WW II митове и легенди

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Borymeckata » 12 Яну 2019, 23:13

На интересна дискусия попаднах в един форум за милитария, но няма смисъл да давам линк, защото там се влиза само с регистрация...
Става въпрос за играчки, писалки и други атрактивни предмети - бомби, които били хвърляни от британски и американски самолети над България (предимно над София) през ВСВ. Разбира се - с цел да се тероризира мирното население, най-вече - да се осакатяват и убиват деца... :kuku: :kuku:

Дори като ученик съм чел една повест на такава тематика, (уж) по действителен случай:
Изображение

Разказваше се за едно момче, което случайно намира такава играчка-бомба, тя се взривява и му откъсва ръцете. То се възстановява, научава се да се обслужва и да работи без ръце и дори завършва професионално училище. Та ви казвах за дискусията - обсъждаха дали наистина са хвърляни над България такива предмети през ВСВ. Как мислите - мит или реалност?
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Мордехай » 12 Яну 2019, 23:20

Да ти кажа баща ми е 36-ти набор, тоест тогава е бил точно дете и и е разказвал по негови смътни спомени за тия играчки-бомби. Доста хора са пострадали тогава, чиста истина си е било. Разказвал ми е много истории от тогава, някои още ги помня. Голям страх е изпитал по време на бомбардировките на София. Изгризал си е ноктите до кръв от страх докато са чакали в несигурните бомбоубежища. Казвал ми е и че е имало милостиви пилоти, които са хвърляли бомбите си в близост до града, за да не наранят мирното население.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Borymeckata » 12 Яну 2019, 23:49

За бомбардировките на София е ясно - те са документирани, там спор няма. Ставаше въпрос, че всъщност няма запазена нито една такава играчка-бомба, дори и снимка на такава никой не е виждал. Имало е детонатори със закъснител, подобни на химикалки по форма и размери:

Изображение
http://military.wikia.com/wiki/Pencil_detonator

Може и някой наистина да се е осакатил с такъв детонатор, но това е било просто инцидент - те не са хвърляни целенасочено от самолети... Интересно е и друго - при интензивните бомбардировки на Германия цели градове са били изравнени, но никой не споменава за такива диверсионни "играчки". Това го има само у нас, в България...
Последна промяна Borymeckata на 12 Яну 2019, 23:53, променена общо 1 път
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Мордехай » 12 Яну 2019, 23:52

Май наистина ми е разказвал за химикалки, запалки и подобни, а не за играчки. Някой ден ще го питам точно ако помни още.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Jordana » 12 Яну 2019, 23:54

За милостиви пилоти не съм сигурен , но за страхливи пилоти абсолютно . Българските ВВС и ПВО свалят доста самолети на противника и честа практика е да се пуснат бомбите на подстъпите към целите за да се избегне контакта с противника . Докато е пълен с бомби самолета е като тромава патица и уязвим за изтребителите , тоест пилота има основна грижа да се освободи от товара максимално бързо. Като си изсипе товара бомбардировача става практически недосегаем за изтребителите щото може да катери нагоре и да развива голяма скорост .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Мордехай » 13 Яну 2019, 0:05

Тука сигурно си прав, може би на мен ми се иска хората да са били такива.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Borymeckata » 13 Яну 2019, 0:07

За избухващи запалки и писалки, хвърляни от самолети - интересно е дали има такъв документиран случай? Пак казвам - в Германия няма, а защо да хвърлят такива неща над един второстепенен съюзник? Иначе в книгата, която показах, пише за детска играчка:

Зарко вървеше по застланата с борови игли пътека и си подсвиркваше весела училищна песничка. Изведнъж той се спря изненадан. Встрани от пътечката между сухите листа около един шипков храст се подаваше крайчецът на някакъв, изпъстрен едва ли не с всички цветове на небесната дъга, цилиндричен предмет. Наведе се, огледа го. Беше красива детска играчка е големина на водна чаша. Може би целулоидна бебешка дрънкалка или тенекиен пумпал свирец. Дали не бе паднал от джеба на човека, който вървеше напред? Зарко изтича, свирна пронизително с уста, извика колкото сили имаше, но човекът беше вече далеч. Той се върна, взе внимателно интересния предмет, полюбува му се, а после го пъхна в джоба си и тръгна с ускорени крачки.
...

Магда прехапа устни и се подпря на близкия прозорец. Сега вече всичко й стана ясно. Зарко бе намерил една от ония избухливи играчки, които американските гангстери хвърляха със самолети над страната. Тя с ужас си спомни как преди една година три деца от едно близко училище бяха пострадали от също такива играчки. Едното бе намерило красива автоматична писалка, която бе избухнала и бе откъснала пръстите на едната му ръка. Другото бе намерило играчка, която бе осакатила краката му. А третото въобще не бе останало живо.



Отделен въпрос е, че по време на войната някой може да е намерил всякакъв невзривен боеприпас, пехотна мина, ръчна граната, халостен патрон, детонатор или нещо подобно и да го помислил за "играчка"... :dunno: :dunno:
Последна промяна Borymeckata на 13 Яну 2019, 0:17, променена общо 2 пъти
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Мордехай » 13 Яну 2019, 0:15

И баща ми ми е казвал, че са ги боядисвали пъстро, за да привличат внимание и интерес. Това го помня.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: WW II митове и легенди

Мнение от hell's angel » 13 Яну 2019, 0:27

И как са ги ръсили тия играчки и химикалки - от бомбардировача ли ? :mhihi: Тия са сринали, кажи-речи, половината свят с бомби и не им е мигнало окото, баш над Софето са се прицелили в дечурлигата.... и 'що? Разрушенията от бомби сме виждали всички, по снимки из нета - к'ви играчки, семки и бонбонки ? И сега в Пирогов е пълно с лапетии след Нова година, какво остава по време на война...
Чиста проба пропаганда и художествена литература.
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Jordana » 13 Яну 2019, 1:06

Те същите тия пък разправят за другите такива неща ...дали са пускани в България нямам идея . То не е задължително да са играчки и да пише - само за деца . Достатъчно е да са предмети които са привлекателни за деца , а по време на войната с какво са играли тийновене ...най вероятно хит са били военни атрибути.
https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... chill.html
bomb.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: WW II митове и легенди

Мнение от hell's angel » 13 Яну 2019, 1:26

И доставката е по съкратена процедура, от бомбардировач ли ? :mrgreen:
Аз и за лепесток-а (ПФМ-1) съм чел, че ги разхвърляли за да си играят афганските дечица, че даже били и специално проектирани за тая цел...Впрочем, същото е в сила и за оригиналът и Виетнам :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Мордехай » 13 Яну 2019, 9:00

Не са ги пускали от самолети, агенти са ги разнасяли.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Borymeckata » 13 Яну 2019, 10:06

Експлоадиращи консерви и шоколад? Не е ли по-лесно просто да ги направят отровни, вместо да монтират взрив и детонатор в такива предмети?

За детонираща буца въглища съм чел и аз, но в това има логика - ако противниците я метнат в котела на локомотов, например...
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Jordana » 13 Яну 2019, 10:53

Това са методи за психологическа борба с противника . Отровата е тих убиец , няма нужния ефект докато тия играчки са с видим ефект и поражения . Повечето то тях имат за цел да осакатяват не да убиват . Известно е че ранените и осакатените потребяват ресурс на противника без да носят никаква полза . Освен това с отровителството е малко нож с две остриета защото не се знае дали някой ден няма да бъде считано за военно престъпление вследствие забраната на БОВ . Употребата на отрова освен това лесно може да бъде открита като се тестват продуктите , докато тия другите имат моментално действие .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Borymeckata » 12 Фев 2019, 14:05

Borymeckata написа:Една книжка ми дадоха - още не съм я почмал, но изглежда интересна:

Изображение
https://bibliotekata.wordpress.com/2015/03/05/snaiperist-na-raicha/

Има доста архивни снимки вътре.

Прочетох книгата за три вечери - наистина е брутална... Не мога да си представя как човек може да живее години с такива спомени, след като е виждал и правил ТАКИВА неща. Аз също съм служил като пехотинец в армията, обучаван съм да воювам, стрелял съм с разни оръжия, но това... не знам дали бих издържал и един ден в такава обстановка. С две думи - книгата показва войната на най-ниското и брутално ниво, от гледна точка на войниците, които се избиват един друг. Няма политика, идеология, стратегия и дори тактика - просто животинска борба за оцеляване. Това не са спомените на някой щабен генерал или напудена художествена измислица...

Мога да препоръчам книгата като разказа от първо лице за войната. В художествено отношение е средна работа, описанята са малко дървени и често не разбираш какво точно е станало, защото авторът се концентрира върху някакви подробности, но изпуска друга информация, което ти пречи да си представиш ситуацията. Например - изведнъж, съвсем неочаквано се появяват съветски танкове и започват да обстрелват немската колона... Ама тия танкове откъде идват - чакали са някъде в засада, настигат ги отзад (немците отстъпват), изскачат от близката гора или идват някъде отстрани? Трябва сам да се досещаш и някак да си "дорисуваш" картината, защото липсват детайли от нея. Но пък научаваш доста неща за войната, които "официалните" източници пропускат...
Excellent! Steven is my name!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook