WW II митове и легенди

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Borymeckata » 04 Ное 2018, 9:13

Jordana написа:За тигъра малко не ми се вярва с тия 40мм оръдия да го пробият отгоре , от март 1944 тигрите са с усилена броня на горната част на корпуса и купола - 40мм . Като се има предвид ъгъла на атака на самолета , и факта че изтребителите са били главно за леко бронирани въздушни цели тоест ползвали са осколочно запалителни и рядко бронебойни снаряди то ми се струва твърде невероятно немски тигър да бъде поразен по тоя начин.


Честно, и аз не съм намерил конкретни сведения, че точно Тигрите са ги дупчили с 40-ммилиметровите самолетни оръдия. Възможно да имало и такива случаи, но... не знам... :dunno: :dunno:
По пътя на логиката: щом германците са увеличи горната броня на Тигъра - трябва да е имало конкретна причина за това, а какво друга освен атаки от въздуха?

И като се замислиш - германските танкове не са били само Тигри... Панцер 3 и 4, пък дори и Пантерата със 17 мм. горна броня - какъв шанс са имали? А и дори да не пробие бронята, като му разбие мерниците, прожекторите, антените, картечниците и перископите на танка, като му пробие външните резервоари - вече си е за ремонт тоя танк... Щом постигнеш господство във въздуха - край с танковете на противника... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Jordana » 04 Ное 2018, 9:47

Имало е доста бронирана техника подвластна на такива атаки от въздуха . По леките танкове , самоходните арт установки , бронемашините на пехотата , транспртна техника и т.н но основното е че такива атаки са били за друг тип самолети . Изтребителя по принцип носи малко снаряди за такива големи оръдия , 200-300 снаряда за двете оръдия примерно и този боекомплект е свършил точно за две натискания на спусъците . За да направиш такова нещо - да си изстреляш боекомплекта по тежко бронирана цел като танк тигър и да останеш без защита трябва основателна причина . Затова си мисля че такива неща са се случвали , но е било чист късмет и съвсем спорадични епизоди когато изстребителите се прибират и по пътя са чистили боекомплекта или при пълно господство във въздуха в самия край на войната .
Един куриозен факт , немската военна промишленост достига своя пик в производството в края на 1944 началото на 1945 . Практически произведените танкове муниции оръдия самолети и леко стрелково оръжие достига своя максимум в края на войната . Но вече няма кой да умира за пробитата кауза на фюрера , палачинката се обръща и тълпите военнопленици са вече от вермахта .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Top Gun Maverick » 04 Ное 2018, 11:27

В кой момент според вас Хитлер можеше да успее? В смисъл ако не е тръгнал срещу Русия е било ясно, че ще успее, но след тоя повратен момент имал ли е изобщо шанса почти сам срещу почти всички?
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Jordana » 04 Ное 2018, 12:34

Мисля че не е имал шанс дори с Англия да се справи , камо ли със САЩ . Да не забравяме че алианса на запада са 5 държави , звездите на запада - Англия САЩ Канада Австралия Нова Зеландия . Тези винаги са в съюз и Германия неминуемо би се изправила срещу тази коалиция дори да не нападне СССР . А Сталин не би останал неутрален дълго време със сигурност .
Германия няма ресурс да подчини дори Англия , луфтвафе претърпява пълно фиаско а за сухопътна операция не може да става и дума дори . Според мен тънкия план на Хитлер е да отстрани европейските играчи от схемата , така ги блокира и си развързва ръцете за истинската кампания на изток . В крайна сметка каквото и да е било развитието на събитията такива империи основани на териториална експанзия и мания за величие на отделни диктатори не са просъществували дълго никога . Историята е пълна с такива примери . Със смърта на Хитлер или дори по рано райха би се разпаднал .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: WW II митове и легенди

Мнение от cod-cdbp » 04 Ное 2018, 13:39

Гледате темата от военна гледна точка, но не и от икономическа. А именно тя е фундаменталната, за да се добие ясна картинка за ВСВ а и не само.

Т.е. кой кому е спонсорирал, кога как и защо. И дори това да е било въпреки официалните национални възгледи.
Изображение

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Jordana » 04 Ное 2018, 14:41

Спонсорирането е едно на ръка , политическата схема преди войната е типичната измамна картинка всеки срещу всеки . Само повярвал си ефрейтор може да се върже на тая примамка . Същата и в момента привидно хаотична схема на политическо и икономическо влияние , но стане ли напечено двата полюса като магнити ще си притеглят сателитите . Самата същност и генезис на такива глобални войни не предполага бързото и ефективно военно решение а точно обратното . Колкото може по продължително , с повече жертви и повече участници в клането . Печалбите са грандиозни , САЩ лежи на бонусите от войната почти до края на 60те години . Двама от основните играчи са извадени от схемата - Германия и Англия , практически днес те нямат никакво военно влияние макар да подържат декоративни армии заради НАТО .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Borymeckata » 04 Ное 2018, 15:42

И аз мисля, че Хитлер не е имал никакви шансове в една световна война и дори мисля, че и той го е знаел... Ефрейторът не е бил чак толкова шантав, поне в началото на своята политическа кариера. Той самият е участвал в ПСВ, знае как завършват за бедната на ресурси Германия войните на два фронта и дори е писал за това в "Моята борба".

Според мен Хитлер губи ВСВ преди още да е започнала - с подписването на т. нар. "Пакт Молотов - Рибентроп". След като участва в разделението на независима Полша и започва нейната окупация, натам той просто няма полезни ходове - става световен злодей и настройва целия свят срещу Германия. Оттук нататък вече... е само въпрос на време да си тегли куршума, ако не иска да гледа как съветските и американски танкове си правят съвместни паради по улиците на Берлин.

Ако мога да изкажа предположение - Хитлер е трябвало да спре след Аншлуса на Австрия и анексирането на Судетите. Ако не беше окупирал Полша, не беше нападал Франция и не беше влизал в СССР - може би изобщо нямаше да има ВСВ и изторията на Германия щеше да бъде различна...
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: WW II митове и легенди

Мнение от kiko » 04 Ное 2018, 17:54

Виждам че има разбирачи за WW2 ще помоля за компетентен съвет.Попадна ми преди време един Немски сандък за патрони от 10 Nov 1944г.!! За съжаление състоянието му е далеч от порфектно,особено от едната страна и още по тъпото е че някой във времето се е опитвал да го ремонтира :banghead: не реставрира.
Кто цяло е нещо подобно на това.https://www.ima-usa.com/products/origin ... 6170777221
Та каква е цената според вас на тази находка.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна kiko на 04 Ное 2018, 18:56, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: WW II митове и легенди

Мнение от kiko » 04 Ное 2018, 17:55

Ето още малко
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Jordana » 04 Ное 2018, 19:01

Прилича ми на менте колега , в смисъл че явно е изкуствено състарен да прилича на стар . Може би някой от седесар да прояви интерес пред вид сакралната дата ... :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Jordana » 16 Ное 2018, 5:30

Тоя Катин се оказва типичната конспирация и нагледен пример как се фалшифицира историята . Илиза че има решение на европейски съд по правата на човека от 2012г по въпроса - Русия не носи отговорност и няма никакви доказателства че е извършила такова престъление .
Все пак трупове в катинската гора има , но много по малко от тиражираните 12 000 .
Изобщо полската кампания е един от най странните моменти от войната . Как става така че 1.8 милиона немска армия прегазва 3 милиона поляци за нула време без да окажат сериозна съпротива ? Поляците са били толкова уверени в победата си че при новината за нахлуването почват да бесят и колят местните германци в смесените райони .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 37
Регистриран на: 28.10.2009
Пол: Мъж
Кара: каквото има
Мечтае да кара: FERRARI 458 Italia

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Larbi » 18 Ное 2018, 21:43

Айде малко конспирация :mhihi:

Според мен пък Хитлер се е надявал да пусне някакви кухненски сервизи за сервиране на супа в употреба, както и изпитваният в Полша мисля "Звънецът" и куп други простотии за които са пращали мисии в Тибет и т.н. Но времето не му е стигнало явно.

Общо взето само напълно ненормален човек би си повярвал, че може да завладее света ако е нямал някакво вундер мундер оръжие/я в предвид.

Това е от мен.
Живи и здрави. :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Jordana » 18 Ное 2018, 23:03

Чиниите и камбаните се лежат тихо прибрани в сандъци някъде в складовете на AREA 51 . :mhihi: Дали е бил луд ...едва ли , по скоро извратеняк . С тия тибетските простотии се е занимавал Химлер , и то без да уведоми любимия си фюрер за точното естество на заниманията си .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: WW II митове и легенди

Мнение от TheDriver » 20 Ное 2018, 11:49

Borymeckata написа:
Jordana написа:За тигъра малко не ми се вярва с тия 40мм оръдия да го пробият отгоре , от март 1944 тигрите са с усилена броня на горната част на корпуса и купола - 40мм . Като се има предвид ъгъла на атака на самолета , и факта че изтребителите са били главно за леко бронирани въздушни цели тоест ползвали са осколочно запалителни и рядко бронебойни снаряди то ми се струва твърде невероятно немски тигър да бъде поразен по тоя начин.


Честно, и аз не съм намерил конкретни сведения, че точно Тигрите са ги дупчили с 40-ммилиметровите самолетни оръдия. Възможно да имало и такива случаи, но... не знам... :dunno: :dunno:
По пътя на логиката: щом германците са увеличи горната броня на Тигъра - трябва да е имало конкретна причина за това, а какво друга освен атаки от въздуха?

И като се замислиш - германските танкове не са били само Тигри... Панцер 3 и 4, пък дори и Пантерата със 17 мм. горна броня - какъв шанс са имали? А и дори да не пробие бронята, като му разбие мерниците, прожекторите, антените, картечниците и перископите на танка, като му пробие външните резервоари - вече си е за ремонт тоя танк... Щом постигнеш господство във въздуха - край с танковете на противника... :dunno: :dunno:


Всъщност броят на танковете унищожени от самолетна атака далеч не е толкова голям колкото се смята. Като цяло въздушното нападение не е такава заплаха за танк през ВСВ каквато е прието че е.

Както каза Jordana целите по които се е стреляло са други и масата унищожения са именно там.

Атаката от въздуха обаче има огромен психологически ефект и сериозно притеснява екипажите. Голяма част от мерките предпирети през войната са по-скоро с цел да се успокоят екипажите(не знам дали случаят с Тигъра е такъв).

Ако мога да изкажа предположение - Хитлер е трябвало да спре след Аншлуса на Австрия и анексирането на Судетите.


Не си е и помислял. Всъщност той истински е желаел война с Чехословакия(и армията се е готвела за такава) знаейки, че ще трябва да се изправи срещу Франция и Англия в онзи момент. Разубеден е в последния момент ( не си спомням точно кой играе основна роля) и то до голяма степен благодарение на прекалено добрата сделка която му предлагат.
За Полша не мисля че има смисъл да коментираме. Дори ултиматумът за Гданск да е сработил, планът е бил съвсем друг, съответно отказа на поляците е по-скоро добра новина и според плана.

Изобщо варианта да си помисли "спечелих достатъчно, време е да спра" не е бил възможен в нито един момент. Някакъв хипотетичен алтернативен сценарий е военен преврат след Чехословакия, защото има настроения сред офицерския състав, че постигнатото до момента е достатъчно. Не мисля обаче, че някой дори е планирал нещо подобно.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Borymeckata » 22 Ное 2018, 11:34

Не е пряко свързано с войната, но все пак историята е интересна:
https://dnes.dir.bg/obshtestvo/91-godishen-poluchi-nagradata-si-za-geroystvo-sled-75-g

Единн истински човек... :bowdown: :bowdown:
Excellent! Steven is my name!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Jordana

Последни теми
Facebook