България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
137
45%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
11
4%
Всички тези неща
112
37%
 
Общо гласове : 302
кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 143
Регистриран на: 26.02.2019
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Няма BMW ;-)
Мечтае да кара: Нова

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Venelin1111 » 18 Май 2019, 9:14

Тема за култура на шофиране и поведение на пътя е необходима , да пишем в нея , да споделяме и всеки ден да се подсещаме , че трябва да шофираме разумно и да сме добри с поведението си... Тук, не в “Япински форум”
Апелирам да сме толерантни на пътя и да шофираме с разум.


Sent from my iPhone Х using Tapatalk
Няма вече BMW

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Top Gun Maverick » 18 Май 2019, 9:31

А в тая тема нещо ти пречи да го правиш или? Аз това се опитвам да ти обясня, но вместо това се концентрираш върху мястото на което е попаднал пръста ми. За толерантност сме писали в мноооого теми и който има желание може да пише в тая тема защото тя не е "пишете само лошо", а някакви причини. Ами ето, апелираш към толерантност, обясни нещо конкретно. Примерно едни казват "майната му на тираджията, че гони време и граници, майната им и на тия, които ще трябва да изпреварват 2 тира в пакет, аз бързам за големия гьол(примерно)или за да си изпия кафето по-рано, няма да го чакам 20 секунди, няма да отнема отдалеч газта(защото в повечето случаи това се вижда навреме)даже ще натисна, ще светна когато го виждам, че е тръгнал и ще натисна клаксона, така има шанс да се шашне и да го обърна(едва ли ако е рутиниран в общия случай и крачолите не мести)или ще го накарам по-бързо да изпревари(пак едва ли защото неговия свят на пътя е съвсем друг)не виждам защо трябва аз да ускорявам после за 5 секунди".
Аз давам обратен пример и го написах относно толерантност към огромното МПС, ако завива и зад него чакат коли, ако се престроява или изпреварва, ако потегля от спирка, редовно тука на едно място в града спирам и мигам на рейса срещу мен да мине понеже от неговата страна има паркирали коли и зад него 20 коли, които иначе ще се разминат с мен и тези зад мен. В доста от случаите някой ТЪПАНАР зад мен решава, че няма да изчака 5 секунди(разстоянието е 20-25метра до автобуса)и тръгва да ме заобикаля. Става интересно обаче като тръгне и рейса и г-н бързащия се налага да се качи на тротоара защото вече си го е набил сам. Дори се научих да спирам леко по-наляво та да не тръгват да ме заобикалят. Това е след светофар и обикновено всички са набити на по метър и не могат всеки път мераклиите да ме заобиколят, та в общия случай всичко свършва за 5 секунди, автобуса ми мига и вдига ръка, дори някой път колите зад него.

На пресечка от която знам, че е натоварено много и чакат доста за надясно, но пред тях един или двама за наляво също спирам и всичко се отпушва. Та ей такива неща редовно ги мисля, а не как е в Японските форуми г-н новодошъл или колко ми е голям пръста и как не попада всеки път на правилния клавиш, нямам пари за модерен телефон и пиша през един Айфон4. Като апелираш към разум, дай конкретни примери или вземи отношение по казуса с големите МПС-та.
Последна промяна Top Gun Maverick на 18 Май 2019, 9:37, променена общо 1 път
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от shlosera » 18 Май 2019, 9:34

Всичко е сбъркано при нас. Над 50% нямат идея защо са се качили в колата. Имам познат с над 400000км на една кола и няма идея къде му е дясната гума на пътя. Друг голям проблем масово след празници и “големи прибирания” най-опитните шофьори са пили 2 ракии на обяд и даваме на някоя девойка да кара.... Винаги съм се съобразявал с останалите (примерно на познат за мен път някой кара бавно, ок всеки си преценяеа възможностите, но да караш с 30 и да скачаш на спирачките в завоя, съжляеам нямаш място на пътя). Последния път между Бистрица и Железница 3 пъти връщах 1ва, колоната спираше, не заради автобус, а заради една заблудена девойка, да тя трябва да се научи да кара, трябва и стаж, но не е правилния момент петък час пик... С шофьорите на тирове никой не се съобразява, масово ги плюят, но като почне някой да ги бави на междуградски път, защо никой не отбие да пусне тира или това е редно, но не е редно да изпреварват те по 30 секунди, защо като тир изпреварва кола, никой не намалява скоростта, за да мине по-бързо? Отговора е прост настъпва се егото на ганьо и той е готов да си пребие семейството, само и само да не го пусне...


Sent from my iPhone using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 143
Регистриран на: 26.02.2019
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Няма BMW ;-)
Мечтае да кара: Нова

България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Venelin1111 » 18 Май 2019, 9:37

И двамата сте прави в разсъжденията , така е. Възпитание ,съобразителност и търпение ни липсва , не визирам всички хора.


Sent from my iPhone Х using Tapatalk
Няма вече BMW

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 273
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 18 Май 2019, 12:43

За магистралите точно според мен проблема е основно в участъка Пловдив-София. В останалите трафик има само по празници и въобще не е толкова изнервящо, колкото го изкарвате. За Пловдив-София обаче... трябваше отдавна да се помисли магистралата да се разшири на 3 платна. Сега вече почват да го мислят, демек след 20-30 години ще стане.

За търговските представители.... И да, и не :mhihi: От моя опит като търговски представител като цяло не си прав. Да, голяма част от ТП си карат олигофренски, просто защото са нагли селяни, а колата е служебна. Другата гледна точка обаче е, че зависи в коя фирма си и какъв ти е района... Защото на последната ми работа, уж с работно време до 17ч... 17-17:30ч още бях при последния клиент на над 100км от вкъщи. Това средно, може и по-далече. И вкъщи ме чакаше още работа. Еми на служебния кенеф 1,2 на газ се заваря педала на 150км/ч по магистралата (159 май рекорд успях да вдигна по ГПС :mhihi: ) и тва е положението. А като няма магистрала и навигацията казва 2 часа до вкъщи ? Дневно се въртяха над 300км зад волана. Не случайно вече е предишната ми работа, но търговските представители масово са така. Малко са фирмите, където може да си спазваш работното време без да спиш по хотели. В повечето "пътните" не се броят за работно време. На едно интервю ми изцепиха, че район Пловдив хваща и Петрич. Отивам за 2-3 срещи и се връщам. С 8 часа пътни... срещи кога ? Даже за бонус и стартовата заплата беше 3 цифрена. Винаги има и друга гледна точка.

За ТИР-овете... поне 80% от ТИР-аджиите нищо не става от тях. Ако всичките бяха "професионалните" и големите карачи, нямаше постоянно да създават предпоставки за ПТП. Както познавам супер отговорните международни шофьори, абсолютно така познавам и в другата крайност. Където редовно си пийват зад волана и се кефят как "натискат" хората с камиона, защото са големи. Калеко ми примерно и ТИР-аджия цял живот и е един от най-добрите шофьори, които познавам. Возил съм се обаче в автомобил и при такива, които ама ГРАМ не могат да карат и са опасни за движението с кола, камо ли с камион. Със заплати по няколко хиляди, фирмите нямаше постоянно да се оплакват, че не могат да намерят читави хора. В тази тема ли беше за "смяната на гуми" за още 100-200лв отгоре ?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Don_Diego » 18 Май 2019, 13:03

steeN написа:За какво карам на магистрала ако ще чакам постоянно тирове да се изпреварват:


Tи на запад май не си карал - огромен процент от ППС на магистралата са тирове и се изпреварват на поразия и не подминават по 1-2 камиона наведнъж...никой не мрънка там. Няма и тапи! Ама тука всеки бърза и с привилегии на пътя: дали заради кола, дали заради друго ама си мисли, че пътя е негов :ranting:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Exclusive89 » 18 Май 2019, 16:09

На запад магистралите са почти два пъти по широки от родните за това няма мрънкане :)
Изображение


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Bogat-Beden » 18 Май 2019, 16:32

Exclusive89 написа:На запад магистралите са почти два пъти по широки от родните за това няма мрънкане :)

В Дания е осезаемо по-тясна от нашата, а най-странното е, че в дясна лента има яко вдлъбнатини от тежкотоварните, въпреки мекия климат :paranoid:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Don_Diego » 18 Май 2019, 18:17

По-широки са на местата където има струпване на трафик, миналата седмица прекосих Германия и Австрия надлъж и нашир та впечатленията са пресни-пресни :bchug:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8323
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 18 Май 2019, 18:25

миналата година карах в Англия надлъж и нашир... лентите по магистралата са с 20-30% по-тесни от Хемус, а за Тракия и нагоре :winky:
Последна промяна vicho на 19 Май 2019, 14:31, променена общо 1 път
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 273
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 18 Май 2019, 20:17

Аз пък живях два месеца в Белград и в Сърбия са по-широки с по-малко дупки :mhihi: Но пък там бих гласувал със същата причина за смъртността по пътищата - манталитета. Грам не могат да карат и са големи говеда на пътя.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от acho.rs » 19 Май 2019, 10:09

Exclusive89 написа:На запад магистралите са почти два пъти по широки от родните за това няма мрънкане :)

Кои магистрали ? Планинската от Линц към Италия е като пътека, в сравнение с Хемус. При разминаване с камиони направо имам чувството че се блъскам. Милано-Торино е сигурно най-якият път изобщо в света, но хем е равно, хем .... плащаш годишна бг винетка за едно двупосочно минаване :idea:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Exclusive89 » 19 Май 2019, 11:35

acho.rs написа:Кои магистрали ?

В които съм шофирал, част от Германия, Холандия, Франция и Белгия. Минавал съм и от много други страни, но не съм обикалял. Айде жив и здрав, и недей да влизаш така остро :) А за най-якия път няма да коментирам, защото не съм обикалял целия свят. То и в Бг е пълно с пътища, където две коли се разминават едвам. :)
Изображение


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 19 Май 2019, 15:12

Don_Diego написа:
steeN написа:За какво карам на магистрала ако ще чакам постоянно тирове да се изпреварват:


Tи на запад май не си карал - огромен процент от ППС на магистралата са тирове и се изпреварват на поразия и не подминават по 1-2 камиона наведнъж...никой не мрънка там. Няма и тапи! Ама тука всеки бърза и с привилегии на пътя: дали заради кола, дали заради друго ама си мисли, че пътя е негов :ranting:


Къде на запад да карам, аз съм си от източна България :mhihi:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Exclusive89 » 21 Май 2019, 19:07

Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook