Колата - лукс или необходимост?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Колата - лукс или необходимост?

Лукс
24
26%
Необходимост
67
74%
 
Общо гласове : 91
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от pampo » 12 Окт 2017, 10:36

И аз ще вметна тук една снимка от Амстердам преди 40 години, да видите, че там дето отиваме, вече отдавна са били и западните маймуни.

https://www.facebook.com/FreestyleCycli ... =3&theater

Не мога да разбера колко още време ще трябва на хората да разберат какъв тумор са тея стотици хиляди, да не кажа милион коли в столицата на ден. Просто ни затлачват живота зловещо. Не че не ползвам кола, но това е защото имам жена и 2 деца, колата реално я ползват те. Аз в града, ако ще да трябва да го мина диагонално, на кола се качвам сам, само ако трябва да нося/пренасям или съм болен. Свобода дава доколкото не трябва да я обгрижваш, да я поддържаш, да я караш на сервизи, техн. прегледи, уреждане на застраховки, каскота, щети, смени на гуми, автомивки, и тн и тн дребни задължения и проблеми, които ми крадат от свободата да правя нещо друго, вместо да вися по задръствания и да чакам да я обслужат...
Естествено пътуването до работа ми е тежало много години, затова съм направил всичко възможно то да бъде максимално късо, така че вече съм независим дори от градския, за да стигна до работното място. Ходенето на работа с кола в София конкретно, винаги е било малък ужас и гигантски стрес за мен. Но изглежда съм някакво много дребно малцинство, гледайки страшния трафик всеки ден.
Иначе лятото живяхме със семейството малко извън София и тогава колата беше истинска необходимост. Сега се точим на Банкя, и пак ще направя всичко възможно да не ми се налага да имаме повече от 1 кола...

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от K_Ilkov » 12 Окт 2017, 10:49

pampo написа:Сега се точим на Банкя, и пак ще направя всичко възможно да не ми се налага да имаме повече от 1 кола...

Честно казано не виждам как ще го направиш ...
В смисъл кво става когато колата ти е на ремонт :dunno:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2173
Регистриран на: 29.11.2002
Местоположение: София
Кара: F15 X5; F10 M5 Stage 2

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от b2 » 12 Окт 2017, 11:04

c04 написа:...
Ти едно си знаеш във всяка тема :mhihi: Не че не си прав донякъде, просто констатация :mhihi:


Приемам забележката и се извинявам за другите теми където съм се намесвал под формата на оф-топик. :)
Затова и се зарадвах на тази тема, където мога да си изложа мъката по същество :D

Vra4anin написа:..
b2 - за пореден път се убеждавам, че ти си роден за диктатор :bowdown: . Не ми е ясно аджеба какъв трън ти е очите някой да кара нещо по-различно от 1000 кубикова кола. Честно.


Мога да изнеса лекция по темата докато всички, които се чудят какво против имам седят на столче точно зад ауспусите на няколко 3-литрови изтърбушени и ремапнати печки (моите любими e46 330d, e39 530d, e60 530/535d, X5 ... може разбира се и други премиум колеги да се включат с ауди и мерц :mhihi: ) работещи на място. Децата също са добре дошли на мероприятието - нали всичко за тях го правим. :dunno:

Смятам, че 15-минути ще са достатъчни на всички :D

Човек трябва да е изключително тесногръд или заслепен за да си самовнуши, че този проблем е някакъв глобално имагинерен и само веганите и грийнпиис са заинтересовани от него. И че всеки със собствената си мизерия някак не допринася за общата такава, в която всички живеем включително и самия той.
Конкретно проблема с вредните изгорели газове, ФПЧ и препълнени тротоари и градинки си е наш локален и всеки вреди основно на себе си и на близките си и околните.
Dark Side of the Force is а pathway to many abilities some considered to be unnatural.

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от K_Ilkov » 12 Окт 2017, 11:06

Vra4anin написа:Не и самите ние като крайни прости потребители и консуматори.

Точно така :yes:

За да се промени сегашната ситуация, която е далеч от нормална (всяко се качило на кола и писка) трябва да има някаква обща стратегия на държавно и регионално ниво.
И тя трябва да не е само рестриктивна спрямо колите, а и да осигури нужните възможности за хората щото както се каза транспорта е зле.

Щото иначе пак ще е същото само ще е по-скъпо да се движиш :dunno:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от Bogat-Beden » 12 Окт 2017, 11:31

Врачанин, живял ли си в София, ако да , за колко време?
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от TheDriver » 12 Окт 2017, 11:44

Към момента ми е необходимост, щом тръгне третият лъч на метрото или променят линиите на автобусите ще стане лукс.

Общо взето не горя от желание да се бутам в трафика, но 1 час спестено време не мога да пренебрегна. В момента в който тази предпоставка изчезне, колата на минутата заминава в гараж, а втората ни кола ще прекарва ужасно много време на паркинга и няма да се ползва за "commuting".
Дори и сега използваме всяка възможност да ходим на работа само с една кола(даже си промених работното време), но не винаги е възможно.


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от efren » 12 Окт 2017, 12:11

Тука в темата забелязвам много хора, които смятат, че колата е лукс, но имат по 1-2, ей така, да не е без хич. Какво ще рече лукс, ако имаш деца? Навън вали порой, едното трябва да отиде на училище, а другото до градината? Купих си първата моя кола когато бях на 31 год, защото тогава се роди първата ми дъщеря. Дотогава някак се оправях без кола, живял съм и в София (когато още нямаше метро), живял съм и в провинцията (където градския транспорт е уреден като сметпочистване в ромско гето) и все някак съм се оправял, но с децата в съвременното общество без кола, малко граничи с лудост, ако не е крайна немотия.
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от steeN » 12 Окт 2017, 12:24

kolp написа:Англия съм виждал страхотни тежкари в метрото


За 11 паунда на ден да минеш през центъра и ти ще зарежеш колата :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39
Мечтае да кара: Батмобил

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от alozavar » 12 Окт 2017, 12:35

За децата- абсолютно нормално е, ако детето има нужда да бъде закарано до градина/училище на непешеходно разстояние да е необходима кола. Също предполагам има случаи, макар и по-малко, (като моя), в който градина/начално училище е в квартала, после за гимназия е ползван градски транспорт, ако има удобен. Живея в Овча купел 1, точно вчера минах през Пиротска и се сетих- рейс 11 и после трамвай 22- стууууууууд :mhihi: 95% от ходенията до училище са били така, бил съм возен в мноооого малко и частни случаи. Не е като да съм боледувал нон-стоп, дори много рядко.
След това работа- до ул.Иван Асен стигах с кола до метрото на Констатин Величков и оттам метро. Може и рейс дотам, отново. Нито един път не съм ходил с кола целия път, за мен би било самоубийствено да се набия в задръстванията и после да търся място за паркиране, да не говорим, че май там вече всичко е зона и не може. Паркинги няма. Просто давайки този пример на приятел той ми казва "еми ще търсиш паркинг, с колата ще стигна по-бързо от с транспорта" и някакви такива неща, които не мога да ги разбера- дали опира до лигавщина или комплексарщина и "срам" да се качиш на метро за 3 спирки и 10 мин. Може да се сръгам с някой в градския, но да вися по задръствания, да се изнервям и да губя повече време не е най-яката опция.
Също си спомням как съм ходел на репетиции в Симеоново от нашия квартал- китара на гръб и малък китарен усилвател в едната ръка. Рейс до Околовръстното, оттам рейс 111, после ми се налагаше да ходя 20мин през огромно поле, за да стигна до репетиционната. В сняг и студ, също :mhihi: В момента не знам дали бих го направил, но ентусиазмът е бил over the top и като нямаш друга опция действаш. В Англия по концерти съм ходил с метро, в момента групата пребиваваме в Манчестър- Uber e решението. До tour bus не сме го докарали още, но решение винаги има.
За това беше и идеята на темата- дали сте склонни да съобразите ситуацията и обстоятелствата и да ползвате най-оптималното средство за придвижване за вас, защото мисля, че понякога колата може да не е такова. :bchug:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от madafaka_donkele » 12 Окт 2017, 13:00

В градския е пълно с деца - бебета с майки/бащи, малки деца, големи деца, тийнейджъри и студенти. Аз, приятелите и съседските деца, като малки ни водиха на училище точно само 1-вия учебен ден в първи клас. След това винаги сами, щото си знаехме отпреди това къде е даскалото. Няма дъжд, няма сняг. Случвало ни се е в големи зими да газим до колене в снега. И пак не се разболявахме. Верно, че даскалото беше на 15мин., ама все пак. Силно ме съмнява който и да е от родителите тук да живее в един квартал, а детето му да учи 10 квартала по-нататък, респективно да трябва да ходи 1 час пеша.
Мисълта ми е, че може и се прави "номера" да имаш деца и да си без кола. Не е абсолютно и задължително условие или неписан закон, като имаш дете обезателно да трябва да се оборудваш с кола. Друг е въпроса, че както е видно и от коментарите в темата разглезването на децата започва от ранна възраст, както и че необходимостта от кола е като необходимостта от пиене - иска ли човек ще намери 1001 довода да си вземе кола или да пие. Тва е.

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от K_Ilkov » 12 Окт 2017, 13:14

madafaka_donkele написа:Силно ме съмнява който и да е от родителите тук да живее в един квартал, а детето му да учи 10 квартала по-нататък, респективно да трябва да ходи 1 час пеша.

5км. , не са 10 квартала ама не е и в съседния квартал дори :dunno:

Но да, по някакъв начин е лукс защото има училище, което е на пешеходно разстояние, но не учи в него ...
Предпочитам да се напасна според училището, а не според транспорта. Смятам би се сетил защо и кое е приоритет за един родител.

Говориш на изуст някакви неща за деца от видяното в градския.
Нещата свързани с децата трудно се обясняват на човек без деца ... като му дойде времето ще го осъзнаеш :yes:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от c04 » 12 Окт 2017, 13:50

Чисто и просто колата си е необходима, може да не я ползваш всеки ден, но да ти е под ръка когато ти трябва. Естествено винаги има начин и без нея да живееш, но ти коства доста похабено време и нерви. :ok:


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от Bogat-Beden » 12 Окт 2017, 16:24

c04 написа:може да не я ползваш всеки ден, но да ти е под ръка когато ти трябва.
Баш..
Който не е имал гадже от другия край на София, той не знае..
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39
Мечтае да кара: Батмобил

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от alozavar » 12 Окт 2017, 18:20

:mhihi: :mhihi:
Изображение

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от Kroki » 13 Окт 2017, 8:47

Vra4anin написа:...

Аз имах съученик, който живееше до училище и баба му го посрещаше и изпращаше всеки божи ден до 7-8 клас. :dunno:
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook