Бекъпване на данни...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Правя бекъп на данните си чрез:

- облачни услуги
9
23%
- локални твърди дискове/масиви
15
38%
- външни носители
11
28%
- не правя бекъп
5
13%
 
Общо гласове : 40
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Бекъпване на данни...

Мнение от Nickelback » 10 Юни 2017, 22:27

Не за първи път ми се случва, я да ми дефектира харддиск, я смартфон да ми се скапе, като последния път... И всеки път си викам "вече ще правя бекъпи"! Е да, ама все си остава като добро пожелание и все псувам сам себе си, че не съм го направил :banghead: Ако се сетя да бекъпна някой път нещо, то е просто защото наистина ми е супер важно, я на G-drive, я на Dropbox или да го копирам на външен диск. Някой път ме е срам от себе си, че в професионален план подхождам доста по-отговорно, пък към мои си неща - като пълен ламер. Главно от липса на време и всеобщ мързел :mhihi:
Та... как ви е удобно да си бекъпвате данните от PC-тата и мобилните устройства - на облак, на твърди дискове, на единични носители или други методи?
Доколко разчитате на облачните услуги, респективно, на носители и кои точно?
Какви данни бекъпвате - единични файлове (снимки, видео, документи) и директории, или цели дялове bit-to-bit идентични копия на хардиск/флаш?
Колко често го правите?
Автоматизирате ли го или си го правите на ръка всеки път?
Какви приложения и инструменти използвате по въпроса?

На мен са ми доста специфични изискванията и не намирам цялостно елегантно end-to-end решение, което да обедини мобилни устройства, PC-та, локални сървъри и клауд в едно цяло :dunno: Та ми е интересно да разбера и от други хора какво очакват и какво би им било удобно...
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от Top Gun Maverick » 10 Юни 2017, 23:03

Ами аз за случая си купих няколко флашки, само за снимките и от няколко месеца ги качвам уж все. :oops: Уповавам се на това, че хард диска издържа доста преди да се скапе предишния път(беше ми първи)и затова все си викам, че има време и тоя няма да ме предаде скоро. От тогава успях да запазя все пак някои снимки качени по разни сайтове, семейни все. Та мисля трябва да се прави. Гледам вече разни фирми правят пари като предлагат съхранение. По едно време и на ДВД дискове щях да си ги качвам снимките.
Тези облачните ги забравям. Малко ли народ изрева как му откраднали еди какво си и т.н.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от madafaka_donkele » 10 Юни 2017, 23:27

Снимки, видеа - на DVD-та. Разни файлове, които ми трябват да са достъпни отвсякъде - в облака. Имиджите на РС-тата и лаптопите - на няколко флашки. Важните неща - няколко копия - едно на DVD, едно на флашка, едно в клауда. Ако имаш терабайти мултимедия можеш да се замислиш за блу рей.
От мобилния нищо не бекъпвам освен телефонните номера, които са си в сим картата и се синхронизират с гугъл акаунта.
Никакви автоматизации.
End to end решенията са цифра. Не мисля, че си заслужава на consumer ниво. Те ентърпрайсите не всички имат end-to-end, кво остава за обикновен юзър.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от vixx » 11 Юни 2017, 2:47

Понеже работя на един дърт мак и имам един дърт настолен компютър, настолния съм го забил в една стая, която не се ползва и съм му сложил един линукс, върху който съм конфигурирал самба с няколко врътки, и на мака ми му изглежда все едно имам time capsule.
Всеки час се бекъпва всичко,като първия път се прави копие на цялата система.
И преди два дни тва най-сетне се отплати, след като се събудих сутринта и не успях да си пусна компютъра. Нещо се скапа и трябваше преинстал, и се сетих , че всъщност никога не съм пробвал дали бекъпите ми работят (много тъпо).
Еми работят, направо си ресторнах цялата машина от последния бекъп , който беше в 01:30 през нощта. Нищо не съм преинсталирал, нищо не съм свалял после, много е удобно.

Погледни backblaze, заслужава си няколкото левчета да ти е мирна главата. Нямам обаче идея ако стане фала с каква скорост се сваля от там информацията, дето си я бекъпнал. Аз затова реших да ми е локално, че иначе деня трябва да го отписвам чакайки да се свали всичко.

ПС. Виж също crashplan и spideroak.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 607
Регистриран на: 14.10.2002

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от Indiana » 11 Юни 2017, 8:44

Прегледай NAS решенията на Synology.

Ползвам ги от години и са железни, възможностите за настройки и бекъп са адски много. Позволява модерни възможности за бекъп както за уин, за Mac, но и за мобилни устройства. Напоследък са им разработили операционната система и могат да вършат далеч повече работа от това (Медиа сървър, видео наблюдение, VPN сървър, active directory сървър, мейл сървър и какво ли още не).

Не знам обема ти на информация, но примерно 2 хард диска в RAID, в допълнение на това самия NAS се бекъп-ва в cloud, като всичко това може да е криптирано ще струва 600-700 лв.

Microsoft имат много евтино 365 решение, за под 200лв годишно получваш 5 x ( Office пакет + 1TB OneDrive + други дреболии като Skype минути)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 478
Регистриран на: 14.03.2014
Пол: Мъж
Кара: e70 3.0d
Детайли за колата: remapped

ex: E46 320d 2005
ex: E36 316i 1998

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от cmdkick » 11 Юни 2017, 9:50

Незнам защо е направено да може да се избира само една опция... :dunno:

Iphone-а само и задължително в ICloud, 1-во че всичко става автоматично и ти дори може да не знаеш че си го бекъпвал до момента в който ти потрябва. Второ че други клаудове, като Google Drive да речем, режат голяма част от информацията (предполагам ги компресират) например къде е снимана, кога е снимана и всички тея други неща които ти дава Айфона на снимките.

PC-то, важните документи в Google Drive, че да са достъпни навсякаде, снимки и видео клипове също. Също така съм му инсталирал едно Линуксче, ей така случайно Windows-а ако крашне и иска преинсталация, да мога да се буутна в него и да си изкарам ако ми трябва нещо. Пълен бекъп на личния ми комп. не мисля че е нужно, най-много колекцията от adult content да ми замине. :mhihi: :mhihi:
Tires are evil - destroy them all ...

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от Zagy » 11 Юни 2017, 10:36

В зависимост от важността на нещата, които бекъпвам - ползвам различни носители. Винаги външни и физически:

- за по-маловажни неща като снимки, музика и филми/софтуер - имам два външни харда;
- за по-важните неща - освен на хардовете, бекъпвам и на две флашки - една в офиса, и една у нас, всичко е поне дублирано, ако не и повече.
- имам една 64GB SD карта в лаптопа - ползвам я за хард, и за разни други пинизи, всичко се записва и там;

Ползвам и гугълдрайва и дропбокса за разни неща, но не разчитам много на тях; днес ги има, утре ги няма.

Много важно уточнение - веднъж месечно синхронизирам всичко навсякъде - така вече на 2-3 пъти съм възстановявал всичко след тотализиране на комп/хард.
Si non confectus, non reficiat.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 239
Регистриран на: 13.10.2009
Местоположение: Чирпан / Синеморец
Пол: Мъж
Кара: квоту има
Мечтае да кара: По пътища и с евтина нафта

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от c7aH4eB » 11 Юни 2017, 11:27

Откак се притесних, че харда на предния ми лаптоп заминава си закупих външен хард и всичко на него (после се оказа, че дъното е проблема, но както и да е :mhihi: ) и оттогава всичко на него, и някой неща също на настолното PC. Айфона са пуснати някакви синхронизации към айКлауда и наскоро си свалих Capture (100 ГБ от Теленор). Снимките се качиха там, дано да е надежден :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1585
Регистриран на: 28.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е36 Турбо?! любима, е39 28-ца бате
Мечтае да кара: е36 с осмак
Детайли за колата: Най-много върви 28мицата от всичко.
Wanna be 1.5 bar.

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от Boyadjiev » 11 Юни 2017, 11:31

Чат пат .img с Acronis на целия HDD, че не е ясно кога точно ще се счупи.
Служебно ми се налага често да правя backUP-и и освен цялостен .img другото е бошлаф работа. Обаче ти трябва много резервно пространство и около 1 час на седмица. Компресията не е голяма ако са файлове - ако е снимки и музика работи добре, Windows също - примерно 45GB "C:\" става към 25GB .img.
Телефона след като crash-на последно служебния, всичко ми е на google drive, с постонно синхронизиране, за да не губя информация...
Изображение Изображение Изображение
Уважавай другия, независимо каква кола кара.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от TNT » 11 Юни 2017, 13:05

Dropbox и DVD дискове. Реално нямам чак толкова супер важни неща. Една сравнително малка база данни и снимки.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от host » 11 Юни 2017, 13:14

5-6 диска 2.5инча ... Gdrive пуснат на всички телефони и Picasa на комповете + 2 харда 3.5инча за дълбок архив ... + смяна на хард дисковете на мобилните машини през макс 2 години (дали стандартните или SSD-та няма значение, сменям ги) или директно смяна на машини.

Единствената загуба на данни е преди 5г на една работна стационарка с диска с перфектна работа, без лоши сектори, малко над 750 дни работа ... сутринта му пускам пак профилкатично да го прегледам на диагностика, зареждам от него и си мисля, ся ше викна от доставчика един нов 2тб ... и както си гледах клипчета с котки в нета и чух как му изтрака механиката :ok:

Тва ако беше клиент, щях 100 пъти да му го напомням с толкова дни работа, че не се държи за основен диск ама ... като си бльон и мързел ... така става. Не че имаше нещо крайно важно ... ама

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от vixx » 11 Юни 2017, 13:52

Това със смяната на несчупен диск е скъпичка процедура (зависи и на колко машини го правиш, де), но не съм сигурен, че има особен смисъл. Не знам дали си забелязал каква разлика има в качеството на повечето дискове от партида до партида.
Другото направило ми впечатление, че с два диска от една партида в, например раид 1, шанса за загуба на информацията е огромен. С което накрая в работата се докарах до раид 6, ама той не става само с два диска. Това е единственото, което не ме е предало досега, но да не забравяме ,че райда не е заместител на бекъпа.

Иначе и аз съм стигнал до извода на Boyadjiev - задължително имидж на диска, всичко останало е по-кофти, особено когато бекъпа ти потрябва. Но си има начини да се автоматизира цялото нещо, а и след първия имидж е достатъчно да се бекъпват единствено променените файлове, така и доста място се спестява, а и време.
Последна промяна vixx на 11 Юни 2017, 13:58, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от Nickelback » 11 Юни 2017, 13:57

cmdkick написа:Незнам защо е направено да може да се избира само една опция... :dunno:


Всъщност анкетата не ми е толкова важна :) Просто исках да добием представа коя от опциите се ползва най-много или пък доверието към коя е най-високо. Знам, че няма еднозначен отговор. Все пак нека всеки прецени на кое държи най-много.

Аз нямам някакви страшни обеми мултимедия чак. По-скоро имам много на брой и големи по обем repository-та код - например кода на някой от Android-ите е нещо от сорта на 30GB+ като след компилиране става около 70GB. Тоест множества от много на брой но малки файлове. Разхвърляни са по харда на лаптопа ми, по външни дискове, флашки и т.н. Време е малко да си систематизирам и централизирам нещата. За момента най-подходящо ми се струва да ползвам някакви локални масиви от дискове.

Zagy написа:Много важно уточнение - веднъж месечно синхронизирам всичко навсякъде - така вече на 2-3 пъти съм възстановявал всичко след тотализиране на комп/хард.


Ей това искам да го избегна :) Остава и това да ми е на главата и да го правя на ръка и ще се побъркам вече :)
Първоначално мислех да взема Raspberry Pi и да му сложа външен RAID контролер на USB, но не мисля че ще се справи при пикови натоварвания при по-сериозни мрежови трансфери. Вариант е да ползвам и някакъв готов NAS от тези, които посочихте, но така се прощавам със свободата аз сам да си къстъмизирам нещата.
Затова за сега търся opensource Raspberry Pi аналогичен борд с вграден SATA контолер, върху който да градя.
Като крайна цел ми е всеки партишън от лаптопа да се rsync-ва поне на 10минути върху един NAS масив в RAID5, да кажем. Определени по-важни директории от NAS-a ще се бекъпват и на G-Drive и една две флашки. Мисля, че ще е достатъчно.
Върху мобилните устройства по подобен начин ще върви приложение, което при надушване на домашната локална мрежа ще си преточи diff-а от деня и директорията върху NAS-а ще е up-to-date.
Поне така си го представям към момента :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от host » 11 Юни 2017, 13:58

Аз диск на повече от 700 работодни в моя машина не искам, има си оптимисти, изкупуват ги на ценички за 2ра ръка
за мен смяната на "счупен" диск вече е яката "скъпа" процедура ... ако ме разбираш

просто споделям опит, не искам да карам никой да прави като мене , и клиентите не ги карам, казвам им че ще реват според мен и те така ми обясняват "логиката" си как видиш ли нищо нямало да стане ... познай за да им го казвам колко често са ревали

иначе 2 диска от 1 партида да ги закачаш заедно ... фейл рейта им е почти по-едно и също време, доказано от практиката многократно

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от vixx » 11 Юни 2017, 14:04

Това с распберито го забрави:)
повече от 94 мегабита в секунда няма как да избуташ върху него, а ако решиш да имаш и някаква компресия (което е по-правилното и по-икономизески изгодно), тоя 4-ядрен АРМ е чао. ПЛюс това в стандартния вариант най-вероятно файловете ще минават през мемори картата, с което ше я унищожиш за нула време.

В твоя случай не е ли супер по-удобно да си инсталираш един гитлаб върху един виртуален сървър за 20-30 долара(DigitalOcean, Vultr, Linode) и хем ще си имаш версии на файловете, с което ще си улесниш целия работен процес, хем като резултат от това ше имаш и бекъп?

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook