Биткойн проучване

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

анкета

1. мноо ясно, че притежавам биткойн в момента
10
10%
2. планирам да купя/добивам биткойн в близкия месец
8
8%
3. все още се колебая се дали да купя/добивам биткойн
25
25%
4. ти луд ли си... не мисля да участвам в такива схеми
56
57%
 
Общо гласове : 99
Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Биткойн проучване

Мнение от Mollov » 16 Ное 2017, 15:12

Витанов написа:Нема стане с тия шит-койни, по-добре бръмчете за реална валута иначе ще си останете с мечтите само.. :mhihi:


:ok:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Биткойн проучване

Мнение от Cyberloner » 16 Ное 2017, 15:16

bum_bum написа:Със сигурност факта, че ти забогатяваш дето се казва от въздуха, чрез спекулация или копаейки нещо си виртуално, а с парите купуваш нещо за което някой се е ровил в калта допринася за инфлацията.

Ако биткойнът остане единствената парична единица в света инфлация повече не би трябвало да има, защото е ограничен като количество и не може някоя държава да започне да печата, сече или емитира нови единици.


Като крайна бройка е ограничен, но не не но забавай, че може да се дели доста ;) може да си купуваш нещо и цената да е 0,00000001(седем нули и единица или едно сатоши - това е минималанта трансакция) без проблем. В ктайна сметка стигане до извода, че ако има 21 000 000 биткойна общо, всеки разделен то се получава 21 000 000 Х 10^8 или 21х 10^14 пари, което ако приемем 1 сатоши = 1 стотинка получаваме 21 х 10 ^12 което са 21 трилиона. Не казвам, че никога няма да свършат, но за момента количеството е предостатъчно за да задоволи нуждите на пазара.

А и не съм сигурен дали с малка праомяна в кода не може трансакцията да падне с още няколко порядъка

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1135
Регистриран на: 24.08.2011
Пол: Мъж

Re: Биткойн проучване

Мнение от kolp » 16 Ное 2017, 15:31

bum_bum написа:Със сигурност факта, че ти забогатяваш дето се казва от въздуха, чрез спекулация или копаейки нещо си виртуално, а с парите купуваш нещо за което някой се е ровил в калта допринася за инфлацията.

Ако биткойнът остане единствената парична единица в света инфлация повече не би трябвало да има, защото е ограничен като количество и не може някоя държава да започне да печата, сече или емитира нови единици.


копаенето не е виртуално, изисква доста сериозен ресурс и първоначална ивестиция (и реинвестиция). така че по този начин стимулираш реално икономиката. да не говорим как много производители на хардуер(видеокарти) промениха изцяло маркетинговите си стратегии и вече таргетират една нова и изключително доходоносна ниша.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Биткойн проучване

Мнение от bum_bum » 16 Ное 2017, 15:40

Стимулира я тоя, дето копае в калта. Тия, дето копаят на компютъра я разсипват.

Ако с единица валута произведеш мотика тя ти носи полза. А ако произведеш компютърен чип за да копаеш несъществуваща валута с него за мен не е баш същото.

Много хай-тек станахме всички и всеки напира да изкарва пари онлайн и без да се изцапа ако може. За това цените на храните или са в космоса или нещото само прилича, мирише и изглежда като храна защото е иначе няма как да е евтино. Да не говорим за все по-безогледното използване на ресурсите за да се задоволи търсенето на тия, които са изкарали парите по лесния начин искат все повече и все по-нови неща.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1135
Регистриран на: 24.08.2011
Пол: Мъж

Re: Биткойн проучване

Мнение от kolp » 16 Ное 2017, 16:24

bum_bum написа:Стимулира я тоя, дето копае в калта. Тия, дето копаят на компютъра я разсипват.

Ако с единица валута произведеш мотика тя ти носи полза. А ако произведеш компютърен чип за да копаеш несъществуваща валута с него за мен не е баш същото.

Много хай-тек станахме всички и всеки напира да изкарва пари онлайн и без да се изцапа ако може. За това цените на храните или са в космоса или нещото само прилича, мирише и изглежда като храна защото е иначе няма как да е евтино. Да не говорим за все по-безогледното използване на ресурсите за да се задоволи търсенето на тия, които са изкарали парите по лесния начин искат все повече и все по-нови неща.



значи този който не произвежда физически продукция, а примерно услуги, не стимулира реално икономиката, това ли казваш? демек всичко що е ИТ специалист, юрист, и тн, само мятат крачолите?

мислех че такова мислене имат само много възрастни хора които просто не могат да възприемат новите професии, не е нужно да си стругар, или шивачка, за да допринасяш за икономиката с това което правиш. ако говорим за спекулативното надуване на цената на биткойна, това е факт в много други отрасли, и се определя от много различни пазарни фактори.

биткойна, като виртуална валута, не е с нищо по зле от доларите които печатат безконтролно в САЩ, и които много отдавна нямат реално покритите. точно те създават инфлация.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Биткойн проучване

Мнение от bum_bum » 16 Ное 2017, 16:31

Не съм казал, че ИТ-та, адвокати и т.н. не допринасят с нищо за икономиката. Големият им брой го прави.

И все пак да придобиеш известни познания в дадена материя ИТ или право е едно. А да сглобиш една щайга, да и ръгнеш тока и да чакаш да потекат парите, съвсем друго.

Едни 100к винаги бих ги инвестирал в земеделие, вместо в копачки. Утре миньорът ще иска да яде и като дойде при мен ще му кажа с виртуалната си валута да си купи виртуални пържоли.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 821
Регистриран на: 6.11.2007
Пол: Мъж
Кара: на турбини

Re: Биткойн проучване

Мнение от acer » 16 Ное 2017, 16:50

TNT написа:Т.е. 100% годишна възвръщаемост е малко ? :mhihi:


Да, заради съотношнието риск : печалба, а рисковете са:
- Във всеки един момент валутата, която копаеш може да се срине. Ако си с ASIC, няма пренасочване и гориш. Да не споменавам че въпросни копачи са чакат по 6 месеца, в които не се знае какво ще е състоянието на валутата.
- Техниката гори, ASIC копачите нямат гаранция, захранвия с голд стандарт заминават, видеокарти по-рядно но също.
- Всяка валута от която си на печалба, нормалният развой е трудността да се вдига, т.е имаш ограничен прозорец в който приходите са по-големи от разходите.
- Ако ползваш Windows за копане (постигат се 15-20% по-добри резултати при някои видеокарти), няма да излезеш от стаята с копачките, никога. Другите специфични ОС също искат, много настройки, че дори писане и на драйвъри и схеми за овърклокване.

Като цяло единственият начин да направиш доста пари е да нацелиш валута с мн ниска трудност и тя да стане следващата топ 20, но те са над 900, успех с тотото :mhihi: Другият начин е ако имаш 1 млн, да ги инвестираш и да станат 2 на края годината, ако нещо не се срине.. ама с толкова пари, има доста други инвестиции с 1х ROI и по-малък риск.

При излишни пари, бих си купил малко биткойни и ще ги държа някъде е така, вземе наистина биткойна да удари 100к.. но на който му се копа, да копа.. мен ми предложиха да ме вкарат във ферма и като направих сметките не ми хареса резултата ;)
„Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност.“ — Хенри Форд

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Биткойн проучване

Мнение от alekangg » 16 Ное 2017, 17:56

Анкетата е много интересна!
Излиза, че 10% имат, 10% смятат да купят този месец и още цели 20% се чудят. Ако само половината от чудещите купят+ другите 10% от втора точка, излиза, че може да имаме ръст от 300% на мераклиите да имат биткойни!

Ако това стане нищо чудно да има ръст от още 200% в цената на тези нещица.
Уверен съм, че има много хора, които правят пари и ще направят още за в бъдеще, но това ще е за сметка на много, които ще загубят!
Сега кой от коя страна ще е, не е ясно, особено за тези които ще вкарват от сега нататък и ще са основно прекупвачи.

От друга страна е ясно, че колкото повече се говори, толкова по-добре за цената и ще върви нагоре, това си е малко като масова психоза, но както казах, ще има печеливши и загубили.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Биткойн проучване

Мнение от steeN » 16 Ное 2017, 18:57

alekangg написа:Анкетата е много интересна!


И на мен. Как може да се нарече нещо балон, като тук пишат компютърно грамотни хора все пак... и от тях само 10% имат (или поне тва е от анкетата).
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Биткойн проучване

Мнение от TNT » 16 Ное 2017, 19:11

Тука повечето май не знаят как работи blockchain технологията. И аз не знаех доскоро, ама се ограмотих :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Биткойн проучване

Мнение от acho.rs » 16 Ное 2017, 19:27

madafaka_donkele написа:
speeder88 написа:Мненеието на alx толкова рано в темата ще окаже влияние на темата!


Направо си я превзе темата :mhihi: Каза "не" и като гледам гласуването всички са го последвали, като.... :mhihi:

kolp написа:за биткойн няма вече никакъв шанс човек самостоятелно да направи нещо


Има, има и то повече от един начини.

kolp написа:интересно ми е колко ще стигне преди да се спука балона ;)


Когато изчезнат мафиите, наркотиците, нелегалната търговия с оръжия и други забранени продукти и услуги, тогава ще се спука и т.нар. балон. Дотогава цената на биткойна ще варира много и флуктуациите ще са огромни. За една седмица 1800$ разлика - чукна 7800, после слезе до 6000, сега пак е над 7200. Краткосрочно е нестабилен. В дългосрочен план обаче си расте и ще продължава да расте. Не виждам кой и как би могъл да го спре при положение, че даже СМЕ ще пуска биткойна за търговия. Да не говорим, че брокерите го търгуват отдавна, заедно с някои други по-изявени криптота. Въпрос на време е да се появи за търгуване по ню йоркските, лондонската и франкфуртската борси.
Опитите на някои държави да ограничат търговията засега винаги пропадат, но даже и да успеят някъде да го ограничат по някакъв начин 100% ще се измисли някакъв заобиколен път за избягване на ограниченията.
Както казва един много навътре с нещата инвеститор - още нищо не сме видели от биткойна и другите криптота. Тепърва ще се развиват и усвояват от хората и бизнеса.

Лобито на криминалните организации е силно, но това се случва в момент когато банките горе долу пасуват от криптовалутата. А ако решат, че им пречи на интересите?
Достатъчно е в един мил момент да се се забрани няколко държави да забранят разплащанията с измислена валута и балона е спукан. То нямаше как и КТБ да фалира при рекордно висока капиталов адекватност, пък с няколко смс-а вложителите източниха банката за норматив. Както стана на следващият ден и с другата измислена псевдо банка - ПИБ, но тогава добре че имаше малко политическо Лоби, че както беше тръгнало само щяхме да си изгорим мостовете.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 870
Регистриран на: 14.01.2004

Re: Биткойн проучване

Мнение от vlad0 » 16 Ное 2017, 19:50

някой може ли да ми каже какво влияе на цената на Биткойн освен настроението на хората (търсене/предлагане) и какъв проблем от ежедневието разрешава(не питам за децентрализацията)?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Биткойн проучване

Мнение от Nickelback » 16 Ное 2017, 21:44

Гласувах за "все още се колебая се дали да купя/добивам биткойн" просто защото нямам време да проучвам и да се занимавам. Иначе с удоволстие бих се пробвал :yes:

vlad0 написа:някой може ли да ми каже какво влияе на цената на Биткойн освен настроението на хората (търсене/предлагане) и какъв проблем от ежедневието разрешава(не питам за децентрализацията)?


За настроението и цената не знам, не ги следя, но за проблема, който адресира бях писал в тая посока в другата тема. Ако ти се чете виж по-долу. Просто съвремието на общество, което все още говори за войни, колко яко било по време на соца и че някакъв там метал наречен злато е най-ценното на света, не преполага възприемане на криптовалутите в тоя им вид. Просто са изпреварили времето си няколко стотици години според мен :dunno:

:arrow:

Nickelback написа:Как ги виждам аз нещата... В зората беше биткойн, сега още "n" на брой валути. Всяка със своите специфики и трудност на добиване. В един момент някой от тях или ще замрат (поради нещо си) или ще достигнат точката сходимост както биткойн. Въпросът е колко сумарно ще е стойността на тези валути. Стойността на тази точка по Y-оста (чисто финансово) - какъв пазарен дял от световното богатство ще завземат те или по-скоро правителствата и над-правителствените лобита, колко ще им позволят да завземат (World War III :roll: ). Другото измерение е колко далече е тази точка по X-оста - във времето...
Пак да го кажа - всичко опира до това да притежаваш нещо както уникално, така и едновременно с това и универсално, за да бъде то истинско разменно средство. Това са две неща в природата (дори едно цяло, ако се оповаваме на разни квантови теории), според мен. Като едното прелива в другото и обратно.

Това са енергия и информация.

Не злато, хартийки, облигации или някакви подобни отживелици, а именно енергия. Конфигурация на материята (в материалния свят), ако някакси се опитам да го обобщя. Големи количества енергия трудно се пазят и разменят чрез текущите техника и технологии. Виж с информацията е по-лесно към година 2017 :) Тъпия ми телефон е от 3 години с 3000mAh батерия, а тия днес и те. Никакъв прогрес за това време, а виж скоростите на изчисления се умножават в пъти :ok:
Информация... кодираща по уникален начин състоянието на една система. Информация... отъждествяваща трудността (вложената енергия) за добиване на една информационна единица. Каквото гласи закона за запазване на енергията, според мен трябва да има и закон за запазване на информацията :ok: И тя се прелива от пусто в празно, така че е подобно...
Та това е бъдещето и според мен, или поне така ги виждам нещата в по-дългосрочен план :)


Nickelback написа:
steeN написа:Хм. Интересно разсъждение, но енергията и информацията може да се "употребят", докато златото не може?


Да речем "употребявам" енергия (акта на извършване на работа), а всъщност тя реално не е "употребена", а само преминава от един друг във вид. Разсеяла се в пространството под формата на топлина, ако щеш. Междувременно някой я събира и концентрира наново. Няма загуба.
Именно - златото просто би изчезнало при определени условия. Или поне би се трансформирало до нещо не толкова ценно, в някаква друга производна негова конфигурация.
А и златото го давам на някой си, или си позлатявам нещо си, щото някой там казал че било много яко, преди 5000 години. Пак един вид е "употребено". А реално не е, защото то всъщност е някъде там разпрашено из простраството, ако позлатения жак на слушалките ти, да кажем, се е износил. А всъщност и златото си има период на полуразпад, влиза в химични реакции (макар и рядко :) ) Вече няма да е злато. Така че и то е една "добра" по стечение на обстоятелствата конфигурация на материята в този материален свят, на тази планета и в тази епоха. Но може би "лоша" или "не дотам добра" на една друга планета, в друго време... :)


Nickelback написа:
steeN написа:Ама теб те интересуват примерно златни монети и кюлчета. Не златото по аудио жака.
Точно това е, че златото не се трансформира в нищо.
Може да ги заровиш да седят хиляди години и няма да мръднат...
Има ли друго такова нещо, което съществува? :)


Сега те разбрах :) ОК, да рядкост е да има материя на тоя свят, в това време и при тези условия, която да е по-устойчива във времето от златото (пак зависи от условията де). НО, пак казвам на друга планета с морета и океани от царска вода (да, киселината :) ) от злато биха правили корабите и биха ги грундирали да не ръждясват, ако ме разбираш :mhihi:
Съвсем отделен е въпроса със съхранението и транспорта на разменните средства. Златото пък трудно се транспортира, нищо че държи на времето :dunno:
Няма нищо материално, което да е 100% неразрушимо.
Затова the ultimate е енергията :ok:


Nickelback написа:
steeN написа:Много футуристично... Вероятно това е мечтаната цел...
Парите обаче трябва да имат няколко свойства.

1. да може да служи за мярка
2. да може да се прави размяна с него
3. да съхранява стойността си

1 добре, но 2 не знам как може да се случи с енергия?
3 също е малко под въпрос.


По т.1:
Мярката за енергия не виждам защо да не е еталон. Поне отнесено към текущите ни разбирания.
1 калория енергия все ще загрее 1кг. вода с един градус тук на земята.
Ако погледнем и още по-глобано - 1 електронволт - все си е 1eV.

По т.2:
То и сега е разменно средство - купуваш си бензин - това е енергия, но заедно с нея получваш и носителя на тази енергия, една нищо и никаква опаковка на енергията.
Купуваш си акумулатор - пак едни 1200ватчаса енергия + малко олово носител.
Именно тук е придизвикателството пред науката и техниката да се разменя доколкото се може чиста енергия без допълнителен овърхед. Без страх от разсейване. Без страх от кражби (както е при златото).
Енергията или там каквото е друго разменно средство трябва да съществува в "облака", "етера", всеки както иска да си го разбира.

Това е идеята на визионерите създали тези валути, според мен. С енергията е трудно към момента, но защо пък да не се оповаваме на информационни единици..? Затова са тези хешове дето ги смятате.

По т.3:
Стойността на енергията си e все една и съща в цялата вселена - виж т.1.

Свойствата според мен не се изчерпват само с тези изброените. Друго важно условие е да има бърза конвертируемост, ликвидност - също. Да имаш достъп до разменното средство "сега и веднага".
Със злато не става.

Та пак на златото, нека само да се опитам да лист-на защо златото уж трябва е ценно:
- рядка материя е в природата (но не и уникална)
- добива се трудно
- има сравнително висока устойчивост на външно влияние (тук сигурността идва от самосебе си защото не влиза в химични реакции и устойчиво на физични въздействия, не е устойчиво на кражба обаче :) )
- има наложено мнение сред обществото, че е "ценно"
- какво още..?

По кой от тези показатели биткойна изостава или пък изобщо не може да покрие?


steeN написа:
Nickelback написа:...


Златото е ценно, защото е рядко и има уникални качества (не корозира, не може да се фалшифицира, лесно се обработва...). Нищо мистериозно или идеалистично няма.
Както примерно един титаниев велосипед е по-скъп от един алуминиев.

Как да не става със златото размяна? ~28 грама са ти ~$1200... не е като да трябва да мъкнеш тонове злато ;)


Nickelback написа:Качествата на златото са уникални само в няколко аспекта само и винаги има своите заместители в едно съвременно общество, а и не е така конвертируемо както като да цъкна някъде с мишката... Изобщо едно разменно средство не трябва да има начин да бъде фалшифицирано. А злато менте има бол. Не всеки е лаборант, че да го прецени.
Наистина много плоско гледате на нещата... Истината е, че криптовалутите изпреварват времето си, именно в тези несигурни времена, в които все още фигурира думата "война" и хората все още ламтят за злато.
Е, няма как, все отнякъде трябва да се почне.
В коя война бихте предпочели един тон злато вместо един тон бензин, когато не знаеш дали ще си жив утре..?
Пиша едно и също нещо под различни форми, но явно трудно ще се разберем, просто темата е прекалено обширна и абстрактна...


Nickelback написа:Изпреварват времето си единствено и само, защото не са удобни на владетелите на света. Нищо повече. Просто масовото варварско общество не е узряло да ги приеме (валутите). Всичко зависи колко фандък ще им пуснат тия същите преди да стане мазалото да подходят варварски и да затрият добрата инициатива и половината свят. Освен, ако не се адаптират и да наложат волята си пак по някакъв начин.


Nickelback написа:Злато и хартии са ОК да се разплащаш днес и утре. Но може би не и в другиден :dunno: Тоест аз отричам както златото, така и парите като платежно средство след 100години, да речем. Или дори след 10 години, ако на криптовалутите някой им позволи да обърнат баланса на люлката. И златото... то просто ще остане един от няколкото ценни метали със съответното си приложение. Предричам поне десетократно понижаване на цената му за същия период. Еле пък, ако се стъпи някой ден на Марс и се развият нещата с разните мисии. Трансфера на злато, за да се гарантира суверенност на някаква бивша колония там, е меко казано невъзможен или поне недотам рентабилен към момента.


Nickelback написа:
steeN написа:отричаш златото, което служи като пари в продължение вече на хиляди години? смело :)


Отричам го в дългосрочен план, да. Дали след 10, 100 или хиляда години, не е ясно. А такъв повратен момент неминуемо ще дойде, така както навремето сме разменяли кожи и тем подобни простотии и не сме знаели изобщо какво е това "злато" и какво му е "хубавото" :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 870
Регистриран на: 14.01.2004

Re: Биткойн проучване

Мнение от vlad0 » 17 Ное 2017, 10:05

Nickelback интересни разсъждения, но те не отговарят точно на двата ми въпроса. Въпросите са конкретно за биткойн който към днешна дата е 7-8к долара, а не за криптовалутите.

1. Какво влияе на цената на Биткойн освен настроението на хората (търсене/предлагане)?
2. Какъв проблем от ежедневието разрешава(не питам за децентрализацията)?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Биткойн проучване

Мнение от steeN » 17 Ное 2017, 10:52

1. стабилността на софтуерния код(за сега няма някакви големи грешки, които да доведат до загуби) и новите неща, които се добвят за подобряване на функционалността

2. решава проблема, че с електронните пари до сега то трябваше 3та страна, която да гарантира, че няма да ги похарчиш повече от един път (да не ги изпратиш, да ги изпратиш на повече от един човек и т.н.) Т.е. можеш да правиш сигурна и гарантирана транзакция без институция като банка например.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook