Строително-ремонтна тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Jordana » 08 Авг 2018, 20:21

....Существуют трехпозиционные поляризованные реле (рис. 1, в), в которых якорь удерживается пружинками в нейтральном положении. В зависимости от полярности управляющего сигнала замыкается левый или правый контакт реле. При прекращении входного сигнала якорь возвращается в исходное нейтральное положение. Такое реле эквивалентно двум поляризованным реле с преобладанием....
Мисля че този цитат обяснява защо няма да стане с такова реле като показаното на картинката . А практически варианта с две обикновени релета , с по един нормално отворен и един нормално затворен контакт ще стане без проблем . Вероятно има и вариант с полупроводникови елементи но с цели проводници толкова :mhihi:
Да , определено кофти ситуация ако този ред розетки остават закрити :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Nickelback » 08 Авг 2018, 20:33

Jordana написа:....Существуют трехпозиционные поляризованные реле (рис. 1, в), в которых якорь удерживается пружинками в нейтральном положении. В зависимости от полярности управляющего сигнала замыкается левый или правый контакт реле. При прекращении входного сигнала якорь возвращается в исходное нейтральное положение. Такое реле эквивалентно двум поляризованным реле с преобладанием....
Мисля че този цитат обяснява защо няма да стане с такова реле като показаното на картинката...


Посоката на тока можеш да я задаваш спокойно, ако вържеш намотката не към "изход" и "маса" или "изход" и "захранване", ами я вържеш между два стандартни Push-pull изхода на Raspberry-то или там каквото е. Най-добре да са подсилени с MOSFET H-bridge, разбира се. Това си е стандартно решение за двуполярно управление :dunno: Ако релето е 10-20mA може да се мине и без MOSFET H-bridge, но си трябват стандартните "гасящи" диоди...

Иначе решения бол. Аз ако бях, бих го направил, както ти каза. Ето и друго (overkill), което сега ми хрумна, ако държим на MOSFET и да ни е сигурно да не изгорим моторите при две единици или нули :ok:

Изображение

ПС: Опаа, забравих по един "повдигащ" резистор между гейтовете на комплементарните транзистори, за да ни е мирна главата да не се презастъпят като тръгнат да се отпушват, респ. запушват.
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от 3186 » 08 Авг 2018, 21:21

Нещата отидоха отвъд скромната ми компетенция :mrgreen: Ще опитам да почета повече по темата, за да схвана идеята, благодаря :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Nickelback » 08 Авг 2018, 22:33

Ето, колега, дори софтуерно да ги презастъпиш, имаш хардуерна защита :ok:

Изображение

ПС: Щом досега си връзвал реле към RPi, допускам, че знаеш за диодите и евентуално за подсилване на изходите му с транзистори... Не съм ги отбелязал на схемата.
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Jordana » 08 Авг 2018, 22:45

Реално тоя мотор на щорите с реверс ли е , или има средна точка като ползва различни намотки за посоките ?
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Nickelback » 08 Авг 2018, 22:53

Jordana написа:Реално тоя мотор на щорите с реверс ли е , или има средна точка като ползва различни намотки за посоките ?


И аз това се чудех сутринта... На другата "активна" жица, на която НЕ подавам фаза, получавам яка и стабилна "нула", за да ми светне 40-ватова лампа... Явно е реверсивен при мен :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от 3186 » 09 Авг 2018, 8:19

Nickelback написа:Ето, колега, дори софтуерно да ги презастъпиш, имаш хардуерна защита :ok:


ПС: Щом досега си връзвал реле към RPi, допускам, че знаеш за диодите и евентуално за подсилване на изходите му с транзистори... Не съм ги отбелязал на схемата.


Това вече е друга работа и е по-разбираемо :mrgreen: За диодите доколкото знам - поради остатъчното електричество в намотката. За транзистори честно казано не бях помислял, но така или иначе ползвам готова платка с галванично разделяне като това на снимката, което доколкото виждам има и двете :bchug:
Изображение
Последна промяна 3186 на 09 Авг 2018, 8:52, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Е.Димитров » 09 Авг 2018, 8:39

Малко да попроменя темата на последните разговори.
Не знам дали съм го споменавал преди, но правих ремонт на къщата и съответно ми трябваше обзавеждане за банята, като най-зор бе мивката и огледалото.
Значи, обиколих де що магазини за бани има в София и Пловдив.
По принцип търсех мивка, която да е дълга поне 90 см, както и шкаф с огледало на подобна дължина.
От представените модели, само една мивка ми допадна като визия и цена. Цената на беше 450 лева за мивката и долния шкаф, за огледало с шкаф трябваше да приготвя още толкова. Иначе имаше и цени в космоса, по 900, 1000, 1200... лева на мивка, отделно шкафа..
Та, реших да скоча до Одрин, по принцип за обувки и това онова. В Одрин се сетих да разгледам и за банята работи и направо ми се подкосиха краката. Страхотни, уникално красиви цели комплекти с мивка, огледало, шкафове и колони за бани за дребни пари, в предвид и евтината лира.
Плочките също бяха страхотни, смесители..абе баси раят за човек, който прави ремонт и се обзавежда.
В крайна сметка, комплект мивка на 100 см широчина, долен шкаф, огледало с два странични шкафа и вградено лед осветление с контакт се върза ...251 лева всичко!
Взех си и страхотни смесители за по 30-50 лева бройката.
А по въпроса за българските мебели...
Започнах да търся спална, гардероб и скрин.
Всички представени български марки са мега зле. Обаче, няколко фирми са започнали да вкарват полски мебели, много са красиви, с готини цветове, дебели плоскости... Взех си търсените неща и съм много доволен.
Последна промяна Е.Димитров на 09 Авг 2018, 9:30, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Nickelback » 09 Авг 2018, 9:13

3186 написа:...За транзистори честно казано не бях помислял, но така или иначе ползвам готова платка с галванично разделяне като това на снимката, което доколкото виждам има и двете :bchug:


Е щом е готова платка - екстра - има си всичко гледам :) Просто вържи изходите на релето както съм ти нарисувал и всичко ще е точно :bchug:
Ако случайно задействаш и двете намотки, ще излезе фаза на изхода на това реле, което първо "посреща" фазата на входа. На изхода на другото реле няма да излезе фаза :yes:

Е.Димитров написа:...


Колега, полезно мнение. На мен ми предстои обзавеждане на спалня и определено ще разгледам :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от b_u_b_o » 09 Авг 2018, 10:32

Е.Димитров написа:...



Колега би ли споделил къде в Одрин да търся магазини за санитария, че там знам само пазара къде е :D А ми предстои да правя 3 бани, та няма да ми дойде зле да разгледам турците какво предлагат.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Е.Димитров » 09 Авг 2018, 12:21

b_u_b_o написа:
Е.Димитров написа:...



Колега би ли споделил къде в Одрин да търся магазини за санитария, че там знам само пазара къде е :D А ми предстои да правя 3 бани, та няма да ми дойде зле да разгледам турците какво предлагат.

Там, където отидох, всъщност аз, както казах не отидох с нагласата да купувам санитария, но все пак се разтърсих.
Още на ония пазар, който ходят всички, и по мое мнение това е най-тъпият и гаден пазар, все едно е някаква тотална цигания, абе отврат, като се мине през пазара, в задната част има магазини за обзавеждане на бани и там има интересни неща, но в духа на пазара, които е на 20 метра от там, пак си е цигания, но има избор.
Обаче, като се продължи по този път, който минава покрай пазара, на около 2-3-4 километра има някакъв магазин, подобен на Практикер или нещо подобно и на около 300 метра от него има още някакъв, който е само за бани. Там има чудесен избор. Много ми хареса един комплект, състоящ се от мивка около 90 см, долен висящ шкаф, горен шкаф с предните вратички бяха огледални и два огромни колони/шкафове от двете страни. И цялата тази хубост беше около 400 лева. Не го взех, защото колоните нямаше къде да ги сложа в банята.
Има само малко проблем, аз турски не знам, турците не са много по английският, но няма проблем.
Между другото, не съм ходил в този магазин на линка по-долу, но да придобиете представа за какво говоря.
Смятате по 0,33 лева за 1 турска лира
https://www.ebrosur.com/Edirne/Tekzen-0 ... uJ#page=18

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Nickelback » 10 Авг 2018, 20:19

Ебасимо, продължавам да се впечатлявам от тая джаджа! И някакъв фронтенд търкаля чак, не го очаквах :ok:

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2173
Регистриран на: 29.11.2002
Местоположение: София
Кара: F15 X5; F10 M5 Stage 2

Строително-ремонтна тема

Мнение от b2 » 11 Авг 2018, 9:48

Случайно хвърлих око на темата, а точно ми трябваше smart plug за кафе машината и ето на - обзаведох се с Shelly Plug.
Малко впечатления от първия половин час употреба
- до 3500w е, масово са до 1500-2000 аналозите
- струва 60лв и го има в хипермаркетите. Доста разумно. Tplink/dlink са малко по-скъпи, belkin и другите маркови още една стъпка нагоре, а има и lowcost китайци (sonoff) за около 30. Като май всички изброени са с по-малка мощност
- БГ компания е затова реших да ги съпортна
- аппа за ios е красив но доста недодялан
- не видях възможност за family account или нещо от сорта за да може и жената да си гледа/управлява с персонален акаунт, а не с моя
- за 20 мин цъкане не можах да се оправя с cloud connect функцията. Изглежда устройството е вързано към cloud-a, но в appa на телефона ми упорито го търси само local. Съответно без Wifi ми е offline устройството и нямам наблюдение/контрол. Другия вариант е този енеолмънт да не става баш веднага. Би било тъпо, а и ако беше така би трябвало да предупреди да изчакаш малко. Правих и factory reset, също без успех.
- Още един бъг намерих. Не работи сетването на защита от претоварване през аппа. Директно на web интерфейса на устройството работи
- изработката на корпуса е много зле - на вид и пипане е по-лоша и от най-долния китаец. Хареса ми идеята за Shelly Sense даже имаше шанс да го купя и него ама като го видях и пипнах в магазина и ми затихна ентусиазма. Не че е супер важно, но тъй като не ми е особено необходимо и по-скоро от ентусиазъм бих го взел и малко ми трябваше да се разубедя. Иначе ако върши работи добре и ми трябва сигурно бих преглътнал този недостатък. За другите устройства - дето не се виждат и пипат пък съвсем не е проблем.

Изображение

ПП Писах им на съпорта за проблемите - любопитно ми е да видя и той как е.

@Nickelback Виждам, че при теб върви клауда, така че няма как да е генерален проблем

Sent from my iPhone using Tapatalk
Dark Side of the Force is а pathway to many abilities some considered to be unnatural.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 50
Регистриран на: 12.02.2013
Пол: Мъж

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от MartinP » 13 Авг 2018, 17:34

Е.Димитров написа:
b_u_b_o написа:
Е.Димитров написа:...



Колега би ли споделил къде в Одрин да търся магазини за санитария, че там знам само пазара къде е :D А ми предстои да правя 3 бани, та няма да ми дойде зле да разгледам турците какво предлагат.

Там, където отидох, всъщност аз, както казах не отидох с нагласата да купувам санитария, но все пак се разтърсих.
Още на ония пазар, който ходят всички, и по мое мнение това е най-тъпият и гаден пазар, все едно е някаква тотална цигания, абе отврат, като се мине през пазара, в задната част има магазини за обзавеждане на бани и там има интересни неща, но в духа на пазара, които е на 20 метра от там, пак си е цигания, но има избор.
Обаче, като се продължи по този път, който минава покрай пазара, на около 2-3-4 километра има някакъв магазин, подобен на Практикер или нещо подобно и на около 300 метра от него има още някакъв, който е само за бани. Там има чудесен избор. Много ми хареса един комплект, състоящ се от мивка около 90 см, долен висящ шкаф, горен шкаф с предните вратички бяха огледални и два огромни колони/шкафове от двете страни. И цялата тази хубост беше около 400 лева. Не го взех, защото колоните нямаше къде да ги сложа в банята.
Има само малко проблем, аз турски не знам, турците не са много по английският, но няма проблем.
Между другото, не съм ходил в този магазин на линка по-долу, но да придобиете представа за какво говоря.
Смятате по 0,33 лева за 1 турска лира
https://www.ebrosur.com/Edirne/Tekzen-0 ... uJ#page=18


В момента е 25 цента лирата ,направо идва за без пари пазаруването ,чудя се дали да не хвърля едно око и аз :D

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Nickelback » 13 Авг 2018, 21:09

b2 написа:ПП Писах им на съпорта за проблемите - любопитно ми е да видя и той как е.

@Nickelback Виждам, че при теб върви клауда, така че няма как да е генерален проблем


Аз проблеми с добавянето на устройства, връзка с облака и т.н. им не съм имал на Android, да.

Но!!!

Понеже прибързах с хвалебствията, явно е било съдбоносно и се натъкнах на фатален бъг на Shelly2 по моите скромни разбирания... Нали се чудех какво става, ако на щорите си подам две фази... Ми претоварват се намотките на моторите :ok: :mhihi: Бучат яко и прави почти късо! Благодарение на бъга го разбрах, а не по собствено желание :dunno: :mhihi:

Ако управлявате щори си имайте едно на ум - не щракайте "нагоре-надолу" супер бързо, било то от физическите бутони, от смартфон app-а или от web интерфейса!!! Препоръчително е винаги да минавате през "стоп"!

При така бързо постъпили команди има момент на "презастъпване" (уж за кратко, но достатъчно, че да стане почти "късо"), в който и двата изхода едновременно осигуряват "фаза"!
Явно са асинхронни операции една спрямо друга и в "софтуера" има два конкурентни task-а, който не се изчакват, което е меко казано несериозно! Изобщо не са помислили за тоя случай при щори и съм меко казано потресен :dunno: Дори не са го тествали с реални щори :banghead: Предстои да сваля една осцилограма за доказателство и да ги нахлебя как си трЕбе :banghead:

В резултат - имам две Shelly2-ки с тотално залепнали контакти на едното от двете им релета, като преди това на едното Shelly дори и двете релета бяха "залепнали", но го ома'ах и се оправи едното! Може и поражения по consumption sense веригата в изхода да има :banghead: Иначе си работят като функционалност, релетата цъкат (ама не отлепват :mhihi: ) макар и едно такова "неуверено" някак :mhihi: Ще ги отворя да ги сменя, тъкмо ще ги огледам отвътре :ok:
Щори работещи все още имам, за щастие, но кой знае колко са им нагорели намотките на моторите :ranting: :banghead:

Предстои да пиша в Dev групата им белким разберат що за бета тестер са имали :banghead:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook