Пазара на труда

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Пазара на труда

Мнение от TNT » 08 Окт 2018, 23:59

Може да са искали млад човек, а ти да си дърт, искащ повече пари :mhihi:

Последното е силно определящо в 90% от фирмите. Който каже, че иска най-малко пари - него взимат.

Това с бонусите за препоръка - нормално е. От моя опит обаче... където дават много пари за препоръки - има някакъв сериозен проблем и хората не се задържат. И се получава "Никой не може да ти даде толкова пари, колкото аз мога да ти обещая" :mhihi: Аз май и някъде по-назад го бях споменал. Бях в голяма фирма, за най-ниската длъжност имаше 4 цифрен бонус за препоръка. За по-високи позиции пак 4 цифрени, ама в евро, в паунди... :mhihi: Ама ако направи 4 месеца. Тука е уловката :mhihi: Някои изкарваха 8 дни, други 12, по-упоритите като мен 2-3 месеца :mhihi:

Това със заплащането на новите и на тези с опит... наистина е голям куриоз. На последната ми работа изкарах кратко време, ама към края случайно на един документ видях заплатата на колегата. Като го сметнах... горе-долу за всеки месец стаж, имаше по 1лв отгоре на заплатата :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi: Човека беше там над 10 години. Другия момент обаче беше, че никой от работещите на тази позиция, не покрива моментните изисквания за образование, владеене на езици и т.н. Теоретично, ако не работеха там, и си подадат CV... няма да им се обадят :dunno: След като започнах бързо разбрах, че развитието е... нулево. Малко като при нотариусите - ако някой умре, тогава има нова позиция :mhihi: Бързо ми се изпариха и надеждите за повишаване на заплащането след 6-12 месеца :ok: Някакси хем се радвах, че добре съм се справил с преговорите, хем ми беше тъжно. Сега като се замислих... и на по-предната бях договорил, колкото и тези с години опит. А беше такъв тип, на който за под 1 година опит е абсурдно да говорим, че работим "наравно". Сигурно имам развит "софт скиллс" :mhihi:

Аз искам малко друг въпрос да коментираме. Колко често ви се е налагало или са искали от вас да правите неморални, незаконни или друг тип неща, които не са правилни за вас ? И не говорим за някакви тип "продажбени трикове", ама директно лъжене и измама ? Мен лично не ме кефи в едната ми работа, как нямам право да говоря за всички подробности на клиента още на първа среща и трябва да въртя и суча до втора-трета. Това обаче е свързано с конфиденциалност, договорчета, спецификата на продукта и в последващ етап абсолютно всичко на 120% си се разяснява преди да има окончателна сделка. На интервю за работа обаче директно са ми обяснявали как продукта им няма нито едно конкурентно предимство (нито по-евтино, нито по-качествено... нищо!) и единствения начин да си стигна таргетите е, като лъжа хората и се възползвам от тяхното незнание. Като това ми се казва директно. Поне да бяха увъртали малко :mhihi: Преди малко една дама ми обясняваше за неин приятел, който се забъркал в компания, лъжеща хора в Африка :mhihi: Яки бонуси, ама по цял ден лъжеш и мамиш хора в държави, дет нямат 2лв :shock: Още по-страшното е, че доста хора работят нещо такова или поне им се налага в част от работата. За мен всичко си има някакви граници. Едно е някакви пари под масата някой да дава, второ е данъчни облекчения (най-простия пример с новите автомобили, чак по телевизията си рекламират с какъв сертификат се регистрира :mhihi: ), друго е да лъже и мами хората, за да се изхранва :shock:
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Пазара на труда

Мнение от BMW_POWER » 09 Окт 2018, 0:58

Не знам дали ще ви успокои, но навсякъде е едно и също. Без връзки, трудно се започва на добра позиция. Отделно много зависи и от шефа ти (от супервайзър до собственик). В Монреал преди много години имахме шеф, който е бил преди това шофьор на камион. Питали го "искаш ли тази позиция" и той приел. Не искам да влизам в подробности. Назначи и двете си деца, които бяха уникати. Дъщерята не я коментирам (350 либри живо тегло), синът му (малко по-дебел) имаше наглостта да си седи на машината и да си чете книжки. После дойде друг шеф с над 20 години стаж. Изчисти семейството и говори един по един с всичките си служители. Даде на всеки по една тетрадка и всеки пише какво е свършил за деня. Така беше около месец. После започна на всеки да дава по още малко работа всеки ден. Натоварваше ни до момента, в който вече не можеш да се справиш. Тогава връща малко назад и това е ежедневно натоварване на всеки един. Имаше една кака (българка), която бачкаше с шефа в офиса. Много негодуваше, че той нищо не правел по цял ден. Обясних и, че шефът е там да ръководи, организира и контролира. За другото си има супервайзъри и бачкатори. Уникален човек беше.

Тук при нас е същото. В офиса са "стринки, лели, племеници" и не знам си още какви. Нямам идея как си мешат капите, защото се задържам около 3-5мин на ден макс вътре. На една шефка и се развалила колата и тя праща дъщеря си (работи също в офиса) да я закара на сервиз. В работно време, разбира се. Пример за роднинска връзка или семеен бизнес е и една от най-големите транспортни фирми в Света. Монреалският и офис е практически окупиран от шеф, брат, братовчеди, племеници и т.н. - индийци. Нямате представа какво е отношението към персонала.

Бях споменл в друга тема, как става "набирането на персонал" в някои държавни организяции. Изпращайки си CV-то, трябва да напишете точно определено първо изречение. В противен случай ....

HR-ите навсякъде по Света са идиоти. Мен преди много години тук ме караха да смятам проценти от суми, като не ми дадоха да ползвам калкулатор. Говорим за елементарни такива, не за нещо наистина сложно. 30% от 10 или 25% от 12. Гледах ги като извънземни, какво сложно има и за какво ме питат.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Пазара на труда

Мнение от Borymeckata » 09 Окт 2018, 7:05

bum_bum написа:А защо е тая тайна със заплатите?

Аз докато бях работодател заплатите бяха публично обявени. Всеки знае колко взимат колегите му и защо точно ги взимат. Ако иска да взима повече работи повече и това е.

Бидвйки служител във фирма, където заплатите са тайна бих се чувствал винаги преебан, защото щом нещо се крие явно има нещо нередно.


Точно така е и ако зависеше от мен, всички фишове щяха да бъдат "на масата", но... такава беше фирмената политика... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Пазара на труда

Мнение от Bogat-Beden » 09 Окт 2018, 7:56

TNT написа: Колко често ви се е налагало или са искали от вас да правите неморални, незаконни или друг тип неща, които не са правилни за вас ?
Не ми се е случвало (сигурно и щото ме знаят шефовете какъв съм..), да не казвам голяма дума, но мисля, че не бих го направил. Но доста отдавна съм виждал пред мен как шеф нарежда на колега да прави такива магарии.. :banghead:
Относно заплатите- не е толкова просто. Има различни позиции, натоварване и т.н. особено в средни и по-големи фирми, където нещата не са толкова лесно сравними.. Проблемът е, че фирмата използва това, за да дава колкото се може по-малко за една и съща длъжност, отговорности и умения..
Говорим с началника за повишение ( аз иницирах разговора, което е лош знак- в ЛинкЕдин казват, че ако трябва да питаш за повишение-значи си при грешния шеф..) и той ми казва- ти си в топ 5% по размер на заплата във фирмата. И аз питам- добре, а ако работя за 2ма или 3ма, трябва ли да вземам по 2 или х3?
-Еее, не работят така нещата! :lol: :lol:
Малко като да спориш с жена :) :help: :dunno:
Но както казва BMW Power- навсякъде е така масово, че и винаги има по-зле :)
Аз след като напуснах, смених 2-3 места, където шефовете бяха по-олигофрени, заплатата доооста по-малка, но за сметка на това пък колегите бяха много зле ! :lol: :lol:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Пазара на труда

Мнение от bum_bum » 09 Окт 2018, 10:22

Мда, имаше въпрос за това каква заплата очаквам и аз им казах. Явно им се е видяло много. :dunno: Ама в крайна сметка защо се скъпят за заплата на човек от който зависят продажбите. Че то е като при рекламата. Даваш малко- получаваш малко. Даваш повече- получаваш повече.

Оставам с впечатление, че индексирането на заплатите е крайно неадекватно и ако искаш да тя да расте трябва да се местиш през 4-5 години в друга фирма. Защото горе-долу след толкова време стигаш до момент в който новоназначени служители взимат по-големи стартови заплати от теб.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Пазара на труда

Мнение от Borymeckata » 09 Окт 2018, 11:22

TNT написа:Аз искам малко друг въпрос да коментираме. Колко често ви се е налагало или са искали от вас да правите неморални, незаконни или друг тип неща, които не са правилни за вас ? И не говорим за някакви тип "продажбени трикове", ама директно лъжене и измама ?

Случвало се е да участвам в създаването на документи с невярно съдържание, но НИКОГА за кражба и далавера. Правили сме го винаги в полза на работата, да заобиколим някоя административна пречка, за улеснение. Не е имало никой прецакан и работат е вървяла.


TNT написа:... Преди малко една дама ми обясняваше за неин приятел, който се забъркал в компания, лъжеща хора в Африка :mhihi: Яки бонуси, ама по цял ден лъжеш и мамиш хора в държави, дет нямат 2лв :shock: Още по-страшното е, че доста хора работят нещо такова или поне им се налага в част от работата. За мен всичко си има някакви граници.

Моралните критерии са много субективни... :dunno: :dunno: Познавам "хора", за които няма НИКАКЪВ проблем да мамят и лъжат по цял ден, щом това ще им донесе печалба. Сещам се за оня филм - Вълкът от Уолстрийт. Аз лично не бих приел такава "работа" и то не (само) поради морални възражения. Вярвам в съдба, късмет, карма или както ще да го наречеш, до момента ми е вървяло в живота и не бих си правил експерименти с това...
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Пазара на труда

Мнение от steeN » 09 Окт 2018, 11:33

bum_bum написа:Оставам с впечатление, че индексирането на заплатите е крайно неадекватно и ако искаш да тя да расте трябва да се местиш през 4-5 години в друга фирма. Защото горе-долу след толкова време стигаш до момент в който новоназначени служители взимат по-големи стартови заплати от теб.


Не само при нас е така. В по-бързо развиващите индустрии 4-5 години дори са много ако гониш заплата.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Пазара на труда

Мнение от Bogat-Beden » 09 Окт 2018, 11:49

bum_bum написа: и ако искаш да тя да расте трябва да се местиш през 4-5 години в друга фирма.
Абсолютно! :yes:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Пазара на труда

Мнение от Jordana » 09 Окт 2018, 13:17

Парите никога не стигат , дори и на най-добре платените .Това е някакъв burnout.....professional burnout :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Пазара на труда

Мнение от ildivvy » 09 Окт 2018, 14:29

Не стигат,защото разходите растат по-бързо! За справки - другата тема!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Пазара на труда

Мнение от TNT » 09 Окт 2018, 18:39

Другото грозно в LinkedIn и HR-ските агенции е, че не спазват никакви законови норми. За мен лично само съм подозирал, но с приятел има случка пуска CV-та и на следващия ден шефката при него "кажи сега защо си търсиш друга работа". В "бяла страна" ще се стигне до съд за такова нещо, ама в нашата реалност е загуба на пари, нерви и време...
Изображение

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook