Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от steeN » 03 Юли 2017, 21:41

В същност, голяма част от сделките в Бг стават в Евро отдавна. Наеми, имоти, коли и изобщо всякакви по-големи покупки.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от N.Mihaylovski » 03 Юли 2017, 22:23

steeN написа:В същност, голяма част от сделките в Бг стават в Евро отдавна. Наеми, имоти, коли и изобщо всякакви по-големи покупки.

Бъркаш, казва се наем 500 евро, или м2 1000 евро но се плаща в ЛЕВОВЕ реално. И аз продавам фолиото в евро, но се пуска фактура и се плаща в ЛЕВА
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от steeN » 03 Юли 2017, 23:03

Не знам, аз наема си го плащах в Евро, не левове - преди година и половина... и всички имотни сделки, които съм виждал са били в Евро... не вярвам толкова уникален да съм.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от steeN » 04 Юли 2017, 11:55

"В момента на евентуалното си присъединяване към еврозоната България ще трябва да направи около 300 милиона евро пряка капиталова вноска във фондовете на Европейския механизъм за стабилност, което се равнява на 0.8 на сто от БВП. Освен това държавата ще трябва да поеме гаранции за близо 3.5 милиарда евро, а това вече са около 6.5 на сто от БВП"
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от bum_bum » 04 Юли 2017, 12:11

Няма страшно, ще ни дадат заем за да направим вноска. :yes:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10445
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от Leon » 09 Юли 2017, 9:43

bum_bum написа:Беднотията е обяснение, ако произвеждат нещо с по-лошо качество за да го продадат на по-ниска цена. Но те го продават дори на по-висока или в най-лошия случай на същата.

Всъщност в началото беше точно това - произвеждаха се продукти с по-ниско качество на доста по-ниска от Европа цена. Повечето западни компании нямаха представителства тук, а продаваха през дистрибутори. Собствениците им от години са милионери, но това е друга тема. Идеята беше да се субсидира навлизането на пазарите в Източна Европа, за да се вземе пазарен дял и постепенно, с повишаване на стандарта на живот, да се изравнят цените със западните. Обаче видяха, че минава номера да изравнят цените и да запазят по-евтините съставки, кой не би се изкушил и=от такъв марж? Това всичкото се изкриви през годините, навлязоха големите търговски вериги и в крайна сметка прецакан остана потребителят. Само че в централноевропейските страни знаят как да си отстояват потребителските права, тук ни правят на маймуни.
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 613
Регистриран на: 12.06.2013
Пол: Мъж

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от M-coupe » 08 Окт 2017, 22:38

TNT написа:
M-coupe написа:ПП: Как според вас е най-добре да си запазим парите? В някоя стабилна валута (коя ли пък е тя :dunno: ) или... някой има ли идеи :|

Така зададен въпроса - диаманти, сребро, злато. В този ред. При големи суми и имоти.

В момента казват, че скоро е възможно да има нова криза близките години... та като гледам какво е станало с цените им през 2008 не мисля, че са вариант в момента. За диаманти нямам никаква информация относно цената им. Много ми е интересно обаче при златото какво се случва последно време. Гледам 2009г цената му е била 940$, после някъде средата на 2011г става 1880$ и сега е 1280$... някой ако може да обясни, че който е купил през 2011г вече няма да му се струва сигурно да си държи парите в злато :dunno: Прави ми впечатление, че златото е противоположно на долара, тоест ако долара стане колко или по-скъп от еврото - златото може и под 800$ да падне (поправете ме ако греша). Някой спомена и земя - 2020г след като спрат еврофондовете вероятно и тяхната цена ще падне или поне така си мисля. Идеята ми е нисък риск = минимална печалба (колкото да покрие инфлацията) като имам предвид запазване на средства, а не инвестиция.
..Bayerische Motoren Werke..
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от TNT » 08 Окт 2017, 22:46

Златото се влияе много от политика. Почети повече за диаманти.
Изображение

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от Zagy » 09 Окт 2017, 8:30

Диамантите са отвратителна инвестиционна идея. Само виж ценат на карат като го купуваш и цената, на която ти го изкупуват.
Si non confectus, non reficiat.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от TNT » 09 Окт 2017, 10:29

Зависи откъде :mhihi: Пък и карата хич не е най-важното.
Изображение

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от Zagy » 09 Окт 2017, 13:01

Каратите и всичко останало е без значение - спреда между цена купува и продава е поне двоен, тоест трябва цената да скочи поне двойно, за да излезеш на нула ако си инвестирал. За справка спреда при златото да речем е в рамките на 2-3 процента. Вече големите павета са друга история, ама едва ли всеки може да вземе 15-20 карата първокачествен камък.
Si non confectus, non reficiat.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от TNT » 09 Окт 2017, 13:05

Ти за какъв период го смяташ, че е на загуба ? Диамант трябва да се държи поне 3 години. Ако го държиш 1 година и в най-добрата фирма може да си на минус. Но и много значение има откъде го купуваш и къде го продаваш. За споменатата двойна разлика... смени фирмата. Ако го купуваш от мола, а продаваш в олх... по-добре в буркани.
Изображение

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от Zagy » 09 Окт 2017, 13:15

За такива периоди има и по-ликвидни ресурси. Да не говорим, че дори и IGI сертификати се ментосват от много години и нямаш абсолютно никаква гранция дали камъка не е бил печен или манипулиран по някакъв друг начин (особено цветните). Можеш да провериш какво имаш само със скъпоструваща експертиза, която в 80-90% от случаите разкрива, че совите не са това, което са. Отделно и че диамантът е камък, който вече доста лесно се прави (в смисъл произвежда) и съм виждал перфектни камъни с отлично бижутерско качество.
Si non confectus, non reficiat.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от TNT » 09 Окт 2017, 13:27

Zagy написа: Отделно и че диамантът е камък, който вече доста лесно се прави (в смисъл произвежда) и съм виждал перфектни камъни с отлично бижутерско качество.

За съжаление хората често плащат за такъв като за истински :mhihi:

Няма да споря. Всичко, което си написал, е вярно. Просто може да се запознаеш малко повече и да проучиш повече. После сметките не са сложни. Ония ден в Кауфланд гледах масло президент за 7,80лв, а в Македония е ~4лв. На едната бензиностанция е една цена, на другата е 15ст. по-евтино. Някои взимат 10лв за услугата да ти измият колата, други взимат 20лв. Кейса за телефона ми си го купих за 4лв от Китай, ама в мола до нас го продават за 49,90лв.
Изображение

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от Zagy » 09 Окт 2017, 13:34

Така е :) Едно от хобитата ми е нумизматика и покрай него познавам много народ в тия среди, че и в много други, и знам, че дори експерти се минават редовно за качествени камъни, които почти винаги са манипулирани, за да извадят повече от тази или онази характеристика.
За мен понятието "инвестиционен диамант" е измислено от евреите в Амстердам, за да си продават скъпо и прескъпо дребосъците/отпадъците. Рисковете, които поемаш, не си заслужават - поне според мен. Има много по-безопасни начини за инвестиране. Диамантите са прекалено несигурни.
Si non confectus, non reficiat.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook