AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от b_u_b_o » 27 Сеп 2019, 7:31

Jordana написа:...Квантовите компютри може би НИКОГА няма да станат така разпространени ...


Това което си написал е различно от никога в твоя или моя живот :D Това е технология която е още бебе, което даже не е проходило камо ли да проговори и то нещо смислено :D Но няма как да знаем дали след 100 години няма квантови компютри няма да управляват авономните коли по улиците :mhihi:

ПП точно защото 99.9 от населението на планетата ги "боли фара какво е след 50-100 години", след 50-100 години най-вероятно ще е доста неприятно да си жив :conf:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от steeN » 27 Сеп 2019, 11:05

Jordana написа:На IBM квантовата машина която уж се предлага за бизнес клиенти дори физически няма опция да си я закараш в офиса бате . Плащаш си и ползваш през мрежата .


И какво? IBM го правят това от 60те. IBM Mainframe... по-старите от мен дето са се занимавали с програмиране в Бг-то на кво си мислите, че са работили преди да направим Правец? По телефончето с 9600 бпс модемче, са цъкали time sharing на 80х25 екранчето на терминала. А сега cloud computing? Хостинг центрове... Не го мисли™
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от Jordana » 27 Сеп 2019, 12:33

По скоро ти не го мисли , електрониката не такъв локум като философията :mhihi:
При мрежите от квантови машини няма такъв тип мрежа като при тези настоящите в момента . Сравнението е просто неадекватно . Идеята е да се ползва тъй нареченото заплитане на електрона при което един електрон оказва влияние на друг електрон на квантоно ниво . До колкото може да се вярва пише че са постигнали 100км разстояние , което означава че практически два квантони процесора може да свързани един с друг почти директно и да обменят данни с огромна скорост .
...Това което си написал е различно от никога в твоя или моя живот :D Това е технология която е още бебе, което даже не е проходило камо ли да проговори и то нещо смислено :D Но няма как да знаем дали след 100 години няма квантови компютри няма да управляват авономните коли по улиците :mhihi:

ПП точно защото 99.9 от населението на планетата ги "боли фара какво е след 50-100 години", след 50-100 години най-вероятно ще е доста неприятно да си жив :conf:..

Точно затова съм написал "може би никога" , просто имам леко пристенение че доста фактори определящи бъдещето на тези технологии са под въпрос . Предпочитам да приема нещата от гледна точка на настоящето или обозримо бъдеще иначе отиваме в зоната на научната фантастика .
Квантовата изчислителна технолотия е интересна до толкова до колкото представлява пробив в хардуерното оптимизиране на определен тип математически изчислителни методи . Другото си е почти същото както при конвенционалните , и те няма да изчезнат още дълго време защото прекрасно се справят с огромна част от задачите си .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от Nickelback » 27 Сеп 2019, 13:07

Jordana написа:Това не е изкуствен интелект , а по бърза квантова машина .
Тоест тя страда от същите ограничения валидни и за конвенционалните компютри .

Ако кажеш кои са тия ограниченя, бих бил склонен да дискутираме, щото аз не се сещам да имат нещо общо :dunno:

Jordana написа:Ако говорим за изкуствен интелект то трябва да имаме отправната точка на човешкия хардуер така да го наречем . Приблизително 50 милиарда невронни клетки в мозъка , всяка свързана с до 100 000 двупосочни връзки с другите неврони , на това отгоре тези връзки постоянно се променят като едни ненужни се разпадат и се създават нови . Подобно копие на човешкия начин на мислене не може да бъде създаден нито с конвенционалните компютри нито с квантова машина .


Jordana написа:Идеята е да се ползва тъй нареченото заплитане на електрона при което един електрон оказва влияние на друг електрон на квантоно ниво . До колкото може да се вярва пише че са постигнали 100км разстояние , което означава че практически два квантони процесора може да свързани един с друг почти директно и да обменят данни с огромна скорост .


На база тия две твърдения... не мислиш ли, че леееко си противоречиш тук, а? :dunno:

Jordana написа:Квантовата изчислителна технолотия е интересна до толкова до колкото представлява пробив в хардуерното оптимизиране на определен тип математически изчислителни методи . Другото си е почти същото както при конвенционалните , и те няма да изчезнат още дълго време защото прекрасно се справят с огромна част от задачите си .

Кое е почти същото, като няма много общо дори?
Аз пък си мисля, че една 8-10 кубитова структура (дори не говоря за 50, щото още са нестабилни) ще замести съвсем успешно неврон, и не само ще го замести, ами и ще го превъзхожда откъм throughput и възможност за комуникация с N на брой други. Това по повод на горното ти твърдение, нали, че трябвало да имитираме човешкия мозък... Защо да не го имитираме? Днес не, но утре - защо не? :dunno:

Много плоско разсъждаваш :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от Jordana » 27 Сеп 2019, 14:07

Под ограничение имам предвид че това са цифрови технологии , ако съпоставяме човешкия интелект с цифровите технологии изобщо . Все пак основното е че става въпрос за обработка на информация представена в цифров вид което си интерпретация на база настоящите технологии . И конвенцианлните процесори при наличната хардуерна подръжка на определени математически алгоритми могат да решават задачи които се таргетират като запазени едва ли не само за квантовите машини . Това което замитат в презентацията е че квантовите машини нямат никакво особено предимство предимство при работа с целочислени изчисления . Поне за сега . Настоящата технология си има още много години живот . Това което съм написал не е с цел да обяснявам на някой как работи квантов компютър , просто това си е моя поглед върху нещата . Може и да бъркам за някои неща относно как това се имплементира върху настоящите цифрови технологии но за основния принцип заложен в тези машини имам доста добра представа .
По отношение на човешкия мозък не съм убеден че учените знаят как точно работи това нещо със решението на сложни задачи та да го моделират математически тоя процес без значение с конвенционална или квантова машина . Многократно съм казвал , ако се достигне създаването на изкуствен интелект дори не подобен на човешкия а превъзхождащ ни по способности и лишен от биохимичните недъзи то той ще стане неуправлеям светкавично . Такава машина би била безгрешна и гениална и аз не виждам как хората ще я държат като роб в подчинение или ще я стимулират със бисквитка да свърши някаква работа ако тя не поиска да я свърши .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от Nickelback » 27 Сеп 2019, 15:57

Не мисля, че основният проблем на машините е, че са цифрови.
Една цифрова машина може да кодира в неголям брой битове аналогова информация с прекрасна точност в цифров вид, която никой човек няма да различи от еквивалента ѝ в аналоговия свят.
За обработката е същото - аналогова информация се обработва с доволна точност, с минимална грешка и никой хюман не би могъл да забележи някакво несъответствие с оригинала.
Оставяма настрани аЛдиофилите дето "чуват" разликата между 24-битов и 32-битов или 192kHz vs. 384kHz DAC. Те са боК :mhihi:
Остава единствено въпроса с скоростта на обработка и вътрешната организация и пътя на информацията.
При неограничен размер и брой клетки, аз не виждам проблем аналоговия принцип на работа на мозъка да бъде снесен на цифрово ниво :dunno:

Давам съвсем елементарен пример...
Във всеки един момент в оперативната памет на компютъра на всеки един от нас има заредено огромно количество аналогова информация, която ние като хора възприемаме съвсем прозрачно като аналогова, без да се интересуваме какво точно има записано в желязото долу.
Вземете супер-дупер домашния си компютър с невъобразимите, да речем, 64GB RAM. Това са 512 гигабита информация (2 на степен 39) изменяща се във всеки един момент на вашия комп.
Сега си представете нещо, което нарочно не наричам квантов "процесор" или "компютър" (53-кубитов на Гугъл), а просто "структура" (елементарна конфигурация), която има капацитет да обработи/съхрани информация, 53-39=14 двоични порядъка, тоест 2^14, или 16384 пъти повече от цялата памет на вашия комп за един миг.
И това е една структура от някакви си нищо и никакви 53 примитива. Ако тия 53 примитива съумеем в близко бъдеще да ги приведем до клетка памет, да речем - байт/дума от нашия комп, и я мултиплицираме колкото са байтовете (~64 милиарда такива 53-кубитови структури)..?
Ако съумеем и да ги накараме да си говорят помежду си, както явно си говорят, дето написа Jordana? Дали една такава конфигурация не би превъзхождала капацитета на цялото човечество взето заедно..?
Не знам... Мисля си...

А какво би станало, ако имаме такава машина..? И мен ме е страх да си помисля...
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от steeN » 27 Сеп 2019, 16:27

Кой е казал, че мозъка е аналогов? И изобщо, че света в който живеем е аналогов, при условие, че е изграден от дискретни частици?
Да не говорим, че цялата теория на квантовата механика е базирана на това, че характеристиките на една квантова система са ограничени до дискретни стойности :mhihi:

А това с мрежите е пълна глупост (сефте). На теб не ти трябва да си обменяш междинни резултати... а само началния и крайния резултат на изчисленията между сървъра и терминала.

Все едно да ми говориш, че да пускам музика от "клауда" ми трябва аналогов интерфейс от говорителите до сървъра с музика :mhihi: Или някакъв цифров говорител, който още науката не е измислила :mhihi:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от Nickelback » 27 Сеп 2019, 18:04

steeN написа:Кой е казал, че мозъка е аналогов? И изобщо, че света в който живеем е аналогов, при условие, че е изграден от дискретни частици?
Да не говорим, че цялата теория на квантовата механика е базирана на това, че характеристиките на една квантова система са ограничени до дискретни стойности :mhihi


Така е, частиците може да са с дискретни състояния, ама са малко джендъри и не ги знаеш кога в какво състояние са точно :mhihi:
Та си мисля, че техният свят нито е "цифров", нито "аналогов", а някакъв друг вид. Не знам как да го нарека (може би просто "квантов", да речем :mhihi: ). Над нещата са с две думи :D
Та от това тяхно поведение се обуславя аналоговия свят такъв, какъвто го познаваме си мисля аз :)

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Последна промяна Nickelback на 27 Сеп 2019, 21:19, променена общо 1 път
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от steeN » 27 Сеп 2019, 21:18

Е то това е едновременно математически, физически и философски въпрос за това дали живеем в дискретен или аналогов свят.
Имах един шеф, много отдавна, който се гавреше с всички математици, които идваха на интервю с този въпрос...
Света непрекъснат ли е или дискретен? Просто за майтапа ей така питаше всички въпреки, че очевидно няма еднозначен отговор.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от Jordana » 28 Сеп 2019, 10:15

То затова Нилс Бор казва за квантовите процеси че се опитваме да ги опишем с неподходящ език пригоден за макрофизиката ...или нещо в тоя смисъл до колкото помня . Ако отчитаме факта че човек мисли с реалните думи и имена на нещата които е запаметил вече , то ако нямаш подходящ език да присвоиш точните думи описващи квантовите процеси става доста тегаво . Всичко в квантовата физика е напълно абстрактно тъй като никой не вижда реално тия процеси в материята . Всичко почти е на база косвени експерименти и изчисления .
Последна промяна Jordana на 28 Сеп 2019, 19:38, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 37
Регистриран на: 17.07.2018
Пол: Мъж
Кара: E61
Мечтае да кара: DeLorean time machine

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от T-1000 » 28 Сеп 2019, 15:42

Интересна тема. Но финалът е ясен, в общи линии. Последната дума е на Skynet.

https://www.youtube.com/watch?v=xIfLtzNcoZU

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от alx » 28 Сеп 2019, 17:34

steeN написа:
Jordana написа:По телефончето с 9600 бпс модемче


ти да си жив - 2400 бода беше скороста на светлината :ok:
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от steeN » 29 Сеп 2019, 8:43

Може, важен е принципа. Аз по-малко от 14.4 не съм позлвал, но пък на мейнфрейми се нагледах достатъчно преди години :ok:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от Jordana » 29 Сеп 2019, 15:23

Ами той ком порта ти и сега подържа 75 Bps , ако те удари носталгията може да си чекнеш тая скорост и да си припомниш как е било едно време :mhihi:
Имам един въпрос по отношение на тоя изкуствен интелект , защо след като е толкова напреднал не уволнят един куп професии където няма никакъв проблем да се автоматизира процеса а са налазили тираджиите където тая работа е силно под въпрос и свързана с огромни разходи и главоболия от всякакъв сорт . Защо не се автоматизира например счетоводството , напълно ясни закони , повтарящи се еднотипни операции ? Или съдебната система , ясни фиксирани закони , присъдите и административните санкции ясни , с малка човешка помощ по прецизиране на въведените данни ще се получат чудеса . Или медицината , диагноза , предписано лечение , биометрични данни ...нищо по лесно от един изкуствен интелект да извърши преглед на пациент ..
Просто идея , вероятно има десетки области от човешката дейност където машината може да отмени човека напълно и то съвсем релевантно на нуждите и стандартите , но не се случва ..странно :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: AI, Machine Learning, Deep Learning - настояще и бъдеще

Мнение от steeN » 30 Сеп 2019, 11:13

Тези неща се автоматизират от много много отдавна. От къде знам? С точно това си изкарвам хляба :dunno:
Просто се автоматизират в места където човешкия труд не е жълти стотинки и човешкия живот струва нещо.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook