Криптовалути

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

FiRe WaLK WiTh Me !
Аватар
Мнения: 4203
Регистриран на: 23.03.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: винаги с усмивка :)
Детайли за колата: 316is touring - Виолетка

Re: Криптовалути

Мнение от SpUd3r » 17 Ное 2017, 16:12

Те и в банката ще те карат да обясняваш при по-големи преводи, но не виждам проблем.
В България пак е чудесно, в някои щати съм чел копачите как си записват коя монета, кога са я изкопали, колко е струвала тогава и всякакви такива :shock:
Tux0 Ca !
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Криптовалути

Мнение от madafaka_donkele » 17 Ное 2017, 16:25

TNT написа:...накрая май трябва някой счетоводител да питам.


Затва си траеш :mhihi: Особено, ако става въпрос за няколко десетки хил.лв. Вече, ако минеш 100к можеш да се замислиш за правна консултация кое как. Дотогава не виждам смисъл да хрантутиш системата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Криптовалути

Мнение от TNT » 17 Ное 2017, 16:32

Добре де, ако всеки месец имаш някакъв превод по 1000лв (примерно), няма ли данъци-манъци ? Държавата те шиба отвсякъде по принцип, затова питам.

EDIT: Това със Skrill сметката не става, понеже ако депозираш биткойн, не можеш да използваш тези пари с мастъркард картата. Само директни плащания по сайтове, а то в България малко приемат.

EDIT2: Разчетох се, че има варианти за VISA/Mastercard, която се зарежда с криптовалути (не само биткойн). Някой ползва ли такава или да знае някоя да е ОК ? Реално, ако имаш дебитна карта в джоба, с която можеш да пазаруваш в супермаркета/бензиностанцията/да си платиш сметките... не виждам никакъв проблем с ликвидността на криптовалутите и защо трябва да се занимаваш с банки и абсурдните им такси.
Изображение

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Криптовалути

Мнение от Mollov » 17 Ное 2017, 18:04

bum_bum написа:В момента в който изкараш достатъчно добри пари да си купиш нещо по-съществено и тази ти покупка не кореспондира с официалните ти доходи ще получиш искане да обясниш от къде ги имаш тези пари.


Ако парите не ги получаваш по българска сметка... мое да те хванат за дедовия.... парите са от сметката ми в чужбина, бизнес в чужбина, там си плащам всичко... документи не могат да ти искат, нямат юрисдикция...

TNT написа: Разчетох се, че има варианти за VISA/Mastercard, която се зарежда с криптовалути (не само биткойн).... Реално, ако имаш дебитна карта в джоба, с която можеш да пазаруваш в супермаркета/бензиностанцията/да си платиш сметките, да теглиш от банкомат...


Така де, така... :D



Иначе... който е преценил, че едни 10% данък не го бъркат, може много лесно да си оправи нещата.... т.е. да плаща само тия 10% и да не го пипат за други данъци/такси.. варианти колкото искаш... с или без фирма :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Криптовалути

Мнение от bum_bum » 17 Ное 2017, 19:04

Mollov написа:Ако парите не ги получаваш по българска сметка... мое да те хванат за дедовия.... парите са от сметката ми в чужбина, бизнес в чужбина, там си плащам всичко... документи не могат да ти искат, нямат юрисдикция...


Абе дано не ти се налага да влизаш в обяснения с НАП, че ще видиш баси приключението. Щом копачките са ти в България ходи им обяснявай, че бизнеса ти е в чужбина. А и това с юрисдикцията не е вярно. Щом си гражданин на съответната страна могат да изискат проверка почти в цял свят при данни за наличие на престъпление. В ЕС редовно сигнализират нашите данъчни за сметки на наши граждани с по-сериозно движение по тях.

Във връзка с прането на пари много активно се следят и международните транзакции. Освен това на местно ниво се следи и имущественото състояние. Можеш да попаднеш в извадка за ревизия само на базата на закупуването на скъп тлеефон, компютър, телевизор или почивка в скъп хотел. Годишно над 3000 физически лица се проверяват от НАП. Това към 2016-та. Напоследък както са се активизирали вероятно са и повече.
Изображение

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Криптовалути

Мнение от Mollov » 17 Ное 2017, 22:25

Престъпление няма.... аз копачки нямам.... от какво точно се разбра, че имам копачки? Т.е. аз дори нямам сметка в чужбина, имам едни BTC, които седят и чакат да ги похарча... не ги търгувам... купил съм ги през 2011 година, когато BTC-то беше 5$... за каква измама става дума, за какво престъпление?

Хипотетична ситуация.... Ако дебитната ми карта е издадена в Гибралтар, където не съм гражданин, нито имам (разплащателна) сметка там, от къде на къде НАП ще изискват документи, и какви? И от кой точно? От мен? За какво, за съмнение, че пера пари или че са от престъпление? На какво основание? Айде стига глупости... дай да почнем да си измисляме вече, че всеки има по 100 милиона в чужбина от пране на пари и да им искаме документи...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Криптовалути

Мнение от bum_bum » 17 Ное 2017, 22:39

От темата съм останал с впечатление, че имаш копачки. Няма значение де.

Биткойните, които си купил на $5, ако ги продадеш по сегашен курс $7800 долара да речем дължиш на НАП 779.5 долара за всеки един продаден биткойн.

Ако имаш дебитна карта в Гибралтар и получаваш по нея някакви по-значителни суми властите там рано или късно ще информират НАП и ще те викнат да обясниш от къде са тези пари и защо не плащаш данък за тях.
Изображение

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Криптовалути

Мнение от Mollov » 17 Ное 2017, 22:48

bum_bum написа:От темата съм останал с впечатление, че имаш копачки. Няма значение де.

Биткойните, които си купил на $5, ако ги продадеш по сегашен курс $7800 долара да речем дължиш на НАП 779.5 долара за всеки един продаден биткойн.



Да, ако си решил да ги осветлиш и всичко да е точно, да ги получиш по твоята лична сметка (или фирмена, все тая) - дължиш данък и така нататък...

bum_bum написа:Ако имаш дебитна карта в Гибралтар и получаваш по нея някакви по-значителни суми властите там рано или късно ще информират НАП и ще те викнат да обясниш от къде са тези пари и защо не плащаш данък за тях.



А властите там ако НЕ информират НАП?

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: Криптовалути

Мнение от N.Mihaylovski » 17 Ное 2017, 23:04

Иво е прав, при НАП си виновен до доказване на обратното, казват ти дължиш ни 30 000 лева и това е.
варианта с 10% е ОК, хипотетично си плащаш, казваш от борсови сделки са парите, но възниква въпроса какво ще правиш ако питат от къде са парите за сделките, абе леките могат да ти стъжнат живота.
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Криптовалути

Мнение от bum_bum » 17 Ное 2017, 23:07

Ако не ги информират нямаш яд. Но нещата се затягат прогресивно.

Аз съм получавал доста пари от чужбина по лична сметка без никой да ми обърне внимание. Теглил съм от пейпал по 5к евро пак без проблем. Но ако го направя към днешна дата сигурно ще ме подгонят.

По едно време не беше проблем да си купиш нещо на фирмата без ДДС от ЕС и да забравиш да го осчетоводиш тук ама я опитай сега.
Изображение

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Криптовалути

Мнение от Mollov » 17 Ное 2017, 23:10

bum_bum написа:Ако не ги информират нямаш яд.


Въпросът е, че те реално не виждат какви пари вървят към теб...

Иначе за другото съм съгласен.... най-малкото щом успяха да подгонят хората чрез ЕКОНТ... но и от ЕКОНТ са реагирали по тоя въпрос... или поне на мен ми прави впечатление от 1-2 седмици... явно народа им е скочил на веждите...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Криптовалути

Мнение от bum_bum » 18 Ное 2017, 9:24

Mollov написа:Въпросът е, че те реално не виждат какви пари вървят към теб...


Виждат, напълно реално всичко, което имаш в чужда банка. Дали му обръщат внимание на този етап е друга работа.

Споразумението е доста отдавна, но ефективно действа от 2017-та. Веднага щом откриеш влог в друга държава в ЕС (а и не само) моментално информацията се израща към НАП. От 2018-та се включват Австрия, Швейцария, Лихтенщайн, САЩ.

Банковата тайна практически не съществува вече в рамките на ЕС. Ако някой мисли да си открие сметка в чужбина и да си разкешва биткойните там ще остане доста изненадан накрая.
Изображение

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Криптовалути

Мнение от Mollov » 18 Ное 2017, 10:44

bum_bum написа:
Виждат, напълно реално всичко, което имаш в чужда банка. Дали му обръщат внимание на този етап е друга работа.



Ти май не ме разбра... говоря ти за вариант, при който ти нямаш сметка в чуждата страна... не е банка, нямаш сметка, няма IBAN, няма нищо.... :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Криптовалути

Мнение от bum_bum » 18 Ное 2017, 12:52

Не съм се интересувал от такива врътки.

Ако има начин да държиш пари без да имаш документално нищо (което не си го представям как става) вероятно няма как да те гепят.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Криптовалути

Мнение от TNT » 18 Ное 2017, 13:26

Какви врътки, то при всеки онлайн портфейл така стоят нещата. Не е банкова институция, нямаш банкова сметка, съответно и IBAN нямаш, но почти всички предлагат VISA/Mastercard.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: peshehodetz

Последни теми
Facebook