Покупка на бойлер

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Покупка на бойлер

Мнение от drago_pavlov » 28 Дек 2016, 10:26

А ако парното е с "отворена система", т.е. с разширителен съд, при спукана серпентина ще има наводнение...
KPETEH написа:Двойната серпентина е за комбинация от водна риза и слънчеви колектори на отделни кръгове.

Или за супер бързо загряване.
dan-dam написа:Гледам има с горна серпентина, с долна, с двойна, но това нищо не ми говори.

При горна серпентина топлиш само горната част на бойлера - по-бързо загряване, но по-малко топла вода.
При долната серпентина топлиш целия бойлер както с нагревател - по-бавно загряване, но повече топла вода.
Най-добрият вариант е двойна серпентина - бързо загряване на цялата вода :lol:
Гледай площта на серпентината - колкото по-голяма, толкова по-бързо ще се загрява водата.

don_gori написа:Ако е отворен тип , пак може да видиш в РС дали нивото е спаднало.

Защо да е спаднало :shock:
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2276
Регистриран на: 14.01.2005
Местоположение: София Сити
Пол: Мъж
Кара: е30 м50б25
Мечтае да кара: и да си свирка...

Re: Покупка на бойлер

Мнение от KPETEH » 28 Дек 2016, 10:33

drago_pavlov написа: При горна серпентина топлиш само горната част на бойлера - по-бързо загряване, но по-малко топла вода.
При долната серпентина топлиш целия бойлер както с нагревател - по-бавно загряване, но повече топла вода.
Най-добрият вариант е двойна серпентина - бързо загряване на цялата вода :lol:
Гледай площта на серпентината - колкото по-голяма, толкова по-бързо ще се загрява водата.


Бързо загряване на всичката вода е функция от изхабената енергия, дали от камината, дали от ел. нагревателя.... все тая. Може да си вземе голяма серпентина, но пак студения бойлер ще охлади почти цялата вода от водната риза и у радяторите ще е хой и тнт. Не му тряя двойна ако няма с кво да я захрани.
"Крайно мнение, породено от висше чувство на справедливост с цел заличаване на простите, тарикате и селяните, които погазват моралните ценности на народа..." "Винаги има време да станеш дебел..."

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Покупка на бойлер

Мнение от drago_pavlov » 28 Дек 2016, 10:45

KPETEH написа:но пак студения бойлер ще охлади почти цялата вода от водната риза и у радяторите ще е хой и тнт.

Това няма как да стане на практика. Освен ако камината е 2-3 кВт...
Аз си правих сам серпентина точно поради тая причина. Сложих 10 м гофрирана неръждаема тръба DN16 - 80 литра ги загрява за 40 мин. до 45-50 градуса. На изхода водата все още е топла.
Няма как след серпентината да излезе толкова студена вода, че да охлади цялата система...
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2276
Регистриран на: 14.01.2005
Местоположение: София Сити
Пол: Мъж
Кара: е30 м50б25
Мечтае да кара: и да си свирка...

Re: Покупка на бойлер

Мнение от KPETEH » 28 Дек 2016, 10:49

Аве да, ама не :mhihi:
"Крайно мнение, породено от висше чувство на справедливост с цел заличаване на простите, тарикате и селяните, които погазват моралните ценности на народа..." "Винаги има време да станеш дебел..."

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1048
Регистриран на: 19.02.2007
Местоположение: Fairbanks, AK

Re: Покупка на бойлер

Мнение от pinko_23 » 28 Дек 2016, 11:04

Здрасти Колега

Аз ти препоръчвам Бойлер Ariston VELIS има няколко варианта като цени са 400-600 лв. Гаранция 60 месеца. Вече 2 години имам такъв никакви ядове.
Няма начин да няма начин

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Покупка на бойлер

Мнение от Е.Димитров » 28 Дек 2016, 11:08

Не съм чел цялата тема и не знам дали е коментирано, но хубаво е, човека който си търси бойлера, тоест иска да замени старият си бойлер с нов, да премери много добре захващането на старият си бойлер, че се оказва че не е точно стандарт и новият може да не съвпадне.
Такъв го ядох при един хоризонтален бойлер, че беше по-добре да се прави старият, от колкото да се търси нов и после да се пробива стената на ново.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Покупка на бойлер

Мнение от don_gori » 28 Дек 2016, 11:22

drago_pavlov написа:Защо да е спаднало :shock:

Теоретично ако налягането в системата е по-високо от това в бойлера , защо да не спадне :roll: У нас примерно без хидрофора не мога да напълня повече от 1.1 атмосфера в системата , ако и котела с бойлера са долу в мазето , а ти си на 3 или 4я етаж на някоя къща не е изключено налягането в системата дори и отворен тип да е по-високо от това в бойлера.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Покупка на бойлер

Мнение от drago_pavlov » 28 Дек 2016, 11:29

don_gori написа:
drago_pavlov написа:Защо да е спаднало :shock:

Теоретично ако налягането в системата е по-високо от това в бойлера , защо да не спадне :roll: У нас примерно без хидрофора не мога да напълня повече от 1.1 атмосфера в системата , ако и котела с бойлера са долу в мазето , а ти си на 3 или 4я етаж на някоя къща не е изключено налягането в системата дори и отворен тип да е по-високо от това в бойлера.

Нали знаеш, че всеки си гледа от неговата камбанария :yes:
При мен камината е на първия етаж, разширителния съд на втория, а налягането във водопровода е 3-4 бара. Ако ми се спука серпентината със сигурност ще прелива, а няма да спада :yes:
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: Покупка на бойлер

Мнение от top » 28 Дек 2016, 11:40

Е.Димитров написа:Не съм чел цялата тема и не знам дали е коментирано, но хубаво е, човека който си търси бойлера, тоест иска да замени старият си бойлер с нов, да премери много добре захващането на старият си бойлер, че се оказва че не е точно стандарт и новият може да не съвпадне.
Такъв го ядох при един хоризонтален бойлер, че беше по-добре да се прави старият, от колкото да се търси нов и после да се пробива стената на ново.



Това наистина трябва да се вземе под сериозно внимание, защото и при мен го имаше тоя филм и то при смяна на два бойлера от една марка. Накрая взех планките на стария и ги монтирах на новия, също трябваше да правя две нови дупки на планките, защото се разминаваха от винтовете на стената и не исках да пробивам нови.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.04.2004
Местоположение: Norge
Пол: Мъж
Кара: е21

Re: Покупка на бойлер

Мнение от magareto_yori » 28 Дек 2016, 11:57

в БГ имаме едно Теси дето си спомням беше едно от първите.сигурно е на 15на години вече,с една от най-лайняните води в страната и никога не е имало проблеми.Чак не ми се вярва като знам стария бойлер на кво мясаше отвътре. от друга страна се чудя тия бойлери с по 80-100 литра на някой стигат ли му изобщо :shock: винаги са били ни били крайно недостатъчни.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 821
Регистриран на: 16.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e92 M3 LCI / g30 530d xdrive
Мечтае да кара: всички модели на BMW M GmbH

Re: Покупка на бойлер

Мнение от Vanqu1sh » 28 Дек 2016, 12:23

Бойлери само Теси. Изградил съм емайловата им линия и имат много добър главен технолог и строг контрол на качеството.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.04.2004
Местоположение: Norge
Пол: Мъж
Кара: е21

Re: Покупка на бойлер

Мнение от magareto_yori » 28 Дек 2016, 12:34

в интерес на истината съм виждал да ги продават и в Норвегия.отделен е въпросът колко са продаваеми тук.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 821
Регистриран на: 16.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e92 M3 LCI / g30 530d xdrive
Мечтае да кара: всички модели на BMW M GmbH

Re: Покупка на бойлер

Мнение от Vanqu1sh » 28 Дек 2016, 12:47

magareto_yori написа:в интерес на истината съм виждал да ги продават и в Норвегия.отделен е въпросът колко са продаваеми тук.

При производителност от 1 милион годишно можеш да си направиш сметката.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 367
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: Покупка на бойлер

Мнение от ceco_kd » 28 Дек 2016, 12:47

Borymeckata написа:Аз съм твърдо за неръждаем. Някои ги дават с 10 години гаранция - потърси. Ето например: http://www.gamaterm.com/%D0%BD%D0%B5%D1%80%D1%8A%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%B5%D0%BC%D0%B8-%D0%B1%D0%BE%D0%B9%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B8-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8/

Аз сложих някакъв такъв (не помня каква марка беше) и вече осма година не съм погледнал, само го включвам и изключвам. Излиза по-евтино, отколкото да ги сменяваш на 5 години.

Като го монтираш - не го регулирай да грее максимално. Нека нагрява по-бавно и водата да не достига най-високата възможна температура. Така ще намалиш натоварването на нагревателя, а също и котления камък вътре. При нас водата е доста варовита.

Би ли обяснил колко е разликата на натоварване на нагревателя, ако не е зададена най-високата температура? Според мен просто ще работи с 10 минути да речем по-малко време, което не го разтоварва, пак ще си работи на 2 или 3 kW(според мощността си).
Моят съвет, но не ангажирам никой да го взема впредвид е, нагревател 2 kW, за да греят по-малко кабелите в бойлера и съответно да изкарат повече време. Аз съм с Теси 80 литра вертикален, емайлирано покритие. На тъща ми е същият, но е 3 kW. Нейният е от 2007 и преди няколко години, още беше в гаранция, му изгоря терморелето. Отделно веднъж му сменях копчето за пускане и спиране, предполагам именно, защото е 3 kW и нагарява повече от моят(копчето му е същото като на моя - за 16А). По моят, който е 2009 година съм сменил също термореле, тъй като взе по-слабо да топли водата е нямаше желания ефект, но пък знам, че е сменено. И отделно понеже тук в Русе водата е доста варовита се старая да ги отварям долу-горе през година, за да ги почиствам от котления камък. Всеки път вадя по около половин кофа от бойлер. След тази профилактика започва да грее повече водата(вече камъка го няма и съответно температурата от нагревателя отива където и е мястото, а иначе камъка идва като термощит да го кажем) и работи без никакви шумове. Това обаче е за около месец, после пак почват да се чува шум отвътре като грее водата. Иначе анодните им защити не съм ги сменял, просто имат още "хляб". Следващата профилактика сигурно ще ги сменя. Като цяло съм доволен от бойлерите на Теси. На баба ми пък взех от гореспоменатите Атлантик, заради цената. Беше 160 лв. за 80 литра, емайлиран с два нагревателя по 1 kW всеки. Две години вече няма грижа. Това ми е опита с бойлерите. Не правя реклама на Теси или, който и да било друг. Всеки сам се преценява. Успех с покупката весело посрещане на Нова година на всички съфорумци! :D
Последна промяна ceco_kd на 03 Яну 2017, 10:54, променена общо 1 път
Карам бавно! Стигам Бързо!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Покупка на бойлер

Мнение от Borymeckata » 30 Дек 2016, 9:22

ceco_kd написа:Би ли обяснил колко е разликата на натоварване на нагревателя, ако не е зададена най-високата температура? Според мен просто ще работи с 10 минути да речем по-малко време, което не го разтоварва, пак ще си работи на 2 или 3 kW(според мощността си).


Честно казано - не знам как точно работи електрическият бойлер... Аз си представям, че когато не е на "max", нагревателят грее по-слабо. А не, че пак грее максимално, но за по-кратко време... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook