Строително-ремонтна тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Е.Димитров » 08 Авг 2018, 8:54

madafaka_donkele написа:E защо плащате за поставяне на паркет отделно, като всички, които продават паркет го полагат безплатно :dunno:

Това мисля, че от отдавна е някакъв мит, за поставяне на безплатно ламиниран паркет.
Миналата година, когато обикалях магазините за ламинати, никой не поставяше безплатно, имаше само на определени модели ламинат, където обясняваха, че над 20 м2 е безплатно поставянето...Обаче се оказа, че същият ламинат модел в други магазини е с поне 6-10 лева по-евтин, така че, тея са си сложили прилична цена и за поставяне, включена в цената на ламината.
Поне в Пловдив и няколко магазина в София е така.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Cyberloner » 08 Авг 2018, 9:17

Nickelback написа:Бах тия тотално са изперкали с цените! :kuku:

Малко в страни от темата... Има ли някой, който е наясно с управлението на външни ролетни щори?
Тези, които имам вкъщи (а вярвам и повечето на пазара) имат три проводника към тях - твърда "нула" и по един проводник за всяка от посоките (надолу или нагоре). На тях се подава "фаза" взависимост от избраната посока от бутона за управление. Например, ако натисна "нагоре" ключът на стената подава "фаза" на единия от тези два проводника на щората, ако натисна "надолу", ключът подава "фаза" пък на другия ѝ проводник. Но никога и на двата! (Оригиналният ключ има средно положение, при което не се подава "фаза" на никой от проводниците).

Въпросът ми е - какво би станало, ако подам едновременно фазата и на двата проводника?

Имам си някакви мои теории и подозрения взависимост от управлението и типа на двигателя вътре в щората, но не бих искал да ги доказвам експериментално... Също не ми се ще да отварям щората и да ривърсинженервам, че си е доста разправия...

Трябва ми техническо обосновано мнение. Нещо от сорта на "ще изгори", "недей да го правиш" и т.н. не са ми интересни и ще помоля да се спестяват като коментари :bchug:


Сам си си отговорил - зависи от мотора и периферията му :)
Ако е обикновен мотор за променлив ток, подавайки фаза и то двете страни, и при наличие на нула ще му отнеме много малко време да стопи намотките
Ако е за постоянен ток а ти подадеш променлив - най-вероятно ще изгори безславно освен ако няма защита - ако има тя ще изгори/сработи :)
Ако е от "умните" мотори с интелигентни управление, обратна връзка, защити и т.н. няма да стане нищо страшно - най-много да светне някои предупредителен диод или да започне да писука.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Nickelback » 08 Авг 2018, 10:09

Благодаря, колега, за разсъжденията, но ми носят нулева полза за съжаление... Аз също имам свои такива, но не ме окуражават достатъчно, че да действам смело.
Направих си експеримент - подадох фазата от едната страна директно, а от другата - през лампа. Лампата свети видимо на пълна мощност, което ми говори, че единия проводник става прекрасна "нула" и е комутируем вътрешно в управлението на щората. Това ме кара да си имам едно на ум...
Би ли ми дал информация (конкретни схеми и/или схеми на свързване), за трите варианта за които говориш, ако имаш практически опит с тях изобщо?

ПС: Това ми е ключът (води се "за щори"), който искам да ползвам към момента. Както е видно няма пречка двата бутона на бъдат натиснати и задържани едновременно...

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Cyberloner » 08 Авг 2018, 10:26

https://www.elkid.org/pdf/anya.pdf 6-та страница, последния продукт. Свързвай смело няма какво да те плаши ;)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Nickelback » 08 Авг 2018, 10:34

Хахаха, мерси, колега :) Чак сега видях "изключващата логика" :D Имаш една бира от мен, ако се засечем някой път на Бояна :bchug:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Jordana » 08 Авг 2018, 11:43

Ако някой смята че има нещо безплатно в поставянето на ламинат паркет или нещо друго ...нещо се е объркал . Човешкия труд е най скъпата компонента в сферата на услугите , особено квалифицирания такъв . Няма как да стане тоя номер някой без пари да монтира ламинат или каквото да е било , цената на труда е калкулирана в цената на продукта като цената е завишена или дори да не е завишена трудът е за сметка на търговските отстъпки . Цялото упражнение е да се внуши на клиента че получава нещо без пари , но в тоя случай дори нямаш право да коментираш качество щото не плащаш за труд :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от bum_bum » 08 Авг 2018, 12:06

То е ясно, че фирмата не си го приспада от печалбата. Включват го в цената на ламината, щото е елементарно, бързо и всеки дето не е с ръце заврени в гъза си може да го направи и съответно се заплаща малко на работниците.

При дебелия паркет вече нещата не седят така и се плаща отделно, щото ако се натовари цената и на без това скъпия материал ще стане грозно.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Е.Димитров » 08 Авг 2018, 12:25

Jordana написа:Ако някой смята че има нещо безплатно в поставянето на ламинат паркет или нещо друго ...нещо се е объркал . Човешкия труд е най скъпата компонента в сферата на услугите , особено квалифицирания такъв . Няма как да стане тоя номер някой без пари да монтира ламинат или каквото да е било , цената на труда е калкулирана в цената на продукта като цената е завишена или дори да не е завишена трудът е за сметка на търговските отстъпки . Цялото упражнение е да се внуши на клиента че получава нещо без пари , но в тоя случай дори нямаш право да коментираш качество щото не плащаш за труд :mhihi:

Преди няколко години, поставянето на ламинат бе безплатно в доста от магазините, и то при еднакви цени на ламинат там, където поставят и където не поставят. Просто, както казваш, явно си даваха част от печалбата на магазина отиваха за майстора.
Сега вече не е така.
:OT:
Ония ден отивам да си купя масло от макскар и съответно вадя картата за да платя с карта. Момчето обаче ми заявява, че собственика не искал да плаща комисионната на банката, щото видиш ли, бачкали с "изпилени" цени и за това, ако искам да платя с карта, трябва да платя 2% отгоре.
Платих разбира се, не ми се занимаваше да обяснявам на момчето какво мисля за "шефа", защото момчето е само продавач, и беше много възпитан.
Обаче, навсякъде това масло се продава на едни и същи цени, а в емаг е дори с безплатна доставка на тази цена.
Да не говорим, че печалбите в тоя сектор са минималната надценка е поне 30%
И понеже аз съм свикнал да правя покупки с карта, макскар излиза от списъка на фирми за пазаруване, дори и заради 2 та % комисионна.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от 3186 » 08 Авг 2018, 13:44

Nickelback написа:Благодаря, колега, за разсъжденията, но ми носят нулева полза за съжаление... Аз също имам свои такива, но не ме окуражават достатъчно, че да действам смело.
Направих си експеримент - подадох фазата от едната страна директно, а от другата - през лампа. Лампата свети видимо на пълна мощност, което ми говори, че единия проводник става прекрасна "нула" и е комутируем вътрешно в управлението на щората...


Имам подобен случай на твоя и търся единично реле, което да управлявам с RPi i да превключва фазата в едно от двете положения (нагоре/надолу), но да е нормално отворено - т.е. да не е свързано никъде. С 2 релета може да се постигне, но трябва да гарантирам, че няма да има случай в който да затворят едновременно и да се случи беля с мотора. Съществува ли такова животно като SPT(tripple)T relay? :roll: С електротехниката съм на ниво любител, дори по-ниско, така че не стреляйте по пианиста :lol:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от madafaka_donkele » 08 Авг 2018, 14:16

Е.Димитров написа:Сега вече не е така.


Явно са се променили нещата. Последно, като правих довършителни работи на апартамента преди около 6г. платих в магазина и след няколко дни си дойдоха хората от магазина заедно с паркета и ми го положиха безплатно. А преди това един път съм слагал и сам. Говоря за ламинат нали, не за реден, дебел паркет.

bum_bum написа:щото е елементарно, бързо и всеки дето не е с ръце заврени в гъза си може да го направи


Затова и ми стана странно, че се дават 5лв./кв.м. за нещо толкова елементарно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Nickelback » 08 Авг 2018, 15:35

3186 написа:
Nickelback написа:Благодаря, колега, за разсъжденията, но ми носят нулева полза за съжаление... Аз също имам свои такива, но не ме окуражават достатъчно, че да действам смело.
Направих си експеримент - подадох фазата от едната страна директно, а от другата - през лампа. Лампата свети видимо на пълна мощност, което ми говори, че единия проводник става прекрасна "нула" и е комутируем вътрешно в управлението на щората...


Имам подобен случай на твоя и търся единично реле, което да управлявам с RPi i да превключва фазата в едно от двете положения (нагоре/надолу), но да е нормално отворено - т.е. да не е свързано никъде. С 2 релета може да се постигне, но трябва да гарантирам, че няма да има случай в който да затворят едновременно и да се случи беля с мотора. Съществува ли такова животно като SPT(tripple)T relay? :roll: С електротехниката съм на ниво любител, дори по-ниско, така че не стреляйте по пианиста :lol:


Колега, релето, което търсиш е вид "поляризирано реле" (може би двунамотково, за да го управляваш от отделни GPIO-та на Raspberry-то):

Изображение

Например такова:

https://www.tme.eu/html/BG/polyariziran ... pelny.html

https://www.tme.eu/html/BG/polyariziran ... e_3792_222

По-късно ще се опитам да потърся из наши магазини някое конкретно :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Jordana » 08 Авг 2018, 15:50

3186 написа:
Nickelback написа:Благодаря, колега, за разсъжденията, но ми носят нулева полза за съжаление... Аз също имам свои такива, но не ме окуражават достатъчно, че да действам смело.
Направих си експеримент - подадох фазата от едната страна директно, а от другата - през лампа. Лампата свети видимо на пълна мощност, което ми говори, че единия проводник става прекрасна "нула" и е комутируем вътрешно в управлението на щората...


Имам подобен случай на твоя и търся единично реле, което да управлявам с RPi i да превключва фазата в едно от двете положения (нагоре/надолу), но да е нормално отворено - т.е. да не е свързано никъде. С 2 релета може да се постигне, но трябва да гарантирам, че няма да има случай в който да затворят едновременно и да се случи беля с мотора. Съществува ли такова животно като SPT(tripple)T relay? :roll: С електротехниката съм на ниво любител, дори по-ниско, така че не стреляйте по пианиста :lol:

Такова реле няма , прави се с две релета . Ако искаш блокировка трябва да са с две контактни групи - през едната прекаваш силовата линия през другата оперативната линия на срещуположното реле . Ако сработи , разпада оперативната на другото реле .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Nickelback » 08 Авг 2018, 16:18

Jordana написа:
3186 написа:
Nickelback написа:Благодаря, колега, за разсъжденията, но ми носят нулева полза за съжаление... Аз също имам свои такива, но не ме окуражават достатъчно, че да действам смело.
Направих си експеримент - подадох фазата от едната страна директно, а от другата - през лампа. Лампата свети видимо на пълна мощност, което ми говори, че единия проводник става прекрасна "нула" и е комутируем вътрешно в управлението на щората...


Имам подобен случай на твоя и търся единично реле, което да управлявам с RPi i да превключва фазата в едно от двете положения (нагоре/надолу), но да е нормално отворено - т.е. да не е свързано никъде. С 2 релета може да се постигне, но трябва да гарантирам, че няма да има случай в който да затворят едновременно и да се случи беля с мотора. Съществува ли такова животно като SPT(tripple)T relay? :roll: С електротехниката съм на ниво любител, дори по-ниско, така че не стреляйте по пианиста :lol:

Такова реле няма...


Еййй язък, че си от руската школа -> буква "в" :ok: Доста съм си играл точно с такива с двойнопружинна магнитна котва, та аре да не умуваш, а? :ok:

http://electricalschool.info/spravochni ... -rele.html

Изображение

Рис. 1. Поляризованное электромагнитное реле
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Jordana » 08 Авг 2018, 16:41

Намери му на колегата такова двунамотково реле , написах как може да стане блокировката която иска . Очаквах да надраскаш схема поне с няколко мосфет ключа управлявани от малинката ....а то някакъв звънец от тия едновремешните на промелив ток и чукче :mhihi:
Как върза вай фай ключето на девиаторната инсталация или както там се води осветлението ... :roll: Питам щото и аз искам такова .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Строително-ремонтна тема

Мнение от Nickelback » 08 Авг 2018, 20:01

Jordana написа:Намери му на колегата такова двунамотково реле , написах как може да стане блокировката която иска . Очаквах да надраскаш схема поне с няколко мосфет ключа управлявани от малинката ....а то някакъв звънец от тия едновремешните на промелив ток и чукче :mhihi:


Изображение

Не знам, аз съм си играл с такива от аналогови телефонни централи преди почти 20 години и мислех, че се произвеждат по-миниатурни и в днешно време, но... явно няма нужда вече :dunno: Добре си му написал - подобно на моя ключ, дето недогледах сутринта :yes: Дано те е разбрал :bchug:

Jordana написа:Как върза вай фай ключето на девиаторната инсталация или както там се води осветлението ... :roll: Питам щото и аз искам такова .

Към три такива ключета навързах три групи щори днес (четири прозореца) в хола. Има пак там да сложа още две ключета, който да управляват две двесекционни лампи. Всичките тия галимации ги правя не щото искам да съм модерен, а защото сроителя е сбутал тия всичките управления на една и съща стена, която няма да е така лесно достъпна след като направя една плексигласова преграда с вода пред нея. И за да си спестя мъките реших да го направя о'време "смарт". Ще се управляват жестово, с глас, с пляскане, с PIR сензор, не знам кое ще е най-подходящо, най-вероятно ще е комбинация от тия :dunno:
В коридора девиаторните изобщо няма да ги преправям понеже не искам да си причинявам това ПАК :banghead: Стаите също няма да ги барам :roll:

Изображение

Изображение

Иначе Shelly-то работи прекрасно (мери консумация дори, има защита от претоварване и още какво ли не) и си признавам, че са го измислили хората. Евала, дано им потръгне бизнеса! :yes: :bchug:

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Top Gun Maverick

Последни теми
Facebook