Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Scrapyard user
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 8.09.2006
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E70 / Yamaha MT-07
Детайли за колата: прасе + прасе

Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

Мнение от Spit-Fire » 10 Юни 2017, 0:35

Здравейте, колеги.

Имам следната питанка към вас:
Харесах си кола, нов внос от часно лице, което я е докарало на ход от Германия и я е оборудвало с временни транзитни номера, които дори са изтекли.
До сега четох, че трябва първо да се регистрира колата от него и да се прехвърли после на мен, но филма с допълнителните разходи ще стане твърде голям а и основния проблем е, че продавача не е в страната - един вид аз трябва да я купя от жена му по негови думи само с договор за покупко-продажба, който дори не трябвало да бъде нотариално заверен.
Малко странна ми се вижда цялата работа, но като цяло автомобила доста ми харесва и бих искал да го взема.
Как да процедирам в такъв случай, защото до сега съм закупувал или коли без номера, или с български такива, но никога с транзитен, изтекъл, от частно лице...
The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing, and becomes nothing. He may avoid suffering and sorrow, but he simply cannot learn, feel, change, grow or love. Chained by his certitude, he is a slave; he has forfeited his freedom. Only the person who risks is truly free.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

Мнение от Dirty M5 driveR » 10 Юни 2017, 5:50

viewtopic.php?f=4&t=411301

Това е моят опит. :mhihi: Не е проблем да купиш машината от жената, просто изискай всички документи, за да можеш без ядове да си я регистрираш после. Прескочи до някой читав нотариус и му обясни от-до какъв е случая и той ще ти посочи всеки един документ, нужен за регистрацията. Аз се убедих, че сульо и пульо е решил да прави бизнес с коли нов внос, ама "пропуска" да изпипа нещата, така че на клиента после да му е драго. И се правят на ударени накрая...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 123
Регистриран на: 11.03.2009

Re: Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

Мнение от pe6kata_ » 10 Юни 2017, 8:18

Нотариус ми каза , че от тази година кола с транзитни номера (извадени в БГ) задължително вече бил приет закон колата да бъде регистрирана на името на когото са издадени транзитните номера. Така , че мисля тази кола е вкарана веднъж в системата на КАТ така , че няма да стане , но не ти пречи да прескочиш до някой нотариус да се заинтересуваш!!!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

Мнение от barty » 10 Юни 2017, 12:40

pe6kata_ написа:Нотариус ми каза , че от тази година кола с транзитни номера (извадени в БГ) задължително вече бил приет закон колата да бъде регистрирана на името на когото са издадени транзитните номера. Така , че мисля тази кола е вкарана веднъж в системата на КАТ така , че няма да стане !


Точно така! Правите един договор между вас, без нотариус и я регистрираш на твое име.
Абсолютно проверено от мен преди 1 месец.
:yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 356
Регистриран на: 11.09.2010
Местоположение: Кричим
Пол: Мъж

Re: Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

Мнение от mfandakov » 10 Юни 2017, 16:27

И плащаш еко таксата.
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

Scrapyard user
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 8.09.2006
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E70 / Yamaha MT-07
Детайли за колата: прасе + прасе

Re: Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

Мнение от Spit-Fire » 10 Юни 2017, 17:28

barty написа:
pe6kata_ написа:Нотариус ми каза , че от тази година кола с транзитни номера (извадени в БГ) задължително вече бил приет закон колата да бъде регистрирана на името на когото са издадени транзитните номера. Така , че мисля тази кола е вкарана веднъж в системата на КАТ така , че няма да стане !


Точно така! Правите един договор между вас, без нотариус и я регистрираш на твое име.
Абсолютно проверено от мен преди 1 месец.


Нещо се обърках... значи първо разбрах, че онзи трябва да и плати всичко и да я регистрира и тогава да ми я прехвърли а от втория коментар, ще не е нужно да я регистрира, а един договор между нас и после в КАТ ще ми я регистрират без проблем. Кое от двете е вярното? Защото ако мога да я взема с транзитни номера и да си я регистрирам сам ще е по-добре отколкото онзи да се набутва с регистрации и т.н. и да го чакам със седмици...
The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing, and becomes nothing. He may avoid suffering and sorrow, but he simply cannot learn, feel, change, grow or love. Chained by his certitude, he is a slave; he has forfeited his freedom. Only the person who risks is truly free.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

Мнение от barty » 10 Юни 2017, 18:21

Купуваш я с транзитни номера, с договор без нотариус, оттам отиваш и я регистрираш, и плащаш разноските: еко такса, ГО и т.н.
По този път минах преди един месец, имах и тема по въпроса.
:yes:

Пантерчо
Аватар
Мнения: 4699
Регистриран на: 16.03.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: WBS нов внос
Мечтае да кара: Е30 от скъпите

Re: Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

Мнение от Bavarcho » 10 Юни 2017, 19:07

За София става без нотариус, за някои градове не става. Няма еднозначен отговор на въпроса ти.
Изображение

Scrapyard user
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 8.09.2006
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E70 / Yamaha MT-07
Детайли за колата: прасе + прасе

Re: Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

Мнение от Spit-Fire » 13 Юни 2017, 11:14

Колеги малко филм тая кола... Някой ако може да даде мнение. Колата е купена от чужбина тип "на ти парите, дай документите" , после с България е направен някакъв фалшив предварителен договор между "чужденеца" и българина с който са извадени транзитни номера. Питах що няюа договор с чужденеца направо и ми отговарят нещо от рода на "тях не ги интересуват договори плюс това той после ходи да я отчислясва тая кола а аз като имам документите и изкарах 5 дневни транзитни номера да я прибера" и те така.
Според продавача същия договор между него и мен би ми свършил работа в КАТ само че аз сега съм малко зачуден за това, че реално няма подписан договор между датчанина и българина...
The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing, and becomes nothing. He may avoid suffering and sorrow, but he simply cannot learn, feel, change, grow or love. Chained by his certitude, he is a slave; he has forfeited his freedom. Only the person who risks is truly free.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 499
Регистриран на: 14.05.2013
Местоположение: Denmark
Пол: Мъж
Кара: E39 Touring

Re: Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

Мнение от Denmark » 14 Юни 2017, 7:50

А ти кажи, че за датска кола става въпрос. Тука наистина никой не подписва договори - точно както каза е, даваш парите аз ти давам талона. После е твое задължение до 2 седмици да си регистрираш колата на твое име, а пък на мен автоматично ми се отчислява, спира застраховка и т.н. При експортирането пак е по същия начин г/д, но експортиращия може да спечели малко от таксите. Само, че зависи как ще се прекарва колата.

Мисля, че има някакъв примерен договор в интернет, който може да се използва за това, но никой не го използва - като става въпрос за кола от частно лице, а не от автокъщи и т.н. Ако искаш мога да го намеря и да си го попълниш сам.

Ти щом имаш талона на колата, можеш да провериш по регистрационния номер или номера на рамата тук: http://www.nummerplade.net В статус полето трябва да пише Eksporteret. Ако го пише това, значи колата е излязла от Дания без проблеми. Питай ако има нещо.

Аз съм продавал кола на един дето искаше да я експортира и само го накарах на една тетрадка да напише с едно изречение, че е така, дата и подпис, но беше само за мое спокойствие. Аз не съм експортирал кола на някой друг, но съм регистрирал датска кола (чиито талон беше на мое име) в БГ и нямаше проблеми.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

Мнение от kiko » 19 Юни 2017, 21:12

не съвсем по темата но все пак: ако колата е с чужди номера при вадене на транзитни трябва ли да нося в кат и чуждите номера?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 499
Регистриран на: 14.05.2013
Местоположение: Denmark
Пол: Мъж
Кара: E39 Touring

Re: Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

Мнение от Denmark » 19 Юни 2017, 22:57

Аз не мога да ти дам 100% отоговор, но ако имаш старите номера би трябвало да ги върнеш на КАТ, които от своя страна трябва да ги изпратят към съответната държава. Но естествено знаем това кога ще се случи.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 430
Регистриран на: 6.03.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: х5 4.6is
Детайли за колата: трака..на 8 цилиндъра

Re: Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

Мнение от Батман » 20 Юни 2017, 8:45

при постоянна регистрация, ако колата има чуждестранна /немска примерно/ трябва да ги върнеш!

!!!! Друго важно е: от 21,01,2017 - карането с изтекли транзитни/временни, след 14-тия ден от покупката, каране с чужди изтекли временни номера
е причислено като НЕ НАДЛЕЖНА РЕГИСТРАЦИЯ и е вкарано в НАКАЗАТЕЛНИЯ КОДЕКС чл.345
Цитат:
Чл. 345. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2016 г.) (1) Който си служи с табела с регистрационен номер, издадена за друго моторно превозно средство, или с табела, неиздадена от съответните органи, се наказва с лишаване от свобода до една година или с глоба от петстотин до хиляда лева.
(2) Наказанието по ал. 1 се налага и на онзи, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

Мнение от kiko » 20 Юни 2017, 21:49

Батман написа:при постоянна регистрация, ако колата има чуждестранна /немска примерно/ трябва да ги върнеш!

.

Греда!Според лелката на гишето щом колата имала постоянна регистрация в UK тук единственно поделжи на нова регистрация,не можело временна да ги е.. :banghead:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 430
Регистриран на: 6.03.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: х5 4.6is
Детайли за колата: трака..на 8 цилиндъра

Re: Покупка на кола с транзитни номера - питанки.

Мнение от Батман » 21 Юни 2017, 8:58

kiko написа:
Батман написа:при постоянна регистрация, ако колата има чуждестранна /немска примерно/ трябва да ги върнеш!

.

Греда!Според лелката на гишето щом колата имала постоянна регистрация в UK тук единственно поделжи на нова регистрация,не можело временна да ги е.. :banghead:


Е това е логиката!
Транзитна рег. се издава за ВРЕМЕННО придвижване
не НЕ рагистрирани МПС-та!
Ти имаш регистрация, така че след пок/прод имаш 14 дневен срок за регистрация!
Иначе, ако те спрат гориш по чл.345 от НК, и ако имаш добро минало
може да те освободят от наказателна отговорност по чл.78а от НК
с гоба от 1000 до 5000лв.!!!

http://legalacts.justice.bg/Search/GetMotiveContentByActId?actId=ntXBxmbnAfY%3D

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook