Бекъпване на данни...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Правя бекъп на данните си чрез:

- облачни услуги
9
23%
- локални твърди дискове/масиви
15
38%
- външни носители
11
28%
- не правя бекъп
5
13%
 
Общо гласове : 40
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 427
Регистриран на: 4.09.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше Е46 330d, E60 545i

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от dir2cas » 11 Юни 2017, 14:54

Nickelback написа:
cmdkick написа:Незнам защо е направено да може да се избира само една опция... :dunno:


Всъщност анкетата не ми е толкова важна :) Просто исках да добием представа коя от опциите се ползва най-много или пък доверието към коя е най-високо. Знам, че няма еднозначен отговор. Все пак нека всеки прецени на кое държи най-много.

Аз нямам някакви страшни обеми мултимедия чак. По-скоро имам много на брой и големи по обем repository-та код - например кода на някой от Android-ите е нещо от сорта на 30GB+ като след компилиране става около 70GB. Тоест множества от много на брой но малки файлове. Разхвърляни са по харда на лаптопа ми, по външни дискове, флашки и т.н. Време е малко да си систематизирам и централизирам нещата. За момента най-подходящо ми се струва да ползвам някакви локални масиви от дискове.

Zagy написа:Много важно уточнение - веднъж месечно синхронизирам всичко навсякъде - така вече на 2-3 пъти съм възстановявал всичко след тотализиране на комп/хард.


Ей това искам да го избегна :) Остава и това да ми е на главата и да го правя на ръка и ще се побъркам вече :)
Първоначално мислех да взема Raspberry Pi и да му сложа външен RAID контролер на USB, но не мисля че ще се справи при пикови натоварвания при по-сериозни мрежови трансфери. Вариант е да ползвам и някакъв готов NAS от тези, които посочихте, но така се прощавам със свободата аз сам да си къстъмизирам нещата.
Затова за сега търся opensource Raspberry Pi аналогичен борд с вграден SATA контолер, върху който да градя.
Като крайна цел ми е всеки партишън от лаптопа да се rsync-ва поне на 10минути върху един NAS масив в RAID5, да кажем. Определени по-важни директории от NAS-a ще се бекъпват и на G-Drive и една две флашки. Мисля, че ще е достатъчно.
Върху мобилните устройства по подобен начин ще върви приложение, което при надушване на домашната локална мрежа ще си преточи diff-а от деня и директорията върху NAS-а ще е up-to-date.
Поне така си го представям към момента :)

А защо мислиш, че с НАС-а не може да си къстъмизираш нещата. Варианти има доста. Аз лично съм си направил един NAS ZyXel NSA325v2 като съм му турил 2х2Т диска в RAID1 и съм му качил Debian. От там нататък customize да искаш :mhihi: На флаша на у-вото си стои фърмуера на Zyxel, но аз съм му казал да буутва Дебиан-а от дисковия масив.
Нещата с къстъмайза са яки, но зависи до колко си на "ти" с Линукс и embedded у-ва базирани на ARM и прочие, защото си е занимавка. Аз лично рядко се захващам, че ме увличат и ядат доста време.
Другото, което може да се направи особено ако е нужно повече power e НАС базиран на x86 архитектура. Това може да стане по много начини, но аз лично бих избрал нещо компактно и с пасивно охлаждане. Може да се сглоби портативна машинка с miniITX дъно или нещо готов базирано на Intel Atom да речем.
Ако не ти трябват толкова големи обеми от данни и високи скорости, както споменаха някои колеги клауда може също да ти свърши работа - било то платформа и или подготвен от теб виртуален сървър. Цените на тия услуги паднаха доста последните години.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от Nickelback » 11 Юни 2017, 15:25

vixx написа:Това с распберито го забрави:)
повече от 94 мегабита в секунда няма как да избуташ върху него, а ако решиш да имаш и някаква компресия (което е по-правилното и по-икономизески изгодно), тоя 4-ядрен АРМ е чао. ПЛюс това в стандартния вариант най-вероятно файловете ще минават през мемори картата, с което ше я унищожиш за нула време.

В твоя случай не е ли супер по-удобно да си инсталираш един гитлаб върху един виртуален сървър за 20-30 долара(DigitalOcean, Vultr, Linode) и хем ще си имаш версии на файловете, с което ще си улесниш целия работен процес, хем като резултат от това ше имаш и бекъп?


Това си го тествал или чел някъде? В какви условия е тествано? Детайлите живо ме интересуват :)
Компресия и криптиране не ми трябват. Също така предни версии (снапшоти) на състоянието на директориите пак не ми трябват. Само latest and greatest :D
Според мен ботълнека не е ARM-а, по-скоро интраструктурно - USB връзката и отделната SATA. Затова и търся друг борд. Може и някой доста по-мощен, не ме притеснява.
rsync не буферира файлове по флаша, работи в RAM FS на чънкове, няма да скапе картата :)

В момента си имам мой си локален Gerrit сървър (повече ми харесва спрямо GitLab/Hub) понеже е доста по-корпоративно ориентиран и можеш да менажираш множество свързани repo-та. Специално той държа да си остане локален, и не ми се ще да го давам на някой си някъде.

dir2cas написа:А защо мислиш, че с НАС-а не може да си къстъмизираш нещата. Варианти има доста. Аз лично съм си направил един NAS ZyXel NSA325v2 като съм му турил 2х2Т диска в RAID1 и съм му качил Debian. От там нататък customize да искаш :mhihi: На флаша на у-вото си стои фърмуера на Zyxel, но аз съм му казал да буутва Дебиан-а от дисковия масив.
Нещата с къстъмайза са яки, но зависи до колко си на "ти" с Линукс и embedded у-ва базирани на ARM и прочие.
Другото, което може да се направи особено ако е нужно повече power e НАС базиран на x86 архитектура. Това може да стане по много начини, но аз лично бих избрал нещо компактно и с пасивно охлаждане. Може да се сглоби портативна машинка с miniITX дъно или нещо готов базирано на Intel Atom да речем.


Да, визирах тези готовите NAS-ове, но не съм ги разглеждал много, много доколко могат да се туийкват. Та въпросите ми бяха - мога ли върху тях да:
1. Подкарам DLNA сървър?
2. Имам SSH към него? ( :mhihi: )
3. Да подкарам Alexa Services/Skills?

Но щом си качил Debian на него въпросите ми са безпредметни :) Трябва да си харесам някой тогава :yes: Понеже си пиша един драйвер в кърнела за многоканално стриймване на аудио към ESP32-ки живо ме интересува дали мога и да му сменял кърнела и да си modprobe-вам модули.
Очевидно силно държа на отворени Linux решения :ok: И аз държа да е компактно и да не е много енергоемко :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 427
Регистриран на: 4.09.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше Е46 330d, E60 545i

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от dir2cas » 11 Юни 2017, 16:51

Nickelback написа:Да, визирах тези готовите NAS-ове, но не съм ги разглеждал много, много доколко могат да се туийкват. Та въпросите ми бяха - мога ли върху тях да:
1. Подкарам DLNA сървър?
2. Имам SSH към него? ( :mhihi: )
3. Да подкарам Alexa Services/Skills?

Но щом си качил Debian на него въпросите ми са безпредметни :) Трябва да си харесам някой тогава :yes: Понеже си пиша един драйвер в кърнела за многоканално стриймване на аудио към ESP32-ки живо ме интересува дали мога и да му сменял кърнела и да си modprobe-вам модули.
Очевидно силно държа на отворени Linux решения :ok: И аз държа да е компактно и да не е много енергоемко :)

Истината е, че това го ръчках 2014-та и от тогава си работи и не го пипам много-мното. За щастие имам доста дъмпове (в txt) от времето когато го инсталирах и нагласях, защото не съм много паметлив и забравям. Тогава тоя Zyxel беше сравнително нов, а цената му беше супер. Сега може би ще намериш и по-добри решения. Между другото самия фърмуер на Зиксел имаше доста възможности, вкл и за инсталиране на доста допълнителен софтуер, но на мен ми трябваше за други неща. Ако ти е за SSH-a може да се пусне допълнително към оригиналния фърм на много от НАС-вете, а DLNA има всеки сток фърм
Synlology имат много добри модели, но това което ме отказа тогава е не толкова по-високата цена, колкото липсата на възможност да се "хакне" достатъчно.
За базираните на marvel kirkwood у-ва, каквото е моето NSA325v2 всичко което ми трябваше е тук и тук.
Тук вече идва по-интересната част. Веднъж накараш ли го да ти зареди твоята ос (за мен това е Debian) може да пипаш каквото искаш вкл. и по кърнъла. В интерес на истината ядрото включено в предварително готовитя имидж, който ползвах за първоначална инсталация нямаше вкл. поддръжка за RAID. Та си компилирах (cross compile на друга машина) ядро с включена RAID поддръжка, за да мога да буутвам директно от raid масива. В противен случай трябваше да оставя /boot партишън, който да не е върху raid масив, което нямаше да е чак такъв проблем , ама ми беше мерак.

Като цяло у-вото няма много сила но за момента ми върши работа. На него в момента работи web и файлов сървър, самба, VPN сървър, телефонна централа и бях подготвил мониторинг система, която така и не ми остана време да се хвана да глася.

Ако сглобиш нещо върху X86 ще получиш доста по-мощна машинка и няма да се занимаваш с cross-compile среди и магарии, тъй като за другите архитектури (armhf, armel и тн.) понякога липсват определени пакети и се налага да се компилират, а native компилиране на това изгърбено armv5 не бих се наел да правя.

Имаше едно готини машинки Zotac които имаха яки решение за HTPC, но не знам дали имаха такива с повече дискове. Иначе винаги може да сглобиш такова, но за съжаление хубавите кутии за miniITX тогава бяха доста скъпи, сега не съм се интересувал.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от vixx » 12 Юни 2017, 16:44

Nickelback написа:
vixx написа:Това с распберито го забрави:)
повече от 94 мегабита в секунда няма как да избуташ върху него, а ако решиш да имаш и някаква компресия (което е по-правилното и по-икономизески изгодно), тоя 4-ядрен АРМ е чао. ПЛюс това в стандартния вариант най-вероятно файловете ще минават през мемори картата, с което ше я унищожиш за нула време.

В твоя случай не е ли супер по-удобно да си инсталираш един гитлаб върху един виртуален сървър за 20-30 долара(DigitalOcean, Vultr, Linode) и хем ще си имаш версии на файловете, с което ще си улесниш целия работен процес, хем като резултат от това ше имаш и бекъп?


Това си го тествал или чел някъде? В какви условия е тествано? Детайлите живо ме интересуват :)
Компресия и криптиране не ми трябват. Също така предни версии (снапшоти) на състоянието на директориите пак не ми трябват. Само latest and greatest :D
Според мен ботълнека не е ARM-а, по-скоро интраструктурно - USB връзката и отделната SATA. Затова и търся друг борд. Може и някой доста по-мощен, не ме притеснява.
rsync не буферира файлове по флаша, работи в RAM FS на чънкове, няма да скапе картата :)


Не съм обръщал внимание къде са темп файловете от рсинк, ако си прав това е супер. Мерси за инфото.
Мойто распбери не иска да направи повече от 94 мегабита, а и да искаше, при 100 мегабитов порт е все тая. И с iperf, и с файлов трансфер е все тая. Може да е само при моето , не знам.
Другото гадно е, че USB-тата и етернет порта са на един контролер. Т.е., ползвайки двата едновременно е още по-зле.

Ето нещо, което доста наподобява моите резултати, като явно с гигабитов адаптер е доста по-добре (аз не съм пробвал). За Пи 3 знам за горе долу същите резултати:

Изображение

ПС. Реално 94 мегабита не е толкова зле. Въпроса е дали са ти достатъчни. Иначе си е доста ценово ефективно, никъв ток не харчи и никъв шум не вдига. Щом и нищо не компресираш, може и да ти е ок. Не е скъпо решение, пробвай да направиш едно и виж как е. Аз бих пробвал с Одроид, че има гигабитов порт и май 2ГБ оперативна.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от alx » 12 Юни 2017, 19:33

хм... аз телефона си го бекъпвам на лаптопа... а лаптопа никъде... идиот

музиката не я бекъпвам никъде

разни важни документи ги криприрам и си ги пращам като атачмънтс на разни онлайн имейли

изобщо... децата на обущаря боси ходят...
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от vixx » 13 Юни 2017, 0:08

alx написа:хм... аз телефона си го бекъпвам на лаптопа... а лаптопа никъде... идиот

музиката не я бекъпвам никъде

разни важни документи ги криприрам и си ги пращам като атачмънтс на разни онлайн имейли

изобщо... децата на обущаря боси ходят...


То това си е редовния номер. Съвсем си е в реда на нещата. Аз просто не мога да си го позволя, защото личните компютри са ми и служебни, иначе много се съмнявам, че щях да съм настроил какъвто и да било бекъп.

///Мтусиаст
Аватар
Мнения: 1079
Регистриран на: 16.04.2010
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: ///М3 и още нещо

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от rve » 13 Юни 2017, 19:58

Аз слагам всичко на един външен хард, вече сигурно 6-7 години. Все ме човърка дали да не взема още един за бекъп на бекъпа, че какво правим, ако този дето имам сега думне... В този ред на мисли някой да сподели до колко са надеждни тези външни хардове?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от @2bar » 13 Юни 2017, 20:13

rve написа:Аз слагам всичко на един външен хард, вече сигурно 6-7 години. Все ме човърка дали да не взема още един за бекъп на бекъпа, че какво правим, ако този дето имам сега думне... В този ред на мисли някой да сподели до колко са надеждни тези външни хардове?


карат много.....докато не го изпуснеш и падне на земята.....на мен така ми заминаха архивите :(

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от Nickelback » 13 Юни 2017, 20:35

vixx написа:ПС. Реално 94 мегабита не е толкова зле. Въпроса е дали са ти достатъчни. Иначе си е доста ценово ефективно, никъв ток не харчи и никъв шум не вдига. Щом и нищо не компресираш, може и да ти е ок. Не е скъпо решение, пробвай да направиш едно и виж как е. Аз бих пробвал с Одроид, че има гигабитов порт и май 2ГБ оперативна.


И стигаме до момента, който първоначално си мислех да не засягам предвид заглавието на темата... А именно - домашен медия сървър :ok:

Реших, че освен аудиострийминга ще искам и двупосочен видеострийминг. В едната посока от медиасървъра към "терминали" - прост DLNA, да кажем. В другата посока - стрийминг от няколко камери към медиасървъра за face recognition, gesture control и т.н. Отделно освен автоматичния бекъп, ще ми трябва VPN, и да върви някакъв home automation framework (за това поне не трябва кой знае колко изчислителна мощ). Дори си мислех за build server, ама ще го прежаля него, че става много енергонеефективно и се губи смисъла... Тоест Raspberry Pi и производните почват да не стават :ok: Определено вече залагам на някой x86 mini-ITX борд с подобаващ процесор, както препоръчахте. 4 диска x2TB в RAID5 и някакъв малък UPS, мисля че ще са ОК и ще е надеждно. Събирам мнения и препоръки за процесор (по-скоро i5 май заради интензивния image processing евентуално) и най-вече - конкретно mini-ITX дъно :yes:

П.С. rsync по дифолт мисля, че пише в /tmp, както повечето туулове свързани с файлов трансфер, освен ако изрично не го изконфигурираш в друга директория по време на компилация. Мерси за тестовите резултати, съвсем нормални, прав си :yes:

alx написа:изобщо... децата на обущаря боси ходят...


Именно :ok:

rve написа:Аз слагам всичко на един външен хард, вече сигурно 6-7 години.


И аз така :ok: :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от Nickelback » 20 Юни 2017, 8:26

Ей сетиха се :ok:

https://www.kaldata.com/it-%d0%bd%d0%be ... 50696.html

Ще изчакаме да видим какво ще представлява :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от Nickelback » 20 Юни 2017, 22:29

Бре, много дефицитни тия mini-ITX дъна :ok: Но май си избрах най-накрая:

http://www.vario.bg/gigabyte-ga-h270n-wifi

Не съм си сглобявал цяла конфигурация може би от десетина години... Бива ли ги Gigabyte дъната в момента?
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 499
Регистриран на: 14.05.2013
Местоположение: Denmark
Пол: Мъж
Кара: E39 Touring

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от Denmark » 21 Юни 2017, 9:18

Nickelback написа:Ей сетиха се :ok:

https://www.kaldata.com/it-%d0%bd%d0%be ... 50696.html

Ще изчакаме да видим какво ще представлява :)


Мен малко това с cloud бекъпите не ми харесва, защото донякъде ме прави зависим от тях. Примерно google сега имат 15GB безплатни, а 100GB и 1ТВ не струват много, но веднага ставаш зависим и трябва да продължиш да плащаш всеки месец. Варианта с външния хард ми харесва повече, въпреки че не е толкова сигурен, но поне всичко е под твой контрол.Би било яко ако имаше lifetime плащане - един вид купуваш си едни 100GB примерно и са си твои вовеки :D
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от Е.Димитров » 21 Юни 2017, 9:51

В мегата (mega.co.nz) има 50GB за винаги (поне така четох), добре се ъплоудва, там съм си набозил всички бекъпи.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от steeN » 22 Юни 2017, 21:29

Аз съм си го мислел като рутер с USB и за него вързан диск... или пък 2 за всеки случай ако единия цъфне. Обичам енергийно ефективните решения :mhihi: Географско redundancy не знам как да стане без cloud услуга обаче. Apple имат такава тъпотия уж - time capsule ли кво беше...
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от Nickelback » 22 Юни 2017, 21:42

steeN написа:Аз съм си го мислел като рутер с USB и за него вързан диск... или пък 2 за всеки случай ако единия цъфне. Обичам енергийно ефективните решения :mhihi:


Аз за момента си оставам на x86 варианта и дъното по-горе. Въпреки че като пари ще отиде на 1500+, да не кажа 2000лв.
Ако нещо взема да размисля ще ползвам това (още не се продава, но твърдят чайниците, че към края на месеца ще е налично):

http://www.banana-pi.org/r2.html

5 гигабитови порта, 2 SATA-и, и не на последно място - Mali GPU. Ще ми трябва за OpenCV-то :)
За ~70евро предполагаема цена се е у'тепало за целта :ok: И е енергоефективно дето викаш :yes:

Даже мисля първо да купя банана пая и ако ми върши работа да се откажа от x86 варианта. Ще видим като излезе...

steeN написа:Географско redundancy не знам как да стане без cloud услуга обаче. Apple имат такава тъпотия уж - time capsule ли кво беше...


Е чак клауд не мисля, че ще трябва за проста синхронизация на две отдалечени машини :dunno: Зависи колко sophisticated решение се търси де :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook