Пазара на труда

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Пазара на труда

Мнение от bum_bum » 07 Окт 2018, 21:59

Някой ХР е прочел статия за CTA (call to action) :mhihi:

Всичките тия все едно един хой ги е правил. По цял ден четат мотивационни книжки и диплянки и правят интервюта с тъпи въпроси.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Пазара на труда

Мнение от steeN » 07 Окт 2018, 23:37

Borymeckata написа:...Все едно аз съм виновен, че голямата международна компания се напълнила с циганьор... :dunno: :dunno:


Това може да ни изглежда странно, но се прави, защото компанията често е финансово отговорна за действията на служителите си.
Конкретно по твоя казус... Законите варират от държава до държава, но примерно в Германия свободата на словото е доста ограничена и за "расистки" изказвания, може да отнесеш глоба и дори затвор по техния закон срещу "реч на омразата".
По този начин компанията едно си измива ръцете, че не може да е отговорна за нещата, които говориш и се пази от потенциални съдебни процеси... и две е сигурна, че хората, които работят са наясно с правилата.

Не ми се пише за всичките, но това за подаръците са антикорупционни закони и т.н.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Пазара на труда

Мнение от Borymeckata » 08 Окт 2018, 7:27

Да бе, ясно ми е защо се прави, всъщност с времето оцених тая система (дето си имат написани политики по всеки въпрос и за всеки случай). Така става лесно въвеждането на нови служители - даваш му линк към съответния документ и да чете. Като е готов - он-лайн тест, получава сетификат, подписва се и повече няма мърдане - индоктриниран е! :mhihi: :mhihi:

Пак казвам - Кодът за поведение беше добре направен и звучеше смислено, ето го:
https://www.worleyparsons.com/~/media/Files/W/WorleyParsons/documents/corporate-governance/code-of-conduct.pdf

И гледайте тук какво става - политики за всичко:
https://www.worleyparsons.com/corporate-responsibility/reporting-and-policies
Excellent! Steven is my name!

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Пазара на труда

Мнение от K_Ilkov » 08 Окт 2018, 8:15

bum_bum написа:Всичките тия все едно един хой ги е правил. По цял ден четат мотивационни книжки и диплянки и правят интервюта с тъпи въпроси.

+1
През последната 1/2 година имах доста взимане даване с HR-и ...

Абсолютни празнодумци набалбукани със сложни и модерни думички и идейки без връзка с реалността ...
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Пазара на труда

Мнение от Borymeckata » 08 Окт 2018, 8:28

Е, вие от пи-арите и ейч-арите какво очаквате да правят - да решават технически въпроси ли? За това си има инженериг, а тия само разтягат локуми... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Пазара на труда

Мнение от Е.Димитров » 08 Окт 2018, 9:01

Borymeckata написа:Абе вие за какви "разлики" в заплащането говорите? Аз още първия ден в WP подписах декларация, че няма да казвам каква заплата взимам и няма да се интересувам от заплатите на колегите си. За въпрос: "Колко взимаш?" могат на момента да ти покажат вратата и няма какво да възразиш - подписал си... :dunno: :dunno:

Друго интересно (поне за мен) беше, че буквално за всичко компанията си имаше писани процедури, инструкции и политики. Имаше доста добре направен Правилник за поведение (Code of Conduct) и всяка година се подписвахме, че сме запознати с него и ще го спазваме. Всеки месец минавахме някакви он-лайн курсове по най-различни теми - като почнеш от инструкция за безопасно шофиране и политика за ползване на служебните автомобили, та стигнеш до политика срещу корупцията и подкупите (беше анти-каръпшън анд брайбъри... нещо си... :dunno: :dunno: ). След всеки курс имаше тест и като го изкараш - ти пращат от централния офис подпечатан официален сертификат, да си го закачиш над бюрото. Аз бях събрал в една папка петдесетина такива сертификати - имаше срещу тормоза на работното място, срещу дискриминацията и расизма, за безопасно поведение в офиса, политика как да сигнализиращ за забелязани нередности в компанията (как да доносничиш правилно... :mhihi: :mhihi:), политика за правилно използване на фирмените ресурси, как да процедираш с акции на самата компания и на клиентите, политика за конфиденциалност (за информация, която си получил при работа по някой проект), за жилищното настаняване (акомодейшън), транспортна политика при пътуване, за ползване на служебните комуникационни средства, политика срещу алкохола и дрогата, за отчитане на разходите при командировки, за застраховане и търсене на обезщетения при инциденти по време на работа, имаше чак политика за подаръци от клиенти (за какъв левел какви подаръци са допустими, до каква стойност можеш да го задържиш и над каква - да го предадеш на компанията), как да водиш и препоръчваш нови колеги, и още десетки такива... На пръв поглед изглежда тъпо, но така ръководителите се подсигуряват - а си стъпил накриво, а са ти извадили някакъв формуляр, дето си се подписал, че си запознат с фирмената политика по въпроса. И изгаряш като блажен вестник...

Аз лично редовно си патех за расистки изказвания - такъв бихейвиър бил недоспустим в толкова голяма и уважавана международна компания, която работела на всички континенти (без Антарктида). Все едно аз съм виновен, че голямата международна компания се напълнила с циганьор... :dunno: :dunno:


Хахаха, знаеш ли, че ако събереш всички сертификати, издават лиценз " Най-лецемерен и безочливо лъжлив служител "
Шега разбира се, като се сетя само за въпросника за "дискриминация" ... :mhihi:
И при нас правят редовно такива прочувания, ама сертификати не дават.
Обаче ако се попълва онлайн, има начин да видиш отговора предварително :mhihi:

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Пазара на труда

Мнение от K_Ilkov » 08 Окт 2018, 9:20

Borymeckata написа:Е, вие от пи-арите и ейч-арите какво очаквате да правят - да решават технически въпроси ли? За това си има инженериг, а тия само разтягат локуми... :mhihi: :mhihi:

Аз лично очаквам да решават HR въпроси :D

От моя опит само пречат дори и в тяхната си област :mhihi:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Пазара на труда

Мнение от Bogat-Beden » 08 Окт 2018, 11:26

K_Ilkov написа:От моя опит само пречат дори и в тяхната си област :mhihi:
Абсолютно..
Просто ботове :)

А иначе за р-ра на заплатата никъде не съм споменавал, че съм я обсъждал ;) Защото и не съм.. Не, че ме е било страх от фирмата и клаузи в договора, просто не съм такъв тип да подпитам или да разнасям. Казвали са без да ги питам, това е. Поне колегите в моя отдел и въобще в цялата фирма бях мега готини, не ми се беше случвало така да се разбирам и да ми е приятно нито на друго работно място, нито дори в учебните години...
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Пазара на труда

Мнение от bum_bum » 08 Окт 2018, 16:26

А защо е тая тайна със заплатите?

Аз докато бях работодател заплатите бяха публично обявени. Всеки знае колко взимат колегите му и защо точно ги взимат. Ако иска да взима повече работи повече и това е.

Бидвйки служител във фирма, където заплатите са тайна бих се чувствал винаги преебан, защото щом нещо се крие явно има нещо нередно.
Изображение


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Пазара на труда

Мнение от Bogat-Beden » 08 Окт 2018, 16:39

Приключвали са ми интервюта за работа, защото съм отказвал да кажа колко съм вземал на последната работа, колко очаквам на бъдещата, дали съм женен и т.н..
Веселба :)
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 93
Регистриран на: 6.03.2013
Местоположение: Nürnberg, Bayern
Пол: Мъж
Кара: F30 LCI 320d XDrive ex E46 330xd
Мечтае да кара: Porsche Cayenne, BMW X5

Re: Пазара на труда

Мнение от kasho » 08 Окт 2018, 16:52

Поради естеството на моята професия (финансов анализ / вътрешен финансов контрол) винаги съм знаел по списък колко вземат всичките ми колеги, до последния ром-склададжия, даже и във фирми, където тази информация е top secret и има забрани да се споменава дори на сън темата. Нямате си представа колко несправедливост има и колко пъти съм се питал "какво по дяволите". И колко често дават несъразмерно големи пари на лаладжии, дето за нищо не стават, но умеят да се презентират добре. Така че да - soft skills явно са важни, ама пусти финансов мозък - мога само с точни числа и конкретни съотношения да боравя... :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Пазара на труда

Мнение от Jordana » 08 Окт 2018, 17:33

В много фирми точните цифри на кеша са под забрана защото постоянно са дразнител и повод за интриги между персонала . Често е под забрана и определен период след напускане на фирмата - двете неща са зависими от бранша , конкуренцията и други фактори . Презумцията при повечето работници винаги е че взема по-малко от колкото заслужава , ако има и официално потвърждения на тия неща контрола на цялата менажерия е по-труден . По лесно е като не се надъхват един друг за глупости :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Пазара на труда

Мнение от Bogat-Beden » 08 Окт 2018, 18:00

kasho написа:Нямате си представа колко несправедливост има и колко пъти съм се питал "какво по дяволите".
За да бъда обективен, изваждам себе си от схемата. В същата фирма, която коментирах имах 2ма началници- единият повече административен, другия пряк, оперативен.
Първият - работи реално и ефективно между 3 ДО 4 часа макс на ден. Ако ти трябва за нещо сериозно или по телефона в извънработно време- забрави...
Вторият - работи реално и ефективно -(като поне за 4ма)..между 8 , често 10, 12 и нагоре часове на ден. В натоварени моменти и до 16... Ест. последните няколко на телефон, но вдига и чете и пише мейли.
В момент на смяна на софтуерната платформа на фирмата (който го е преживявал, знае, особено в транспорта..), първият си взема отпуска и заминава на почивка в чужбина, с изкл. тел..
Абе изяснява ви се картинката предполагам..
Повишават ги, като познайте кой заема по-висока позиция..
Предполагам и заплатите им съответно са с осезаема разлика..
Накрая даже този хитрецът стана CEO :shock:
Това не е само мое мнение, няма как обсъждали сме ги с колегите тия, това и да го забранят не могат..
Но после съм чел, слушал, гледал и видях, че май така е в над 90 процента от фирмите, по света :)
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Пазара на труда

Мнение от ildivvy » 08 Окт 2018, 20:11

Няма как да е по друг начин! Просто тези,които вършат реална работа се държат на това 'ниско' ниво ('първа линия на фронта"),точно защото реалната работа/дейност се извършва там! Ако сложат другия,какво ще стане :dunno: ? Нищо! И пак ще викат 'можещия'!
По-напред някой писа: -Какво се очаква от НР-ите, да решават техн.въпроси ли...? Проблема е ,че те назначават техн.кадри/инженеринга,а като са малоумни,как да разберат кой колко струва? И понеже са 'набалбукани малоумници',назначват други такива,само защото вторите знаят какво да говорят пред НР-ите,за да ги вземат на работа! После да му мисли "колектива"! При нас са 3-4-ма тъпака,'пълни дупки',които ги носим на гръб! Голямата,немска,производствена простотия,управлявана от наши селяни...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Пазара на труда

Мнение от bum_bum » 08 Окт 2018, 20:30

Аз днес останах дълбоко потресен. Преди година някъде кандидатствах за една позиция. Изобщо не ми се и обадиха. Днес съвсем случайно виждам интервю с този, който явно е започнал.

Сега.. не, че аз съм нещо особено. Ама все пак имам 20+ години стаж. Бая проджект мениджмънт, ли как там му викат. Две магистратури от СУ. А човекът е с диплОм от НБУ. Работил заместник управител на магазин за техника и бранд мениджър в друг магазин за техника.. И изведнъж хоп- меринджей за две държави на голям бранд телефони. :shock:
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook