Избор на масло за употребявани коли

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 188
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Избор на масло за употребявани коли

Мнение от Grozdanoff » 30 Яну 2017, 8:53

Здравейте колеги, не намерих такава тема и ще се радвам ако все сподели мнение и опит по този въпрос.

Идеята е следната. На всички автомобили производителят препоръчва колата да се кара с масло с определен визкозитет (0W40, 5W40 и тн...). Да обаче това важи за нови автомобили, и такива които не са минали много голям пробег да кажем до 250 000 км, всеки от нас, който кара стара кола купена от автосалон в БГ също е наясно, че колата едва ли е била на 220 000 км както е показвал километража в автосалона. Аз лично за моята E34 m50b20 съм убеден, че 500 000 км ги е минала отдавна...Не е ли вече по-добре старата колата да се кара с масло с по-висок визкозитет ?
Новият двигател мисля, че е с хлабина на лагерите на коляновия вал(опорен, основни, мотовилкови) около 0,05 мм, да обаче с всеки един километър тази хлабина се увеличава. Идва момент, в който според мен и много други хора е по-подходящо колата да се кара с масло с малко повишен визкозиет. Какво е вашето мнение по въпроса, моля споделете.
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: Избор на масло за употребявани коли

Мнение от vvasilev1 » 30 Яну 2017, 10:24

Бутни и 5W40 и виж как ще се държи.
Ако няма сериозни износвания в сегментите и опечени гумички на клапани. Трябва да е ОК.
Аз мисля, че ако колата спи на улицата в тези студове 10W40 си е тегаво за старт.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 188
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: Избор на масло за употребявани коли

Мнение от Grozdanoff » 30 Яну 2017, 10:46

vvasilev1 написа:Бутни и 5W40 и виж как ще се държи.
Ако няма сериозни износвания в сегментите и опечени гумички на клапани. Трябва да е ОК.
Аз мисля, че ако колата спи на улицата в тези студове 10W40 си е тегаво за старт.


Мен не ме вълнува толкова горенето на масло, сегментите и гумичките вече не са същите както когато е била новичка колата това е ясно. Въпросът е кое е по-добро за двигателя. Моя двг. така и не ми е правил проблеми за 9-10г от както имам колата. Да кажа за моето масло: ако е 10W40- 300/400 ml гори на 10000км, с 5W40 е маалко повече да кажем 500/600 мл на 10000км. Добре е да не вземаме моята кола за пример обаче !!! Преди някоя друга година и бях чукнал леко картера и като я погледнеш на канала сякаш отстрани по целия картер е леко мазно, имам подозрения че съм сплескал гарнитурата на картера ! Та моята кола си я карам с 10W40 и зимата няма грижи, вярно е че като въртя стартера двигателя прави 3-4 оборота повече докато запали, но мисля че си е нормално...
Пуснах темата, защото според специалисти(не мотьорчета, които бачкат от 3-4г), а също и на теория когато хлабините в лагерите се увеличат идва момент, в който за експлоатацията на колата е по-добре да се кара с по-висок визкозитет. Работата е че тези неща в автосервизите не ги говорят, защото маслото 0W40 е по-скъпо от 10W40 ;) Какво мислите Вие по въпроса :)
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2040
Регистриран на: 5.06.2003
Местоположение: Targovishte
Пол: Мъж
Кара: 1996 318i, 1987 318i M10B18
Мечтае да кара: E30 M3
Детайли за колата: 1996-та е36 318 М43В18, 2000-а Е36 компакт М43В19, 1987-ма Е30 М10В18 Л-джет

Re: Избор на масло за употребявани коли

Мнение от michev » 30 Яну 2017, 11:03

Карай си това, което препоръчва производителя! Разхода ти на масло е нормален, а 10W40 определено не е точното масло за БМВ мотор, особено в този студ! Лично аз използвам 0W30, при положение че ми дават 5W30, за 9000 км /толкова съм минал от последната смяна/, съм долял 0,5 литра, винаги държа нивото на максимума. И 10W40 не е с по-голям топъл вискозитет от 0W40, а той е важен за разход и налягане.
only rear wheel drive

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Избор на масло за употребявани коли

Мнение от Kroki » 30 Яну 2017, 11:11

10-ката в тоя студ е като мед сигурно.
Ако колата ти спи отвън трябва да сложиш по-тънко за зимата. Първото число е колко е тънко маслото и колкото е по-малко, толкова е по-тънко. Второто число е на какви високи температури, маслото си запазва мазителните характеристики. :)
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Избор на масло за употребявани коли

Мнение от Е.Димитров » 30 Яну 2017, 11:27

Както казва колегата по-горе, слагай 0w30 или 5w30 и няма да имаш никакви проблеми.
С 10w40 е по-вероятно да имаш проблеми, не само заради студа, ами заради работните температури и вероятността да харчи колата масло е право пропорционална на вискозитета.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Избор на масло за употребявани коли

Мнение от host » 30 Яну 2017, 18:56

Много, много е писано и тук, има сумати сайтове с тестове... Резултатите, не са много добри за много маркови масла и трагични за маслата с много високи вискозитети (студен-топъл).

За нормални коли си говорим, обикновени, карани нормално.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Избор на масло за употребявани коли

Мнение от alx » 30 Яну 2017, 19:20

аз лично не се опитвам да сметна масата на вселената. има толкова променливи, че просто нито ги знам, нито искам да се занимавам с такива екзистенциални въпроси :smoke:

сипвам каквото масло изисква производителя... ако започне да го гори слагам малко по-гъсто, ако и него го гори- или сипвам когато трябва, или правя мотора (гумички, сегменти... там което си е заминало) или хвърлям мотора/ колата...
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2040
Регистриран на: 5.06.2003
Местоположение: Targovishte
Пол: Мъж
Кара: 1996 318i, 1987 318i M10B18
Мечтае да кара: E30 M3
Детайли за колата: 1996-та е36 318 М43В18, 2000-а Е36 компакт М43В19, 1987-ма Е30 М10В18 Л-джет

Re: Избор на масло за употребявани коли

Мнение от michev » 30 Яну 2017, 21:13

Друг важен фактор е, маслото, което наливаме да е истинско, за да си покрива параметрите. Както всички тук са наясно, маслата са една от най-фалшифицираните стоки. Лично аз ползвам маслата на една от най-известните фирми /не знам дали не е в разрез с правилата на форума да цитирам марката/, но винаги и само от директен вносител - изпробвано на личните ми коли, и на не малък служебен автопарк. И въпреки че за личните си коли карам лонглайф масла, сменям на 15 000 км., при положение, че и двете БМВ-та се карат само извънградско, за в града ползвам малолитражка на друг производител.
only rear wheel drive

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Избор на масло за употребявани коли

Мнение от DigitalExile » 30 Яну 2017, 21:25

10w40 както каза един колега по горе си е баш като мед. На гоуфу съм с такова и скоро доливах в студа :mhihi:
Определено това не е масло за BMW, като знам колко са капризни.
Основен фактор на много карана кола е как е поддържана и колко често и е сменяно маслото,
ако е поддържана по книга вярвай ми и с най-тънкото каталожно да я караш няма да имаш никви ядове :winky:
Аз за разлика от колегата по горе, който ползва известни марки, ползвам неизвестна марка Белгийски масла
и съм страшно доволен и не само от маслата ами от всичко :yes:
Та горе долу се прави така, доволен ли си от нещо караш с него, не търсиш друго поне докато не го развалят
и гледаш да си в каталожните граници на маслата, ако ти харчи много от тях или имаш проблеми си по скоро за ремонт, по дебелото масло няма да те спаси или ще е нещо временно :ok:

Като цяло е важно маслото да НЕ е на основата на полу синтетика ( огромен процент от маслата са на тази основа ).

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Избор на масло за употребявани коли

Мнение от немо » 30 Яну 2017, 23:27

Стандартът SAE е възникнал през 1911 г. и касае единствено вискозитета на маслото в зависимост от температурата.
Не съм виждал упътване за експлоатация на автомобил,където да пише:"до 100000км. слагайте такова масло,от 100000 до 200000км. слагайте друго,след 300000км. слагайте 3-то.".Може би има,аз не съм виждал.....
На капачките за наливане на масло нямам спомен да съм виждал спецификации по SAE.Виждал съм по ACEA и API.
Масло избирам и слагам според спецификацията на производителя и според това дали конкретното масло има апрувал за покриване на определени стандарти (на производителя на автомобила).
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Избор на масло за употребявани коли

Мнение от Don_Diego » 30 Яну 2017, 23:49

Nedko Anev написа:Та горе долу се прави така, доволен ли си от нещо караш с него, не търсиш друго поне докато не го развалят
и гледаш да си в каталожните граници на маслата


Това мисля е най-точния отговор и се старая да го изпълнявам с моите коли. Ако има смяна на марката гледам да има градация и да взимам по-висок клас :yes:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 318
Регистриран на: 17.10.2004
Пол: Мъж

Re: Избор на масло за употребявани коли

Мнение от Фидел Кастро » 31 Яну 2017, 0:59

При повечето двигатели произведени през последните 20 години производителите категорично не допускат промяна на предписания от тях вискозитетен клас на маслото, а също така изискуемите спецификации към него.
И още нещо, като давам пример за масло на концерна VAG: Ако например предписаното масло е 5W-30 и отговаря на нормите 504.00 и 507.00 категорично се забранява доливането на 5W-30, което не покрива тези норми.
Ако не греша и при BMW е така, но в момента не мога да посоча нормите.
За период от 135 години стигнахме от Стефан Стамболов до Бойко Борисов. Ако това е еволюцията в политическия елит много скоро ще гласуваме за едноклетъчни.
След снимката си с Б.Б., Робърт де Ниро бил много доволен, че най-после се снимал с истински мафиот.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 29.05.2011
Местоположение: Плевен/София
Пол: Мъж
Кара: 412 Turbo/323ti
Мечтае да кара: Mig-29
Детайли за колата: Old school!

Re: Избор на масло за употребявани коли

Мнение от r19 » 31 Яну 2017, 18:40

Според мен караш с маслото, което е дадено като вискозитет от производителя.
Вече ако двигателя е тотално зле(гори много масло) може да караш с най-евтиното и само да доливаш... :mhihi:
Другото, което е за да прецениш дали ти гори масло мотора първо трябва да си сигурен, че нямаш отникъде сълзене или теч на масло.:yes:
Аз на мотор каран цял живот само и единствено с М10Д налях полустинтетика 10w40 и не е имало никакви отрицателни последици освен лек теч от семерината на коляновия вал. Така, че мисля че километрите не са някакъв критерий за маслото. :mhihi:
Важното е да не е менте. :bchug:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Избор на масло за употребявани коли

Мнение от DigitalExile » 31 Яну 2017, 19:14

r19 написа:Аз на мотор каран цял живот само и единствено с М10Д налях полустинтетика 10w40 и не е имало никакви отрицателни последици освен лек теч от семерината на коляновия вал. Така, че мисля че километрите не са някакъв критерий за маслото. :mhihi:


От мотор,до мотор има много разлика, ако караш BMW след '99 год. с м10д няма да е за дълго :mhihi:

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook