България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
138
46%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
11
4%
Всички тези неща
112
37%
 
Общо гласове : 303
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Don_Diego » 03 Ное 2019, 18:43

Има места където асфалта е супер гладък и поради това създава усещане, че се пързаля (както добре знаем асфалта тук не се прави по строго определен състав, а кой каквото свари това слага вътре, включая стар асфалт).
Добави споменатия прашен филм върху него, малко вода и рецептата за инциденти е готова :lol:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 143
Регистриран на: 26.02.2019
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Няма BMW ;-)
Мечтае да кара: Нова

България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Venelin1111 » 03 Ное 2019, 19:09

Добре де , аз не разбирам , но няма ли рецепта и стандарт за полагане на асфалт. Помня , че на магистрала “Люлин” когато пропадна контролни органи АПИ резаха парчета от пътя и ги изпратиха за някакъв анализ. Как така кой какво му падне слага в асфалта? То мисля , че и край Своге имаше проблем с новоположен асфалт или греша?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Няма вече BMW

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от bum_bum » 03 Ное 2019, 22:23

Разбира се, че има. Но като трябва да върнеш една немалка сума от стойността на проекта под масата и същевременно да караш 2-3 джипа от по 200к + още един за жената, 1 за к**ва и прочее разходи няма как да го направиш.

Същевременно със самото спечелване на поръчката ти е гарантирано, че никой няма да ти търси отговорност как си го построил тоя път и колкото и да режат и да взимат проби няма от какво да се притесняваш.

А пък ние тук нека си приказваме за джигитства, нарушения, застраховки и да се чудим как по-конструктивно да предложим по-качествено да ни оскубят.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от drifty » 04 Ное 2019, 0:15

Top Gun Maverick написа:
drifty написа:Като казвам, че асфалтът на отсечката Търново - Арбанаси не държи.. А още сме над нулата. Тая зима ще е филм там.

арбанаси.jpg

Не държи какво точно значи?


Ще ти обясня какво имам предвид. Чисто мое мнение е това.

За всичко, което си написал, си абсолютно прав. Случвало ми се е като млад и тъп шофер да карам с много скапани гуми и на кръговите тук в града, които са с обратен вираж, да се завъртя при такъв дъжд. При все, че ми е напълно ясно защо е хлъзгаво когато тъкмо е заваляло и не съм правил глупости, но с много износени гуми тръгваше и с 30тина км/ч да поднася. Та от както държа на хубави гуми, нямам никакви ядове с това, дори съм пробвал да видя колко хлъзгаво е, но колата е окей. (Къде ми беше акъла да карам с износени гуми..). Тук е същото, падне дъждец, виждам няколко катастрофи. Нищо чудно, снощи вечерта докато се прибирам една женска ми караше на бронята - едно по-рязко спиране и е спряла в мен..

Та, защо смятам, че асфалта не държи. Отсечката е В.Търново - Г. Оряховица, като има разклон за с. Арбанаси. Та тоя път го правиха от до последните мисля две години. Само, че първо направиха отсечката от Арбанаси към Търново, а следващата година отсечката към Горна. Та след като го направиха, го пробвах, ами колата не мръдваше, все пак наклонът е 12%, а 28цата не е чак такава сила. Стоеше като залепена, а бях с летни гуми Дот 14та, поопечени (това миналата година). Тази година обух чисто нови гуми, един следобед Август или Септември карах отсечката, ами на всеки завой колата поднася ако я настъпиш, и то яко поднася, миналата година със старите гуми не мръдваше. А гумите държат. Но, по-новата отсечка към Горна няма никакви проблеми и гумите си държат. Това е относно изкачване. Не беше валяло, нито беше студено. Сега е същото, едната и нова част държи добре, другата и Стара част вече се хлъзга. На изкачване не е проблем, при разумно спускане също. Обаче завали ли, както е хлъзгав пътя, става като лед и това се пренебрегва от повечето шофьори. Всички инциденти са в тази отсечка, с новата все още не съм видял ударени коли.

Ако караш с 40, ще си слезеш безпроблемно, това е факт, който обаче не променя и това, че настилката е хлъзгава и се пързаля страшно. Още по-странното е, че винаги когато се изкачвам, настигам едвам движещи се прилични автомобили, но когато спускам дори ме изпреварват (не го спускам с 40 ). Последно ме изпревари голф 3, мен и още 2 или 3 коли, а отдолу идваше кола... :kuku:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ID A » 04 Ное 2019, 10:49

На отсечката край Своге, ги хванаха, че има варовик в износващия слой и постепенно с времето се заглаждал и сцеплението намалява. Преди бях гледал в клип или репортаж някъде, че в Полша влачат едно ремарке с една гума с бус и периодично гумата я блокират и пръскат вода пред нея, за да проверяват сцеплението. А в буса освен шофьора има техник/инженер и следи на компютър резултатите. И това им обратната връзка за състоянието на пътя и кога трябва да го преасфалтират.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Don_Diego » 04 Ное 2019, 10:52

Всяко международно летище има подобна техника за да прави регулярни тестове на пистите при различни условия. Тук обаче пътищата са основно перо за прибиране на пари от управляващите (затова и толкова напъват на тях) и скоро няма да видим подобни неща. Всяко преасфалтиране се прави с идеята до година-две да трябва да се преправя за да се вземат пак пари :banghead:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 143
Регистриран на: 26.02.2019
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Няма BMW ;-)
Мечтае да кара: Нова

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Venelin1111 » 04 Ное 2019, 13:37

Еми като чета за безхаберието на тези които изграждат магистрали , пътища и пътчета според мен освен да караме внимателно и да се молим Бог да ни пази друго не се сещам.


https://youtu.be/B-jn9b3mHUQ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Няма вече BMW

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 04 Ное 2019, 17:18

drifty написа:ами на всеки завой колата поднася ако я настъпиш, и то яко поднася, миналата година със старите гуми не мръдваше.


това с колко километра в час поднася? :shock:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от drifty » 04 Ное 2019, 21:23

Стига моторът да е в обороти, на втора, приплъзва като я стъпчеш. Не съм гледал с каква скорост, вероятно нещо от рода на 60, може би малко отдолу или отгоре. На трета е окей на сухо, но на мокро не бих пробвал да подавам рязко газ. И това е на доста места, където последните години асфалтът е сменян. На прохода Шипка примерно се чувствам като залепен на пътя. Все пак не карам 400-500 коня кола, че да откача навсякъде.

Между другото, току-що минах през завоя от снимката с 55-60км-ч и не го усетих. Спокойно мога да мина с поне 20км по-висока скорост. Така че на мокро с 60 не би трябвало да е никакъв проблем преминаването. Не го знам този с колко е влязал в завоя.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 04 Ное 2019, 22:41

ако караш на 2ра на извънградски път имаш сериозни пропуски в шофирането... :idea:

само казвам...

и ние караме 300-400 коня коли, и ние сме карали по път и над път, и ни е ясно кога, и къде тръгва...

несериозно ми се струва твърдението по-горе, но как да е... :driving:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от немо » 04 Ное 2019, 23:02

vicho написа:ако караш на 2ра на извънградски път имаш сериозни пропуски в шофирането... :idea: само казвам...

Само да попитам:като застигна 2 тира и 5-6 коли в колона зад тях на изкачване,и съм принуден да карам с 30-40км/ч. на 2-ра какви са ми пропуските в шофирането?
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 04 Ное 2019, 23:04

Vicho не се е похвалил за 8-степенния автомат и просто е забравил, че Е39-ката е с 5 скорости :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 04 Ное 2019, 23:18

TNT написа:Vicho не се е похвалил за 8-степенния автомат и просто е забравил, че Е39-ката е с 5 скорости :mhihi:


пардон, моя грешка... случва се...

немо написа:Само да попитам:като застигна 2 тира и 5-6 коли в колона зад тях на изкачване,и съм принуден да карам с 30-40км/ч. на 2-ра какви са ми пропуските в шофирането?


не знам, последните ми няколко коли от 30-40 карам на 3-та... явно втора си се ползва извънградско :paranoid: :smoke: :driving:

мой пропуск, не ме хулете... толкова си мога :D
You said: "Time will change!" What if it changes you?

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от alx » 04 Ное 2019, 23:28

аз само да кажа, че при някои коли втора свършва на 120-130... :ok: така че, на извънградско 2ра няма срам... :driving:
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 04 Ное 2019, 23:41

alx написа:аз само да кажа, че при някои коли втора свършва на 120-130... :ok: така че, на извънградско 2ра няма срам... :driving:


ако си на сухо и не се пързаляш... няма проблем, ама в момента в който тръгне да пързаляш на 2-ра с 60 имаме проблем, Хюстън... иначе коли и диференциали всякакви...
Последна промяна vicho на 05 Ное 2019, 12:13, променена общо 1 път
You said: "Time will change!" What if it changes you?

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook