Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от BMW_POWER » 15 Фев 2018, 3:06

alekangg написа:Много рядко, да не казвам никога мисля едно и също с @BMW_POWER, но с две ръце и два крака подкрепям последното му мнение.

Най-малкото това се случи в над 50% от страните, които приеха еврото преди 17 години и лично на живо и на място съм видял как цените се смениха леко. Леко значи около 50% нагоре, нищо, че са нямали борд, но пък имаха достатъчно постоянен курс. Наблюденията ми са от Испания и Франция до някъде.

Неща, които струваха в Испания 100 peseti или 0,60 евро години наред, за няколко седмици, дори дни станаха 1 евро или 66% отгоре, с оправданието, че са ги закръглили, а някои неща се вдигнаха с 100%.
Писа се много, но нищо не се промени. Най-вече силно увеличение се забеляза в нещата с ниска цена, хляб, кафе, бира в бара, обедно меню и пр, изобщо на артикули с ниска цена до 1-2-5-8 евро, понеже там най-лесно минава, но пък се купуват ежедневно от повечето хора.

Ако преди 2002 испанеца е пил ежедневно 1 кафе за 100 песети, едно обедно меню за 1000 песети и една бира след обед за 100 песети, общо е давал 1200 на ден, което е 7,20 евро, а след като влезе еврото изведнъж започна да дава към 10,50-11 евро за същото, та никой не беше доволен, а като знам как е у нас, смятам, че ще е по-зле.

След това увеличението си беше плавно, но има много изследвания и дори като се смята какво се е случило между 2002 и 2009 средно цените са се увеличи на всичко с 31%, а заплатите са се увеличи с 13%. Представете си какво е било 2002.

Дори китайските магазини , които се казваха 100 песети, се прекръстиха на 1 евро.
Коли, техника и пр не се повлияха, но услуги и дреболии да и то много силно. Заплатите си останаха същите, това е ясно, не скочиха нито евро с влизането.


Няма нищо ненормално в това, по много въпроси да мислим различно. Живеем на различни континенти, имаме различен житейски опит и това си е в реда на нещата. През 2002г с женицата обиколихме Европа. Австрийците виеха и по думите на ескурзоводката. Много от тях ходели на пазар в Италия, защото там им излизало по-евтино. Германците пък разправяха, как само сменили етикетите ДМ с Евро, а заплатите разделили на две.

Не знам кой какви спомени има от станалото от 89-та насам. Аз помня как при Луканов изпразниха магазините. Абсолютно изкуствено и съвсем преднамерено. Направиха хората на луди калинки да търчат за кило салам. Един щастлив ден просто сложиха по една нула на старите цени (умножиха ги по 10) и всичко се напълни като по чудо. Сещате се какво се случи с парите на хората. И това беше само първият обир.

Влизането на еврото ще бъде "платено" пак от хората. Как, скъпо. Цените на продуктите от първа необходимост ще излетят. Двата процента инфлация на Стинката ще ги има. В цените на новите коли, билетите за космическа разходка, да погледнете Луната през телескоп ... Той не е глупав и затова не иска да се обзаложи в това. Реално няма никаква разлика, по какъв начин ще се вдигне една цена. Дали ще отвържат курса или просто ще закръглят цени и заплати по различни курсове, резултатът ще бъде един и същ. Държенето на спестяванията в евро няма да са панацея. Ако вярвам на горчивият си опит, подгответе се за едни 10-15% нагоре. Оптимистично :OT:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от steeN » 15 Фев 2018, 13:17

Боклука Луканов, който саботира изпълнението на плана на Ран-Ът, какво общо има с Еврозоната и как правиш паралели с почти хиперинфлацията през 1996 г ...
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от BMW_POWER » 16 Фев 2018, 2:43

steeN написа:Боклука Луканов, който саботира изпълнението на плана на Ран-Ът, какво общо има с Еврозоната и как правиш паралели с почти хиперинфлацията през 1996 г ...


Просто си размишлявам на глас. Всяка промяна на пари е прекрасно време за ловене на риба в мътна вода. Нямам идея колко струват много от нещата, но не се надявайте стоката Х от цена 0.60лв да стане нещо по-различно от 0.50 евро. В момента, в който официално се съобщи дата за приемане на еврото като разплащателна валута в бг, тичайте и се снимайте пред цените. Ще има какво да разказвате на децата.

Офертата ми за 100л наливна бира седи и очаквам отговор. А и пуканки имам :OT:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от steeN » 16 Фев 2018, 4:42

Отговора вече ти го дадох. :dunno:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от BMW_POWER » 16 Фев 2018, 14:55

steeN написа:Но мога да се хвана на бас, че инфлацията в България няма да се различава с повече от 1-2% (или колкото е там исторически средно разликата) от средната инфлация на Еврозоната за сметка на това


Готов ли си да заложиш сто литра бира и под това си изказване? Или отново ще имаш впредвид цените в петък спрямо събота :mhihi: :mhihi: Самата смяна на пари ще изяде тези 1-2% за доста години.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от steeN » 16 Фев 2018, 15:22

Ми да бе, няма проблем.

Една година след влизане в Еврото виждаме колко е годишната инфлация според НСИ.
Разликата между Еврозоната и България ако е по близо до 10% ти печелиш (ти каза 10%-15%). Ако е по-близо до 2% аз печеля.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от BMW_POWER » 16 Фев 2018, 15:53

steeN написа:Ми да бе, няма проблем.

Една година след влизане в Еврото виждаме колко е годишната инфлация според НСИ.
Разликата между Еврозоната и България ако е по близо до 10% ти печелиш (ти каза 10%-15%). Ако е по-близо до 2% аз печеля.


Заеби ти лъжи и статистики. Пет (може и повече) избрани хранителни продукта в една и съща хранителна верига (няма значение коя и цени, които не са на промоция) и една и съща марка. Гледаме цените им преди и след влизането на еврото.

Статистика и други са учили. Аз съм на пържоли, ти ядеш само зеле, но за статистиката и двамата сме на свинско със зеле :mhihi:

Според Канстат инфлацията е също 2% годишно. Преди десет години бензина беше 0.68, сега е 1,15. Свинското месо беше 4$, сега има по 12$, че и по 14$. Едно печено пиле в магазина беше 4$, сега на промоция са две за 15$...

Гледаме инфлация през очите, не през сметките на някого. Цифри, които всеки ще може да види сам.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от bum_bum » 16 Фев 2018, 16:23

5 продукта не правят проучването представително. Един от тях да поскъпне по-значително, щото примерно минал ураган през плантациите на Dole (а знаем от една друга тема, че бананите трябва да присъстват непременно в извадката :mhihi:) и проучването ви е провалено.

Начи аз в годината след въвеждането на еврото внимателно ще следя състава на потребителската кошница на НСИ за да видя начина по който ще докажат, че инфлация няма.

Истинския начин да се измери е поне чрез малката потребителска кошница, която е 100 продукта. Прието е, че това е измерване за бедните. Ама тва няма как да го направите. Аз имам цените на почти всички вериги с целия им асортимент ама не мога да споделям.

Съществува и една кошница на министър Найденов т.нар. "социална" само с 11 продукта.

Истината е, че инфлацията просто няма как да бъде измерена точно. Колкото различни институции я измерят, толкова различни резултати ще получите според методологията. Има толкова много канали за продажба с толкова различни цени, че просто няма как да стане.

Също така инфлацията за всеки един от нас е различна според това какво потребява най-вече.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от Jordana » 16 Фев 2018, 19:33

Цените на имотите ще влязат ли в кошницата ? :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от steeN » 16 Фев 2018, 22:28

Или ползваме статистиката на НСИ или нищо не правим. Не ми се навлиза в академични спорове за инфлацията.
Както и да я мерите, въпроса е да я мерите по един и същи начин преди и след, няма да е по-различна от преди и след влизането в Еврозоната, ви казвам аз.

Мразя да се повтарям, но инфлация има и в момента. Цялата монетарна система е проектирана да има инфлация по дяволите, но да е "ниска". Ниска го дефинират като 2% (това изобщо не е ниско, но така го правят централните банки... сърдете се на лорд Мейнард Кейнс). Така, че след като влезем в Еврозоната не въпроса дали ще има инфлация...

- а дали ще има по-висока инфлация от колкото сме имали преди това
- ако да, дали тази по-висока инфлация ще се различава от средната инфлация в Еврозоната драстично (ако не се различава, очевадно влизането в Еврозоната не е причината, освен ако не смятате, че България като влезе в Еврозоната ще предизвика инфлация във всичките 19 или там колко са държави :lol: )

Инфлацията не е статична, тя се променя и все пак като сме закотвени за Еврото, нашата инфлация до някаква степен зависи от политиката на ЕЦБ в момента. И изненада... ЕЦБ се опитва да предизвика по-висока инфлация от 2014 година насам. Уловката, че ЕЦБ може да предизвика лесно инфлация само в определени неща (като свали лихвите и изкупува дълг и по-този начин вали и risk free interest rate)...надува всякакви финансови активи с надеждата, че това ще се прехвърли и по останалите неща... следващата жертва са недвижимите имоти и после по веригата всичко. Мислете малко повече и не спорете с мен за глупости :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от BMW_POWER » 17 Фев 2018, 1:40

bum_bum написа:5 продукта не правят проучването представително. Един от тях да поскъпне по-значително, щото примерно минал ураган през плантациите на Dole (а знаем от една друга тема, че бананите трябва да присъстват непременно в извадката :mhihi:) и проучването ви е провалено.

Начи аз в годината след въвеждането на еврото внимателно ще следя състава на потребителската кошница на НСИ за да видя начина по който ще докажат, че инфлация няма.

Истинския начин да се измери е поне чрез малката потребителска кошница, която е 100 продукта. Прието е, че това е измерване за бедните. Ама тва няма как да го направите. Аз имам цените на почти всички вериги с целия им асортимент ама не мога да споделям.

Съществува и една кошница на министър Найденов т.нар. "социална" само с 11 продукта.

Истината е, че инфлацията просто няма как да бъде измерена точно. Колкото различни институции я измерят, толкова различни резултати ще получите според методологията. Има толкова много канали за продажба с толкова различни цени, че просто няма как да стане.

Също така инфлацията за всеки един от нас е различна според това какво потребява най-вече.


Аз смятам през собствения си джоб, не през някакви графики, взети отнякъде. Една нова кола модел 2017г сега може да се купи и с 20% долу, стига да я платиш кеш. Това означава ли, че има дефлация? Или доматите зимата са 8,80$ за килограм, лятото са 2$, това дефлация ли е? Хлябът, месото, основните хранителни продукти поскпват постоянно. Това на фона на колата изглежда направо като нула. Не ми се рови да вадя снимки на пилешко по 20$ килограм. Обикновено, не някакво "БИО" или нещо от сорта. Не мога да коментирам цените в бг, защото нямам преки наблюдения. Тук за 10 години цените на хранителните продукти скочиха межди два и три пъти. Как да вярвам за 2% инфлация??? Един и същи паркинг в центъра 2016 беше 15$ на ден, миналата 16$, сега е 18$. Вижте цената на тока

http://www.huffingtonpost.ca/2016/07/21 ... 07590.html

Може да мерим по масовите стоки, които ползва всеки. Ако цената на черния хайвер е спаднала, това съшо ли е дефлация? Влизането на еврото ще е поредно рязане на главата на българина :OT:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от Jordana » 17 Фев 2018, 8:05

Това ясно че ще има шок и ужас първоначлно , но нали ще станат и заплатите средноевропейски ? Това ще изравни резултата ....единствения минус е че не се знае кога :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от BMW_POWER » 17 Фев 2018, 13:32

Jordana написа:Това ясно че ще има шок и ужас първоначлно , но нали ще станат и заплатите средноевропейски ? Това ще изравни резултата ....единствения минус е че не се знае кога :mhihi:


Един много елементарен пример:

При закръгляване на цените, те винаги отиват нагоре. Една стока, която има цена 30лв, няма да стане 15.38евро. Ще стане 15.40 (оптимистично) или направо 16, за да се смята по-лесно. бг-работодател предлага заплата 1500 лева на месец. С влизането на еврото обявата на колко ще се промени спред теб? На 769.23 на месец, на 770 или на 750??? Само оттук двата процента на Стинката ще отлетят безвъзвратно.

Пак повтарям. Излезе ли официално съобщение, за приемане на еврото като разлпащателна валута (няма значение откога), идете и се снимайте на фона на цените. След това ще има да се чудите на графики с два процента инфлация :roll:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от bum_bum » 17 Фев 2018, 13:49

Аз както казах имам цените на всички стоки в повечето вериги. Няколко месеца след като влезе еврото ще ви докладвам инфлацията :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Преминаване от Лев към Евро... и кризата.

Мнение от steeN » 17 Фев 2018, 17:35

Ще го повторя - ако не извадите от българската инфлация, инфлацията в еврозоната, мерите едно нищо.
Освен ако не смятате както казах, че влизането на България в Еврозоната, ще предизвика инфлация във всичките 19 държави членки.

Работата е малко като да видите, че като вали навън тротоарите са мокри и да стигнете до заключението, че ако намокрите тротоарите ще завали дъжд :D

п.с. Тва с доматите дето зимата са на една цена и лятото на друга си е просто сезонност. Повечето индикатори го имат. Например безработицата винаги пада лятото и се качва зимата, но това не значи, че икономиката се влошава всяка зима. Това е нормален цикъл.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook