Бензин вместо добавка за дизела

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 186
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Бензин вместо добавка за дизела

Мнение от Grozdanoff » 09 Яну 2017, 10:43

Здравейте колеги, искам да Ви попитам има ли други от вас, които зимно време добавят бензин към нафтата в дизеловите коли.
За тези които не са чували за този метод, да върши работа. Нафтата не замръзва!
На въпроса вреди ли на двигателя, аз лично не мога да преценя, затова пускам темата, нека колеги които го правят или се занимават с двигатели и са по-запознати с капризите на дизеловата горивна система споделят мнение.

Моя опит с този метод: правил съм го три години на Discovery 2.4tdi(офроудажиската ми кола :twisted: ), почнах да го правя след препоръка на баща ми, който е с дълги години опит в ДВГ. Баща ми го прави всяка зима на Frontera 2.3tdi от повече от 10год.
Убедил съм се в този метод когато една зима на еленския балкан сутринта температурата беше около -20С. Фамилията тръгвахме за Варна, моята джипка запали, на баща ми фронтерата запали, на брат ми почти новата c-class CDI не запали, тъй като нафтата и беше замръзнала... Само за справка нафтата на c-class беше ОМV от по-скъпата :D mercedesa запали следобед като напече слънцето и вече беше към -12С.

Съотношението бензин/дизел което слагам е: 4-5л. бензин на 80л. дизел. Чувал съм че някои го правят и 1/10, но по моят опит дори 1/20 върши работа.
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Бензин вместо добавка за дизела

Мнение от hell's angel » 09 Яну 2017, 12:31

То на мерцовете им го пише в книжките да се прави в сибирските студове. Ама концентрации не помня ...
Добавки - аз ръгам двутактово масло и разни зимни да не сгъстява/замръзва т'ва 'дето ни го продават за нафта в клинча.
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Бензин вместо добавка за дизела

Мнение от adovet » 09 Яну 2017, 12:44

Виждал съм в Русия, че в ръководствата на дизеловите коли пише да се слага 1-2л. бензин на един резервоар нафта зимно време

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Бензин вместо добавка за дизела

Мнение от Borymeckata » 09 Яну 2017, 13:00

hell's angel написа:То на мерцовете им го пише в книжките да се прави в сибирските студове. Ама концентрации не помня ...
Добавки - аз ръгам двутактово масло и разни зимни да не сгъстява/замръзва т'ва 'дето ни го продават за нафта в клинча.


Има един тънък нюанс - ГНП на по-старите мерцедеси са редови (всеки цилиндър си има буталце) и се мажат с моторно масло. Не се мажат от нафтата. Затова аз лично не бих рискувал.
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 186
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: Бензин вместо добавка за дизела

Мнение от Grozdanoff » 09 Яну 2017, 13:19

hell's angel написа:То на мерцовете им го пише в книжките да се прави в сибирските студове. Ама концентрации не помня ...
Добавки - аз ръгам двутактово масло и разни зимни да не сгъстява/замръзва т'ва 'дето ни го продават за нафта в клинча.


Да, наистина го пише в книжката и на въпросния мерцедес (прочетено беше следващата година :D ), чувал съм също това че някои слагат масло в резервоара, ти колко масло/бензин слагаш в един резервоар, сподели моля те ти какво правиш.

пс: лично на мен маслото в резервоара ми се струва малко кофти, поне теоретично сгъстява горивото макар и да е малко, това не може ли да се окаже кофти за дюзите (евентуално запушване)
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Бензин вместо добавка за дизела

Мнение от Мордехай » 09 Яну 2017, 13:45

И аз слагам бензин в нафтата на коли и камиони понякога. На помпите и цялостната горивна система няма какво да ѝ се случи, освен нагар по челото на буталото. В много големи студове, особено при заредена иранска или румънска нафта съм добавял над 20 % бензин или още по-доброто е течна газ. Много хора грешно слагат спирачна течност, но тя не взаимодейства с нафта и се утаява веднага.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Бензин вместо добавка за дизела

Мнение от Dextuar » 09 Яну 2017, 13:58

Мордехай написа:И аз слагам бензин в нафтата на коли и камиони понякога. На помпите и цялостната горивна система няма какво да ѝ се случи, освен нагар по челото на буталото. В много големи студове, особено при заредена иранска или румънска нафта съм добавял над 20 % бензин или още по-доброто е течна газ. Много хора грешно слагат спирачна течност, но тя не взаимодейства с нафта и се утаява веднага.

Течната газ същото ли е като газ за горене? Отделно има ли значение дали е комънрейл или не?

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Бензин вместо добавка за дизела

Мнение от K_Ilkov » 09 Яну 2017, 13:59

Мордехай написа:Много хора грешно слагат спирачна течност ...

:shock:

Сериозно? Ква е логиката изобщо :dunno:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Бензин вместо добавка за дизела

Мнение от hell's angel » 09 Яну 2017, 14:01

Grozdanoff написа:
hell's angel написа:То на мерцовете им го пише в книжките да се прави в сибирските студове. Ама концентрации не помня ...
Добавки - аз ръгам двутактово масло и разни зимни да не сгъстява/замръзва т'ва 'дето ни го продават за нафта в клинча.


Да, наистина го пише в книжката и на въпросния мерцедес (прочетено беше следващата година :D ), чувал съм също това че някои слагат масло в резервоара, ти колко масло/бензин слагаш в един резервоар, сподели моля те ти какво правиш.

пс: лично на мен маслото в резервоара ми се струва малко кофти, поне теоретично сгъстява горивото макар и да е малко, това не може ли да се окаже кофти за дюзите (евентуално запушване)

5 ml/l синтетично и добавката както си е по инструкция (преди кастрол TDA, сега Бардал BDC) на CDI. Добавките против желирането/замръзването е добре да ги сложиш превантивно когато е още топло , че след дъжд качулка нямат ефект. Бензин не съм наливал.

Мордехай написа: още по-доброто е течна газ.


Това едно време беше керосин и не лоша идея, ама сега не съм сигурен какъв бъркоч продават, но керосин не е със сигурност...

K_Ilkov написа:
Сериозно? Ква е логиката изобщо :dunno:

Предполагам, че щото е силно хигроскопична - ма не съм пробвал
Ubi dubium, ibi libertas

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 680
Регистриран на: 16.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е39

Re: Бензин вместо добавка за дизела

Мнение от wladio » 09 Яну 2017, 14:17

аз винаги съм слагал.на 60л около 1-2 л.няма проблем.за зимата е желателно да се добавя бензин.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 186
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: Бензин вместо добавка за дизела

Мнение от Grozdanoff » 09 Яну 2017, 14:28

Мордехай написа:И аз слагам бензин в нафтата на коли и камиони понякога. На помпите и цялостната горивна система няма какво да ѝ се случи, освен нагар по челото на буталото. В много големи студове, особено при заредена иранска или румънска нафта съм добавял над 20 % бензин или още по-доброто е течна газ. Много хора грешно слагат спирачна течност, но тя не взаимодейства с нафта и се утаява веднага.


Благодаря колега, иначе с 20% бензин нямаш ли вече загуба на мощност; така де на мен и с по-малко не ми замръзва нафтата, но се доверявам на мението на професионалните шофьори.

hell's angel написа: Това едно време беше керосин и не лоша идея, ама сега не съм сигурен какъв бъркоч продават, но керосин не е със сигурност...


керосина не знаех че при по-ниски температури замръзва, незнам дали има откъде да купи. Иначе едно време работех в един хотел, където бяха механиците от BG AIR. Тогава карах lancia 2.5TD само на керосин(имах откъде да взема), в резервоара имаше 80% керосин 20% дизел + 0.3/0.4л 2Т масло :D но това е друга тема.
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Бензин вместо добавка за дизела

Мнение от Мордехай » 09 Яну 2017, 15:41

Да, газ за горене става. А за спирачната течност мислят, че разгражда парафина и обира боклуците, но най-лесно е да се направи експеримент нагледно, да се зареди некачествена нафта в 10 литрова бутилка, да се остави на студа и после да се долее например 100 мл спирачна течност. След това да се разклати и да се види как веднага се утаява без резултат.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1241
Регистриран на: 17.07.2005
Местоположение: София, Божурище
Пол: Мъж
Кара: Alfa 159 JTD :(
Мечтае да кара: настрани

Re: Бензин вместо добавка за дизела

Мнение от maxpower » 09 Яну 2017, 15:44

dextuar написа:
Мордехай написа:И аз слагам бензин в нафтата на коли и камиони понякога. На помпите и цялостната горивна система няма какво да ѝ се случи, освен нагар по челото на буталото. В много големи студове, особено при заредена иранска или румънска нафта съм добавял над 20 % бензин или още по-доброто е течна газ. Много хора грешно слагат спирачна течност, но тя не взаимодейства с нафта и се утаява веднага.

Течната газ същото ли е като газ за горене? Отделно има ли значение дали е комънрейл или не?

И аз знам, че е най добре да се добави газ за горене. С бензин пада цетановото число.
A sleeper (car) - is a car that has high performance and an unassuming exterior.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 186
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: Бензин вместо добавка за дизела

Мнение от Grozdanoff » 09 Яну 2017, 16:26

maxpower написа: С бензин пада цетановото число.


Така е, но на практика с 5-6% бензин в резервоара не усещаш загуба на мощност...
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2276
Регистриран на: 14.01.2005
Местоположение: София Сити
Пол: Мъж
Кара: е30 м50б25
Мечтае да кара: и да си свирка...

Re: Бензин вместо добавка за дизела

Мнение от KPETEH » 09 Яну 2017, 16:29

Аз съм слагал хидравлично масло, около 200мл. на 10 литра нафта, за да смаже магистралите в ГНП-то. Преди това колата гаснеше в движение и ме съветваха да търся ново ГНП. Реших да пробвам и се оказа, че работи...
"Крайно мнение, породено от висше чувство на справедливост с цел заличаване на простите, тарикате и селяните, които погазват моралните ценности на народа..." "Винаги има време да станеш дебел..."

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook