Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от N.Mihaylovski » 11 Юни 2017, 21:00

Казват, че сме в чакалнята към преминаването към Евро, казват и, че няма да има кризи и проблеми, на теория хляба който струва 1 лев, ще стане 50 цента, заплатата 1000 лева става 500 евро, до тук няма проблем, но според някой хлябва ще стане 1 евро а заплатите 500, което е 100 % поскъпване, на държави със сериозна икономика им беше трудно преминаването и имаха затруднения, как ли ще е при нас.
Предлагам да направим дискусия
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Царево
Пол: Мъж

Re: Преминаване от Лев към Евро...

Мнение от barabqga » 11 Юни 2017, 21:09

мазало ми се струва , недобронамерено

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Преминаване от Лев към Евро...

Мнение от K_Ilkov » 11 Юни 2017, 21:17

Според мен неминуемо ще има спекулации ...
Аз поне не се сещам за друга причина освен спекула да се вдигат цени при преминаване към евро.

Вероятно държавата отново няма да съумее да изпълни регулативната си роля просто.
Иначе не виждам проблем с адекватен контрол по време на периода на преминаване от едната валута към другата
(до колкото знам местната валута не спира да се използва изведнъж) да се избегнат злоупотреби с превалутирането.

Обаче все пак знаем къде се намираме :mhihi: Ще има драми 100%
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Преминаване от Лев към Евро...

Мнение от Kurtov » 11 Юни 2017, 21:17

Аз пък си мисля, че ако заплатата сега е 1000 лв, след смяната на валутата пак ще си е 1000, както и всичко останало, ама знае ли се.

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Преминаване от Лев към Евро...

Мнение от K_Ilkov » 11 Юни 2017, 21:22

Kurtov написа:Аз пък си мисля, че ако заплатата сега е 1000 лв, след смяната на валутата пак ще си е 1000, както и всичко останало, ама знае ли се.

1000 какво?
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Преминаване от Лев към Евро...

Мнение от Мордехай » 11 Юни 2017, 21:23

По мои наблюдения в повечето държави цените на стоките от първа необходимост се вдигнаха. За заплатите не знам, там нямах допир. Не вярвам скоро да сменим лева. Малко ми е жал, обезличаваме се постепенно. Помните ли двата лева с гроздоберачката?
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1964
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Преминаване от Лев към Евро...

Мнение от barty » 11 Юни 2017, 21:30

Цените ще се повишат, поне така стана в западна Европа.
Заплатите няма да мръднат.
От моя страна, без да съм наясно откъм икономически теории, не виждам ползи.
:yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Преминаване от Лев към Евро...

Мнение от alekangg » 11 Юни 2017, 21:57

Щом в Европа обикновените хора ядоха дърво и имаше драстични повишения много неща, които струваха от сорта на 1-2-5-10 какво остава за Бг?
Точно хляб и пр, ще станах х2!

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Преминаване от Лев към Евро...

Мнение от Top Gun Maverick » 11 Юни 2017, 22:22

Всичко ще се вдигне, а причината е само и единствено спекулата. При нас ще е още по-зле защото тука знаете все кой се гледа да е добре. Иначе погледнато обективно проблема да се мине от Евро към лев е никакъв. Измамниците наречени чейнджбюра ще пострадат най-много и ще изчезнат почти, макар вече да са сведени до минимум. Няма ли Евро, остават само паундите и доларите като някакви валути, които си струва да се отчетат за БГ. Банките ще поемат тях мисля.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Преминаване от Лев към Евро...

Мнение от TheDriver » 11 Юни 2017, 22:51

barty написа:Цените ще се повишат, поне така стана в западна Европа.
Заплатите няма да мръднат.
От моя страна, без да съм наясно откъм икономически теории, не виждам ползи.


И академично погледнато няма кой знае какви ползи, въпреки че има разни икономисти които са яростни привърженици на това да махнем борда и да минем на евро.

На теория има ползи -
В момента работиш с валута която те лишава от монетарна политика, а новата валута ти дава този лост в ръката.
Драстично спадат разходите за емисия.
Увеличават се възможностите за заемно финансиране.

На практика обаче е различно, особено в нашата дивашка среда и състоянието на ЕС в момента.
Да имаш собствена монетарна политика е страхотно, но има няколко уловки:
1.Трябва да можеш да водиш монетарна политика, да се конкурираш с другите валути, както и да навигираш в сложната обстановка на международните пазарни отношения. Опитът от модерната ни история не просто не показва че имаме такива умения, а напротив, справяме се ужасяващо. Малко е като с бързите коли - страхотни са ако те бива и можеш да ги караш, но ако си келеш станал преди 5 мин от НФС, бързата кола не просто няма да ти помогне, а ще те убие.

2.Минавайки към еврото ние пак няма да имаме независима монетарна политика, тя до голяма степен ще се гради в ЕЦБ, а те също не блестят особено в последно време.

3.Това че ще можем по-лесно да заемаме капитал, даже не го виждам като нещо положително с нашите политици, те и в момента нямат проблем да ни закопават в това отношение.

Като добавим и неизбежната моментална инфлация която се коментира нещата изобщо не изглеждат добре.

Валутният борд е едно от малкото хубави неща които са ни останали, макар че за една нормална страна е по-скоро пречка за нас е прекрасна каишка която не позволява политиците съвсем да започнат да "творят".
Бордът обаче пречи на доста интереси както в страната така и навън.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Преминаване от Лев към Евро...

Мнение от steeN » 11 Юни 2017, 22:51

Абсолютно нищо няма да се случи с чейндж бюрата :)

Иначе не мисля, че е добра идея поради много причини. Но най-вече губим суверенитет... в момента лева е вързан за немската марка... при едно сътресение на Европейския съюз това си остава... Като приемем еврото се вързваме с Европейската централна банка и нещата стават много дебели. Аз съм против. Няма да ви отегчавам с дълги мнения.

п.с. липсата на монетарна политика е огромен плюс за мен. това е причината да не сме добавили няколко 0ли отзад на лева за пореден път.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Преминаване от Лев към Евро...

Мнение от alx » 11 Юни 2017, 23:03

Ще е проблем в дългосрочен план. Един от основните механизми на една държава да регулира икономиката си е възможността да печати пари. С минаването към еврото този лост изчезва.
алекс
трабант 601с
разни други возила

Потребител
Аватар
Мнения: 44
Регистриран на: 26.05.2010
Мечтае да кара: BMW 760Li a.k.a. move over poor person

Re: Преминаване от Лев към Евро...

Мнение от STASEK » 11 Юни 2017, 23:11

Колко да се вдигат цените на стоките? Те и сега са си колкото тези на запад... или ще ставаме наистина Швейцария на балканите(по цени :mhihi:)?

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Преминаване от Лев към Евро...

Мнение от c04 » 12 Юни 2017, 0:02

100% да не кажа и повече против. Спекулата ще е до небесата, всичко ще поскъпне ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Преминаване от Лев към Евро...

Мнение от steeN » 12 Юни 2017, 3:05

alx написа:Ще е проблем в дългосрочен план. Един от основните механизми на една държава да регулира икономиката си е възможността да печати пари. С минаването към еврото този лост изчезва.


България не може да печата пари от 1997г. И това е много хубаво нещо.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook