Бекъпване на данни...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Правя бекъп на данните си чрез:

- облачни услуги
9
23%
- локални твърди дискове/масиви
15
38%
- външни носители
11
28%
- не правя бекъп
5
13%
 
Общо гласове : 40
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от Nickelback » 17 Ное 2017, 17:48

jordanov написа:Не е ли по-добре хардовете да са различни брандове и модели?

Каква ти е теорията?

madafaka_donkele написа:
Nickelback написа:И това захранване, обаче не съм сигурен дали е кой знае колко надеждно :dunno:

Изображение

ЕДИТ: Разчетох се за захранването и не са доволни хората от Corsair. Спирам се на по-надеждно и безшумно:

https://www.bequiet.com/en/powersupply/494


Builder-a си е нормално читаво захранване. Не знам какво не му хареса. Няма разлика с BQ-то, в смисъл BQ-то не е нито по-надеждно, нито по-безшумно. Ако търсиш някакво топ изпълнение захранване можеш да провериш тук и тук кои са наистина читави и ще ти свършат работа.


Ами от няколко места прочетох, че кондензаторите по изходните рейлове са едва ли не от най-евтините и ненадеждни... Не че е проблем да ги сменя, ама нали... :ok:
Не държа на топ захранване, просто понеже не ми трябва някое супер мощно съм склонен да дам пари и като за мощно, но просто да е надеждно.

madafaka_donkele написа:
drago_pavlov написа:Я да питам и аз, като абсолютен лаик по темата...


За физически - можеш с един или няколко сървъра. Просто мяташ готовия бекъп със скрипт, по FTP, NFS и т.н. там каквото позволяват линуксините.
За облак - най-лесно и евтино с някой cloud storage provider. На гугъл 100 гиги са ти 4лв. месечно. Пак със скрипт по какъвто протокол поддържа гугъла.

Аз бих ползвал rsync поради редуцирания трафик и SSH канала. Ако е Windows можеш да си го schedule-неш човешки лесно:

http://www.rsync.net/resources/howto/windows_rsync.html

Ако е Linux е по-криво за "нормален потребител", но все пак най-лесно със скрипт, както каза мадафаката:

https://www.cubebackup.com/blog/automat ... c-crontab/
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1070
Регистриран на: 20.01.2005
Местоположение: у вкъщи
Пол: Мъж
Кара: мел
Мечтае да кара: танк

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от XaMaB » 20 Ное 2017, 11:18

За различните марки/модели дискове теорията е, че дискове от една партида ако има производствен дефект, може да се скапят едновременно и да духаш супата въпреки райда
Кой ми затри подписа, за неспазване на правилата, при условие че подписа ми беше по-стар от правилата

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от drago_pavlov » 04 Дек 2017, 16:51

Nickelback написа:
madafaka_donkele написа:
drago_pavlov написа:Я да питам и аз, като абсолютен лаик по темата...


За физически - можеш с един или няколко сървъра. Просто мяташ готовия бекъп със скрипт, по FTP, NFS и т.н. там каквото позволяват линуксините.
За облак - най-лесно и евтино с някой cloud storage provider. На гугъл 100 гиги са ти 4лв. месечно. Пак със скрипт по какъвто протокол поддържа гугъла.

Аз бих ползвал rsync поради редуцирания трафик и SSH канала. Ако е Windows можеш да си го schedule-неш човешки лесно:

http://www.rsync.net/resources/howto/windows_rsync.html

Ако е Linux е по-криво за "нормален потребител", но все пак най-лесно със скрипт, както каза мадафаката:

https://www.cubebackup.com/blog/automat ... c-crontab/

Аз като "нормален потребител" няма как да се оправя сам, та ако можете да препоръчате човек/фирма да я свършат тази работа?
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от Nickelback » 04 Дек 2017, 22:04

XaMaB написа:За различните марки/модели дискове теорията е, че дискове от една партида ако има производствен дефект, може да се скапят едновременно и да духаш супата въпреки райда


То тая теория е много двустранчива... Едно е производствен дефект, а друго е дефект "по дизайн". За мен не е обосновано да са различни модели/марки от гледна точка на производствени дефекти. По има смисъл при доказали се кофти модели по замисъл още :yes:

drago_pavlov написа:Аз като "нормален потребител" няма как да се оправя сам, та ако можете да препоръчате човек/фирма да я свършат тази работа?


За съжаление, не мога да ти препоърчам някой конкретно. Бих предложил себе си, но не и в близките седмици до Коледа. Евентуално след това нещо :dunno: Като цяло всеки сисадмин малко от малко занимавал се с администрация на Линукс ще се справи, според мен :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от Е.Димитров » 05 Дек 2017, 10:56

Е сега гледах оферти на pcloud, плащаш еднократно 250 евро и до живот ползваш 2 терабайта.
Та мисля че е добра оферта

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от drago_pavlov » 06 Дек 2017, 12:06

Nickelback написа:Като цяло всеки сисадмин малко от малко занимавал се с администрация на Линукс ще се справи, според мен :yes:

Да, ама не... Тия дето настройваха сървъра казаха, че нямало начин да се прави автоматичен бекъп... Трябва да го правим ръчно и после да го пращаме/качваме някъде...
А на мен като ми каже някой, че няма начин нещо да стане и просто го отписвам. Няма начин да няма начин. Те хората в космоса летят, та тоя умрял сървър да не може да се бекъп-ва сам... Просто те не могат, както и аз :mhihi:
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1020
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Бекъпване на данни...

Мнение от NGneer4eto » 10 Дек 2017, 22:35

madafaka_donkele написа:
jordanov написа:Не е ли по-добре хардовете да са различни брандове и модели?


:nono:

Nickelback написа:И това захранване, обаче не съм сигурен дали е кой знае колко надеждно :dunno:

Изображение

ЕДИТ: Разчетох се за захранването и не са доволни хората от Corsair. Спирам се на по-надеждно и безшумно:

https://www.bequiet.com/en/powersupply/494





За захранване препоръчвам Seasonic. Преди имах голям проблем с досадния шум от кутията. Направих лошия избор да си взема FSP и бях ужасен от вятъра, който генерира. Разкарах го и си взех Seasonic X-series. Вентилаторът се включва след 50% натоварване, като до тогава охлаждането е пасивно. Вентилаторът е много безшумен и се включва единствено ако се пусне по-сериозна игра. Вече съм 5-6 години с него и изобщо никакви проблеми. Качеството на материалите е изключително. СУма ти токови удари е преживяло (с UPS де). Относно качество и Cooler Master и FSP са също топ, но аз лично гледах тишината. На служебния комп имах едно захранване Corsair, което след 2 години работа просто спря да работи.

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook