Строително-ремонтна тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Jordana » 07 Яну 2018, 12:30

Двете разпределителни глави са входа и изхода на подовото . От долната се подава топлата вода , но през терморегулиращ вентил - ампулата му е сложена на колектора . Помпата върти водата в системата тоест почти на бай пас през подовото , но вентила добавя топла вода според настройката през входящия щранг . Термостата ти регулира температурата в помещението като спира и пуска помпата тоест усилва или спира циркулацията . Ако всички кранчета са отворени и си обезвъдушил както трябва , помпата работи - трябва всичко да е в ред . Пробата дали върти помпата стана през централния винт . Посоката на флуида е маркирана на помпата отстрани , трябва да бъде според мен от горния колектор към долния иначе ще набива горещата вода директно в изходящия щранг . Или обратното ...немам идея защо така е направено и какво има по другата част на инсталацията за да е така .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Е.Димитров » 08 Яну 2018, 14:42

Разглеждам аз едни варианти, и ако е дал Бог да станат- супер.
Та във връзка с тези варианти, които още не са станали факт ще попитам няколко неща:
Тези соларни системи, дето са за топла вода, как стои въпроса през зимата, има ли топла вода от тях, загрява ли се допълнително нещо на ток?
Отопление на пелети, освен парно, топли ли вода за къпане, за около 170 м2 какъв е разхода на пелети?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 278
Регистриран на: 1.12.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Z4 3.0i & Mini F60 JCW

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от TheFreeRider » 08 Яну 2018, 15:13

Panzer_i написа:Скритите кранчета на долния колектор отворени ли са?

Отворени са, да. Благодаря и на Jordana за мнението, явно е така както съм си го представял, но е влязъл въздух в системата след като бях позатворил винтила за топлата вода. А и това, че сме последен етаж вероятно има значение. Иначе помпата си работи, като се пипне с ръка се усеща и се чува леко.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Jordana » 08 Яну 2018, 17:53

Е.Димитров написа:Разглеждам аз едни варианти, и ако е дал Бог да станат- супер.
Та във връзка с тези варианти, които още не са станали факт ще попитам няколко неща:
Тези соларни системи, дето са за топла вода, как стои въпроса през зимата, има ли топла вода от тях, загрява ли се допълнително нещо на ток?
Отопление на пелети, освен парно, топли ли вода за къпане, за около 170 м2 какъв е разхода на пелети?

Солара му трябва бойлер с реотан . Зимата трудно да стопли , а освен това и работи само денем . Същото и за пелетите , могат да ти стоплят вода колкото ти душа сака , обаче само зимата :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Cyberloner » 08 Яну 2018, 18:20

Jordana написа:
Е.Димитров написа:Разглеждам аз едни варианти, и ако е дал Бог да станат- супер.
Та във връзка с тези варианти, които още не са станали факт ще попитам няколко неща:
Тези соларни системи, дето са за топла вода, как стои въпроса през зимата, има ли топла вода от тях, загрява ли се допълнително нещо на ток?
Отопление на пелети, освен парно, топли ли вода за къпане, за около 170 м2 какъв е разхода на пелети?

Солара му трябва бойлер с реотан . Зимата трудно да стопли , а освен това и работи само денем . Същото и за пелетите , могат да ти стоплят вода колкото ти душа сака , обаче само зимата :mhihi:


Говориш за соларни колектори за топла вода или за фотоволтаици?
Иначе аз съм на пелети и около 600-800кг/месец отиват зимата.
Лятото само бойлера оставям да топлят(200л) и разхода е около 150-200кг/месец - топлата вода не свършва никога, а девойката е добър потребител.

При мен дали да се топли парно и/или топла вода се управлява от режима на котела(управлява две отделни помпи), но имаи хора които си взимат обикновен котел + отделно прогрматорче което им управлява помпите.

Няколко съвета ако плануваш система на пелети + солар.

1. Ако не си 100% нясно с теорията и/или нямаш опит не си прави илюзий ами си намери истинска бяла фирма, която да ти проектира и изгради инсталцията - излиза значително по-евтино :)
2. Изолирай добре къщата, като най-важното ти е да изолираш добре тавана на последното отопляемо ниво(в моя случай добавяне на 10см каменна вата на пода на таванаскопто помещение оказа огромен ефект). Ако имаш ограничен бюджет сложи по-тънка изолация на стените, но недей да пестиш от тази на тавана :!: ю
3. Каквато и изолация да избереш гледай да е възможно по-паропропусклива. Аз съм с перфориран EPS, комшията до мен - с каменна вата и сме ОК, но един друг комшия е с XPS и само мисли какви клапи да слага по прозорците, влагоабсорбатори купува и т.н.
3. Не пести от дограма - вземи си тройни стъклопакети с хубави стъкла, в противен случай конденза ти е в кърпа вързан.
4. Помоли фирмата, която ти прави инсталацията да заложи ГОЛЯМ буферен съд(2 кубика примерно). Може би ще ти кажата, че е ненужно голям, и какво ли още не, но наистина има смисъл.
5. Бойлер над 150-200л няма смисъл. Вкъщи все още се опитвам да проведа курс на девойката относно "Пестенето на вода - мит или реалност" но въпреки това до момента не е имало момент в който да свърши топлата вода.
6. Бъди спокоен - първата година, каквото и да правиш ще ти е сравнително хладно, ако не работи постоянно парното. При мен въпреки, че мокрите процеси бяха приключили началото на Април а аз се нанесох Декември пак си имаше остатъчна влага в замазките и си дърпаха топлина яко. Сега няма такива работи - котела се пуска 3 пъти на ден за по 2-3 часа и вкъщи е 22-23 градуса постоянно.
7. Не се пристеснявай за сметките за ток от помпите - зимата плащам по 30-32лв ток на месец, лятото - около 25.

Аз все още нямам големия буфер и соларните колектори, но след някоя и друга година ще си ги добавя, защото видях каква е разликата - къща на 3 етажа, общо около 250 кв.м. за година използва около тон и половина пелети.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 278
Регистриран на: 1.12.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Z4 3.0i & Mini F60 JCW

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от TheFreeRider » 16 Яну 2018, 12:14

TheFreeRider написа:
Panzer_i написа:Скритите кранчета на долния колектор отворени ли са?

Отворени са, да. Благодаря и на Jordana за мнението, явно е така както съм си го представял, но е влязъл въздух в системата след като бях позатворил винтила за топлата вода. А и това, че сме последен етаж вероятно има значение. Иначе помпата си работи, като се пипне с ръка се усеща и се чува леко.

Колеги, намерих проблема. Развих леко централния болт на помпата и излезе известно количество въздух. След това като я включих звука се промени доста и се чува отчетливо как се върти водата, явно преди това е въртяла напразно, а топлата вода някакси е минавала наобратно и е излизала директно към изходящата тръба. За около половин час тръбите стоплиха. :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Cyberloner » 16 Яну 2018, 14:18

:shock: :shock: по принцип още преди първо пускане трябва да се разхлаби тази капачка, за да се обезвъздуши помпата и след това да се затегне. А за по-нататъшната работа трябва в близост да има автоматичен обезвъдушител, който да предотвратява този проблем.

Отделно преди помпата трябва да има цедка, която да събира евентуални частици попаднали в системата(остатъци от калчища, тефлонова лента, малки люспи метал от някой колектор и т.н.) за да не попадат в помпата и да я повредят :!:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от shlosera » 18 Яну 2018, 22:17

Колеги дайте малко акъл за една временна постройка. Накратко имам дворно място на 200м от нас в жилищна зона е има къщи около него няма забрани за строеж и тн. Искам да си направя един гараж, обаче да е временна постройка.
Така доколкото разбрах трябва да имам някакво разрешение, скъпо ли струва?
2. Има ли ограничение в материалите, от които е направен гаража?
3. Проблем ли ще е да има канал вътре или бетонен под?
4. Мога ли да си пусна електропардида на временна постройка ( Вик има)
5. Как е правилно да направя канала (със строителство се занимавам ама груб строеж почти не съм пипал) кое е правилно от вътрешната страна е ясно ще се прави кофраж, но външната трябва ли да се прави или да използвам земята отстрани за кофраж (дано се разбра въпроса) за стените на канала дебелина 20см добре ли е? Арматурата мисля да е готова мрежа ф8 20/20 примерно.
Задавам въпросите за документацията тук, защото да се видя с главния архитект 2ри ден е мисия невъзможна.

Изпратено от моят G3311 с помощта на Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Cyberloner » 19 Яну 2018, 9:41

2. По спомен, за да е временна постройката трябва да е дървена или метална конструкция, в никакъв случай бетони и тухли.
3. Бетонен под - няма проблем, за канал също не битрябвало да има драми но нека се изкаже някой по-компетентен
4. Можеш
5. Най-правилно е да се изкопае по-широко и да се направи кофраж и от двете страни, както се прави за подпорна стена. 20см за стени са ти предостатъчни, но не е лошо тая мрежа да я захванеш с някое и друго по-дебело желязо поне на диагонал и аз лично бих си сложил и втора мрежа с по-ситен квадрат и по-тънки железа примерно Ф6.

Само не разбрах - този гараж е за временно позлване, като после ще строиш нещо друго или само по документи искаш да се води временна постройка?

Ако е второто има начин да имаш масивна сграда, която се води временна, но е малко повече строителната работа.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от shlosera » 19 Яну 2018, 9:57

Искам да е временно, защото мястото е на брат ми, утре ако реши да строи (което ме съмнява) бутам всичко и той да си действа. Най-вече ме интересува няква ориентировъчна цена за документацията. За канала като казах на един приятел, за 20см стена ме пита дали бомбоубежище ще правя. Иначе идеята е дс е дървена постройката, просто имам материали.

Изпратено от моят G3311 с помощта на Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от 3186 » 14 Фев 2018, 22:43

Мисля да автоматизирам гаражната врата, ролетна е, като предпочитам да се справя сам. Едно заради цената, друго, заради удоволствието, а и бих го вързал с един raspberry pi. Гледам при китайците електромотори подобни на този:
https://www.aliexpress.com/item/3267710 ... 04707.html

Въртят с около 8-10Nm и не знам дали 2 мотора - ляв и десен, биха задвижвали подобна врата, която не е съвсем лека. Въобще ако някой е правил подобно нещо, би било полезно не само за мен да го сподели тук :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Jordana » 14 Фев 2018, 23:04

Това е чисто моторче за чистачки , вероятно има нужната сила но 50 оборота ми се виждат малко .
https://www.google.bg/search?biw=1280&b ... 8642275291
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от top » 16 Фев 2018, 9:37

3186 написа:Мисля да автоматизирам гаражната врата, ролетна е, като предпочитам да се справя сам. Едно заради цената, друго, заради удоволствието, а и бих го вързал с един raspberry pi. Гледам при китайците електромотори подобни на този:
https://www.aliexpress.com/item/3267710 ... 04707.html

Въртят с около 8-10Nm и не знам дали 2 мотора - ляв и десен, биха задвижвали подобна врата, която не е съвсем лека. Въобще ако някой е правил подобно нещо, би било полезно не само за мен да го сподели тук :)


Аз преди месец си автоматизирах вратата, но моторчето е съвсем различно и е едно по средата, нещо такова:

Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Cyberloner » 16 Фев 2018, 9:52

Имам един казус с ламинат и неравност.
Ламината, в една част на стята хлътва, като се стъпи отгоре.
Хубавото е, че е близо до края на ламината и има около 1см пролука между него и плочките, където бих могъл да вкарам някакв фуния или нещо подобно.
Чудя се дали по някакъв начин мога да подложа/налея нещо там, за да стегне и да обере неравността без да свалям ламината.
В идеалния случай си го предтавям с малко саморазливна замазка, която да взеле под подложката на лимната.
Към момента подложката е 4мм XPS, а отдолу е бетонна замазка, която преди ламината е грундирана с 2 ръце с дълбокопроникващ грунд, за да не се вдига прахоляк.

Някой да е правил подобни гиманистики и да сподели опит?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 30.03.2009
Местоположение: U gorata
Пол: Мъж
Кара: prascho, nervaka i redneckmobil
Мечтае да кара: "samodelna" kola

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от BMW_RIDER » 18 Фев 2018, 15:36

3186 написа:Мисля да автоматизирам гаражната врата, ролетна е, като предпочитам да се справя сам. Едно заради цената, друго, заради удоволствието, а и бих го вързал с един raspberry pi. Гледам при китайците електромотори подобни на този:
https://www.aliexpress.com/item/3267710 ... 04707.html

Въртят с около 8-10Nm и не знам дали 2 мотора - ляв и десен, биха задвижвали подобна врата, която не е съвсем лека. Въобще ако някой е правил подобно нещо, би било полезно не само за мен да го сподели тук :)


Това на снимакта е електромотор с червячен редуктор. Сметката ти зависи от много неща. Какъв принцип ще използваш за да навиваш ролетката. Ще закачиш мотора директно към ролетния цилиндър? Ще използваш метално въже - нещо като лебедка?

8Nm са сила от 8 нютона(приблизително 800 грама) приложена върху рамо с дължина 1м. Оттам идва и обратната сметка - делиш тия 8нм на дължината на рамото или в този случай радиуса на цилиндъра на който се навива ролката или радиуса на ролката на лебедката и получваш силата с която ще дърпаш вратата нагоре - виждаш дали тази сила е повече от теглото на вратата и така. Тази сметка е свръх опростена и не включва загуби от триене на врата във водачите, лагерните възли, несъосие и други. Правил съм подобно нещо - в момента ще автоматизирам моята врата която направих и сметнах буквално от нулата. Не е свръх сложно но изисква някакви познания по механика и машинни елементи. Има куп неща които трябва да съобразиш освен дали силата на моторите ще ти стигне да вдигне вратата.

Иначе ето моята - кинематиката е доста странна, но това е защото не исках релси на тавана тък като гаража е с голяма витрина към хола. От друга страна врата е над 100мм дебела с 80 мм фибран изолация и с конструкцията и алуминиевата обшивка тежи 100кг+ - нямаше как да бъде ролетна. Направих я с противотежести за да може лесно да се вдига на ръка и да не изисква големи мотори з автоматизация. Това са снимки от 3Д проекта, в момента ми пристигна обшивката от абкант и прахово бодисване, та се надявам другата седмица да я довърша и ще постна истински снимки:
garajna 2.jpg
garajna 1.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
When I'm on that bike, it's just me and God...And He better be holding on

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: xterminator

Последни теми
Facebook