Вегани и веган-бебе

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Вегани и веган-бебе

Мнение от Jordana » 17 Фев 2017, 21:48

Е , че то и с веганите трябва да е същото . Хапнеш и кръвта слиза надолу , ако си назобил кило боб и треволяци ще преживяш почти ден после . Молекулярната кухня не е решение защото нарушава перисталтиката . В тоя смисъл целулозата е полезна за всички .Ама явно веганите вадят двоен power от едни и същи продукти . :roll:
Последна промяна Jordana на 17 Фев 2017, 21:51, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 2.11.2013
Местоположение: гр.София, зона Б-5
Кара: A3, Sportback, 1.8 TFSI, 160 bhp;

Re: Вегани и веган-бебе

Мнение от nqmam_bmw » 17 Фев 2017, 21:50

N.Mihaylovski написа:А кое е правилно се разбира от следното в миналото имало ли е вегани ? какво са яли ескимосите, Българите ? и другите хора


Ескимосите нямат много магазини в селищата си, а и върху лед домати и краставици не съм виждал да растат. Та, какво да ядат тези хора в този случай....и какво общо има с веганите, една малка група от хора, оцеляваща в екстремни условия ?! :ok:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Вегани и веган-бебе

Мнение от Jordana » 17 Фев 2017, 22:10

Аз пък не съм виждал в природата свободно растящи домати и краставици . Нито древните са ги виждали , просто защото всички зеленчуци и зърнени храни с малки изключения днес са плод на селекция тоест генно модифицирани . Нищо природосъобразно няма в яденето на домати краставици и салатки , както и на разни семенца . Всичко е плод на дългогодишно генно инженерство от страна на човека . В природата има съвсем малко ядливи плодове и растения които в естествения си вид могат да се ползват за храна . Количеството , и сезонното им добиване обаче ги правят пренебрежимо незначителен източник на храна за древните . Затова естествения начин на прехрана е бил лова и събирачеството .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Вегани и веган-бебе

Мнение от steeN » 17 Фев 2017, 22:14

Земеделието е на ~10000 години... ловуването от както го има света.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 2.11.2013
Местоположение: гр.София, зона Б-5
Кара: A3, Sportback, 1.8 TFSI, 160 bhp;

Re: Вегани и веган-бебе

Мнение от nqmam_bmw » 17 Фев 2017, 22:17

steeN написа:Земеделието е на ~10000 години... ловуването от както го има света.


Днес няма улов, утре също, в други ден пак....сещаш ли се как този довод издиша. :ok:

п.с. То и "най-древната професия" я знаем, ама това довод ли е ? :bowdown:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Вегани и веган-бебе

Мнение от Jordana » 17 Фев 2017, 22:19

А веганството от 100 :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 2.11.2013
Местоположение: гр.София, зона Б-5
Кара: A3, Sportback, 1.8 TFSI, 160 bhp;

Re: Вегани и веган-бебе

Мнение от nqmam_bmw » 17 Фев 2017, 22:23

Jordana написа:А веганството от 100 :mhihi:


Аз си мислих, че е от последните 10 г., ама ако е от 100. :yes:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Вегани и веган-бебе

Мнение от steeN » 17 Фев 2017, 22:27

Ако смяташ, че можеш да си промениш гените, които са плод на 2-3 милиона години еволюция, за 10000 години... довода ми вероятно издиша.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Вегани и веган-бебе

Мнение от Jordana » 17 Фев 2017, 22:35

steeN написа:Ако смяташ, че можеш да си промениш гените, които са плод на 2-3 милиона години еволюция, за 10000 години... довода ми вероятно издиша.

Може да ги промени и за по-малко . Стига да има подходяща контролирана среда и максимален брой поколения за времето на експеримента . Зависи каква е обаче мутацията която трябва да се постигне . За жалост ...или за радост обаче експерименти от подобен род с хора нещо не се тачат особено . :dunno:
Последна промяна Jordana на 17 Фев 2017, 22:38, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: Вегани и веган-бебе

Мнение от N.Mihaylovski » 17 Фев 2017, 22:37

nqmam_bmw написа:
steeN написа:Земеделието е на ~10000 години... ловуването от както го има света.


Днес няма улов, утре също, в други ден пак....сещаш ли се как този довод издиша. :ok:

п.с. То и "най-древната професия" я знаем, ама това довод ли е ? :bowdown:

Как да няма улов ?
ако искаш можеш да си намериш дивечово месо, ако си още по запален ставаш ловец и забравяш за купуване на месо от магазина
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Вегани и веган-бебе

Мнение от steeN » 17 Фев 2017, 22:38

Jordana написа:
steeN написа:Ако смяташ, че можеш да си промениш гените, които са плод на 2-3 милиона години еволюция, за 10000 години... довода ми вероятно издиша.

Може да ги промени и за по-малко . Стига да има подходяща контролирана среда и максимален брой поколения за времето на експеримента . Зависи каква е обаче мутацията която трябва да се постигне .


Да, добре. Почвай да работиш да станеш преживно животно като кравата тогава :dunno:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Вегани и веган-бебе

Мнение от Jordana » 17 Фев 2017, 22:41

steeN написа:
Jordana написа:
steeN написа:Ако смяташ, че можеш да си промениш гените, които са плод на 2-3 милиона години еволюция, за 10000 години... довода ми вероятно издиша.

Може да ги промени и за по-малко . Стига да има подходяща контролирана среда и максимален брой поколения за времето на експеримента . Зависи каква е обаче мутацията която трябва да се постигне .


Да, добре. Почвай да работиш да станеш преживно животно като кравата тогава :dunno:

Еми не съм сигурен за колко време , но ако има една затворена / изолирана популация от вегани вероятно в един момент ще имат сирище като кравите и ще преживят със сигурност . Въпрос на контролирана среда и време е както казах :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Вегани и веган-бебе

Мнение от vladobate » 17 Фев 2017, 23:10

N.Mihaylovski написа:
vladobate написа:Кат гледам как се нахвърлихте на веганите 90% май не са наясно за какво иде реч . Нищо лично , но тук става въпрос за липса на един важен елемент от многото , а не за веганството като идея. Аз съм веган от няколко месеца по принуда и не е заради глупостите за неубиване на животни и т.н. причината , а начин на хранене с лечебна цел. Ами колкото и невероатно да звучи за мнозина със "смешните семена " ( и не само ) имам поне 50% повече енергия , по-бистър ум или както щете го наречете и висока степен на неуморяемост физическа и умствена. Не вярвах , че ще им такъв ефект върху организма ми , но факт изключително полезно , прочистващо и енергозахранващо . Нека не се бърка неядене на месо и съпътстващото с това правилно захранване на организма с култ към неживотинското на всяка цена . И нещо много важно , разбираш , че боклука продаван по магазините не се нарича "месо" , а "храна" , на която е поставен етикета от търговеца , доставчика и производителя . Изключително негодна за употреба колкото и крайно да звучи , но си е така . Дори по щандовете с еко храни си е пълно с добавки ( в предлаганите продукти ) противоречащи на разбирането за добра храна . Да, някои прекаляват и не съм привърженик , но е важно да си изградиш правилно разбиране за начина на хранене и основни правила за приема на необходими вещества , за което ме напътства човек знаещ и с опит .

Ако мога да попитам, какво ядеш точно, друг въпрос защо мислиш, че твоята храна е чиста, семената се произвеждат по един или друг начин дали са БИО ?
За месото и т,н по магазините всички знаем какво е заради това си намираме читаво месо, мляко зеленчуци и плодове, къде сами си ги отглеждаме къде от селата купуваме като мен

За силата и т.н еми аз като ям постно и нямам сила, като хапна 2 ребра всичко се оправя, за пример 2 ребра не ме карат да се подуя, а чиния салата, некво месо и супа ме надуват после не ми се работи 2 ребърца и идва силата :) и не те мързи, тук е ясно защо е така няма да го пиша.
А кое е правилно се разбира от следното в миналото имало ли е вегани ? какво са яли ескимосите, Българите ? и другите хора

Ям : два-три вида плод , семена в зелева или доматена салата ( тиквени семки , слънчогледови , ленено семе , сусам ) + зехтин и малко лимон , грах , зелен фасул , картофи варени , риба ( тука май бягам от веганството :mhihi: , знам ли ) . Общо взето с подобно меню съм в пъти по-жизнеспособен от мръвката на която съм голям , ама много голям фен , в последно време не ме влече толкоз не само по задължение. И не мисля че ми е чиста храната нали съм го написал , но знам как се обработва месо и как се създава колбас пък ако ще от емнайсета фирма дет била супер-мупер намбър уан :mhihi: ( тва е все едно с латински букви на български ). Факт , обядвах в нормална закусвалня тип "за бачкатори" както си му е реда първо-второ-трето и след 45 минути съм гладен кат вълк . И да също съм на мнение за малкия селски производител да си го намерим , това ОК , но за всички ли е възможно и това ли е решението масово , не и не трябва защото е невъзможно , макар е най-доброто засега. И не говорете за миналото щото няма нищо общо с настоящето , нито с напрегнато ежедневие нито храна нито вода ....тровят ни навсякъде и със всичко . Да молекулярното хранене е вярното и логично , няма нужда от отрицание на всяка цена има достатъчно информация за всеки достъпна. И ще ям месо някой ден определено , но и определено разбирането ми за хранене е променено в правилна посока лично изпитано и убеден в това . Нито съм ескимос нито живея на минус 40 , родителите ми също , техните и те не са били ескимоси тъй че примера е неуместен и подвеждащ . Пък и като малък чак толкоз месо да съм ял ...ми не съм , нито пък дядовците и бабите ни . Пък и не съм могъл да разпозная мириса от комън рейл двг , газифициран бензиинов с преобогатена смес...абе сега съм кат ламбда сонда :mhihi: поне в първите 15-на минути до работа , после ми е все едно . Не споря , изказвам мнение като бил от двете страни на "бариерата" .

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Вегани и веган-бебе

Мнение от bum_bum » 17 Фев 2017, 23:19

Jordana написа:Аз пък не съм виждал в природата свободно растящи домати и краставици . Нито древните са ги виждали , просто защото всички зеленчуци и зърнени храни с малки изключения днес са плод на селекция тоест генно модифицирани . Нищо природосъобразно няма в яденето на домати краставици и салатки , както и на разни семенца . Всичко е плод на дългогодишно генно инженерство от страна на човека . В природата има съвсем малко ядливи плодове и растения които в естествения си вид могат да се ползват за храна . Количеството , и сезонното им добиване обаче ги правят пренебрежимо незначителен източник на храна за древните . Затова естествения начин на прехрана е бил лова и събирачеството .


Бях пускал снимки как изглежда банан, краставица, диня и т.н. без да е била селектирана. Като нещо съвсем непригодно за храна.

Генната модификация е сравнително нов метод и още не са много получените по този начин растения. Повечето от тези, които споменаваш са получени чрез хибридизация. Проблемът там е, че процесът е дълъг защото отнема няколко цикъла на селекция защото наред с желаните се пренасят и нежелани качества.

По-новите способи са някъде от 90-те- пренасяне на гени, цисгенсз, интрагенез, включване и изключване на гени, Site directed nucleases (не го знам как е на нашенски).

Въпросът с генните модификации е крайно хлъзгав и покрай актуалната регулация на закона има начин да се промъкват някои съвсем не безобидни методи тъй като не са категоризирани като ГМО. Ако едно растение плод на такива намеси в крайния етап вече няма рекомбинантна ДНК, то се смята като аналогично на получено чрез метода на традиционната селекция и следователно според закона то не е ГМО.

Самата пшеница има крайно сложен геном. В една клетка от нея има пет пъти повече ДНК, отколкото в човешката. Та учЕните се бъзикат с нея редовно и плода на техния труд го ядем ама нищо чудно утре да открием колко грешни неща са направени.

nqmam_bmw написа:
steeN написа:Земеделието е на ~10000 години... ловуването от както го има света.


Днес няма улов, утре също, в други ден пак....сещаш ли се как този довод издиша. :ok:

п.с. То и "най-древната професия" я знаем, ама това довод ли е ? :bowdown:


Те не са ловували от днес за утре. Хората през палеолита са били ловци-събирачи. Ловували са сезонно и са се местили с дивеча. Храната им се е състояла от месо богато на мазнини, плодове, берита, ядки и корени.

Вярвам всички ще признаят, че в природата нищо не е случайно. А един грам мазнини има 9 калории. Един грам въглехидрати или протеини само 4. Без много мислене всеки сам може да се сети коя храна е предвидена за задоволяване на енергийните ни нужди.

Има един човек- лекар стоматолог по професия, който може би пръв се е сетил да изследва зависимостта между храненето и здравето. През 1939-та публикува Nutrition and Physical Degeneration A Comparison of Primitive and Modern Diets
and Their Effects. Там описва пътуванията си из цял свят в които е изследвал храненето на различни култури и влиянието му върху здравето. Там за първи път е направена и връзката между модерната западна диета- брашно, захар, преработени храни и растителни мазнини и множеството здравословни проблеми на западния свят.

Именно той е описал за първи път и инуитите и северно американските индианци, масаите, аборигените и още маса народи хранещи се предимно с месо. Въпреки, че е изследвал всички култури никъде не е намерил пълни вегетарианци.

Има и няколко безспорни факта говорещи срещу веганството. Витамин Б12 няма от къде да се вземе ако си веган. От там следват анемии. Също и витамин Д. Количеството, което получаваме от излагането на слънце е недостатъчно. Също и витамин А. Бета каротинът в растенията има нужда от мазнини за да се превърне във витамин А в тялото.

Jordana написа:Еми не съм сигурен за колко време , но ако има една затворена / изолирана популация от вегани вероятно в един момент ще имат сирище като кравите и ще преживят със сигурност . Въпрос на контролирана среда и време е както казах :mhihi:


Единствената група пълни вегани просъществувала без взимането на никакви хранителни добавки са индуските вегани живещи в някои части на Индия. Те не са имали дефицит на Б12. Предполага се поради лошите хигиенни условия и липсата на каквито и да е препарати за РЗ заедно с храната са приемали някакво малко количество насекоми, ларви и яйца които са им давали този витамин.

По-късно част от тях за емигрирали в Англия и всичките финиширали с мегалобластна анемия.

Описано е от Х.Л. Абрамс и още едно изследване на М. Роуз публикувано в списание Лансет в средата на 70-те.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 2.11.2013
Местоположение: гр.София, зона Б-5
Кара: A3, Sportback, 1.8 TFSI, 160 bhp;

Re: Вегани и веган-бебе

Мнение от nqmam_bmw » 17 Фев 2017, 23:51

bum_bum написа:...
Те не са ловували от днес за утре. Хората през палеолита са били ловци-събирачи. Ловували са сезонно и са се местили с дивеча....


Така е. Хората през "палеолита" са имали АЕЦ, фреон и хладилни камери и са си се местели "сезонно" с улова. :ok:
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: enigma

Последни теми
Facebook