 0:02

TNT написа:
speeder88 написа:Постоянно шефа разправя, че няма пари и т.н. и в следващия момент избухва с кола за над 100к.!

При друг приятел шефа му след същите приказки си купи САМОЛЕТ :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Аз гледам да се старая да не съм само на 1 източник на доход. Така има по-малко зависимост. А и едно кранче често спира, ама няколко кранчета трудно.


Моите шефове по всякаква логика трябва да са свръхбогати, коли, къщи, ама не, единия кара Зафира Б с най-изтърканите гуми на ежедневна кола, които съм виждал, другия пък кара Фолксваген Поло (а е 2м 130 кила човечище). И двамата не съм ги виждал с по-различни от 2-та ката зимни и летни дрехи. Но ръководят фирма с над 200 човека, приемат се едни страшни поръчки, работи се и за чужбина и т.н. Та и аз чакам момента да избухнат я със самолет, я с яхта :mhihi:



TNT написа:Мен лично фирма с награда за най-добър работодател ме баламосва месец и половина до последния етап от интервюто. Всяка седмица остава за другата. Това е несериозно и непрофесионално, но условията, които знам засега, са добри и затова не съм им теглил майните.


Понеже и аз гледам да не чакам от едно място напоследък съм се ориентирал по фрийленса, но там изпитвам другия х*й - много на зор всички, проекта е за вчера, ще ти платим; аз си скъсвам задника и работя денонощно буквално и после като търся пари ме бавят със седмици, понякога и с повече. И това е несериозно и непрофесионално, но не мога да спра, защото ще спрат да ме търсят.. Стискам зъби и това е.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 273
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Пазара на труда

Мнение от TNT » 22 Ное 2017, 0:05

То това за инженер, лекар, адвокат, счетоводител с 15-20 години опит всички го знаем, че взимат. Въпроса е че до тогава всяка сервитьорка взима повече от тях. Колко време минава, докато въпросните започнат да взимат добри пари? После защо всички бягат навън. Имах преподавател в университета, който уважавам. Човека беше консултант на сериозни фирми, правеше сериозни стратегии, проучвания и т.н. за компании лидери в дейността си. Доста компании се оказва, че искат да инвестират в България. Обаче няма кой да работи вътре. Едно поколение може би 84-90 набори масово се изнесоха извън страната. Сега според мен има нещо като дупка между хората с много опит в дадена сфера и тези с 0-2 години опит. Скоро един познат немец инженер зададе много интересен въпрос. В България защо има хора, които учат за инженери, при положение, че се плаща толкова мизерно ? Познавам лекари със сериозен стаж, които до скоро работеха за 550лв. И то добри. Не е само при инженерите.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3678
Регистриран на: 28.03.2007
Местоположение: Хасково
Кара: e36 318is M44
Мечтае да кара: камаро.

Re: Пазара на труда

Мнение от Nukem » 22 Ное 2017, 1:09

То това за инженер, лекар, адвокат, счетоводител с 15-20 години опит всички го знаем, че взимат. Въпроса е че до тогава всяка сервитьорка взима повече от тях.


Улучи в десятката. И мога да дам пример, как момиче избират го от 10 кандидата за инженерна позиция и при обявяване на заплатата от 750лв :mhihi: , казва че като сервитьорка ще изкара повече и си тръгва.

Скоро един познат немец инженер зададе много интересен въпрос. В България защо има хора, които учат за инженери, при положение, че се плаща толкова мизерно ?


От миналата година в моя университет /уасг/ приемат без изпит, отиваш с диплома за средно и те записват каквото искаш, няма класиране, няма борба :mhihi: . Обаче май едва набраха 500 и няколко човека и май накрая останаха 300 и няколко, по мое време мисля беше над 800 човека приема. И тез горките дето са се записали ако случайно завършат колко ще мизерстват ако знаят :mhihi:
http://uacg.bg/?p=92&l=1&id=2869 :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Германеца кадет бутне друг не може да бутне така!!!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 273
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Пазара на труда

Мнение от TNT » 22 Ное 2017, 1:34

Хаос написа: всички големи заводи постоянно търсят.

Nukem написа:избират го от 10 кандидата за инженерна позиция и при обявяване на заплатата от 750лв :mhihi:


:yes: :yes: :yes: :yes: :yes:

В ИТ сферата също се говори за липса на кадри. Там обаче що не съм чул някой с опит да започне на 750лв :dunno: И то няма лошо 1-3 месеца да е толкова, ама после колко става ? Не е 1500 :mhihi: В сферата на логистиката също уж много се търсят кадри, пък всички почват на 450-700лв. И не, след 2 години не взимат по 2000 :mhihi:

Реално в България единствената адекватна сфера може би е ИТ сферата. Там им е ясно, че няма как да паднат от небето кадрите. Също никой не започва на 2 бона, ама там за 1-2 години можеш да имаш доста рязко и осезаемо развитие. Както се казва, бързо ще разбереш за какво работиш. Щото инженер на 750лв като му вдигнат заплатата на 850лв... това не е развитие за мен.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: Пазара на труда

Мнение от gromovich » 22 Ное 2017, 7:30

В горните мнения за съжаление има много истина. Факт е, че младите тръгват с големите кошници, без да имат някакъв ценз и с огромни претенции. Донякъде проблема е и в семейната среда и манталитета на българина, който е склонен цял живот да се блъска и да издържа детето си. Също така проблемът е, че в България терминът мързеливи се замени с безработни.


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: Пазара на труда

Мнение от Хаос » 22 Ное 2017, 10:07

Nukem написа:
То това за инженер, лекар, адвокат, счетоводител с 15-20 години опит всички го знаем, че взимат. Въпроса е че до тогава всяка сервитьорка взима повече от тях.


Улучи в десятката. И мога да дам пример, как момиче избират го от 10 кандидата за инженерна позиция и при обявяване на заплатата от 750лв :mhihi: , казва че като сервитьорка ще изкара повече и си тръгва.

Щото е неособено умна. Няма как да не можеш да създадеш какъвто и да е конкурентноспособен продукт и да искаш да ти платят за това.
Аз почнах на 600 лева. В дюнерджийница можех да вземам по 1200+ тогава. Трябва да прежалиш известно време, за да натрупаш опит, няма как.
В момента инженер с глава на раменете и 2 години стаж спокойно може да взема 2500+ - конструктор например. Ако пък си CAM-специалист ще се избият за теб на 3500+ сам ще си избереш работодателя.
ИТ-тата системен админ също не седи гладен, а от какво разбира - мрежи, сървъри и операционни системи. Програмистите няма смисъл да ги коментираме. Общо взето си избираш насока и си дълбаеш в нея и се получава.
Ето да речем гледам колеги около мен. В момента най-големия и престижен работодател за конструктори в БГ - Visteon не може да ги привлече, а там условията са добри - заплата, бонуси, работна среда, аутомотив, перспективи. А Вистеон непрекъснато пускат обяви за инженери, не само конструктори - хардуеристи, софтуерни разработчици...

Работа има, хора няма.
Всички онези, които ще станат сервитьори, мърчандайзъри итн, за парите в момента, вместо перспективата за развитие, пътуване и интересни хора и проекти - правят недалновиден избор, меко казано.
Последна промяна Хаос на 22 Ное 2017, 10:10, променена общо 1 път
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Пазара на труда

Мнение от cod-cdbp » 22 Ное 2017, 10:10

Хаос, принципно съм много съгласен с теб.
Само, че опитът ми сочи, че работодателите нямат желание да вдигат заплата, ако ще и десетилетие да работиш за тях.
Изображение


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: Пазара на труда

Мнение от Хаос » 22 Ное 2017, 10:12

cod-cdbp написа:Хаос, принципно съм много съгласен с теб.
Само, че опитът ми сочи, че работодателите нямат желание да вдигат заплата, ако ще и десетилетие да работиш за тях.

В нормална компания, която бележи ръст всяка година, стандартната индексация на заплатата е 10% всяка година. Ако имаш голям принос може и 20+. Но трябва да създаваш продукт, от който компанията да печели - дали ще звъниш по телефона или ще кодиш, продукт е нужен.
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook