Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 367
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: Земеделска тема

Мнение от ceco_kd » 15 Юни 2019, 19:04

За комари сме ползвали и Аутан и Бочко и да Ви кажа ефект има. Има и от разните там спирали, които се палят и кадят, ама миризмата на някой може да не им допада. Колега от работа ми беше казал, че като нямал с какво друго ползвал парцал напоен със старо двигателно масло. Пали го и от каденето ефекта е като при спиралите. А за обработка на тревните площи може да се пръска с Айкън. Иначе този капан за къртици върши работа, но след като се хванаха 2 за една седмица, след това спряха. Изварявах го капана ама нъцки. Така, че ако някой открие ефективен метод за борба с тези гадинки да свирка.Изображение

Изпратено от моят Redmi 4 с помощта на Tapatalk
Карам бавно! Стигам Бързо!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Земеделска тема

Мнение от hell's angel » 15 Юни 2019, 21:32

Аз с Бочко ходя за гъби - орляците ме пропускат - за час, два. Моя капан 6-7 е извадил вече, не му е паднала ефективността :dunno: Трябва да им барнеш трафик канала, в ловните не повтарят, често, една и съща пътечка :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 23 Юни 2019, 17:59

Очертава се тенденция - колкото повече се грижа за дадено растение, толкова по-зле върви. От дърветата почти се отказах, нападнаха ги въшки и гъсеници, изглеждат все едно съм ги гърмял с ловна пушка... Направо не е яд да ходя в овощната градина. Но пък зеленчукът се представя добре. Ето грах:
Изображение

Изображение

Първо мислехме да варим буркани - абсолютно безсмислена дейност, между другото. Не знам колко струва един готов буркан на магазина, но няма начин да свариш собствен по-евтино. После жената намери лесно решение за консервиране на граха - в пликове и във фризера.

Да се похваля - вече ядем краставици! Е, корнишони...
Изображение

Изображение

Изображение

Мрежата се оказа добро решение - защо не съм се сетил предишни години... :dunno: :dunno:
Корнишоните раста бързо и за доста вкусни - едно от малкото неща, които си струва да отглеждаме:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Друго... доматите вървят добре и вече имаме няколко (почти) узрели - нарязахме ги в салата:
Изображение

Изображение

Имаме и подправки - магданоз и... другото не го знам какво е... чубрица?
Изображение

Имаме и картофи - извадихме една кофа пресни и изглеждат ОК, още не съм ги пробвал на вкус как са.
А, имаме и тиквички - пекохме ги на скара, а жената прави кюфтета от тях.
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 367
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: Земеделска тема

Мнение от ceco_kd » 23 Юни 2019, 18:30

Точно чубрица е! Иначе ако търсиш сметка....няма такава в земеделието! Всичко ти излиза скъпо, обаче ако стане. Ако не стане ти излиза още по-скъпо . Ние от както се е родила каката(вече 8 години) ходим веднъж седмично на 40 км от Русе уж да поработваме и да си починем на чист въздух. Еми освен поработване и чист въздух друго през тези години не видяхме...

Изпратено от моят Redmi 4 с помощта на Tapatalk
Карам бавно! Стигам Бързо!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 23 Юни 2019, 19:26

Абе сметка... ясно е, че няма. Аз ако си сметна разходите (помпа, маркучи и кабели, инструменти, препарати, транспорт и др.), би трябвало да отглеждам поне марихуана, за да ги покрия. :mhihi: :mhihi:
Най-безсмислената и нерентабилна дейност, с която съм се заемал някога, беше отглеждане на боб. Една година се сцепихме от бачкане, за да изкараме две кила, които после мухлясаха и ги изхвърлихме - явно не можа да изсъхне добре. Веднага след боба (на второ място) нареждам отглеждането на грах - същата работа...

А я кажете - как се оправяте с комарите? Аз съм израсъл покрай Дунава и трябваше да съм свикнал, но тази година... е нещо страшно. Само едно лято в Белене си спомням по-зле от сега - тогава изобщо не можеше да се излезе навън, хапеха дори през деня на слънце, а вечер ти влизаха в устата и носа, като дишаш... Сега са репеленти, спрейове, мрежи, гривни и каквото се сетиш, и няма оправия с тази гад. На 52 години съм и такова чудо виждам за втори път, честно...
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 723
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Земеделска тема

Мнение от Don_Diego » 23 Юни 2019, 19:41

Скоро пробвах един трик дето видях в интернет: "отработено" смляно кафе - оставяш го да изсъхне хубаво, после го слагаш в купичка/по-голяма капачка от буркан и палиш връхчето. Не дими много, но и не смърди гадно (както смърдят другите неща за палене) и с 4 такива си осигурихме комфорт на прилично голяма площ
Изображение

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Земеделска тема

Мнение от c04 » 24 Юни 2019, 0:56

Наистина адски много комари, просто... Иначе граха стана 7-8 пакет във фрезира, доматите скоро ще зазреят, чубрица има (не колкото сях, ама пак има), краставици и тиквички вече ядем от 1-2 седмици, дърветата са добре, черешите преминаха всички дървета и ягодите и те, морковите са на път да станат, пипер-а е бая и върви/ щот не го ям сиг./, тиквите направиха по 2квадрата листа пък плод не виждам, зеления боб нещо тегаво ни никне, сях 5 пакета семена, пък нещо не ми се види много, и те така... :ok:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Земеделска тема

Мнение от Моджо » 24 Юни 2019, 5:55

Боримечка, един компот в магазина е 2,5-3 лв. като го не знаеш с какво е пълен. Баш у бурканите /поне тия за компоти/ имаш много сметка. Ся ако ще грееш казана на ток може и да нямаш :))
Хм,хм...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 24 Юни 2019, 6:28

Не, дърва за горене имам в излишък и всички буркани варим на двора. За компотите е ясно (въпреки, че и купешките ми харесват...), аз говорех за граха - да го слагаме в буркани. Ами не си струва труда и времето, според мен. Има сварен грах в кутия, само дърпаш капака и го изсипваш в тенджерата... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Земеделска тема

Мнение от Моджо » 24 Юни 2019, 6:37

За граха по може, ама така и така имаш грах нема го хвърлиш,я. Поне знаеш какво има вътре,
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 723
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Земеделска тема

Мнение от Don_Diego » 28 Юни 2019, 11:48

Озеленяване може ли да коментираме тук или е само за зарзават темата :lol:
Ще озеленявам терасата в офиса и се чудя какъв бурен да избера. Ходих да се консултирам в един градински център и казаха, че колкото и тривиални да са кипарис и туя ще държат на пек и студ. Аз обаче си мисля за чемшир защото мога да направя плътен плет и гарантирано държи на всякакви атмосферни условия. Там обаче казаха, че нямало спасение от някаква буболечка (Боримечката май се беше борил с нея, ако може да сподели мнение дали е опазил храста) и със сигурност щял да даде фира.
Ще се използват кашпи, пластмасови (няма кой луд да качва бетонени до 5ти етаж :mhihi: ), най-големите които намерих (дължина 100см, височина 40+, широчина 40+). Идеята е да има повече земя в тях за да се "хранят" растенията, като от центъра казаха, че каквото и растение да избера без редовен зоб (тор) няма как да се случат нещата щом ще са в кашпа. Гарантираха ми, че с редовно поливане и торене всички изброени от мен растения ще издържат 5+ години.

Не искам високи растения (50-80см над кашпата максимум), идеята е да скрия малко гледката на порутени блокове около офиса. Имам и една стена, за която обмислям да покрия с бръшлян - за него дървена скара ли трябва или и въжена мрежа ще върши работа?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Земеделска тема

Мнение от hell's angel » 28 Юни 2019, 12:52

Чемшира расте мнооого бавно за да стане както го искаш. Лигуструм не става ли ? Хем ще си го фризирате както ви е кеф :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 723
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Земеделска тема

Мнение от Don_Diego » 28 Юни 2019, 13:12

Терасата е доста топла :mhihi: , общо взето целодневно я пече здраво слънце. Има чадъри, но са светли и не правят дебела сянка, както и не са отворени всеки ден по цял ден. Съответно ако държи на жега, пек, дъжд и студ - всичко ще ми върши работа :mhihi:
Поливането и торенето не е проблем

ПП: Сега се зачетох за тоя бурен - май имаме победител в томболата ОБАЧЕ мога ли да направя двуреден плет в гореописаните сандъци (прекалено широки ми се струват за еднореден) и колко време ще издържат така на гъсто растенията?
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 25.02.2010
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от DaGa » 28 Юни 2019, 14:07

Колега относно кашпите имаш ЛС

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Земеделска тема

Мнение от b_u_b_o » 29 Юни 2019, 14:05

Абе я по-опитните земеделци кажете тва нормално ли е. Ябълките капят, абсолютно здрави плодове събирам от земята. Даже разрязах 5-6 да ги видя, отвътре са супер. Но събрах една кофа сега преди да кося, и след като окосих още 4-5. Има още ама ако продължават с това темпо няма да останат :D

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook