България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
137
45%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
11
4%
Всички тези неща
112
37%
 
Общо гласове : 302
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 15 Май 2019, 14:22

acho.rs написа:На Хемус пък на равните части карат със 110, дойдат дупките и неравностите - засилят на 150 км/ч.


Тия са най-големите дебили за мен, заедно с тези, които на надолнищата се засилват като за последно. И ти като си караш с постоянна скорост трябва да ги изпреварваш по 50 пъти и те тебе съответно. Всяко разминаване е предпоставка за ПТП, те нарочно ги увеличават.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от alekangg » 15 Май 2019, 14:39

steeN написа:
acho.rs написа:На Хемус пък на равните части карат със 110, дойдат дупките и неравностите - засилят на 150 км/ч.


Тия са най-големите дебили за мен, заедно с тези, които на надолнищата се засилват като за последно. И ти като си караш с постоянна скорост трябва да ги изпреварваш по 50 пъти и те тебе съответно. Всяко разминаване е предпоставка за ПТП, те нарочно ги увеличават.

Това е защото са с 70-100 коня кенефи на метан и харчещи яко масло и нямат хал дори на равното.
Та остава им единствено на нанадолнищата да се изсилят, особено, ако после идва баир.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8323
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 15 Май 2019, 14:51

по Хемус със 90-100, в тунелите със 120-130... после пак 90-100...

топ 1 в дебилщината :mhihi:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 16 Май 2019, 8:09

100 коня кола е напълно достатъчна да държиш 120-130 навсякъде. Вече тва го вадят от атмосферно 1.4... не е до конете.

Другото е тъпаците с камиони да почнат да се изпреварват по завоите или по някое тежко нагорнище... сякаш ще стане нещо ако карат с 80 не с 90 за няколко километра... трябва да направи колона за да може да кара малко по-бързо, за тва и през месец и обърнати по пътя.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TheDriver » 16 Май 2019, 9:27

Аз пак ще го раздавам защитник на онеправданите, но повечето хора си нямат хал хабер от нещата които обяснявате.

За нас може да е "common sense", но повечето хора не се интересуват от "автомобилната тематика" като нас.

Поддържането на равномерно темо(без темпомат) е задача над средното ниво. Подържането на равномерно темо със 100коня кола е един порядък по-сложно и изисква планиране напред.
Те повечето гледат това което е непосредствено пред бронята им все още, какво остава за планиране на изкачвания и завои които дори не се виждат.

И друг път съм го казвал. Жената като започваше да кара ми обясняваше "И аз карам със 130 и ти караш със 130 по магистралата пък ти все с 30 мин преди мен пристигаш. Как става това?" :mhihi:
Да ама като се отнесеш да гледаш пейзажа, или ровичкаш радиото или друга отнемаща вниманието дейност, инстинктивно се отпускаш и намаляваш. После идва тунел , завой , минава те някой бЕл джип :mhihi: стряскаш се и решаваш да наваксаш.

Има и друго - хора с малко опит на магистрала не изпреварват веднага щом застигнат кола отпред. В смисъл не виждат от далеч разликата в скоростта и не минават от далеч в лява лента, за да изпреварят. Карат си докато не настигнат по-бавен, остават зад него някакво време с неговата скорост и тогава тръгват. Да не говорим, че съм се возил при хора(основно жени :mhihi: ), които като застигнат нещо по-голямо чакат права отсечка с добра видимост, за да го изпреварят(това на магистрала) :mhihi: .

Добавете и комплекси от рода на "мен БМВта няма да ме минават", "тая въшка как така ме застига", "тоя селяк с Аудито няма да го пусна" и всичко си идва на мястото.


Иначе бих добавил и друг интересен феномен :mhihi: - Каране нощем. Карат със 100 и когато дойде осветен пътен възел, тунел или просто пътя се вижда добре напред се засилват със 150 и после пак на 100 когато трябва да се разчита само на фарове. :mhihi:
Последна промяна TheDriver на 16 Май 2019, 10:23, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8323
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 16 Май 2019, 9:43

TheDriver написа:Аз пак ще го раздавам защитник на онеправданите, но повечето хора си нямат хал хабер от нещата които обяснявате.

За нас може да е "common sense", но повечето хора не се интересуват от "автомобилната тематика" като нас.


поне да спазват дистанция, че оняден щяхме 4 коли да се центроваме на бул. България с 50 км/ч и спряхме на по 10-20см един от друг...

и всеки ден ми карат в бронята лайнарите... направо ми писва!

майка им на сите
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TheDriver » 16 Май 2019, 10:30

Всеки път като се издразня ми идват идеи за ЛЕД прожектор на мястото на третия стоп , или ключ за ръчно включване/изключване на стоповете :mhihi:

За щастие здравия разум все още натделява и се съм се ограничил с теглич :mhihi: ....и при най-тежките случай допиране на спирачката с левия крак(което пак е тъпо, но уви :dummy: )

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 16 Май 2019, 11:19

Бе тва не лоша идея (не за ключето, за ярките крушки)... има едни 30 вата (някъде толкова ми се върти може и да бъркам числото) еквивалент LED заместители на обикновенните крушки. Аз културно си сложих еквивалетни на фабричните... ама що пък да не ги сменя на стоповете с по-ярки :) На война като на война.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TheDriver » 16 Май 2019, 11:55

Аз друго имам предвид и то е обсъждано някъде тук.

Направо си е оръжие.

2:30 - https://www.youtube.com/watch?v=wVtqAJmP358

Сменям третия стоп с това нещо и го слагам на активация с бутон. :mhihi: :kuku:

Ама отиваме на опит за убийство особено на магистралата. :mhihi:

Иначе идеята на ярките крушки каква е, да стоят по-надалеч, за да не им пречи?

Защото ако ще се минава през натискане на спирачката няма много смисъл, те и така се плашат като видят стоповете да светват, но някак си не е готино(и безопасно) постоянно да си с левия крак на спирачката.

Потребител
Аватар
Мнения: 29
Регистриран на: 13.05.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E34

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от anatoll_ » 16 Май 2019, 13:52

При Е34, когато много ми се бутат отзад просто пускам задните фарове за мъгла. Повечето или се усещат или си мислят че са спирачките и се дърпат. (доста са ярки) :mhihi:

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Top Gun Maverick » 16 Май 2019, 20:14

steeN написа:100 коня кола е напълно достатъчна да държиш 120-130 навсякъде. Вече тва го вадят от атмосферно 1.4... не е до конете.

Другото е тъпаците с камиони да почнат да се изпреварват по завоите или по някое тежко нагорнище... сякаш ще стане нещо ако карат с 80 не с 90 за няколко километра... трябва да направи колона за да може да кара малко по-бързо, за тва и през месец и обърнати по пътя.

Жената се изстреля до Стара Загора за един подарък за РД на дете и изтърва работното време на Хиполенд заради ето това отдолу. Но все пак се помолила на продавачката като и чукнала по стъклото и го купила де. Решила, че има жертви даже като видяла тира, понеже имало бус на криминалистическа лаборатория. На отиване ги отбили през селата и доста време са изгубили там.
http://www.presstv.bg/%D0%BD%D0%BE%D0%B ... %81%D1%82/
Миналият ден един с някакъв Корейски джип реши да показва колко много върви и ме изпреварва преди завой като влиза между колите(които бяха набити една в друга на по метър)и пак повторно тръгна да изпреварва автобус, едвам се прибра и от завоя се показа друг автобус, точно 1 секунда му трябваше и теоретично нямаше как да се размине.
Няколко дни преди това една лелка с малка колична установих, че не ме вижда като започна да влиза в моето платно, аз намалих рязко и влезнах в тревата, опрях се почти в мантинелата(на няколко сантиметра)огледалата ни се чукнаха леко, аз бях с около 80, тя с толкова и познайте какво щеше да стане. Всичко се случи за 2 секунди. Обясни ми, че слънцето я заслепило и шока бил за нея, дори съм я бил возил някога си някъде, щях да викам ченгетата да я нарисуват, ама тя се помоли доста учтиво и очевидно уплашена беше, та се оказах.
Тая сутрин пътя мокър с локви. Тръгвам да изпреварвам едно скапано Рено ван от тия дъртите Еспейс ли бяха, но най-широко разпространените. Започвам съвсем нормално от 60, но явно шофьора реши, че трябва да се прави на ездач и започна да ускорява с мен. Аз не очаквах това и започнах и аз с тоя куц метан защото вече бях с изравнена предница. Аз натискам и тя натиска(да, оказа се жена, возеща дете на предната седалка извън града в дъжда и правеща се на рацер :banghead: )така до към 110. Ако беше кривнала в някоя локва заради дърпане на волана и беше дотам. Щом я изпреварих рязко дръпна ръчната и започна да кара видимо със 60. Ей такива не мога да ги разбера. Такова едно същото преди години ме изпревари на зимни условия, пътя сух, но на места имаше остатъци от преспи и съвсем тънък слой излъскан сняг на разстояние няколко метра. Онзи както ме изпревари и си викам тоя сега ще се обърне и той го направи супер зрелищно все едно гледаш филм. Колата си излетя като салфекта залюлявайки се първо на едната страна и след това на другата и после по тава в канавката. Добре, че имаше сняг и тия не се удариха зверски, само кръв от стъкла имаха, закарах ги до болницата, че бяха на 10 км. от нея, жена му каза, че е очаквала и тя така да стане щом караш със 140 по снега, ама...вярно аз се движех със 100-110 познавайки отлично пътя и бях минал по него минути преди това пак.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от acho.rs » 16 Май 2019, 21:40

TheDriver написа:Всеки път като се издразня ми идват идеи за ЛЕД прожектор на мястото на третия стоп , или ключ за ръчно включване/изключване на стоповете :mhihi:

За щастие здравия разум все още натделява и се съм се ограничил с теглич :mhihi: ....и при най-тежките случай допиране на спирачката с левия крак(което пак е тъпо, но уви :dummy: )

Забрави за спирачката по 2 причини:

1во и най-важно - бай хой не ти гледа много, много стоповете, особено през деня.
2ро - намаляваш дори само като пуснеш газта, вече и най-лекото докосване на спирачката, забавя, което пък се обезсмисля от действие 1


А примери за малоумници колкото искаш - Струма, преди Благоевград по нанадолното е фаворит за малоумници. Последно един с дизелова Мазда 6 на 15ина години си влезна и излезна от един от сериозните завои със около 190км/ч :shock:...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TheDriver » 17 Май 2019, 8:43

acho.rs написа:
TheDriver написа:Всеки път като се издразня ми идват идеи за ЛЕД прожектор на мястото на третия стоп , или ключ за ръчно включване/изключване на стоповете :mhihi:

За щастие здравия разум все още натделява и се съм се ограничил с теглич :mhihi: ....и при най-тежките случай допиране на спирачката с левия крак(което пак е тъпо, но уви :dummy: )

Забрави за спирачката по 2 причини:

1во и най-важно - бай хой не ти гледа много, много стоповете, особено през деня.
2ро - намаляваш дори само като пуснеш газта, вече и най-лекото докосване на спирачката, забавя, което пък се обезсмисля от действие 1


А примери за малоумници колкото искаш - Струма, преди Благоевград по нанадолното е фаворит за малоумници. Последно един с дизелова Мазда 6 на 15ина години си влезна и излезна от един от сериозните завои със около 190км/ч :shock:...


Аз не пускам газта :mhihi:
Десния крак си гази доволно газта, а с левия само се допира педала на спирачката колкото да светнат стоповете, но без реално колата да намали. Разбира се иска се някакъв опит, защото първя път е много вероятно усилието на левия крак да е много повече от необходимото. :mhihi:

Да ти кажа до сега винаги е било успешно когато някой ми е на бронята със 110+ :mhihi: В града съм съгласен, че може и да не видят стоповете.

Но като цяло е глупаво - хората се стряскат и скачат на спирачките рязко, което е предпоставка за сериозен инцидент.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8323
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 17 Май 2019, 9:12

като цяло трябва да се обясни НА ВСИЧКИ, че ТРЯБВА да спазват дистанция и да се започнат с глоби за НЕспазване на такава... и то сериозни...
примерно 300лв + предпоставка за птп и лишаване 3 месеца

за съжаление това няма как да стане :(
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Don_Diego » 17 Май 2019, 11:29

Аз започвам да си мисля, че всичко се корени в масовото затъпяване на населението. Голяма част от шофирането се базира на умението да преценяш ситуациите.
Е като си тъп като гъдулка и живееш за да работиш-ядеш-се*еш-спиш няма как да преценяш правилно нещата. Последните дни такива малоумщини виждам, че нормален, разсъждаващ човек никога не би направил подобна маневра и винаги виновния водач изглежда като липсващото звено между човека и маймуната...еволюцията май е тръгнала в обратна посока като е видяла резултата си :dunno: :mhihi:
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook