Колата - лукс или необходимост?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Колата - лукс или необходимост?

Лукс
24
26%
Необходимост
67
74%
 
Общо гласове : 91
Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39
Мечтае да кара: Батмобил

Колата - лукс или необходимост?

Мнение от alozavar » 11 Окт 2017, 13:01

Как възприемате автомобила си като част от вашето ежедневие- лукс ли е за вас или необходимост? Склонни ли сте да използвате градски транспорт/колело/такси или всяко ваше излизане е обвързано с колата, независимо от обстоятелствата?

Вчера водих подобен "спор" и реших да пусна темата. За мен лично колата, особено в по-голям град, е лукс. Мисля, че при добре развит градски транспорт колата става излишна, освен в много частни случаи, в които се налага пренасянето на тежки неща. Не че не съм пренасял музикално оборудване в лондонското метро :lol: Но в София например са много малко случаите, в които просто трябва да излеза до центъра, независимо по кое време, и да избера колата пред градския транспорт или колелото.
Ще ми е интересна гледната точка на повече хора, включвайте се :yes:

ПП- професиите, които изискват ежедневно шофиране ги изключвам от зададения въпрос, там е ясно :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 52
Регистриран на: 7.08.2015
Пол: Мъж

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от feldo » 11 Окт 2017, 13:11

За мен лично е лукс. В София не виждам особен смисъл от кола, освен ако нямаш деца - тогава е необходимост.
Другия вариант е да си разносвач на пици, kfc и тн. но тогава едва ли ще ги разнасяш с БМВ

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от Elesar74 » 11 Окт 2017, 13:19

За мен е необходимост. Не живея в София или в град с добре уреден градски транспорт.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 478
Регистриран на: 14.03.2014
Пол: Мъж
Кара: e70 3.0d
Детайли за колата: remapped

ex: E46 320d 2005
ex: E36 316i 1998

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от cmdkick » 11 Окт 2017, 13:22

Необходимост 100%, спестяваш си време, а времето е пари които са необходими.
Tires are evil - destroy them all ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1135
Регистриран на: 24.08.2011
Пол: Мъж

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от kolp » 11 Окт 2017, 13:35

не бих казал че колата е лукс когато говорим за пътуване извън града или на по-далечно разтояние. човек не може без кола в 21 век, но пък ако има възможност да ползва обществен или "зелен" транспорт(колело) би следвало да го прави. аз лично през работната седмица много рядко ползвам колата си, и то само вечер. работя в синята зона и ходя на работа с обществен транспорт, по удобно и почти толкова бързо.

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от c04 » 11 Окт 2017, 13:38

За мен при всякакви обстоятелства се е необходимост. Вече, че е БМВ си е лукс :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 70
Регистриран на: 18.05.2017
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E-klasse, BlueTec, 2017

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от E.5KOV » 11 Окт 2017, 13:40

Колата е съчетание от двете - необходимост и лукс!
Необходимост е, защото ти трябва да отидеш до супермаркета за няколко торби с продукти, необходима е да отидеш на 1-2 почивки през годината, необходима е да закараш дете, съпруга, някой друг или някакъв багаж до някъде, необходима е за някакви пътувания, планирани или не планирани и със сигурност е необходима и за още неща, за които сега не се сещам ...
Лукс е защото трябва да се сложат пари в закупуването й, трябва да са плати за ГО, Каско, ГТП, винетка и пътен данък. Необходимо е да се влагат пари за текуща поддръжка, гуми, гориво и т.н. И към всичко това се добави и охраняем паркинг, автомивка, евентуални глоби към КАТ, синя зона и различни други глезотии, ще се получи една не малка годишна вноска, която със сигурност превръща колата в лукс ...

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от K_Ilkov » 11 Окт 2017, 13:42

Необходимост, за мен поне. Аз лично имам необходимост от независимост :mhihi:

С кола мога да свърша нещо през деня или след работа независимо къде е.

Ако човек е ограничил циркулирането си из града може и без кола в ежедневието - имам такива познати, но зависи от организацията на бита ... Но дори и те имат кола, все пак човек ходи извън града, на почивки бла, бла

Ако имаш дете незнам какъв филм би било без кола :dunno:

Освен това изпитвам потребност да шофирам :mhihi: дори и в шибаната София :mhihi: От тая гледна точка колИте са необходимост за мен :lol:

Иначе съм с две ръце за читва градски транспорт!
Ползвах няколко месеца метро преди години да ходя на работа. Страхотно е ако ти е удобно, ама да сменя 3-4 превозни средства, не мерси ...
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 27.04.2002
Местоположение: Dubai, UAE
Пол: Мъж
Кара: Е63 650iLCI&E93 325i&Z3 1.9
Мечтае да кара: 612

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от KoolyO » 11 Окт 2017, 13:56

Аз пък имам необходимост от малко лукс. :mhihi:
Сега сериозно. Където живея в момента е 100% необходимост.
Преди, в центъра на София можех да мина и без нея, но не исках. Една от спирките на метрото е буквално на 5м. от входа на офиса, където работех, а другата, където живеех, на около 500м.
Ми ходех с метро само, когато бях в бокса. Даже и в много от тези случаи съм взимал кола на заем.
Да се казва, че личен автомобил в днешно време е лукс за мен е все едно да кажеш, че компютъра/телевизора са лукс... Или асансьор в 10 етажна сграда.
Да, може да се живее без тях, ама то това живот ли е... :lol:
Laugh...
And the world laughs with you.
Cry...
And the world laughs louder!!!

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от Mollov » 11 Окт 2017, 14:03

feldo написа:За мен лично е лукс. В София не виждам особен смисъл от кола, освен ако нямаш деца - тогава е необходимост.


Повози се в градския транспорт в София само 1 седмица... особено сега, есенно време... да ти се окашлят и окихат доволно, щото е масово и традиционно.... после само пиши колко пари си дал за лекарства и колко дни си стоял вкъщи.... и пак ще говорим...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от bum_bum » 11 Окт 2017, 14:06

E.5KOV написа:Колата е съчетание от двете - необходимост и лукс!
Необходимост е, защото ти трябва да отидеш до супермаркета за няколко торби с продукти, необходима е да отидеш на 1-2 почивки през годината, необходима е да закараш дете, съпруга, някой друг или някакъв багаж до някъде, необходима е за някакви пътувания, планирани или не планирани и със сигурност е необходима и за още неща, за които сега не се сещам ...
Лукс е защото трябва да се сложат пари в закупуването й, трябва да са плати за ГО, Каско, ГТП, винетка и пътен данък. Необходимо е да се влагат пари за текуща поддръжка, гуми, гориво и т.н. И към всичко това се добави и охраняем паркинг, автомивка, евентуални глоби към КАТ, синя зона и различни други глезотии, ще се получи една не малка годишна вноска, която със сигурност превръща колата в лукс ...


+1

Няма как да натовариш бебе в градския и да висиш с него по спирките, особено ако е лошо времето. Или да напазаруваш пълен багажник.

От март насам имам 1000км с кола, 7200км с мотор и малко над 1000 с колело. Също и няколко стотин пеша.

При добро време в града не бих се качил на кола посмъртно.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 558
Регистриран на: 8.04.2008
Местоположение: кестен сити
Пол: Мъж
Кара: 545i
Мечтае да кара: 6 series 650i Gran Coupe

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от Wierdo » 11 Окт 2017, 14:11

Общо взето я приемам за микс от двете, особено като говорим за бееНве. Не защото е дъ бест, дъ уан, няма друга и прочее, а защото каквото и да говорим има къде къде по-бюдженти варианти, които спокойно те местят от А до Б.

Живея в София, но повечето роднини са ми в провинцията. След като съм играл филма с влак, рейс и на стоп (тука мога спокойно да кажа, че съм имал и ПТП като стопаджия, което си беше доста доволно, но само с щети по колата), то съвсем спокойно си приемам колата за необходимост, с уговорката, че вкарвам лукс с марката.

Реално в София ако ще се придвижвам сам, без жената и детето, мога спокойно да съм без колата. Вярно, че живея и работя на 3 минути пеша от метро, ама то и без това аз за граЦки транспорт приемам само метрото, другото е някаква подигравка. Ако трябва да съм със семейството, обаче, колата си трябва, щото само едно ходене до педиатъра за преглед ще ми излезне през носа.

Като резюме - необходима ми е (до известна степен) кола, лукс ми е да си карам не каква да е, ами БМВ.

Забравих да добавя - за мен шофирането не е само начин за придвижване, искам да е удоволствие и съответно си понясам разходите по колата без да се оплаквам. В крайна сметка кеф цена няма, а мерак с пари се гаси :)
Последна промяна Wierdo на 11 Окт 2017, 14:16, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от madafaka_donkele » 11 Окт 2017, 14:12

feldo написа:За мен лично е лукс. В София не виждам особен смисъл от кола, освен ако нямаш деца - тогава е необходимост.


И с деца да си пак не ти трябва.
С оглед на всички разходи, нерви и време, които неминуемо се инвестират в дадената купчина желязо, притежанието на автомобил си е лукс при всички обстоятелства. Вече доколко е оправдан и дали реално ти трябва кола е друг въпрос и отговора е строго индивидуален за всеки. Естествено, че ако не живееш в софето, нямаш градски транспорт, маршрутка, нелегални таксита и т.н. и работата ти е на повече от 2-3км. ще си вземеш някаква кола. Ако имаш втори имот до който често се налага да ходиш или по принцип пътуваш често пак ще си вземеш нещо. Но да си в столицата например, работата ти да е на 2км. от вас, да нямаш деца, да ходиш на почивка 2-3 пъти в годината и да си вземеш кола... :kuku:
Откакто направиха луксозенец зелена зона някои от колегите се принудиха да оставят колите и да се качат на градския. Някои обаче въобще не ги еве. Плащат по 100лв. на месец за платен паркинг и пак идват с колата :kuku: При положение, че повечето имат удобен градски транспорт до офиса :kuku: Аз лично не го разбирам тва :dunno: Разбирам да имахме еб@си и яката инфраструктура, всичко да е организирано толкова добре, че да ходим от люлин до младост през центъра в час пик за 10мин., горивата ни да са, като в Германия например и т.н., че да кажеш "за нищо на света не бих слязъл от колата", а то...

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от K_Ilkov » 11 Окт 2017, 14:15

madafaka_donkele написа:И с деца да си пак не ти трябва.

Колко деца имаш?
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Колата - лукс или необходимост?

Мнение от b_u_b_o » 11 Окт 2017, 14:18

В софия е лукс, пък за тези които имат удобен градски транспорт(с макс 1 прехвърляне) си е чиста комплексарщина. Иначе е необходимост, без да ходя на работа с кола, само уикендите и отпуските правя по 25к на година та не се виждам без кола изобщо.

Mollov написа:Повози се в градския транспорт в София само 1 седмица... особено сега, есенно време... да ти се окашлят и окихат доволно, щото е масово и традиционно.... после само пиши колко пари си дал за лекарства и колко дни си стоял вкъщи.... и пак ще говорим...


Ами возя се всекидневно и не съм боледувал от 4-5 години, не помня точно кога е било последно. Ако се разболяваш като някой кихне в стаята явно има проблем и трябва нещо да промениш, я да спортуваш, я да се храниш по-добре...да живееш в стерилна среда не е решението.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook