Как да стана програмист?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2017
Местоположение: Варна
Кара: Е39 3.0D
Мечтае да кара: Porsche Panamera

Как да стана програмист?

Мнение от Anatoli66 » 26 Фев 2017, 20:01

Здравейте, може би някой ще сметне заглавието за много забавно, както и цялата тема, но въпросите, които ще задам ме вълнуват и за това с риск да стана обект на подигравки отварям тази тема!

От 2-3 години насам ме глозга мисълта да се развивам в сферата на високите технологии. Не ме влече главно мисълта, че това е една от най-добре платените професии а по-скоро това да създавам софтуер, да направя нещо, което ще остане след мен. Влече ме и това, че индустрията е необятна и винаги излизат нови и нови неща.

В този ред на мисли, моля запознатите да ми дадат насоки от къде да започна. Курсове, обучения, фирми в които мога да кандидатствам, предлагащи обучение на новите хора, желаещи да се развиват в сферата.

Трябва ли да притежавам някакви качества, без които просто няма да де получат нещата?

Като цяло, всяка една насока би ми била полезна!

На хората, които ще се опитат да помогнат-благодаря! На тези, които ще ми се подиграват - няма проблем, да сме живи и здрави, другото ще се преживее!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Как да стана програмист?

Мнение от bum_bum » 26 Фев 2017, 20:32

Абонирам се.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Мордехай » 26 Фев 2017, 21:00

Анатоли, аз няма да мога да ти дам съвети относно въпроса, но ако както подозирам си '66ти набор, просто си просрочил времето. Трябва да си млад и нахъсан, ако едното липсва, няма как.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Borymeckata » 26 Фев 2017, 21:13

Anatoli66 написа:...
От 2-3 години насам ме глозга мисълта да се развивам в сферата на високите технологии. Не ме влече главно мисълта, че това е една от най-добре платените професии а по-скоро това да създавам софтуер, да направя нещо, което ще остане след мен. ...


Колега, не го възприемай като подигравка, но наистина не разбирам - искаш да оставиш след себе си... софтуер? Аз съм много далеч от високите технологии, но като гледам как се развиват - софтуерът не остарява ли много бързо? Кой ще помни след 10 години, че ти си написал някаква програма? DOOM на времето беше много успешна и известна игра, но сега кой си спомня авторите й?

Иначе съвсем искрено ти пожелавам успех в програмирането и също ще следя темата с интерес!
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Как да стана програмист?

Мнение от b_u_b_o » 26 Фев 2017, 21:18

Дай някакъв background за себе си, на колко години си, с какво си се занимавал, какво си учил? Едни съвети ще са релевантни ако си на 17, съвсем други ако си на 37 :)

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2017
Местоположение: Варна
Кара: Е39 3.0D
Мечтае да кара: Porsche Panamera

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Anatoli66 » 26 Фев 2017, 21:47

Не съм 66-ти набор. 6 ми е любимото число :)) На 23 години съм, живея близо до Варна. От 18 годишен се занимавам с търговия. Първо продавах хранителни добавки а от две години работя в Теленор. Смятам, че съм доста добър в работата си, но бъдещето на един продавач-консултант в телекомуникационна компания е страшно нестабилно. За растеж и развитие дори не смея да говоря....

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2017
Местоположение: Варна
Кара: Е39 3.0D
Мечтае да кара: Porsche Panamera

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Anatoli66 » 26 Фев 2017, 21:51

Borymeckata написа:
Anatoli66 написа:...
От 2-3 години насам ме глозга мисълта да се развивам в сферата на високите технологии. Не ме влече главно мисълта, че това е една от най-добре платените професии а по-скоро това да създавам софтуер, да направя нещо, което ще остане след мен. ...


Колега, не го възприемай като подигравка, но наистина не разбирам - искаш да оставиш след себе си... софтуер? Аз съм много далеч от високите технологии, но като гледам как се развиват - софтуерът не остарява ли много бързо? Кой ще помни след 10 години, че ти си написал някаква програма? DOOM на времето беше много успешна и известна игра, но сега кой си спомня авторите й?

Иначе съвсем искрено ти пожелавам успех в програмирането и също ще следя темата с интерес!


Колега а авторите на DOOM колко ли още проекта са реализирали от тогава до сега? Имам предвид - работата си е работа. Днес правиш програма за някой супер маркет, утре пишеш игра и така.... Един бояджия не боядисва само една кола в живота си.

Поздрави!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Как да стана програмист?

Мнение от bum_bum » 26 Фев 2017, 22:00

Anatoli66 написа:Не съм 66-ти набор. 6 ми е любимото число :)) На 23 години съм, живея близо до Варна. ....


Като цяло си изпуснал влака. Цукъргрубер на твойте години вече е бил пуснал Фейса в действие.

Ако искаш да оставиш нещо след себе си, освен сутрешното вайно посади дърво, построй къща или нещо такова. Това какво оставяш всеки ден с работата си не е мерило за значимостта на една професия. Зъболекарят не оставя нищо след себе си ама като те натисне кариеса се сещаш колко важен е всъщност. А пък ББ остави незнам колко км магистрали, ама нали.. :dunno:
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2017
Местоположение: Варна
Кара: Е39 3.0D
Мечтае да кара: Porsche Panamera

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Anatoli66 » 26 Фев 2017, 22:06

bum_bum написа:
Anatoli66 написа:Не съм 66-ти набор. 6 ми е любимото число :)) На 23 години съм, живея близо до Варна. ....


Като цяло си изпуснал влака. Цукъргрубер на твойте години вече е бил пуснал Фейса в действие.

Ако искаш да оставиш нещо след себе си, освен сутрешното вайно посади дърво, построй къща или нещо такова. Това какво оставяш всеки ден с работата си не е мерило за значимостта на една професия. Зъболекарят не оставя нищо след себе си ама като те натисне кариеса се сещаш колко важен е всъщност. А пък ББ остави незнам колко км магистрали, ама нали.. :dunno:


Кажи на годеницата ми, дето даде 2000 лв за керамични коронки, че зъболекаря не оставя нишо след се бе си..... и после бягай :D И през ум не ми е минавало да се съревновавам с рошльо. Идеята е да стана редови програмист. От тия дето работят за рошльо.
Последна промяна Anatoli66 на 26 Фев 2017, 22:17, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Nickelback » 26 Фев 2017, 22:10

Е тука сме писали разни неща, прочети :yes:

viewtopic.php?f=4&t=406704

Ако имаш да питаш, питай нещо по-конкретно, че не знам откъде да започна :dunno:
И е хубаво да споделиш, какво ти е образованието до момента (общо някакво, хуманитарно, инженерно и т.н.), за да ти дадем съвет по кое "течение" в "програмирането" да се пуснеш :ok: Както и какъв "софтуер" ти е интересно да създаваш ;)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2017
Местоположение: Варна
Кара: Е39 3.0D
Мечтае да кара: Porsche Panamera

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Anatoli66 » 26 Фев 2017, 22:16

Nickelback написа:Е тука сме писали разни неща, прочети :yes:

viewtopic.php?f=4&t=406704

Ако имаш да питаш, питай нещо по-конкретно, че не знам откъде да започна :dunno:
И е хубаво да споделиш, какво ти е образованието до момента (общо някакво, хуманитарно, инженерно и т.н.), за да ти дадем съвет по кое "течение" в "програмирането" да се пуснеш :ok: Както и какъв "софтуер" ти е интересно да създаваш ;)

Образование ли.... :D Бивш професионален баскетболист, в Черно Море Варна, както и национален състезател на юноши до 16 год. Завършил съм спортно училище, не е за хвалене. Интересно ми е създаването на уеб сайтове и писането на програми, подпомагащи работния процес на различни фирми в различни сфери на работа.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1009
Регистриран на: 29.11.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: внимателно
Мечтае да кара: самолет

Re: Как да стана програмист?

Мнение от u`F`o » 26 Фев 2017, 22:21

bum_bum написа:
Anatoli66 написа:Не съм 66-ти набор. 6 ми е любимото число :)) На 23 години съм, живея близо до Варна. ....


Като цяло си изпуснал влака. ...


Кажи честно, че му каза, че на 23 години е изпуснал влака :shock: Най-много милионери има след 40-тата си годишнина. Може да стане космонафт ако си го постави за цел.

@Anatoli - на твоята възраст реших, че искам да стана мрежар. Вече имах създавани мрежи, за няколко години смених няколко работи и бях част от най-елитния мрежов екип Cisco TAC. Оказа се супер скука. Звънят ти клиенти, пишеш мейли, оправяш софтуерни бъгове... Работиш с хора, които често не могат да напишат един имейл. Нощни смени. Като изключим заплатата, изобщо не беше секси.
Ако бях на 23 и бих искал да стана успешен в тази област - т.е. да взимам между 5 и 9000/месец бих се свързал с някои от светилата в областта. Например Иво. Като всяка професия има плюсове и минуси. До колкото съм говорил с програмистите, които са сходни хора като мрежарите - доста ги юркат. Особено като станат на малко по-висока заплата, работодателите очакват да са на разположение не само 9-те часа в офиса, а и след това.

Имам приятел, завърши пътен инженер, нямаше работа, продаваше банички. Даде почти 3 години от живота си по 9-10 часа на ден, за да завърши Терелик. През това време на 27 годишна възраст взимаше пари от майка си и баща си, за да живее на общежитие. Няма кола, няма излизания, няма петък-събота-неделя. Стана програмист. Не че е супер щастлив в момента, но кара прилично БМВ, взима малко над 3к заплата за 2 години стаж и търси път нагоре :)

Успех от мен! Ако имаш нужда да те свържа с програмисти ми пиши, ще ти помогна.

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Как да стана програмист?

Мнение от c04 » 26 Фев 2017, 22:23

Истината, е че минимално трябва да имаш някакви базови знания, които би могъл да надградиш с практика.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Nickelback » 26 Фев 2017, 22:27

Anatoli66 написа:
Nickelback написа:Е тука сме писали разни неща, прочети :yes:

viewtopic.php?f=4&t=406704

Ако имаш да питаш, питай нещо по-конкретно, че не знам откъде да започна :dunno:
И е хубаво да споделиш, какво ти е образованието до момента (общо някакво, хуманитарно, инженерно и т.н.), за да ти дадем съвет по кое "течение" в "програмирането" да се пуснеш :ok: Както и какъв "софтуер" ти е интересно да създаваш ;)

Образование ли.... :D Бивш професионален баскетболист, в Черно Море Варна, както и национален състезател на юноши до 16 год. Завършил съм спортно училище, не е за хвалене. Интересно ми е създаването на уеб сайтове и писането на програми, подпомагащи работния процес на различни фирми в различни сфери на работа.


Разбрах. Щом те влекат сайтове, ERP/CRM/BI/DSS/SCM и тем подобните, грам не мога да помогна, просто са ми крайно безинтересни. Вярвам, че колегите ще те насочат :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2017
Местоположение: Варна
Кара: Е39 3.0D
Мечтае да кара: Porsche Panamera

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Anatoli66 » 26 Фев 2017, 22:34

u`F`o написа:
bum_bum написа:
Anatoli66 написа:Не съм 66-ти набор. 6 ми е любимото число :)) На 23 години съм, живея близо до Варна. ....


Като цяло си изпуснал влака. ...


Кажи честно, че му каза, че на 23 години е изпуснал влака :shock: Най-много милионери има след 40-тата си годишнина. Може да стане космонафт ако си го постави за цел.

@Anatoli - на твоята възраст реших, че искам да стана мрежар. Вече имах създавани мрежи, за няколко години смених няколко работи и бях част от най-елитния мрежов екип Cisco TAC. Оказа се супер скука. Звънят ти клиенти, пишеш мейли, оправяш софтуерни бъгове... Работиш с хора, които често не могат да напишат един имейл. Нощни смени. Като изключим заплатата, изобщо не беше секси.
Ако бях на 23 и бих искал да стана успешен в тази област - т.е. да взимам между 5 и 9000/месец бих се свързал с някои от светилата в областта. Например Иво. Като всяка професия има плюсове и минуси. До колкото съм говорил с програмистите, които са сходни хора като мрежарите - доста ги юркат. Особено като станат на малко по-висока заплата, работодателите очакват да са на разположение не само 9-те часа в офиса, а и след това.

Имам приятел, завърши пътен инженер, нямаше работа, продаваше банички. Даде почти 3 години от живота си по 9-10 часа на ден, за да завърши Терелик. През това време на 27 годишна възраст взимаше пари от майка си и баща си, за да живее на общежитие. Няма кола, няма излизания, няма петък-събота-неделя. Стана програмист. Не че е супер щастлив в момента, но кара прилично БМВ, взима малко над 3к заплата за 2 години стаж и търси път нагоре :)

Успех от мен! Ако имаш нужда да те свържа с програмисти ми пиши, ще ти помогна.


Много благодаря за отговора! Да, ще ти бъда благодарен, ако ме свържеш с подобни хора, за да ме ориентират и сам за себе си да успея да изградя правилните очаквания за бъдещето ми от тук насетне!

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook