УВО 87!

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: УВО 87!

Мнение от bum_bum » 05 Окт 2017, 17:39

Ние имахме едни помаци (доста агресивни по природа). Един от тях се напил с фатмака, докато бяха наряд в парка. Старшината, викахме му "житния бегач" явно имал агресивно пиянство и се опитал да го действа нещо.

Ама не отчел факта, че на другия пянството още по-лошо. Беше му шибнал един тупаник и паднал върху печката та бяха запалили дежурната стая и идва пожарна посред нощ.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: УВО 87!

Мнение от ukelichko » 05 Окт 2017, 20:44

Спомням си и друг ритуал - в спалното на ротата имаше една синя крушка, която трябваше да свети цяла нощ, нещо като аварийно осветление. Обаче при лягане, новобранците се строяваха, пееха някаква приспивна песен и един отвиваше синята крушка от фасонката. Това се наричаше "приспиване на педераса", не знам защо...

Пи нас беше червена и и викахме "мензиса". Ама беше някаква луминисцентна с червен капак, хванат с болтове и не ставаше да се спре. Просто свикваш с мензиса.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: УВО 87!

Мнение от bum_bum » 05 Окт 2017, 20:58

И при нас беше червена и му викахме "педераса". :mhihi:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: УВО 87!

Мнение от Borymeckata » 06 Окт 2017, 8:38

А виждали ли сте как се "прави старо куче"? Имаше такъв обичай в бойните поделения... В Марица беше голяма атракция.

Значи Старите следят новобранките (за новобранец имаше поне десетина понятия - бомбе, младеж, тулуп, бесен, боец, киртак, салага, дивак и др.) и решават, че еди-кой си е вече готов да бъде "посветен". Викат го и някой произнася сакралната фраза, например: "Готви се за тази вечер!" (в различните роти беше различна). Бомбето благодари за високата чест и трябва до вечерта да осигури мешка пиене за Старите. Ако не успее - значи не е готов "да остарее" (тук има логика, като се замислиш...). Вечерта Старите пийват леко (истинското пиене е след ритуала) и веселбата започва. Новобранецът трябва да изпълни по една задача от всеки Стар, например да се качи по централната колона на спалното и да удари тавана с юмрук - да падне мазилка, да донесе каската на подчасия на караулното, да обиколи плаца с патешко ходене, да се изпикае на стълбите пред Щаба и други подобни.

Докато ги изпълнява, другите нвобранки подготвят спалното за финалното изпитание - креватите до стените, всички шкафчета - в редица на метър едно от друго от врата до дъното на помещението, а там - един креват (оправен перфектно) и шкафче, на което има чаша с пиене и запалена цигара в пепелник. Значи бомбето трябва да се засили от коридора, да скочи на първото шкафче, да претича по цялата редица и да падне в леглото. Задачата се усложнява от Старите, които мятат по него каквото намерят - кубинки, лопати, каски, противогази, каквото имат под ръка. Ако го свалят от шкафчетата - връща се в коридора и тръгва отново. Докато тича по шкафчетата - трябва да си хвърли кепето, да разкопчае теленото копче на яката и да свали колана от носачите, и (както казах) - накрая да скочи в леглото. Цялото упражнение трябва да се извърши, преди да догори цигарата в пепелника... Когато успее, новият Стар (вече в леглото) отпива от чашата и си дръпва от цигарата, а Старите веднага го завиват (да не настине Старото!). От този момент вече бомбето се смята за Стар и неговата дума тежи колкото на всеки друг от Старите. С други думи - може да действа колегите си - новобранци, с които до вчера е лазил по плаца и стъргал пода на спалното.

Интересно беше, че за да бъдеш признат за "Стар", определящ е именно този ритуал и няма никакво значение какво звание имаш и на колко месеца служба си. Виждал съм преместени войници от други поделения, на същата служба като Старите в Марица, но нямаха уважение като такива, докато не преминат посвещаването и не бъдат направени "стари кучета". Същата работа беше с младши сержантите, които идваха от школите - никой не ги ебаваше, докато не минеха процедурата. Аз бях фазан, зам. к-р на кашишка рота (кадрирана) и все пак след няколко месеца в Марица минах през нещо подобно, макар и много съкратена и олекотена процедура. Но след това вече не съм имал никакви ядове в службата - нито с бомбетата, нито със Старите. Ако кажа нещо на някой новобранец и той нещо опита да се ослуша, Старите ще го изядат... И това не е защото се е опънал на Фазана (старите дори се кефят на такива работи), а защото не ебава Стария!

Само няколко думи за фазаните - нашето положение беше доста разкрачено. От една страна се очаква да се държиш като офицер и командир, на положение. От друга - и ти си там за две години, и ти мечтаеш за Уволнението... Старите имаха стотици начини да ни вгорчат живота, например - нареждат на новобранците "да отсвирят Фазана" и край - бомбетата слушат тях, а ти си командвай, викай и ги наказвай, колкото си искаш... Любимото ястие на Стария беше "паниран фазан" (още се смея, като си спомня). Но точно тук понякога Стрият удря на камък, защото може да случи на див фазан и да бере големи ядове... Ако фазанът спечели уважението на Старите - повече няма ядове, става един от тях и натам службата е песен, чак до Уволнението!
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 224
Регистриран на: 26.10.2009
Местоположение: Благоевград
Пол: Мъж
Кара: BMW E 36 320i Touring
Мечтае да кара: Мазерати
Детайли за колата: Стар чук - сребристо комби Е36 от 96-та.

Re: УВО 87!

Мнение от D.Stanev » 06 Окт 2017, 10:47

Явно гърча в казармата е зависел от времето и поделението. В Карлово служих в зората на демокрацията, много крив период... от една страна устава не се спазваше чак толкова, от друга контрола не беше дотам сериозен, а от трета старите кучета си позволяваха повече волности и издевателства.
При нас процедурата по въвеждане в ранг "старо куче" беше на базата на заслуги и преценка на "отговорния стар" (всеки стар кокал си имаше негови сателитни новобранци). Процедурата беше бая по-елементарна от описаната по-горе, но за сметка на това бая по-серт. Бомбето трябваше единствено да мине от единия край на спалното до другия... но старите строени в две редици пречат всячески - повечето предпочитаха да пълнят калъвка от възглавница с кубинки, други държаха колани, а най-гадните фараж (лопатка за въглища). Последните, в края на помещението където трябва да финишира бомбето, държат дюшеци, с които ако бомбето някак успее да стигне до там почват да го потрупват, като скачат върху тях. На този последен етап, новобранеца трябва да се измуши от камарата дюшеци върху себе си и... е готов - редовен стар кокал. След това упражнение, една седмица всичко те боли. Но най-гадното е, че веднага след това почват да те карат да си юркаш наборите с които си влязъл...
BMW Crash master

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: УВО 87!

Мнение от Е.Димитров » 06 Окт 2017, 14:57

При нас тая процедура (със ставането "Стар") беше, да ти опукат 15 колана на задника.
15 колана, защото цялото поделение "стари" и "млади" бяхме 30 човека и съответно всеки "стар" трябва да се "отчете"
Та това с коланите по задника, не е някакво приятно изживяване, аз лично бях натъпкал гащите с вестници и доста "леко" минах процедурата.
Всъщност, не се удряше силно, ама някой екзалтиран "стар" се престараваше и на другия ден някой колеги имаха петолъчки на задника :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 17.03.2012
Местоположение: Обеля на три полета
Пол: Мъж
Кара: E34 tds, W140 400SE
Мечтае да кара: ГАЗ-24 Волга V8 ЗМЗ-511
Детайли за колата: Капаци, калници, врати, брони, таван и торба с бурми и чукачки след смяна на накладки

Re: УВО 87!

Мнение от DLVasilev » 06 Окт 2017, 21:49

Не мога да се сдържа :mhihi:
Изображение
ATR-42/72

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: УВО 87!

Мнение от Borymeckata » 14 Юни 2021, 12:58

Как сте, Старите? :mhihi: :mhihi:

Използвам темата, да ви покажа нещо интересно. Поне аз го намирам за интересно... Миналия уикенд си направихме среща на... взвода, в Пле'ен (дагеа). Да, говоря за 1 МСВ на 1 МСР на мотострелковия батальон на НШЗО Христо Ботев в Плевен, 1985 - 86 година. Преди да ни обявите за носталгици по соца и "чичаци, за които службата в БНА е най-голямо постижение в живота", позволете да не се съглася. Моето Х3 беше кажи - речи най-скапаната и евтина кола на паркинга. Повечето от "момчетата" имаха успешен бизнес, но не забелязах никакво надуване. Байзела, когото на Нова година 85 - 86 съм стригал до кожа с ножичка за нокти (бяха го хванали с манерка джин), пристигна с чисто нов Ландкрузер, като преди това беше ходил от Пловдив до София да събере няколко "момчета", които явно не да имали възможност. А Сашо беше дошъл с жената си и внучката, с нова бяла Х5-ца. Абе с две думи - събрахме се!

И понеже знам колко е важна нагледната агитация... ето ви две картинки.

Това сме взводът, сниман през далечната 1986-та:
222.jpg


И... същите "момчета", 35 години по-късно, пред портала Школата в Плевен:
333.jpg


Вечерта бяхме на кръчма и изкарахме много весело. Смяхме си и си припомняхме разни истории от службата. Само да вметна, че никой не беше дошъл "по задължение", всички бяха по собствено желание, въпреки че всеки имаше (или можеше да си измисли) всякакви ангажименти и оправдания... Чувствахме се много близки, срещата беше весела и сърдечна и на сутринта се разделихме като истински приятели, да не кажа - като братя, които са се намерили след дълга раздяла. Може да се смеете, може да ни обявяване за каквито искате, аз ви казвам как се почувствах, и явно не бях само аз... :dunno: :dunno:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: УВО 87!

Мнение от Borymeckata » 14 Юни 2021, 13:05

Интересно е как годините не прощават... Гледайте ги тия четиримата - бяхме от едно отделение:

1986:
107-0.jpg


2021:
107-к.jpg


Голям майтап, какво ще кажете? :mhihi: :mhihi:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Excellent! Steven is my name!


Аватар
Мнения: 76
Регистриран на: 8.04.2008
Местоположение: Созопол

Re: УВО 87!

Мнение от arnold » 14 Юни 2021, 14:14

Добре щеше да е, да се пише кой в кое поделение е служил.
66610 Бусманци - уво 88'
Лафкаджия * еййй какви години бяха$, обикновена вафла ' Чайка' = 0.06 ст. на магазина, 0.50 ст. в поделението :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: УВО 87!

Мнение от ildivvy » 14 Юни 2021, 19:19

Уволних се Септември 96-та! Бях във 2-ра рота на 2-ри батальон в 5-та танкова в Казанлък! Бях командир на танк... Беше 13-та машина и имаше гребло :mhihi: :mhihi: :mhihi: Имам доста снимки (черно-бели) от летния Корен 96-та! Ще опитам да преснимам и да кача тук някоя и друга...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: УВО 87!

Мнение от Borymeckata » 14 Юни 2021, 20:02

Ооо, бил си кореняк? За нашите (маришки) кемафи Лонг Корен беше като роден дом, по две седмици изкарваха там, в полеви условия. Иначе 96-та година... вече съм бил забравил, че някога съм служил... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: УВО 87!

Мнение от kiko » 14 Юни 2021, 21:34

под.56 460 Гранични войски Кюстендил
уво 98
Бяхме първия набор който ни хвана 1г служба :lalala: :lalala:
Изкарах 3м новобрански+3м школа за мл.сержант там.
после 2ра коментадура в Симитли 4м. и накрая за заслуги 2м на застава,да видя и аз малко граница :mhihi: :mhihi:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 678
Регистриран на: 16.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е39

Re: УВО 87!

Мнение от wladio » 14 Юни 2021, 21:51

Една от малкото истински теми, която наистина връща мнооооого спомени.....
Случайно да има уво 2001г, под. 28610,София, суходол

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 29.10.2008
Местоположение: СССР,Москва,Лубянка 2
Пол: Мъж
Кара: Е30-М40В18;Е36-М44В19;E91-N43B20A
Мечтае да кара: Е30 М3 Sport Evolution

Re: УВО 87!

Мнение от momo-1st » 14 Юни 2021, 22:08

Уво 2005, почти от последните служили!!!
Само хубави спомени 8) 8) 8)
bum_bum написа:Върти се, суче се и пак към соца се избива :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Забравете го вече тоя гнил строй.

Наслаждавайте се на придобивките на демокрацията- Е шейсе на 15 години, виски на промоция от Кауфланд, пура за 2,40 в панелката с ипотека до 2060-та.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook