3d-принт или CNC моделиране

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3380
Регистриран на: 10.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

3d-принт или CNC моделиране

Мнение от kdl » 02 Авг 2017, 14:41

Имам питанка, относно едно университетско занимание, което бистрим с колегите...

В последната година има сериозно развитие на 3D-принтиране на всякакви детайли: от копчета за дрехи, през вази и разни домашни детайли, до авточасти и по-сериозни неща. Включително и големи авто-производители прибягват до 3д-моделиране за тестове на прототипи, ре-дизайн и т.н.

Аз наскоро си направих един детайл (за косачка за трева), който не се продаваше като отделна част и все още си работи отлично. Алтернативата ми беше да изхвърля цялата косачка, понеже дефектната част се продаваше в комплект с мотор, охлаждане и т.н...

Питанката е следната:
Бихте ли проявили интерес към подобна услуга, а именно: Бихте ли се доверили на качеството на такъв детайл, както аз направих за косачката? И бихте ли си купували такива готови продукти, които да елиминират техническите спънки с CAD-чертежи и т.н. Просто ви трябва детайл, който се продава готов и си го купувате. Приемаме разумна цена на продукта.

Има ли някакви детайли, които ви идват на ум като подходящи кандидати за разработване за 3д-принт. (капачета, дръжки, каквото и да, не е необходимо да е част от кола непременно).

В заглавието съм загатнал и CNC-изработка на метални детайли. Конкретен пример са AMG-подобни перца за скорости, които обмислям да си направя и им имам CAD-чертежа, но могат да са напълно различни детайли. Като пример: разни пластмасови малки детайли, които имат тенденция да се развалят: водни съединения, които оригинално са от пластмаса, custom-детайли за индивидуален привкус и т.н.

---
Само за уточнение: целта на темата не е обсъждане на конкретен бизнес, а концептуална/идейна дискусия.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 93
Регистриран на: 25.09.2015
Пол: Мъж

Re: 3d-принт или CNC моделиране

Мнение от maxoyn » 02 Авг 2017, 15:48

Абсолютно.

Мисля Хаус беше правил къп холдери на някаква кола. Би било полезно 3д принтирането при по-старите модели, за които определени части няма.

Примерно М лайстни е36 компакт или тяхна подобрена версия. Или да ги правя дървени и да ги водя fine wood trim. :D :D Мойте хванаха крака и не намирам по моргите, а друга ако се "намери" не е ясен произхода.
Това си е тъпа идеа, но в случея от това имам нужда и го мисля отдавна. Custom капачки за джанти също примерно, че и те " литват".

Със сигурност има колеги с по-добри идеи.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: 3d-принт или CNC моделиране

Мнение от madafaka_donkele » 02 Авг 2017, 20:07

kdl написа:...Конкретен пример са AMG-подобни перца за скорости...


Такива перца се правят и на 3д принтер да си знаеш. Попадал съм на оферти за GT-R-ски такива.
Иначе съм си поръчвал едни малки зъбни колела за редуктори на един китайски дрон от един колега в моделистиката, който прави всякакви 3д принтнати части за дрон. Има рамки, бази, конзоли разни и т.н.

Не знам каква ти е идеята, но пазар за 3д принтнати части има и доста хора го предлагат. Също и CNC-то. Ако искаш да се наложиш на пазара според мен е хубаво да се наблегне на частта да можеш да изготвиш детайла от готов такъв. Аз например, като ми кажат "дай ми файла и ще ти го принтна" и направо затварям телефона. Щото с готов файл и дядо може.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3380
Регистриран на: 10.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: 3d-принт или CNC моделиране

Мнение от kdl » 02 Авг 2017, 23:42

Целта е да си завършим успешно един групов проект в университета, който е на идейно ниво. Не го правим бизнес, а го разглеждаме критично от различните аспекти.
Един от тях е пазарна реализация на подобна услуга. Избрахме него, понеже имам известен опит в материята, но никога не съм го гледал от съвсем потребителска страна. Т.е. ако нямам детайлни познания над материята, дали бих се доверил на такъв детайл и бих имал увереност в неговите качества.
Без съмнение, с подходящите материали, настройки и техника, могат да се правят много сериозни детайли, които не отстъпват от оригинала като здравина. Естетическата страна също се оправя с малко полиране.

Перцата си е друго да го усетиш алуминия, използвах ги за пример просто, но да... могат да се направят от принтер и то на доста добро ниво.

Това за изработката на чертежа е много удачен коментар, благодаря. Разглеждаме го и него, понеже дори и м/ународните услуги за принтиране очакват да им пратиш готов чертеж, от който да печатат. Което е и разумно, все пак няма как да им пратя детайла... Но на местно ниво, е критичен фактор.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 153
Регистриран на: 27.04.2016
Пол: Мъж
Кара: e91 320d

Re: 3d-принт или CNC моделиране

Мнение от stas.dakov » 03 Авг 2017, 8:19

3D пронтирането е доста играчка.
1. Хубав 3d printer
2. Качествена пластмаса
3. Отлична работа с Autocad

Трябва много прицизно да се проектира на autocad или друг софтуер.
Не всеки път се получава от първия път и е доста бавна процедурата при принтиране.
Отнема време. Като сложиш всичко това на масата един малък детайл излиза доста скъп.

Иначе браво за инициатива, подкрепям и бих се възползвал. :clap:
Нека има повече хора, които да разработват идеите си! :bchug:

А за CNC-то с дрелка ли го мислите или лазер?

:OT: Преди време почнах да си направя една поставка за чаши (идеално се себират 2 чаши) за на мястото на пепелника на е90 ама остана в миналото :D иначе имаше място.
Скоростния лост стига идеално до там, без да опира.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: 3d-принт или CNC моделиране

Мнение от Е.Димитров » 04 Авг 2017, 12:02

:OT:
Искам да "изпринтирам" един макет на оръжие, с цел патент на на механизъм.
Кой може да ми изработи модела и съответно да го изпринтира и разбира се, какви са горе/долу цените?
Първоначалната идея бе да се обърна към оръжеен майстор за изработка на макета, но с принтер ми се вижда по-достъпно.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 15.02.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: E36 323i Touring
Мечтае да кара: някакво М

Re: 3d-принт или CNC моделиране

Мнение от Binev_OuT » 06 Авг 2017, 9:51

Тъй като ми е интеррсно , а не ми е ясно , някой можели да ми обясни как се работи точно с него.
За 3д софта е ясно , но примерно с какъв материал точно работи , от къде се копува тази пластмаса.Работи ли с Алуминий?
Примерно на Солид Уоркса мога ли да си правя файловете , или всеки принтер си има негов Софт?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: 3d-принт или CNC моделиране

Мнение от gromovich » 06 Май 2020, 16:40

Колеги имам нужда от съвет и за да не отварям нова тема реших да попитам тук.
Имам наличен образец на детайла (от някаква пластмаса) и искам да се изработи същия от алуминий. Както виждате на снимката не е някакъв сложен детайл и не е необходимо да се изработи с точност до десети от милиметъра. Свързах се с две фирми, но получих отказ, тъй като нямам чертеж на детайла. Отделно не приемат клиенти в офисите си поради Covid-19 и по всяка вероятност не им се занимава с нещо дребно. Някой може да ли да ми даде контакт, където да оставя образеца и да не се занимавам повече.
Не знам дали 3D принтера не е вариант, но дали пластмасата ще е достатъчно яка.
111.jpg

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: 3d-принт или CNC моделиране

Мнение от Nickelback » 06 Май 2020, 17:39

gromovich написа:Някой може да ли да ми даде контакт, където да оставя образеца и да не се занимавам повече.

Аз нямам директен контакт, колега, но можеш да попиташ също и в тази FB група, все ще има някой да помогне :yes:

https://www.facebook.com/groups/618955618448007/
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 266
Регистриран на: 9.09.2009
Местоположение: Pleven

Re: 3d-принт или CNC моделиране

Мнение от cerberus » 07 Май 2020, 0:52

gromovich написа:...


Мога да ти го начертая в 3D формат за принтене, или фрезоване от метал, ако няма някакви вътрешни скрити кухини в него :yes:
Точноста която гарантирам е в рамките на точността на стандартен шублер, с който мога да го меря :yes:

П.П. Бих могъл и да ти го изпринтя, ако е нещо до 10см дълго. Но в момента имам само пластмаса, която държи без да се пластифицира до около +60 градуса Целзий.
Ако ти върши работа в този вид :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: 3d-принт или CNC моделиране

Мнение от Jordana » 07 Май 2020, 15:53

Ето това е правилния човек който ше свърши работа :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=A26A2NRPjP4
Иначе по темата , детайла ми се струва подходящ за отливка щом допуска не е толкова стриктен . Особено ако е единична бройка , голяма фирма ако се хване да го изработи ще излезе златено това парче алуминий.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: 3d-принт или CNC моделиране

Мнение от gromovich » 07 Май 2020, 17:04

Jordana написа:Ето това е правилния човек който ше свърши работа :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=A26A2NRPjP4
Иначе по темата , детайла ми се струва подходящ за отливка щом допуска не е толкова стриктен . Особено ако е единична бройка , голяма фирма ако се хване да го изработи ще излезе златено това парче алуминий.


Този човек като го гледам може да свърши къде по-хубави неща. Оказва се, че за единична бройка излиза доста скъпо. Един ентусиаст от група във фейса за стругари фрезисти и т.н. ми каза, че под 60 лева няма как да стане. Не знам на мен ми се вижда доста елементарна ху*ня. Единственият вариант е да го поръчам от САЩ на цена от около 18 щ.д. Доставка и други такси не го броя. Нещо взех да се отказвам.

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook