Как да стана програмист?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 7.11.2008
Местоположение: Иваняне
Кара: корав барутарник
Мечтае да кара: по-корав барутарник

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Venko » 13 Фев 2018, 11:58

Може да потърсиш в отворените код репота различни проекти, които дават начална представа за предназначението на дадена технология, как се използва и как се имплементира.
Накратко - в ВЕ ще се сблъскаш с повече бизнес логика, калкулации, обработка, запазване, четене на данни. В ФЕ ще се сблъскаш най-вече с борбата да си угоден на всички браузъри. При мобилките ще ти се наложи да работиш 80% ВЕ, но с лимитирани ресурси. При ДевОпс-а ще ти се наложи да се вдигаш, конфигурираш, наблюдаваш различни различни машини и операционни системи.

Ето какво излиза ако напишеш в гугъл "angular app first steps" - https://www.toptal.com/angular-js/a-ste ... ularjs-app.

При сходен подход може да покриеш и другите технологии описани в предходния ми пост.


Kurtov написа:Как да разбера кое ми харесва(FE, BE и др.), като съм на почти нулево ниво и решавам само логически задачки с цикли и условни конструкции, като дори синтаксиса е еднакъв на различните езици за тези програми, които пиша?
Митко Павлов - където и да отида анцузите ме преследват

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Nickelback » 03 Май 2020, 21:24

Я да питам и аз на свой ред :ok: :mhihi:

Напоследък нещо се зарибявам по бекенд и сериозно обмислям да налазя и нататък. Особено след тая криза виждам страхотни нови възможности предвид новите тенденции, които се задават :) В комбинация с други мои страсти се получава чудничко :ok:

Основно ми се занимава с високоефективни скалируеми (микро)сървиси, контейнеризация, дистрибутирани системи и т.н. Та да наблегна на високоефективни. Като език нямам кой знае какви претенции - само да не е Javascript/Typescript, писал съм, но ги мразя поради ред причин :mhihi: Харесвам си Java, Python, заглеждам напоследък Go и Rust (по-малко Go, повече Rust). М$ $hits не харесвам :ok: Фреймуърците хич не ги знам. Бъкел нямам от бекенд (от фронтенд - още по-малко :mhihi: ), та ако има някой даде акъл накъде да се насоча като технологии ще съм благодарен :yes: Дори само да ми нахвърляте ключови думички и се аргументирате, що "това" е толкоз 'убаво и модьерно, пак ще се радвам, аз сам ще си ги ровя по-детайлно :bchug:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1074
Регистриран на: 2.05.2008
Кара: 520i face

Re: Как да стана програмист?

Мнение от bioz » 03 Май 2020, 21:29

C# и джава. Ама кой ти търси бакенд всеки иска фулстак.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Как да стана програмист?

Мнение от 3186 » 03 Май 2020, 22:08

Фулстак-а ако се има предвид Front-End + Back-End + DevOps не са много хората, които да постигнат качествени резултати, пА нека си ги търсят, може и да намерят лесно :mhihi:

Аз пиша от 2-3 години на Go и го намирам за перфектен за нуждите, които си описал.
Кодът е четим, с приятен изчистен синтаксис (например единствения цикъл е "for"). Липсват тежките абстракции от други езици, но ако искаш да пишеш ООП има начини. Чудесен garbage collector. Multi-thread-инга е реализиран по много готин начин. Testing-a е вграден в езика - unit/benchmark и т.н.

Има още доста плюсове, които ме мързи да изброявам :mhihi:, сигурен съм че и сам си се убедил, щом си разровил за него. Все пак е език, създаден(не от кой да е) специфично за бекенд, за разлика от Javascript, но да не си отварям устата за него, че сектата ще скочи :mhihi:.
Учи се доста лесно, особено с бекграунд като твоя. :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Как да стана програмист?

Мнение от b_u_b_o » 04 Май 2020, 14:08

Ох малко ти е сложен въпроса. Ако питаше с цел да си намериш добра работа след това щях да ти кажа Java. Аз бях пред подобна дилема преди 10тина години когато трябваше да реша на къде да хвана. И днес бих направил същия избор. Обаче ако целта е собствени проекти...еми не знам честно казано. Предимството на Java-та е, че има тонове информация какво и как. Общо взето трудно да се сблъскаш с проблем с който не са се сблъскали поне 100 човека преди теб и да няма инфо по въпроса. Но нямам опит примерно с GO за да направя сравнение. Виж питоня за мен не е за тая работа, за AI или някви автоматизирани системи става ама да пишеш бекенд на тва е мъка.

ПП тва фулстак-а е ужасна работа и много ме дразни като концепция. И фронтенда и бекенда стават все по сложни като концепции, какъв е тоя зор да се сливат не знам. Не виждам как ще си достатъчно добър и в 2те фази на играта :lol: Аз обвинявам фронтенд-ерите за тая измишльотина, щото те от край време имат мераци да пипат и по бекенда. Как пък не познавам ни един бекенд дев който да има мерации да маже жабаскрипт :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Nickelback » 04 Май 2020, 19:04

Благодаря, колеги :bchug:

b_u_b_o написа:Ох малко ти е сложен въпроса. Ако питаше с цел да си намериш добра работа след това щях да ти кажа Java. Аз бях пред подобна дилема преди 10тина години когато трябваше да реша на къде да хвана. И днес бих направил същия избор. Обаче ако целта е собствени проекти...еми не знам честно казано.

И аз още не знам каква ми е целта :ok: По-скоро да се набалбукам в проблематиката на нещата, защото вярвам тя носи своите специфики, поне толкова колкото са спецификите на това, с което се занимавам в момента. Вероятно ще захвана някакъв мой проект първоначално (даже имам конкретна идея), колкото да си почупя главата и да хвана workflow-а и методологиите :) А по отношение на евентуална бъдеща работа свързано с това - зависи каква е, но съм сигурен, че ще ми стане интересно и ще продължа :) Ако трябва да кодя някакви конкретни бизнес логики и юзкейсчета, да редя ифове и елсове, да дебъгвам на някой червата код - определено ще пропусна, колкото и пари да ми дават :ok: Не е за мен тая работа, накодил съм се и наиграл доста преди години на подобни неща, сега гледам малко по общо картинката, или поне се опитвам :)

b_u_b_o написа:Виж питоня за мен не е за тая работа, за AI или някви автоматизирани системи става ама да пишеш бекенд на тва е мъка.

И аз така го усещах, ама рекох да го спомена :) Но него най си го обичкам де :ok:
С две думи - значи добре съм се спрял на Java и Go като по-иновативен.
Още нещо - Rust код в WebAssembly казват било бъдещето, та ми стана и това интересно :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Bogat-Beden » 05 Юни 2020, 16:15

Ай нийд хелп с конфутур :lol: :help:

Цаня се за помагач във фирма за писане на програми за автоиндустрията ( аз няма да пиша, не се плашете :lol: )
Но ми казах да придобия обща (а-б) представа за следните три магии:

1) CAN протокол
2) ТCP IP
3) Linux - основни команди

Ако ме насочите къде да прочета 2-3 реда, ще съм благодарен!
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3678
Регистриран на: 28.03.2007
Местоположение: Хасково
Кара: e36 318is M44
Мечтае да кара: камаро.

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Nukem » 05 Юни 2020, 16:47

Последно като говорих с мой познат който е на доста добра позиция, каза че оптимално като заплащане/положен труд в момента DevOps било най-актуално.
Аз избрах да се насоча към Java и back-End, обаче и аз наблюдавам, че масово търсят fullstack.
В момента откривам благинките на orm-те и spring по точно, мисля че възможностите който ти дава spring и java нямат еквивалент в момента в друга платформа. Така че Java мисля е добрият избор, повече обяви има и повече се търси.
Германеца кадет бутне друг не може да бутне така!!!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Nickelback » 05 Юни 2020, 17:34

Bogat-Beden написа:Ай нийд хелп с конфутур :lol: :help:

Цаня се за помагач във фирма за писане на програми за автоиндустрията ( аз няма да пиша, не се плашете :lol: )
Но ми казах да придобия обща (а-б) представа за следните три магии:

1) CAN протокол
2) ТCP IP
3) Linux - основни команди

Ако ме насочите къде да прочета 2-3 реда, ще съм благодарен!


Щом е за много бейсик, колкото да се оправяш в линукс среда, това почти от първите резултати в Google ще свърши работа - например това:
https://maker.pro/linux/tutorial/basic- ... -beginners

За networing според мен почваш от Wikipedia (колкото и тривиално да е) и ровиш по ключовите думи покрай него, докато не си изясниш за себе си основните понятия и принципи. Ползваш го като конспект кажи-речи, якото е че всичкото ти е на един клик и можеш да backtrace-ваш назад:
https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_protocol_suite

За CAN - пак Wikipedia :ok: Картинките не са лоши, и пак става като съдържание за конспект :)
https://en.wikipedia.org/wiki/CAN_bus

Тия видеа също стават за онагледяване на нещата:





Ако нещо има - питай, на тая тематика поне мога да помагам :yes:

Nukem написа:Аз избрах да се насоча към Java и back-End, обаче и аз наблюдавам, че масово търсят fullstack.

Аз гледам малко по в перспектива какво и как ще се случва в "клауда" след някоя друга годинка, от IoT гледна точка, та затова живо ме вълнува само и единствено бърз и (бързо-)скалируем бекенд. За фронтенда си има хора, не е за мене туй, нека си и фулстекват, колкото искат :ok:
Иначе и аз смятам, че добре си се насочил с Java-та :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Bogat-Beden » 05 Юни 2020, 18:00

В какво се забърках :mhihi:

Мерси ! :yes:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Как да стана програмист?

Мнение от alx » 05 Юни 2020, 19:23

Bogat-Beden написа:В какво се забърках :mhihi:

Мерси ! :yes:


... в какво си се забъркал... забъркал си се в нещо дето ще научиш нещо и може дори да направиш пари. Един вид- много добре :)
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Как да стана програмист?

Мнение от madafaka_donkele » 05 Юни 2020, 19:39

Bogat-Beden написа:Ай нийд хелп с конфутур :lol: :help:

Цаня се за помагач във фирма за писане на програми за автоиндустрията ( аз няма да пиша, не се плашете :lol: )
Но ми казах да придобия обща (а-б) представа за следните три магии:

1) CAN протокол
2) ТCP IP
3) Linux - основни команди

Ако ме насочите къде да прочета 2-3 реда, ще съм благодарен!


Ако съм на твое място бих започнал да се оглеждам за нова работа :mhihi: Започне ли се веднъж с "вземи разгледай това как става, онова как се прави" рано или късно се стига до момент, в който ще ти се сервира "от утре го почваш". Класическото натоварване с повече работа и отговорности. На мен, като почнат да ми говорят такива неща питам кога ще подписваме анекс за увеличаване на заплатата или кой се очаква да поеме ролята и отговорностите :mhihi: Въобще не си заслужава да търпиш нагли началници или ако ще търпиш то поне гледай да си компенсиран подобаващо.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 870
Регистриран на: 14.01.2004

Re: Как да стана програмист?

Мнение от vlad0 » 06 Юни 2020, 10:05

Bogat-Beden поздравления за начинанието! Звучи като страхотна възможност за теб независимо дали ще получиш днес, след 1 месец, след 6 месеца някакво финансово изражение. Да си увеличаваш и подобряваш уменията на работа е едно от най-яките неща. В дългосрочен план винаги се отплаща ;) Успех!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Как да стана програмист?

Мнение от alekangg » 06 Юни 2020, 10:43

И аз преди 4 години пробвах, беше ми интересно да разбера какво е това чудо, дали ми харесва и дали мога да го работя.
Бях писал някъде из форума, та изкарах един курс от 6 месеца, от понеделник до петък по 6 часа, след това имах практика 2 седмици, но нещо не успях да продължа. Едно, че не е лесно, второ не е моята работа и зарязах всичко, но се радвам много, че все пак успях да разбера поне малко кое как работи. След това ми е помагало в други много по-лесни сфери, където програмирането е на много елементарно ниво.
Със сигурност няма да ти навреди, само може да имаш полза/и.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Как да стана програмист?

Мнение от Bogat-Beden » 06 Юни 2020, 14:09

Благодаря на всички за мненията :bchug:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: ivanski_2

Последни теми
Facebook