Как да стана програмист?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 870
Регистриран на: 14.01.2004

Re: Как да стана програмист?

Мнение от vlad0 » 28 Фев 2017, 16:55

Противно на повечето мнения тук/не всички/ ще ти кажа следните неща:
1. Това, че си бил спортист само ще ти помогне в тази ситуация, защото те е научило на дисциплина и самоконтрол, което е много важно при такава промяна.
2. Това, че имаш бизнес опит също е плюс, защото ще ти помогне много при разбирането на нуждата на бизнеса и какво седи зад изискванията
3. Дали ще си следващото ИТ гуру, никой не знае още повече тук в някакъв форум.


Моите препоръки са следните:

- почни със  .NET защото има добро community в БГ и доста добри академии в лицето на Телерик Академи, СофтУни. Там се учи, чрез висока интензивност и много много упражнения и примери от реална обстановка. Не съм сигурен дали ще успееш да завършиш и да работиш едновременно.

Колкото до това което acer е написал .... Ще кажа само, че да задрасква така останалите отрасли на индустрията е доста крайно. Дори не е споменал нищо за gaming, enterprise, VR, AR, etc.

Балон няма - има реална нужда и решаване на проблем. Не се правете на врачки за неща които не разбирате. Като мислите, че има Балон short-нете няколко ИТ компании и чакайте.

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2017
Местоположение: Варна
Кара: Е39 3.0D
Мечтае да кара: Porsche Panamera

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Anatoli66 » 28 Фев 2017, 23:19

acer написа:
vlad0 написа: Ще кажа само, че да задрасква така останалите отрасли на индустрията е доста крайно. Дори не е споменал нищо за gaming, enterprise, VR, AR, etc. Балон няма - има реална нужда и решаване на проблем.

Зад всяка успешна компания стоят стотици други провалени или такива които едва кретат. Времената когато се продаваха golden-pages сайтове за по 300млн са безвъзратно заминали. Пазара е пренаситен и е агресивно-конкурентен, продукта трябва да е 10 пъти по-добър, не 10%.

Игрите може да се каже че са отдлен сектор и са към "entertainment" индустрията. Не решават проблеми, но и никога няма да изчезнат - хората имат нужда да се разсейват. И там обаче пазара е пренаситен, правенето на 3д игра за конзола/пц струва няколко милиона, за VR ще е кръв и мръвки :lol: При мобилните игри пробиват само тия които са 10/10 , което струва много, много пари отново. Фирмата ни мъчи да пробие точно мобилният пазар, няма ти казвам че програмистите ни вземат мизерни пари, разбирай малко над средната заплата за югозападният район

Уеб програмистите в бг фирмите ги въртят на доста ниски заплати и има доста митове и легенди.. аз ако съм програмист нивга няма да погледна бг фирма :mrgreen: Изключение правят кредитните(лихварските) фирми и вече за бек-енд. Да не се разубеждава младежа, просто не е толкова розово колкото го представят в бг ;) лично ако трябваше да се преквалифицирам щях да се насоча към автоматизация, мисля че в един момент ще навлезе много рязко.



Обясни, като за спортисти - какво искаш да кажеш с "автоматизация"?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 821
Регистриран на: 6.11.2007
Пол: Мъж
Кара: на турбини

Re: Как да стана програмист?

Мнение от acer » 28 Фев 2017, 23:41

vlad0 написа: Ще кажа само, че да задрасква така останалите отрасли на индустрията е доста крайно. Дори не е споменал нищо за gaming, enterprise, VR, AR, etc. Балон няма - има реална нужда и решаване на проблем.

Зад всяка успешна компания стоят стотици други провалени или такива които едва кретат. Времената когато се продаваха golden-pages сайтове за по 300млн са безвъзратно заминали. Пазара е пренаситен и е агресивно-конкурентен, продукта трябва да е 10 пъти по-добър, не 10%, което е трудно постижимо.

И при игрите пазара е пренаситен, правенето на 3д игра за конзола/пц струва няколко милиона и няма да е "AAA", за VR още повече :lol: В България няма такава фирми освен Ubisoft. Mобилните игри пробиват само тези дето са 10/10 , което струва много отново и у нас са само Gameloft и няколко старт-ъп-а. Фирмата ни мъчи да пробие точно мобилният пазар, няма ти казвам че програмистите ни вземат мизерни пари, разбирай малко над средната заплата за югозападният район.

Като цяло уеб програмистите в бг фирмите ги въртят на доста ниски заплати и има доста митове и легенди.. аз ако съм програмист нивга няма да погледна бг фирма :mrgreen: Изключение правят кредитните(лихварските) фирми и вече за бек-енд. Да не се разубеждава младежа, просто не е толкова розово колкото го представят в бг ;) лично ако трябваше да се преквалифицирам щях да се насоча към автоматизация, мисля че в един момент ще навлезе много рязко.
„Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност.“ — Хенри Форд

ентусиаст
Аватар
Мнения: 870
Регистриран на: 14.01.2004

Re: Как да стана програмист?

Мнение от vlad0 » 01 Мар 2017, 0:32

acer написа:
vlad0 написа: Ще кажа само, че да задрасква така останалите отрасли на индустрията е доста крайно. Дори не е споменал нищо за gaming, enterprise, VR, AR, etc. Балон няма - има реална нужда и решаване на проблем.

Зад всяка успешна компания стоят стотици други провалени или такива които едва кретат. Времената когато се продаваха golden-pages сайтове за по 300млн са безвъзратно заминали. Пазара е пренаситен и е агресивно-конкурентен, продукта трябва да е 10 пъти по-добър, не 10%, което е трудно постижимо.

И при игрите пазара е пренаситен, правенето на 3д игра за конзола/пц струва няколко милиона и няма да е "AAA", за VR още повече :lol: В България няма такава фирми освен Ubisoft. Mобилните игри пробиват само тези дето са 10/10 , което струва много отново и у нас са само Gameloft и няколко старт-ъп-а. Фирмата ни мъчи да пробие точно мобилният пазар, няма ти казвам че програмистите ни вземат мизерни пари, разбирай малко над средната заплата за югозападният район.

Като цяло уеб програмистите в бг фирмите ги въртят на доста ниски заплати и има доста митове и легенди.. аз ако съм програмист нивга няма да погледна бг фирма :mrgreen: Изключение правят кредитните(лихварските) фирми и вече за бек-енд. Да не се разубеждава младежа, просто не е толкова розово колкото го представят в бг ;) лично ако трябваше да се преквалифицирам щях да се насоча към автоматизация, мисля че в един момент ще навлезе много рязко.


За да вземеш част от пазара не трябва да имаш дори по-добър продукт. :) Анатоли, препоръячвам ти силно да се разграничиш от мненията на ацер!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 821
Регистриран на: 6.11.2007
Пол: Мъж
Кара: на турбини

Re: Как да стана програмист?

Мнение от acer » 01 Мар 2017, 1:20

Може, ако продаваш банички ;)  как да е , млъквам .
„Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност.“ — Хенри Форд

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2017
Местоположение: Варна
Кара: Е39 3.0D
Мечтае да кара: Porsche Panamera

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Anatoli66 » 01 Мар 2017, 10:18

vlad0 написа:Противно на повечето мнения тук/не всички/ ще ти кажа следните неща:
1. Това, че си бил спортист само ще ти помогне в тази ситуация, защото те е научило на дисциплина и самоконтрол, което е много важно при такава промяна.
2. Това, че имаш бизнес опит също е плюс, защото ще ти помогне много при разбирането на нуждата на бизнеса и какво седи зад изискванията
3. Дали ще си следващото ИТ гуру, никой не знае още повече тук в някакъв форум.


Моите препоръки са следните:

- почни със  .NET защото има добро community в БГ и доста добри академии в лицето на Телерик Академи, СофтУни. Там се учи, чрез висока интензивност и много много упражнения и примери от реална обстановка. Не съм сигурен дали ще успееш да завършиш и да работиш едновременно.

Колкото до това което acer е написал .... Ще кажа само, че да задрасква така останалите отрасли на индустрията е доста крайно. Дори не е споменал нищо за gaming, enterprise, VR, AR, etc.

Балон няма - има реална нужда и решаване на проблем. Не се правете на врачки за неща които не разбирате. Като мислите, че има Балон short-нете няколко ИТ компании и чакайте.


Ако трябва да систематизирам това, което разбрах от мненията е, че трябва да разбера какво ми харесва и ми е интересно в "програмирането" и после да разбера, кои технологии трябва да уча, за да се развивам в тази посока. Абе, толкова ли няма къде човек да си плати за да се обучава. Безплатните неща не ми се нравят хич.

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Как да стана програмист?

Мнение от K_Ilkov » 01 Мар 2017, 12:50

Anatoli66 написа:Абе, толкова ли няма къде човек да си плати за да се обучава. Безплатните неща не ми се нравят хич.

Много ми е интересно как ще ти бъде отговорено от хората от ИТ сферата ...

Аз мисля, че неслучайно те "бутаха" в тази посока - сам да откриеш нещата, не защото е безплатно, а за да видиш имаш ли усет и желание за тези неща.

Нещата, които човек постига и открива сам като цяло са по-ценни, устойчиви и полезни от изсипаните на готово.
Естествено е важно да ти се покажат някой неща и да не откриваш топлата вода, но ...
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 870
Регистриран на: 14.01.2004

Re: Как да стана програмист?

Мнение от vlad0 » 01 Мар 2017, 14:04

Anatoli66 написа:...


Интересен подход. Хем питаш, хем обясняваш после. :)

Телерик Академи е безплатно за теб, но това е само и единствено защото някой друг плаща сметката!
СофтУни е платено, щом искаш да плащаш.

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Как да стана програмист?

Мнение от K_Ilkov » 01 Мар 2017, 14:06

vlad0 написа:Интересен подход. Хем питаш, хем обясняваш после. :)

Той е модерен напоследък и по други теми :mhihi: :yes:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 870
Регистриран на: 14.01.2004

Re: Как да стана програмист?

Мнение от vlad0 » 01 Мар 2017, 14:12

acer написа:Може, ако продаваш банички ;)  как да е , млъквам .


Чувал ли си за "Рокет Интернет"? Правят само клонинги и взимат част от пазара или го предлагат в нов пазар. Продуктите им не са по-добри от оригиналите!
http://thehustle.co/rocket-internet-oliver-samwer

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2017
Местоположение: Варна
Кара: Е39 3.0D
Мечтае да кара: Porsche Panamera

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Anatoli66 » 01 Мар 2017, 16:21

K_Ilkov написа:
vlad0 написа:Интересен подход. Хем питаш, хем обясняваш после. :)

Той е модерен напоследък и по други теми :mhihi: :yes:


Тъй лЕ? Я кАжи в кои теми си ме харесал, че да знам с какво съм блеснал в твоите Очи, че ми е изключително важно да знам?

Screenshot_2017-03-01-16-07-46.png
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Е.Димитров » 01 Мар 2017, 17:18

Anatoli66 написа:
K_Ilkov написа:
vlad0 написа:Интересен подход. Хем питаш, хем обясняваш после. :)

Той е модерен напоследък и по други теми :mhihi: :yes:


Тъй лЕ? Я кАжи в кои теми си ме харесал, че да знам с какво съм блеснал в твоите Очи, че ми е изключително важно да знам?

Screenshot_2017-03-01-16-07-46.png

Мисля, че колегата говори за подхода, не за конкретен човек.

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Как да стана програмист?

Мнение от K_Ilkov » 01 Мар 2017, 18:26

Е.Димитров написа:Мисля, че колегата говори за подхода, не за конкретен човек.

:yes:

Anatoli66 написа:
K_Ilkov написа:
vlad0 написа:Интересен подход. Хем питаш, хем обясняваш после. :)

Той е модерен напоследък и по други теми :mhihi: :yes:


Тъй лЕ? Я кАжи в кои теми си ме харесал, че да знам с какво съм блеснал в твоите Очи, че ми е изключително важно да знам?

Само нема да палиш за нема нищо :mhihi: :winky:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 499
Регистриран на: 14.05.2013
Местоположение: Denmark
Пол: Мъж
Кара: E39 Touring

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Denmark » 01 Мар 2017, 22:50

Anatoli66 написа:Ако трябва да систематизирам това, което разбрах от мненията е, че трябва да разбера какво ми харесва и ми е интересно в "програмирането" и после да разбера, кои технологии трябва да уча, за да се развивам в тази посока. Абе, толкова ли няма къде човек да си плати за да се обучава. Безплатните неща не ми се нравят хич.


След като спомена, че ти е интересно да се занимаваш с коли ти изпратих линк с платена програма, която при успешно завършване почти 100% ще ти уреди доста добра работа. https://www.udacity.com/drive
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Nickelback » 01 Мар 2017, 23:05

Denmark написа:...
След като спомена, че ти е интересно да се занимаваш с коли ти изпратих линк с платена програма, която при успешно завършване почти 100% ще ти уреди доста добра работа. https://www.udacity.com/drive


Извинявайте, нищо лично към колегата, ама това не е позиция за съвсем начинаещ :roll: Всичко звучи прекрасно, но на човек, които знае за какво става въпрос само като ги погледне тия неща:
- Sensor Fusion
- Controllers
- Vehicle Kinematics
- Automotive Hardware

му е съвсем ясно, че не се учат за 9 месеца :dunno: А и случайно, ако ти ги "наринат" за толкова време, то ще са разгледани някакви съвсем частни случаи и ако опреш до нещо по-нестандартно в практиката ще се чудиш какво да правиш :)

За мен това е програма за преквалификация и привличане на хора с инженерно образование и малко софтуерен опит към конкретна област - ADAS и производни, в случая. Просто е гръмко заглавието на програмата, нищо повече :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook