Здравословен живот, или...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от 3186 » 08 Окт 2017, 8:11

Интересна тема, ще я следя, аз нямам лична рецепта за справяне със стреса, но се справям все по-добре. Започнах като си наложих да не се ядосвам за материални неща, сега ми е доста по-лесно. Едно сигурно нещо за мен обаче е, че за да живея по-спокойно трябва да е извън голям град, където трамвая не ме буди в 4:30 сутрин и още десетки примери. От там и може би най-фундаменталния спор с жена ми дали да инвестираме в бетонна килия в квартал Х, или в строеж на къща край София.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1087
Регистриран на: 10.11.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: E46 316ti, ex E34 M50, Е36 М43
Детайли за колата: N42B18A, s199a, individual

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от The Heartlistener » 08 Окт 2017, 8:36

Като по-млад си взех своето, в пъти повече. Към 40 естествено дойде „сметката”. Животът придобива друг облик, със здравословните проблеми идват ретроспекциите и промяната в нагласата. Започваш да усещаш всеки Божи ден като бонус, радваш се на дребните неща, оценяваш хората около себе си, обръщаш се към семейството, децата. Намираш смисъла на съществуванието си. Това обаче не важи за всеки, зависи от културата и манталитета.
А като се вгледаш в света около себе си, виждаш че липсва всякаква логика. По стълбовете намираш снимките на твои връстници които цял живот са били пример за сравнително здравословен начин на живот... А заклетият квартален алкохолик още седи в кръчмата, както преди 20 години.
"Въпрос на вкус" - казало кучето...и си облизало гъза.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Jordana » 08 Окт 2017, 10:46

Borymeckata написа:
BMW_POWER написа:За мен рецептата е по-малко стрес и повече движение.

Точно... :yes: :yes: :yes:

По-горе Колегата е писал за солта. При мен се получи доста интересно... Като млад ядях много солено, дори солех яденето още преди да съм го опитал. Но някак с годините загубих вкус към солта и започнах да я намалявам - без да полагам никакви усилия в тази насока, просто не ми се ядеше солено. Сега ям почти без сол и често яденето ми се струва пресолено - а то не е, поне никой друг не го намира за такова. Когато си взема някаква закуска, салам или друго от магазина, почти винаги отбелязвам колко е солено, случвало се е да си купя хляб и пак да ми се стори солен. Не знам защо и как ми се получи така със солта, просто го отбелязвам.

Не ти се струва колега , точно си е солено всичко . Хляба по рецептура има 30-40 грама сол на кг тесто иначе не става хубав хляб . Колбасите имат също доста сол заради консервацията и допълнително още селитра но тя е малко . Изобщо колбаси не е препоръчително да се консумира като цяло .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 9.07.2006

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от mangini » 08 Окт 2017, 11:32

В последно време, по стечение на обстоятелствата, "експериментирах" с доста неща върху собественото си тяло (нямам предвид наркотици, алкохол или неща от този сорт) - лоша храна, прекомерна употреба на газирани/тонизиращи напитки, прекалено забързано и изнервено ежедневие, или пък другата крайност - отпускане, заседнал начин на живот, липса на спорт. Всичко това се случваше в последните 2-3г, като до преди това съм имал сравнително редовен режим на спортуване и съм се чувствал перфектно, да не говорим, че съм бил в отлична форма. Този период ми дойде като "wake up call" и в момента бих казал, че съм намерил някакъв баланс - гледам да се храня с по-качествени храни, не прекалявам, газирано почти не пия, пия основно вода. Към тези неща прибавям и редовно спортуване и определено мога да кажа, че този режим има сериозен положителен ефект - свалил съм около 10кг спрямо лошия ми период и се чувствам в пъти по-добре, много по-работоспособен съм и съм доста по-активен като цяло. По принцип никога не съм бил фен на стриктния хранителен режим, броенето на калории и т.н., но със сигурност една хигиена на храненето дава положителен резултат. Аз обаче се замислям за нещо друго - всички тези фактори (храна, спорт и т.н.) са едната страна на медала. Другата страна, според мен е чисто емоционална, духовна или както искате я наречете - а именно, човек да е способен да се чувства добре от всички неща в живота му. Т.е. да не спира да търси мястото/момента, където той се чувства добре и усеща, че върви в правилна посока. Смятам, че комбинацията от тези два фактора са от решаващо значение за качеството на живот. :bchug:
Последна промяна mangini на 08 Окт 2017, 14:45, променена общо 1 път


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Bogat-Beden » 08 Окт 2017, 11:47

Истината е,че човек залита по некачествен начин на живот и пороци,защото нещо или му липсва,или го тормози. Иначе казано,ако си в мир със себе си,рано или късно трябва да хвърлиш всички пороци,да оставиш нещата и хората,които ти вредят пряко или косвено и да започнеш да живееш добре. Това на теория поне,на практика е малко трудно ..
Аз също съм на почти 40.
За да се поддържам в релси ,гледам малко да се ограничавам в количеството на храната. Помага ми това,че нямам силен апетит. Пречи ми не много силната воля. За качеството,боклуците са ми един път седмично-сладко,сладолед или нещо такова,но е макс 10 процента мисля.
Гледам да се движа,че не мога да спортувам както ми се иска. Правя около 10 000 крачки,понякога по-малко,понякога повече. Тоест между 5-10 км дневно. Не е много за млад мъж,но е по-добре от нищо.
Залежа ли се за 2-3 дни,става кофти.Кръстът се обажда,нервите ме стягат и т.н..
За нервите -медитирам почти всеки ден. Но пак си се изнервям много бързо и лесно. Върху това трябва много упорито да се работи...
Също мисля,че от съдбата си не мож' избяга,но можеш да живееш малко по-качествено,да изглеждаш и да се чувстваш по-добре.
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

Потребител
Аватар
Мнения: 41
Регистриран на: 17.07.2016
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: bmw x5
Мечтае да кара: същото
Детайли за колата: 3.0 д 218к.с

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Georgi P Georgiev » 08 Окт 2017, 13:51

Явно всички знаем рецептата за здравословен начин на живот, обаче забързаното ежедневие, битовите проблеми и натоварването в работата доста ни отдалечават от него. Вече съм на 40г., и сякаш започвам все повече да усещам негативите на всички тези отрицателни фактори. Но се старая да променя нещата до колкото мога. Според мен точно тук се крие "ключа от бараката", да си дадем сметка какво ни измъчва и ни носи негативни последствия, и да се опитаме да променим нещата до колкото е възможно (чрез спорт, смяна на хранителните навици, работно място и т.н). Да правим неща, които ни носят удовлетворение, да обръщаме повече внимание на семейството и близките и да поставяме себе си на първо място(това последното може да прозвучи малко егоистично).

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 723
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Don_Diego » 08 Окт 2017, 14:00

Здравословно живеят само тия дето ги дават по Discpvery и National Geographic, откъснати от цивилизацията, живеещи за да оцеляват: ловуват, гледат животни и градини, събират храна от природата, образно казано живеят в синхрон с природата. Ние колкото и да се опитваме няма как да живеем здравословно, всеки е подложен на стрес, всеки си къса нервите с нещо. Храната е отврат (ако не си я гледаш ти, за да знаеш че наистина не е пръскана/хранена с никаква химия), въздуха е отврат, отношенията между хората са отврат. Няколко човека са го написали вече преди мен: яжте, пийте и си носете новите дрехи, бъдете живи, че много здрави си заминаха вече :mhihi:
Изображение


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Bogat-Beden » 08 Окт 2017, 15:09

Georgi P Georgiev написа:да поставяме себе си на първо място(това последното може да прозвучи малко егоистично).
Жизненоважно е даже. :yes:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от efren » 08 Окт 2017, 15:29

Баба ми ще навърши 92 след месец. Цял живот беше над 100 кг при ръст 160 см, цял живот хапва сладко, прави баницата със свинска мас и когато сготви манджа отгоре има красив кехлибарен цвят от 2-та сантиметра олио :mhihi: . Когато подмина 80-те започна да отслабва, но това стана по естествен път. Зарови всички връстници, които живееха здравословно и даваха съвети, та вече никой не и досажда със съвети. Никога обаче не е пушила и пила.
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от c04 » 08 Окт 2017, 16:07

Гена си е ген, късмета си е късмет...каквото и да правиш,можеш да контролираш живота си да известна степен, ако ти е писано ти е писано.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Е.Димитров » 09 Окт 2017, 8:38

Колеги, споделете някаква информация от първо лице за кълнове и тяхната консумация?
Става въпрос да кажем за "Соеви кълнове", някой опитвал ли е, как му се отразиха и за колко време?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от zvetiko » 09 Окт 2017, 8:42

efren написа:Баба ми ще навърши 92 след месец. Цял живот беше над 100 кг при ръст 160 см, цял живот хапва сладко, прави баницата със свинска мас и когато сготви манджа отгоре има красив кехлибарен цвят от 2-та сантиметра олио :mhihi: . Когато подмина 80-те започна да отслабва, но това стана по естествен път. Зарови всички връстници, които живееха здравословно и даваха съвети, та вече никой не и досажда със съвети. Никога обаче не е пушила и пила.


Има принципи и правила на здравословен начин на живот, които трябва да разбираш и прилагаш осъзнавайки за какво го правиш, със съответната психическа нагласа и вътрешна убеденост от смисъла им, а не просто защото си прочел нещо- тогава имат съответният ефект.
Въпроса е когато на нещо се лепи здравословен начин на живот, дали наистина е здравословен начин на живот или просто са думи без съдържание.

Нещо подобно като да сменяш на М54 през 20к км масло longlife-04- мислиш си, че си направил най-доброто за колата си, но longlife-04 е клас нискоемисионно масло за дизелови двигатели с DPF, като longlif- а се отнася за удължаване на живота на DPF, а не удължен период на смяна на маслото- вместо през 10к км да се сменя през 20к км. После когато двигателя се "издуха", ще се обяснява как е правено най-доброто за него, но е издържал по-малко от друг, в който е слагано "обикновено" масло. ;)

Потребител
Аватар
Мнения: 39
Регистриран на: 16.11.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: W164/453

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Комбина » 09 Окт 2017, 15:24

Borymeckata написа: За вредните навици - като си млад, нищо не ти вреди. Цигари, алкохол, всякакви боклуци - не ти пречат. Сметката се слага на масата по-късно, към 40-те. И ще трябва да я платиш, няма мърдане.


Borymeckata написа:Изхвърли от дома си всичко излишно (в прекия и преносния смисъл), зарежи проблемни връзки, досадни приятели, алчни роднини, откажи се от вещи и имоти, които искат прекалено много грижи и внимание, изчисти живота си от проблеми и... това е.


Много ми допада естеството на темата ти, а в думите ти има много истина. Рано или късно всеки стига до това положение. Някои по собствено желание, други притиснати от обстоятелствата и гадостите през които им се е наложило да преминат... къде по своя вина, къде по чужда.

Всеки сам намира своята пътечка която да му дава вътрешен мир, а има ли го него, всичко е лесно защото каквото повикало - такова се обадило. Живота е прекалено кратък човек да се ядосва за глупости, да оставя други да се бъркат в живота му и да се съобразява с глупави хора.

Аз отдавна съм казал, майната им на всички и съм прочистил ежедневието си от излишни хора.

Истината е, всичко с мярка и да не се прекалява, прави каквото трябва пък...

Потребител
Аватар
Мнения: 37
Регистриран на: 28.10.2009
Пол: Мъж
Кара: каквото има
Мечтае да кара: FERRARI 458 Italia

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Larbi » 09 Окт 2017, 19:05

Cyberloner написа:Позавах няколко човека, които живееха "по учебик" в здравословен смисъл - балансирана диета, продукти с доказан произход, спорт, работа по не повече от 4 часа дневно и т.н.(единия беше стоматолог и работеше 6 часа на ден, разделени на 2х3 часа като между двете работни сесии имаше 2 часа почивка, в която задължително спеше поне по час).
Всичките си отидоха доста рано от този свят - кой инсулт, кой рак и т.н.
Затова се храня с каквото ми е вкусно, правя каквото ми се прави и изобщо не си мисля дали е правилно според някое медицинско гуру.
А и не искам да живея 200 години и всичките да са гадни :)


Има един Френски филм на същата тема. Пич на 50 се събира с жена си и 3-4 други приятелски двойки за ежелетната почивка в голяма наета вила на Ривиерата. Пари имат ала-бала, той цял живот нито пушил, нито пил и се хранил само здравословно. Обаче малко преди почивката му откриват някаква болест ли беше или какво беше там но излиза че едва ли не е свършил курса :mhihi: И вече там се отпуска завалията. Всеки да прави каквото му се иска защото за оня свят ред няма колкото и клиширано да звучи. Да - в общия случай няма да си ти човека, който цял живот не пие, не пуши и не яде пържено, а си бере ябълки и сливи от градината, но случайно го блъска кола или се дави в язовира. Но принципа е ясен. Като се отказваме от удоволствия за физическото тяло вредим само на икспириънса тук на Земята. Съдбата и изобщото квото му е писано на човек кога и как да умре изобщо не я интересува дали си блажил, пил, факал сякви коври или си стоял на домашно произведени доматки само с 20 грама ракия. Примери бол. Сигурен съм че всеки познава от детството си или малко по-нататък някаква двойка баба и дядо или по-млади, при които единият все болен, все зле и накрая какво става - ха! Ами този където е бил здрав винаги си отива скоропостижно :mhihi: Ся е модерно да се ходи на фитнес, да се хапват био продукти ала-бала ама за какво да се мъчим? :dunno:
Изображение

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от TNT » 09 Окт 2017, 20:30

Ама на мен цялата ми рода са лекари и съм свикнал някой като е болен да звънят. И да ти кажа ли колко от тези, дето цял живот са на пиене и пушене, сравнително млади оставиха по 2 деца ? А колко от тези на 45 влизат за сърдечни операции ? Вече почват да си личат и последиците от зобене и наркотици. Едно време не са били толкова разпространени просто. Сърцата на 45 годишни са като на 85 годишни. Тези истории "на всеки му е писано и начертано" са за маса. Реалността е малко по-друга. Колко от твърдящите, че на човек му е писано, се оглеждат като пресичат ? Има и го момента, че да речем двама докарват до 75. Ама единия е работил до последния ден, не е пил 1 хапче. А другия последните 20 години върви с една торба хапчета и всеки месец виси пред личния лекар да види докъде я е докарала медицината, та да разправя как му е било писано. Продължителността на живота нараства заради напредването на медицината, колкото и да псуваме фармацевтичните компании.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Моджо

Последни теми
Facebook