Заплати в София, митове и реалност.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Колко печелите в София месечно?

Под 1000лв
0
Няма гласували
1000-1400лв
2
5%
1400-1800лв
4
11%
1800-2200лв
2
5%
2200-2600лв
4
11%
2600-3000лв
4
11%
3000-3500лв
4
11%
Над 3500
17
46%
 
Общо гласове : 37
кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Заплати в София, митове и реалност.

Мнение от b_u_b_o » 06 Мар 2020, 9:44

Borymeckata написа:
b_u_b_o написа:Ако си със 7-8 години стаж в момента и взимаш под 4-5 или не ставаш хич или си балама.

За мен този начин на мислене е много вреден, да не кажа канцерогенен... Щом не цедиш максимум доход от нещо - значи си балък или некадърник. Да, така е, ако за теб събирането на левове е основна цел, първи приоритет в живота. Но не всички хора са така. Аз мога да кажа, че поне от 10 години изобщо не мисля за пари и се чувствам прекрасно. Печеля достатъчно и се чувствам материално осигурен. Имам семейство, приятели, много свободно време и няколко хобита, имам планове и мечти, колегите ме уважават, разбирам се с хората... Вероятно бих могъл да печеля и повече, но с цената на какво? Да си продам свободното време за още 1000 лева към заплатата? Да се стресирам и да бачкам като идиот, за да стана някакъв шеф на нещо си? Да си съсипя здравето и отношенията си с хората заради "кариерата"? Ами не съм навит на такава "далавера"... :dunno: :dunno:
Нямах точно това предвид. По скоро ситуацията в която колегите ти/хора със сходни познания и отговорности взимат примерно 1000лв отгоре на теб. Само защото знаят какъв е пазара на труда в момента и са си поискали. Ако само това, че не знаеш да си поискаш те дели от по-голяма заплата си си балък за мен.

За това което ти визираш съм напълно съгласен, аз самия неколкократно съм отказвал "повишения" на лийд позиции. На тоя етап от живота нямам никакво желание да нося отговорност за други хора. Напуснах предната си работа точно заради напрежението, въпреки че беше по-добре платена от сегашната, със стабилно бонуси и тн. Сега редовно като кажа на някой къде съм работил и ме питат "ама кой напуска от там, аз съм чувал че влезеш ли там стоиш до пенсия" :mhihi:

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Заплати в София, митове и реалност.

Мнение от drago9205 » 06 Мар 2020, 10:25

^^^ Абсолютно подкрепям

Ако разсъждаваме философски и теоретично - да, парите не са всичко.

От друга страна ще ви дам пример с много мои приятели в сектора - работят 4-5-6 години на 1 или 2 места, трупат опит, четат, даже извънредни часове дават, но работодателя не е глупав - почнали са на ниски пари и им цъка заплатата с по 200-300 лева нагоре на годишна база, та тези хора си стоят на 3-4к заплата.
Добре де, ама след първото интервю ще им предложат едно 6к заплата от вуле - даже е много вероятно да е за по-лека работа или във фирма с по-добри придобивки.
Такива хора явно търсят комфорта, но те ще свикнат и в нова фирма и както констатирахте - най-добре ще им бъде да са "прост" синиър работник на добри пари... а не да се гърбят с лийд/мениджър/архитект отговорности за 1000 лева отгоре.

Мисълта ми е - защо да гушиш бай робовладелец шефа (който изкарва милиони, ама се прави на интересен за 500 еврака повече на месец, при положение, че ти му ги изкарваш за 1 ден въпросните) и да му работиш без пари. Ами да, правилно казва колегата - това си е балъшко. Няма перфектни фирми в сектора, всичко е или ишлеме софт или някакви продуктови фирми (с готови ентърпрайз продукти) или продуктови стартъпи (където също има проблеми).
После идва някое пишлеме с 3 години опит пишман синиър, лъже и маже на интервюто - иска 6к и му ги дават....

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Заплати в София, митове и реалност.

Мнение от drifty » 06 Мар 2020, 11:35

Бах мааму и заплати 3-6-10к. А аз тука си мечтая да изкарвам едни 1500-2000лв и да не ме смазват от работа до краен предел.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 7.11.2009
Местоположение: CA
Пол: Мъж
Кара: F82 M4

Re: Заплати в София, митове и реалност.

Мнение от devent » 06 Мар 2020, 11:48

drifty написа:Бах мааму и заплати 3-6-10к. А аз тука си мечтая да изкарвам едни 1500-2000лв и да не ме смазват от работа до краен предел.


Като си мечтаеш се хващаш, изкарваш няколко курса и започваш да изпълняваш мечтата, че и ще я направиш х2, х3 и нагоре, след някакво време. Нали беше записал някакви курсове, какво стана ? Млад си още, на 25 си, сядай си на Д-то и променяй нещата. Сам се поставяш в клетка :roll:

С най-добри чувства ти го казвам :yes:


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Заплати в София, митове и реалност.

Мнение от Bogat-Beden » 06 Мар 2020, 11:53

Ама трябва и да се премести в Сф ;)
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Заплати в София, митове и реалност.

Мнение от drifty » 06 Мар 2020, 11:55

devent написа:
drifty написа:Бах мааму и заплати 3-6-10к. А аз тука си мечтая да изкарвам едни 1500-2000лв и да не ме смазват от работа до краен предел.


Еми като си мечтаеш се хващаш, изкарваш няколко курса и започваш да изпълняваш мечтата, че и ще я направиш х2, х3 и нагоре, след някакво време. Нали беше записал някакви курсове, какво стана ? Млад си още, на 25 си, сядай си на Д-то и променяй нещата. Сам се поставяш в клетка :yes:


Кандидатсвах още януари, приеха ме преди 10тина дни и утре започвам ;) Нямам идея ще стане ли, но нищо не губя да опитам.
Наумил съм си още един курс по-нататък през годината, но ще видим кое как ще се развие.

Не желая да се местя в София аз, мисля, че и тук са постижими целите, макар и по-трудно и вероятно по-бавно във времето.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 7.11.2009
Местоположение: CA
Пол: Мъж
Кара: F82 M4

Re: Заплати в София, митове и реалност.

Мнение от devent » 06 Мар 2020, 11:56

Bogat-Beden написа:Ама трябва и да се премести в Сф ;)


Защо да трябва ? Аз съм работил по бая проекти, които са били дистанционни. Даже последно работих с едни пичове от Филипините и Индонезия, пък се оправихме и без да съм там, нито те тук :) Работа има предостатъчно, възможности има, само човек да иска да ги грабне.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Заплати в София, митове и реалност.

Мнение от Bogat-Beden » 06 Мар 2020, 11:57

За 6-10 бона няма как дистанционно..
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 7.11.2009
Местоположение: CA
Пол: Мъж
Кара: F82 M4

Re: Заплати в София, митове и реалност.

Мнение от devent » 06 Мар 2020, 12:08

Bogat-Beden написа:За 6-10 бона няма как дистанционно..


Колегата е споменал, че си мечтае за 1500-2000 :) какви 10 бона намеси в случая ? Като стигне до там да знае как да изкарва 2, после 3, после 4, ще стигне и до извода как да изкарва 10 ако иска(това в контекста за програмист). Те нещата се градят постепенно, не става днес да си във Варна за 1000 лева и утре се местиш в София за 10к. А и ако работиш фрийленс все тая къде си, ако искаш и от Чирпан можеш да си действаш.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Заплати в София, митове и реалност.

Мнение от Nickelback » 06 Мар 2020, 12:10

drago9205 написа:Такива хора явно търсят комфорта, но те ще свикнат и в нова фирма и както констатирахте - най-добре ще им бъде да са "прост" синиър работник на добри пари... а не да се гърбят с лийд/мениджър/архитект отговорности за 1000 лева отгоре.

Архитект е блага работа бре :ok:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Заплати в София, митове и реалност.

Мнение от drifty » 06 Мар 2020, 12:10

Bogat-Beden написа:За 6-10 бона няма как дистанционно..


Аз не гоня такива суми. Както се спомена в тема по-горе - въпрос на приоритети. Идвам от семейство, което и през 2020 едва връзва 1000лв сумарен доход, дори моят личен доход надвишава сумарно заплатите на родителите ми, макар и с малко. Трябва ми малко отгоре, за да мога да си позволя къщенце в природата на някое близко селце, ще ми е в пъти по-добре от колкото да се забия в столицата за 3-4 пъти повече пари. Докато бях в гимназията неотдавна е имало периоди, които сме преживявали с по 300лв на месец, така че съм свикнал и на малко :D

Както спомена колегата devent, няколко курса, известна инвестиция на свободно време и би трябвало да се случат нещата.
Изображение


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Заплати в София, митове и реалност.

Мнение от Bogat-Beden » 06 Мар 2020, 12:17

devent написа:не става днес да си във Варна за 1000 лева и утре се местиш в София за 10к.


Добре че хората не разчитат на тебе да им кажеш кое как да става, че ше го закъсат яко ;)
Придържай се към даване на съвети по линия на твоята компетентност, която явно не е тази, която коментираме
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 7.11.2009
Местоположение: CA
Пол: Мъж
Кара: F82 M4

Re: Заплати в София, митове и реалност.

Мнение от devent » 06 Мар 2020, 12:24

Bogat-Beden написа:
devent написа:не става днес да си във Варна за 1000 лева и утре се местиш в София за 10к.


Добре че хората не разчитат на тебе да им кажеш кое как да става, че ше го закъсат яко ;)
Придържай се към даване на съвети по линия на твоята компетентност, която явно не е тази, която коментираме


:lol: :lol:

Добре, колега, нека слушат теб. Силно съм впечатлен от твоята линия на компетентност по темата, предвид твърденията ти, че ако не си в София хубави пари йок :lalala:

п.с. може да прочетеш целия пост ако не те мързи вместо да вадиш изречения от контекста.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Заплати в София, митове и реалност.

Мнение от Borymeckata » 06 Мар 2020, 12:42

b_u_b_o написа:За това което ти визираш съм напълно съгласен, аз самия неколкократно съм отказвал "повишения" на лийд позиции. На тоя етап от живота нямам никакво желание да нося отговорност за други хора. Напуснах предната си работа точно заради напрежението, въпреки че беше по-добре платена от сегашната, със стабилно бонуси и тн. Сега редовно като кажа на някой къде съм работил и ме питат "ама кой напуска от там, аз съм чувал че влезеш ли там стоиш до пенсия" :mhihi:

Точно такава работа напуснах 2008-ма година, хората още се чудят, като им кажа. Бях ръководител на някакъв сектор в АЕЦ-а - не е като да нямаше всякакви задачи, отговорности и срокове... Работата ми беше станала много еднообразна, в един момент си представих, че ще правя същото (май е по-правилно да кажа... че същото няма да правя) още 20 години иии... не, благодаря. Напуснах, а на новата работа се оказа, че нямам НИКАВИ ръководни функции и отговорностите са минимални - родих се направо! Сега съм още по-добре - никой не знае какво трябва да правя и дали съм го направил. И аз самият, включително... :mhihi: :mhihi:

Хайде стига толкова бачкане, петък след обяд е... Да палим - кой откъде е. :yes: :yes:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Заплати в София, митове и реалност.

Мнение от drago9205 » 06 Мар 2020, 12:47

Дистанционната работа е съвсем валиден вариант, но с едно уточнение - никой (почти) няма да вземе джуниър и мид левел дистанционно.
Но когато човек натрупа опит и минава за синиър - има добри възможности за дистанционна работа. Заплащането може и да е по-високо от работа в офис - тук въпросът е с кого ще работиш и как ще се договорите.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook