WW II митове и легенди

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Borymeckata » 15 Авг 2018, 7:02

Аз лично съм на обратното мнение - СССР е бил чудесно подготвен за война, във всяко едно отношение. Имали са предостъчно като количество и най-доброто като качество оръжие за огромната си и готова на всичко армия (след чистката 37 - 38 година). Имали са база за производството на още оръжие (неограничени суровини, технологии и индустрия), като военната им промишленост е била мобилизирана и е работела с пълна пара. Имали са силни и богати съюзници.

Хайде да сравним с армията на Хитлер - 3 000 леки танка, винтовки от 1898 година, каруци за транспорт, полева артилерия от ПСВ, без зимни дрехи и оборудване, на практика без ресурси за продължителна война (нефт, метали, каучук и др.) и със съюзници като Япония, Италия и Румъния... Стига де, кой в края на крайщата е бил по-подготвен за тази война? Ами то се вижда накрая - кой се самоубива и кой стига до столицата на противника и си прави парад на победата?

Според мен също така, Хитлер не е имал НИКАКВИ реални шансове да победи СССР. Дори да е превзел Москва - какво толкова? Правителството се евакуира и той ще получи един празен и опустошен град - голяма победа... Превзема Москва и после - какво? Няма да има зима? Заводите в Урал и Сибир спират да произвеждат оръжие и съветската армия ще се разбяга? Същата работа, като Наполеон - и той нали превзема Москва и посля бяга да се спасява.

Разбира се, това лично мнение, на базата на това, което съм чел през годините. Няма драма, ако оставаме на различни позиции - нали затова е форум. Историята е толквоа изопачена и фалшифицирана, че понякога чак ми става гадно, като задълбая в някоя тема... Лично за мен, най-важното е човек да мотивиран да търси истината и не е толкова важно откъде тръгва към нея... :yes: :yes:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Jordana » 15 Авг 2018, 8:05

Мисля че бъркаш доста в оценката си . Ако австрийския евреин бе стигнал Москва през 1941г както е по план , без да се евакурират десетки хиляди заводи и милиони хора то това щеше да е краят . Пълният край и окончателен край на всичко . От тая линия Москва Астрахан нататък не е имало нищо което може да стане център на някаква съпротива , те са си направили много добре сметката - дори не са имали намерение да продължават по-натам в него момент . Предвиждали са тая територия до Владивосток да я оставят свободна вероятно защото не са имали представа за ресурсите там . Дори руснаците го признават че прехвърлянето на вермахта зад Волга би означавал край на всичко . За Германия като цяло не съм съгласен с оценката - това е била най-добрата армия и през първата война и през втората и цял свят е бил убеден в това поради реалноста не само заради пропагандата . Свръх сила въпреки пропуските , те са резултат главно на факта че след първата световна Германия е разорена напълно и до основи . Армията ликвидирана , достъпа до ресурси отнет , териториално разчленена , окупационни войски непосилни репарации и т.н . С идването на нацистите на власт 33та няма как с магическа пръчка да се променят тия неща за 10 години но са набрали невероятна скорост .
Между другото и в България текат подобни процеси след позорния ньойски договор . По същия начин българската армия и флот са ликвидирани и на страната са наложени ужасни условия по примирието . Огромни количества оръжие е нарязано , друго конфискувано , производство разтурено и забранено , армията разформирована и за да запази от части силата си България прави невероятни усилия да заобиколи тези изисквания на великите сили . Около това се случват невероятни истории в опити да се запази армията и въоръжението .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 186
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Grozdanoff » 15 Авг 2018, 10:34

Разсъждавал съм над това дали Германия е имала реален шанс победи Русия във ВСВ. За мен решаващ фактор са липсата на зимни униформи и невъзможността на немските машини да се движат в есенната кал на Русия, което дава време за подготовка на Русия. Може би ако Вермахта е бил по-добре подготвен за зимна офанзива нещата щяха да стоят различно, но дали отново щяха да шанс да превземат Русия не мога да преценя...
Последна промяна Grozdanoff на 15 Авг 2018, 10:42, променена общо 1 път
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Borymeckata » 15 Авг 2018, 10:37

Сталин е имал резервни командни пунктове в няколко градове на изток от Москва. Ето постановление за евакуация на столицата от 15.10.1941 г.:
https://ru.wikisource.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D0%93%D0%9A%D0%9E_%E2%84%96_801_%D0%BE%D1%82_15.10.41

А това е постановление за строителство на няколко бункера в различни градове от 22.11.1941 г.:
http://www.soldat.ru/doc/gko/text/0945.html

Ето за бункера му в Куйбишев:
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D0%BD%D0%BA%D0%B5%D1%80_%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0_(%D0%A1%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B0)

Не мисля, че дори ако немците са успеели да влязат в Москва, Сталин веднага е щял да тръгне да се предава... По-скоро е мислил да продължи войната, иначе защо да строи тези бункери?
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Jordana » 15 Авг 2018, 12:53

Така е , обаче другите пък са отпечатали поканите и плакатите и са щамповали ордените за падането на Москва . Дори френските вина и коняци са били поръчани за коктейла в Кремъл , естествено след дефилето на червения площад . Но се налага да дефилират малко по-късно без колани и връзки на обувките а цистерните мият пикоча след колоните пленници .
От днешна позиция е лесно да се прецени това или онова , но тогава през 1941ва всичко напред е било fog of war. Напълно неизвестно , съдбоносно , мистично дори ....
Залозите са направени и картите раздадени но почти година минава преди да се получи някакъв решаващ обрат във играта . Явно оценката е била положителна за изхода от кампанията , после става фифти фифти докато след Курск отива на гасим лампите и затваряме бардака :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Borymeckata » 15 Авг 2018, 14:08

Аз мисля, че Хитлер като цяло си е пател от слабо разузнаване и просто не е имал реална представа срещу какво тръгва. Отначало всичко му се получава много лесно и бързо - анексирането на Австрия и Судетите от Чехословакия, блицкригът в Полша, разгромът на Белгия, Холандия и Франция. Той не среща реален противник и съпротива, воюва в удобни за него условия и затова сякаш губи реална преценка за ситуацията. После войната срещу СССР бързо го приземява, но вече е късно...

Иначе при една обективна преценка - силите на СССР и Германия са несравними. Каквото и да гледаме, каквито и ресурси да сравняваме... Действително, Хитлер някак успява да "изненада" Сталин и да му нанесе ужасен първоначален удар. Но в крайна сметка... знаем какво става... :dunno: :dunno:

То и аз мога да посиня Вл. Кличко, ако го нападна с винкел, докато спи. Но в крайна сметка ще си изпатя, а пък ако се срещнем в редовен мач на ринга - какви шансове имам? Хитлер напада СССР във възможно най-благоприятния за себе си момент и... знаем как свършва това. А какво би станало, ако войната беше започнала по ДРУГ начин (неблагоприятен за Хитлер и благоприятен за Сталин)? Въпрос за размисъл... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: WW II митове и легенди

Мнение от ildivvy » 15 Авг 2018, 16:00

Според мен,друга голяма грешка на Хитлер е прекомерното бъркане във воденето на войната на своите генерали! Повече ли е разбирал от тях? Капрала от Австрия? Имали са генерали,чието потекло е било от военачалници от няколко поколения! Водили истински войни и преди това! Специалисти,така да се каже!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Jordana » 15 Авг 2018, 18:02

Ефрейтор е бил , служил е в свързочна рота като щабна свръзка . Бил е на най тежките места по фронтовете но все пак не може да се отрече че има доста силни ходове в тоя шахмат който се разиграва после . Все пак чест му прави че не се е кичил с разни военни отличия и носи военен мундир без пагони . Сталин също няма военно образование но не издържа напора и става генералисимус :dunno: Ония другите двама - алкохолика и парализирания го гледат като гуру на военната стратегия като почне да говори за битки .
Тука се сещам за един куриозен случай - знаете ли как и къде умира Рузвелт ?
Относно ресурсите , да съглесн съм до някъде с тази теория - дори самия Хитлер многократно твърди че Германия ще победи със силата и на немския дух и волята за победа а не със числено превъзходство .Все пак трябва да се напомни че историята познава много случаи когато числено малобройна армия побеждава многократно превъзхождащ противник благодарение на високия боен дух и военна тактика .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Borymeckata » 16 Авг 2018, 7:53

Е, Сталин също не се е кичил със звания и ордени. Чел съм (и снимките му го потвърждават), че е носел само звездата за "Герой на труда" и никакви други отличия. Сталин е два пъти Герой на СССР, за разлика от 4-кратния Жуков, например, а званието "генералисимус" е по-скоро лакейска приумица на обкръжението му... Той е имал реална власт и едва ли се е блазнил от панаирджийски звания и награди.

Все пак Сталин е бил реален главнокомандващ на съветската армия през ВСВ и като такъв просто не можем да го елиминираме като фактор от нейната история. Доколкото съм чел, не е взимал решения еднолично, а е имал т. нар. "ставка".
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B0_%D0%92%D0%B5%D1%80%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE_%D0%93%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F

В ставката на върховното главнокомандване (СВГК) са влизали истински стратези като маршалите Тимошенко, Василевски, Шапошников, Антонов и адмирал Кузнецов (на който сега са кръстили единствения си димящ самолетоносач, а човекът не заслужава такава гавра с името си... :mhihi: :mhihi: ). Г. К. Жуков съзнателно не го споменавам - не е пропуск...

Хей, готина таблица намерих случайно в статията за Сталин в руската Википедия:
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD_%D0%B2%D0%BE_%D0%92%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B9_%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B9_%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B5

Някъде към средата на статията: Вооружённые силы накануне Великой отечественной войны на западной границе СССР[36]

А, какво ще кажете?
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 186
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Grozdanoff » 16 Авг 2018, 11:22

ildivvy написа:Според мен,друга голяма грешка на Хитлер е прекомерното бъркане във воденето на войната на своите генерали! Повече ли е разбирал от тях? Капрала от Австрия? Имали са генерали,чието потекло е било от военачалници от няколко поколения! Водили истински войни и преди това! Специалисти,така да се каже!


Аз също съм на това мнение, Хитлер е направил доста грешки бъркайки се в работата на генералите си. Много дивизии са умрели напразно заради безумни заповеди на Хитлер "не отстъпваите"...
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Jordana » 16 Авг 2018, 16:28

Нищо не казахте за Рузвелт :mhihi: 62 годишния президент на САЩ умира от инсулт докато позира на руската художничка портретист Елисавета Шуматова . Публика е любовницата на Рузвелт , приятелката на Шуматова - Люси Мерсер . Интересното в случая е че Шуматова вероятно е агент на съветското разузнаване . Тя е личен портретист на Рузвелт и добива голяма популярност сред американския хайлайф по онова време . Историята и , е типична за агентите които СССР внедрява в много страни посредством белоемигрантите след гражданската война .
....В ставката на върховното главнокомандване (СВГК) са влизали истински стратези като маршалите Тимошенко, Василевски, Шапошников, Антонов и адмирал Кузнецов (на който сега са кръстили единствения си димящ самолетоносач, а човекът не заслужава такава гавра с името си... :mhihi: :mhihi: ). Г. К. Жуков съзнателно не го споменавам - не е пропуск...

От тия изброените само Шапошников и Василевски са типичните генщабисти с нужната подготовка и качества за тая работа . Другите са разни приходящи парашутисти ....особено Тимошенко . Провалите му са толкова много , че единствено Хрушч може да се мери с него по тоя показател .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Borymeckata » 18 Авг 2018, 14:26

Хей, днес (събота) цяла сутрин гледах поредица за ВСВ на Viasat History - Цената на империята, или нещо подобно беше. Имаше много архивни кадри и ми беше интересно... Докато не чух, че "съветският танк Т-34, по проект на американския конструктор Уолтър Кристи", съвсем не бил лош... :shock: :shock: :shock:

Е то бива, бива, ама чак такава пропаганда... :shock: :shock: Между другото, в твърдението има зрънце истина, някой ще каже ли къде е? :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Jordana » 18 Авг 2018, 17:07

Е, тая история е известна на всеки който се интересува от военна техника . Американският конструктор Кристи разработва дизайн на шаси за колесен танк , което е отхвърлено от американските генерали като неудачно . Трябва да се отбележи все пак че това е само дизайн на ходовата част без купола и въоръжението . СССР тогава купува патента на Кристи и разработва цялата серия леки танкове БТ на базата на това шаси . А Т34 е разработка на Кошкин , естествено продължение на дългогодишната работа върху бронетехниката . Доста дълга и овъртяна е историята там . Трябва да се познава поне принципа по който се избира и приема въоръжение в РККА както и интригите и номерата които си правят различните конструкторски бюра . Реално заслугата Т34 да бъде приет на въоръжение е на Сталин , танкът реално попада извън стратегията за водене на война на СССР но Сталин много харесал танка и иска да се продължи работа по него . Кошкин посмъртно става личен враг на фюрера заради Т34 . Хитлер публикува ежемесечно списък с личните си персонални врагове които трябва да бъдат физически ликвидирани , и Кошкин също попада в списъка . Но тъй като вече е починал и няма как да ог убият два пъти , Хитлер заповядва на Гьоринг луфтвафе да заличи от лицето на земята родното село на Кошкин и гробището където е погребан . Разбира се Т34 не е най добрият танк , но се оказва оптималния танк за РККА и руските терени , както изключително удачен за масово производство .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: WW II митове и легенди

Мнение от Borymeckata » 18 Авг 2018, 17:40

Така де, само че в предаването името на Кошкин изобщо не се чу, а конструктор на Т-34 се оказа американецът Дж. У. Кристи, който... е измислил пружинно окачване с по-голям ход, прилагано при някои съветски, почти всички английски и някои други танкове.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B2%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%9A%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8

Ако се вярва на руската Википедия, през м. ноември 1940 год. било решено Т-34 да се модернизира и да се произвежда с торзионно окачване, но заради войната това се отложило:

В СССР вопрос о разработке подвески, устраняющей перечисленные недостатки, был поднят ещё в сентябре 1940 года в связи с проектом по «большой» модернизации танка Т-34. 19 ноября 1940 года постановление Комитета обороны № 428 обязало НКСМ и НКО к 1 января 1941 года предоставить предложения о переходе на производство танков Т-34 с новой ходовой частью с торсионной подвеской. Разработанный КБ завода № 183 проект торсионной подвески предусматривал использование существующих катков и балансиров. За счёт её применения объём боевого отделения увеличивался на 20 %, что позволило увеличить запас топлива до 750 литров и разместить его в трансмиссионном отделении. При этом масса самой подвески снижалась на 300—400 кг.[2]

Однако начало Великой Отечественной войны отодвинуло планы по модернизации танка на несколько лет. Торсионная подвеска впервые появилась на танке Т-44, явившемся глубокой модернизацией Т-34.[3]
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: WW II митове и легенди

Мнение от hell's angel » 22 Авг 2018, 12:10

Тая тема отначало ли ще я 'почваме, че пак танковете подхванахте :mhihi:

Аз, доколкото знам, когато се е взело решението за въоръжаване с тежка бронирана техника на РККА, Ворошилов и Орджоникидзе са пращали представители на военните и промишлеността почти, навсякъде по света, с цел да придобият модели и помощ в производството. Включително са канени и почти всички известни конструктори да оглавят начинанието, дори Сталин е измислил и длъжност за Порше - генерален автоконструктор на СССР. :mhihi:
След обикаляне на Франция, Англия, Чехословакия и Германия, Халепски е решил да купуват леки танкове и от щатите, кънингамските Т-1 и Е-1. Те, обаче, се оказали неприемливи, в сравнение с английските Викерси, имало е изискване за минимум бройки и отделно са им отказали всякаква техническа и инженерна помощ в Съюза. Та по времето на тази експедиция, са се запознали с въпросният Кристи. Халепски не е харесал танковете му, като фен на ТГ-то на Гроте, но все пак е занесъл предложението в Москва. А то е било, че ще им продаде два танка за изпитания, пълна техническа информация и чертежи, като им предоставя и пълния технологичен процес за производство. За капак - ако се наложи, се е наел да отиде за два месеца в Съюза за консултации и организиране на производството и би допуснал руски инженери в завода му в щатите.
Руснаците, реално не са купили танкове, а две шасита без куполи и с противокуршумена бронировка.
Цък
Ubi dubium, ibi libertas

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook