Кой е с предимство?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 1.07.2012
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?

Мнение от 4iko » 12 Яну 2017, 0:15

alX3m написа::mhihi: :mhihi: :mhihi:
4iko написа:Е ОК, по тази логика знаците са излишни, нали имаме светофар. Свети зелено и чертаем. Но после казваш, че не е логично и трябва да има..."знак". Ми не е логично съгласен съм и затова го дадох като пример. Сам си противоречиш.

Казах, син кръгъл знак, който оказва задължителна посока на движение! Той важи заедно със светофара, защото не се отнася за предимството!


Сам се закопа. Да цитирам ли по-ранно мнение или ще ги изтриеш всички? Ще те пробвам и с друг вариант на филма. И двамата сме на път с предимство (без допълнителни знаци). Ти си срещу мен и аз завивам наляво, а ти си направо. Кой е с предимство, след като и на двамата ни свети зелено?

Отговор - ти. Е защо е така, нали гледаме светофара... (това пак е ирония).

Не е само светофара, не са само допълните знаци. Съвкупност е от нещата, не просто тълкуване на редове от правилника.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 412
Регистриран на: 6.04.2007

Re: Кой е с предимство?

Мнение от alX3m » 12 Яну 2017, 0:17

Цитирай каквото искаш... само не карайте толкова пияни, колкото пишете във форума :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 24.07.2002

Re: Кой е с предимство?

Мнение от Mini » 12 Яну 2017, 0:18

Lenco написа:Има такова кръстовище, пригответе двулевките.
От 5-6 години в Бургас, ж. к. Меден рудник до бившия битак.
В началото и аз бях така :shock:
aqw.jpg


Щото оттам минава 211

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2381
Регистриран на: 24.07.2006
Местоположение: 02..., +3592...
Пол: Мъж
Кара: myCar 5.3. and iCar 3.9.
Мечтае да кара: още по-бавно
Детайли за колата: ...
01" 525d m57
04" X5 m57
06" Liberty 2,8 CRD

Re: Кой е с предимство?

Мнение от Владо » 12 Яну 2017, 0:28

Не ми се иска да срещам някои хора... по кръстовища :shock:

Така е у нас, всеки разсъждава... кога кара като ползва толкова усилия за мислене, не знам :mhihi:
Точно заради мислители, най-елементарното кръгово, дето и в дивата африка знаят че този в кръга е с предимство без нито един знак, у нас е окичено със знаци отвсякъде :banghead: .

Да, преди на Руски паметник бяха дали предимство на движещите се по Борис, сега е като "нормално" кръгово, цялото в знаци :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39
Мечтае да кара: Батмобил

Re: Кой е с предимство?

Мнение от alozavar » 12 Яну 2017, 0:36

dr.peshev написа:Нали от твойта страна има същия знак, на който с дебела линия е показан пътя с предимство и НА НЕГО виждаш, че този отсреща идва от второстепен път

Значи да обобщим- имаме знак за предимство и светофар, който работи-> не гледаме знака. НО имаме ли знак с предимство, табела 13 и работещ светофар-> водим се по знака и можем да завием наляво пред някой, минаващ направо или завиващ надясно. Успех и лека вечер от мен, дано не се срещнем в такава ситуация на пътя :confused:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 1.07.2012
Местоположение: София

Re: Кой е с предимство?

Мнение от 4iko » 12 Яну 2017, 1:00

alX3m написа:
4iko написа:Имам тъп и елементарен въпрос относно степенуването. Ако имаме пътен знак - В1 - Забранено е влизането на пътни превозни средства, но ни свети зелено, може ли да навлезем? :D

Наистина ти е тъп въпроса, защото този знак няма да стои под светофара, ами ще има син кръгъл знак с оказана посока на движение :kuku: И степенуването е за знаците регулиращи предимството при преминаване на кръстовището!


Наистина не намираш логиката и иронията. Не съм написал, че е под светофара, това си е твое тълкувание. За синия кръгъл знак (под светофара) е ясно, предвид червения отсреща. Степенуването явно го тълкуваме според вижданията си (всеки за себе си).

Достатъчно се хапахме всички участвали. Интересно ми е, кой ще намери реалното решение на загадката. Никой не е дал конкретен пример или закон (има само посочени редове), който да отговори на въпроса.

Лека нощ на всички, успех и безаварийно придвижване по българските пътища! Аз съм дотук.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1848
Регистриран на: 11.02.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i и Карбонова М-ка с педали!
Мечтае да кара: M3

Re: Кой е с предимство?

Мнение от dr.peshev » 12 Яну 2017, 1:03

Спи спокойно,alozavar :не бих направил ляв завой пред някой, който се движи направо, ако ще да идва от трета глуха!
Наречи го опит, инстинкт за самосъхранение, отстъпва по-умния и т.н.
Както казах, ако спазваш 100% правилата и 3 светофара няма да минеш жив в София,
с което не се мисля за прав, но в спора се ражда истината, но за жалост разсъждаваме върху поредния BG парадокс, който
прави движението по пътищата ни опасно.
Както обещах, утре сутринта ще кача снимка на реална ситуация на светофар в София, на който вашата теза не е права, което само доказва парадоксите на ЗДП в BG!
ЕДИНСТВЕНОТО ПО-ХУБАВО НЕЩО ОТ ШВЕДСКАТА ТРОЙКА Е БАВАРСКАТА! :winky:

Оригинални BMW дискове и накладки F10/F11 Цък :yes:
Оригинални BMW якета - Промоция Цък :yes:

Изображение

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2700
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: Кой е с предимство?

Мнение от Lenco » 12 Яну 2017, 9:40

В интерес на истината, първия път като попаднах на това кръстовище, бях по пътя с предимство. След като светна зелено се замислих секунда и се хвърлих да си ползвам предимството, но едва се разминах с няколко коли, които мислиха по друг начин.
През това кръстовище в Бургас, по пътя с предимство завива голяма част от автобусите на градския транспорт и всички чакат "синята" кола. Не, че автобусните шофьори са по-добри, но предполагам този казус е разискван с полицията и никой от тях не напира да завива наляво с предимство.
Не знам дали съм прав, но и две табели да ми сложат, че съм с предимство, никога не бих го използвал пред тия с зеления светофар, които са направо.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 292
Регистриран на: 30.12.2006

Re: Кой е с предимство?

Мнение от Club BMW » 12 Яну 2017, 9:58

4iko написа:Първо е "ромба", после "триъгълника" и накрая "стопа". Така са ме учили мен. Ако някой има конкретно и законово мнение, да заповяда. Ще се радвам, да науча нещо ново и полезно.


Ето един пример, в който теорията на учителя ти издиша - погледни това кръстовище

В този случай с предимство е този с пътен знак Б2 пред този с Б1 ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 83
Регистриран на: 8.08.2006
Кара: го из просото!
Детайли за колата: E46 330d

Re: Кой е с предимство?

Мнение от Urt » 12 Яну 2017, 10:03

Срам! Автомобилът движещ се направо е с предимство .

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2700
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: Кой е с предимство?

Мнение от Lenco » 12 Яну 2017, 10:13

Club BMW написа:
4iko написа:Първо е "ромба", после "триъгълника" и накрая "стопа". Така са ме учили мен. Ако някой има конкретно и законово мнение, да заповяда. Ще се радвам, да науча нещо ново и полезно.


Ето един пример, в който теорията на учителя ти издиша - погледни това кръстовище

В този случай с предимство е този с пътен знак Б2 пред този с Б1 ...

Аз ли не виждам или има два различни пътя с предимство на едно кръстовище :dunno:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1848
Регистриран на: 11.02.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i и Карбонова М-ка с педали!
Мечтае да кара: M3

Re: Кой е с предимство?

Мнение от dr.peshev » 12 Яну 2017, 10:18

Vra4anin написа: ПРЕпрочетете правилника. Той иска зубрене, наизустяване, не размишления и философстване :yes:

ЗАПОМНЕТЕ!
Когато светофара работи, знаците мълчат. Когато на светофар си направо или надясно - ти си с предимство. Когато на светофар завиваш наляво - ти си БЕЗ предимство. Когато светофара е изключен и не работи - САМО ТОГАВА знаците имат сила какво предимство указват. Просто е. Назубрете го.

Не е хубаво нищо да се зубри на този свят, трябва и да се разсъждава:
Както обещах пускам 2 снимки от днес:
1-
Vra4anin написа: Когато на светофар си направо или надясно - ти си с предимство. Просто е. Назубрете го.

Значи по тази логика Аудито може спокойно да прегази Голфа! :clap:
1.jpg


2-Ето какво се случва в действителност : Аудито нарушава правото на дясностоящия и извършва нарушение:
(защото, разбираш ли - идва от главен път, а Голфа е в локалното : Тотлебен-Цар Борис)
2.jpg


3-Въпросът ми е : Ако на Голфа над светофара има знак: Без предимство / Път без предимство , Аудито пак ли ще нарушава закона?!

p.s. До преди месец всичко беше ОК на това кръстовище, сега направиха такова мазало , че едвам се пресича !
Вместо да улесняват движението, се създават сложни ситуации и предпоставки за ПТП.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна dr.peshev на 12 Яну 2017, 10:36, променена общо 2 пъти
ЕДИНСТВЕНОТО ПО-ХУБАВО НЕЩО ОТ ШВЕДСКАТА ТРОЙКА Е БАВАРСКАТА! :winky:

Оригинални BMW дискове и накладки F10/F11 Цък :yes:
Оригинални BMW якета - Промоция Цък :yes:

Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 292
Регистриран на: 30.12.2006

Re: Кой е с предимство?

Мнение от Club BMW » 12 Яну 2017, 10:21

Lenco написа:
Club BMW написа:
4iko написа:Първо е "ромба", после "триъгълника" и накрая "стопа". Така са ме учили мен. Ако някой има конкретно и законово мнение, да заповяда. Ще се радвам, да науча нещо ново и полезно.


Ето един пример, в който теорията на учителя ти издиша - погледни това кръстовище

В този случай с предимство е този с пътен знак Б2 пред този с Б1 ...

Аз ли не виждам или има два различни пътя с предимство на едно кръстовище :dunno:


Б2 и Т13 са завъртяни и това може би ти създава грешна представа ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 292
Регистриран на: 30.12.2006

Re: Кой е с предимство?

Мнение от Club BMW » 12 Яну 2017, 10:43

dr.peshev написа:
Vra4anin написа: ПРЕпрочетете правилника. Той иска зубрене, наизустяване, не размишления и философстване :yes:

ЗАПОМНЕТЕ!
Когато светофара работи, знаците мълчат. Когато на светофар си направо или надясно - ти си с предимство. Когато на светофар завиваш наляво - ти си БЕЗ предимство. Когато светофара е изключен и не работи - САМО ТОГАВА знаците имат сила какво предимство указват. Просто е. Назубрете го.

Не е хубаво нищо да се зубри на този свят, трябва и да се разсъждава:
Както обещах пускам 2 снимки от днес:

1-
Vra4anin написа: Когато на светофар си направо или надясно - ти си с предимство. Просто е. Назубрете го.

Значи по тази логика Аудито може спокойно да прегази Голфа! :clap:
1.jpg


2-Ето какво се случва в действителност : Аудито нарушава правото на дясностоящия и извършва нарушение:
2.jpg



3-Въпросът ми е : Ако на Голфа над светофара има знак: Без предимство / Път без предимство , Аудито пак ли ще нарушава закона?!


По т.2 Тук не важи никакво право на дясностоящ. В случая има престрояване в съседна лента и Аудито следва да чака.

По т.3 Ако имаме работещ светофар и свети зелено както на снимките - има престрояване в съседна лента и Аудито следва да чака.

Ако светофара не работи и гледаме само знаци и те са така както питаш в т.3 , то тогава този с Аудито минава първи.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1420
Регистриран на: 18.02.2007
Местоположение: Вече в собствена колибка!
Пол: Мъж
Кара: Е38, понякога Е61, Е34 и Е65
Мечтае да кара: КА-50

Re: Кой е с предимство?

Мнение от predel » 12 Яну 2017, 12:11

Vra4anin написа:
bum_bum написа:Колегата, където е пуснал горе снимките имаме знаци за предимство. Т.е. светофара е това, което ни определя движението при наличието на тези знаци.

Ясно е, че при зелен светофар не спираме на знак "Пропусни движещите се по пътя с предимство", "Спри! Пропусни движещите се с предимство" и "Път с предимство" .

Но, в случая имаме схема на кръстовището.

Навсякъде в ЗДвП, Правилника за прилагането му, наредбите за сигнализация и др. подобни се казва, че знаците Б1, Б2, Б3 важат, когато светофара не работи или мига жълтата светлина. Никъде обаче не се споменава знак 158 или схемата на предимство в кръстовището, която имаме по-горе.


Има го и този момент за който говориш. Факт е, че в ЗЗДП някои важни неща е трябвало да бъдат написани с повече от едно просто изречение за дс се осъзнаят и разберат по-добре и по-лесно от хората, но това е положението. Аз самия останах стъписан миналата година при решаването на листовки и именно с грешката при точно тази ситуация и ми трябваше мислене на ум, пушене на 5 цигари и половин час да проумея, че каквото свети светофара - това е истината. Когато работи светофар, знаци тогава не трябва да се гледат! Тва е.

Мен едно друго нещо ми е главоблъсканица в зздп, а именно т.нар. НЕРЕГУЛИРАНО кръгово кръстовище, когато с предимство е НЕ този който е вътре в кръговото (т.е. този отляво), а с предимство е този отдясно :banghead: Ето това нещо не мога да проумея защо съществува и въобще съществува ли на практика такова нерегулирано кръгово кръстовище :dunno: Чул съм, че имало едно в София, ама само съм чул...


Има и на пътя за Варна при ОМВ Търговище, тогава вътре в кръговото има знак В1 /обърнатия триъгълник/, които ти казват, че си без предимство.
Ако няма повреда в компютъра - бийте провайдера :)

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook