Автомобилен дизайн

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Автомобилен дизайн

Мнение от BMW_POWER » 23 Юли 2017, 21:00

Колеги, да поговорим малко за това, как съвременните автомобили са си копи-пейст един към друг. Изчерпа ли се фантазията на заетите в бизнеса или вече нищо няма значение? Ако някой си поиграе да направи снимките с еднаква резолюция и цвят, то направо няма никаква разлика. Фарове, форма, радиаторна решетка ... единствено фаровете за мъгла малко се различават.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Аз си признавам, че не разбирам нищо по въпроса и не съм художник. Но тези коли са ми 1:1....

Не че отзад се различават много, но това по-нататък, ако ви е интересна темата. Интериора не го закачам, защото това е нещо по-различно.


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: Автомобилен дизайн

Мнение от efren » 23 Юли 2017, 22:36

Средностатистическия потребител си няма хал хабер от дизайн, красота и т.н, той не е стъпвал през живота си в галерия, а Партенона е купчина камъни подходящи са фейсбук селфи. Големите премиум марки налагат на пазара определени елементи от дизайна, които останалите производители копират, а потребителя подсъзнателно разпознава като готини защото ги е виждал при премиум марките. Дали дизайна е добър е без значение. Много харесвам примера с фаровете на астра Г - скучни, досадни, но когато същия фар влезе в W204 стават стилни и изискани.
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Автомобилен дизайн

Мнение от Borymeckata » 23 Юли 2017, 23:45

Не съм се интересувал сериозно от автомобилния дизайн, за мен винаги техническите аспекти са били определящи, а естетиката е на второ (или по-задно) място. Знам само, че колите от година на година стават все по-ръбести и изчепени, изглеждат ми сякаш са оформени с брадва или върху тях е паднало нещо тежко:
Изображение

Лично на мен това не ми харесва особено, но смятам, че автомобилните дизайнери проучват вкуса на потенциалните си клиенти, преди да пуснат поредния "нов" модел. Та явно тези футуристични форми се харесват на повечето хора... Аз определно съм "консерва", защото почти нищо ново не ми харесва, в сравнение с аналогичните модели отпреди 20-30-40 години. Не става въпрос само за автомонили, а изобщо за всякаква техника... Харесвам класическия промишлен дизайн.
Excellent! Steven is my name!

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Автомобилен дизайн

Мнение от c04 » 23 Юли 2017, 23:55

Както всяко нещо и дизайна се променя.Тая Toyota какво да ти хареса като е рисувана от някой в предучилищната :mhihi: Стария дизайн си е стария,красота, но няма да има пак като Е39-ката и Е38-цата. За мен и сега има много нови красиви коли, като например г11,г30, но има и такива които само заради дизайна не бих ги купил дори иначе да са перфе, не че са :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Автомобилен дизайн

Мнение от drago_pavlov » 25 Юли 2017, 14:04

Много пъти съм се замислял за такава тема...
Най-сериозно беше когато мерцедес пуснаха копието на Х6... Направо се шокирах как са го клонирали...
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: Автомобилен дизайн

Мнение от ukelichko » 25 Юли 2017, 17:48

Може да ме нахраните, но дизайна на новите Аудита много ми харесва. Явно не само на мен, защото повечето го копират.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Автомобилен дизайн

Мнение от Don_Diego » 25 Юли 2017, 18:37

Особено новото А8, същински VW Passat :mhihi:
Изображение

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Автомобилен дизайн

Мнение от Top Gun Maverick » 25 Юли 2017, 20:51

И кои са тези, които го копират? :mhihi: Освен споменатата прилика с ВВ. :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Автомобилен дизайн

Мнение от BMW_POWER » 26 Юли 2017, 1:52

Само ще допълня нещо по отношение на "копирането". Снимките горе са на модели 2017г. А нов модел не се вади за 3 месеца, за да се копне идеята на конкурента.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 99
Регистриран на: 19.03.2008

Re: Автомобилен дизайн

Мнение от boris_dy » 26 Юли 2017, 10:09

В днешно време повечето коли са скучни или поне в средните класове е така. Явно и на самите дизайнери не им се позволява да мърдат много от определени стандарти. Може би страха от провал при определени модели и марки е прекалено голям и не искат излишни рискове. При спортните и екзотични модели нещата май стоят по различен начин...
Специално пък Тойотата от снимката я намирам за супер готино автомобилче за разлика от горните три. Един от много малкото автомобили в този клас с интересен, смел и забавен дизайн. Задвижването и обаче е на обратния полюс... :oops: Първото поколение на Х6 и то беше яко и постигна много добър пазарен успех. Второто не знам как върви като продажби, но Уау ефекта като на първото поколение вече го няма. Ясно ми е, че все пак първото поколение е изцяло нов клас автомобил , но за мен и дизайна като цяло го няма при второто. Чист фейслифт! Тук вече си проличава и страхът от евентуален провал.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Автомобилен дизайн

Мнение от TheDriver » 26 Юли 2017, 11:29

През годините все повече се засили влиянието на различни фактори върху дизайна и в момента той далеч не се диктува от естетиката.

Нещото което най-много ми се набива в очите е нуждата от намаляване на разхода на гориво и от там различните компромиси в името на аеродинамичната ефективност.

"Зализаните" муцуни са следствие от това. С изключение на новите мускулести коли в Щатите аз поне не се сещам за други които да са си позволили да имат подобна агресивна, но не ефективна предница. С други думи едва ли ще видим нещо от типа на акулите. Още като излезе М1 прототипа преди години ми беше ясно че няма да видим подобна предница в производство.
Друга готина черта която изчезна по тази причина са джантите с борд. Забелязали ли сте как и на най-луксозните коли джантите стават все по-плоски и с широки ребра с боядисани с черно елементи в опит да се имитират големи отвори. Отново жертва в полза на ефективността.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 17.03.2012
Местоположение: Обеля на три полета
Пол: Мъж
Кара: E34 tds, W140 400SE
Мечтае да кара: ГАЗ-24 Волга V8 ЗМЗ-511
Детайли за колата: Капаци, калници, врати, брони, таван и торба с бурми и чукачки след смяна на накладки

Re: Автомобилен дизайн

Мнение от DLVasilev » 26 Юли 2017, 15:24

Значи този дето си разбира от работата и си има традиции за спазване знае какво прави :mhihi: :mhihi:
Изображение
Изображение
ATR-42/72

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Автомобилен дизайн

Мнение от 3186 » 26 Юли 2017, 15:30

Фаровете на това да ви приличат на нечии фарове? :ok:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Автомобилен дизайн

Мнение от TNT » 29 Юли 2017, 21:36

Нали за Ауди имаше и виц :mhihi:

Един цял ден гледал в шоурум Ауди А8 и после си казал "що да не си купя А4, като тя е същата" :dunno:


И на мен всичко ново ми е еднакво, дори при БМВ и Мерцедес. Особено от по-далече, като не може да се прецени толкова добре размера. Ф30 ако не е с М-пакет направо си се слива в трафика с всичките му хюндайчета, киа, шевролет и т.н. кенефи. При последните поколения Мерцедес определено повече се отличава от останалите.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: Автомобилен дизайн

Мнение от nickstorm » 31 Юли 2017, 0:31

На мен пък ми допада Kodo дизайна на новите Мазди, 3, 6 и CX-5 съответно.... :dunno:
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook