Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 478
Регистриран на: 14.03.2014
Пол: Мъж
Кара: e70 3.0d
Детайли за колата: remapped

ex: E46 320d 2005
ex: E36 316i 1998

Re: Купете от баба!

Мнение от cmdkick » 12 Юли 2016, 17:01

Borymeckata написа:Ето едно късно летно меню, всичко е от градината:
Изображение
Пържени чушки и патладжан на филии с доматен сос, с чесън и много подправки, мммм... Домашното сирене е бонус.


Няма ли капка милост в теб... :++
Tires are evil - destroy them all ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 31.03.2011
Местоположение: Sofia, Lozenetz
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от dreadx » 12 Юли 2016, 21:41

Бих добавил ако имате възможност, да избягвате да купувате от алчни прекупвачи и печалбари. А да гледате свестните хора, които се радват да предложат качествена стока и на достъпни цени, пък дори и с по-малка печалба. Тези хора най-много заслужават да се купува от тях и ако правят достатъчно голям оборот, ще им излиза сметката и пак ще могат да си позволят да правят същото. Ако не им се получава, ще трябва и те да започнат като другите.

Един пример: На пазара при нас има един човек, който отглежда и продава много вкусни домати. А и едни краставици беше изкарал по едно време - уникални. (млад човек е, не е баба - може би е на 35-40). А доматите му не са ГМО и нямат нищо общо с такова. Понеже са относително малотрайни (в сравнение с ГМО-то) и по-грозни на външен вид, даже ги продава на едни от най-ниските цени.

Открих го миналото лято (не ми е далеч пазарът, но рядко минавах от там). Веднъж се заприказвахме и му викам: - Този сорт домати са за ценители, заради по-лошия външен вид сигурно няма голяма навалица да ги купуват, а и не са толкова изгодни за отглеждане като ГМО-то, ама евала, че ги произвеждаш и предлагаш, защото от години не бях попадал на толкова вкусни и истински домати. - Каза ми, че докато има възможност, ще ги произвежда и продава. - А пък аз цялото лято си купувах само от него.
- kaji kvo stana,kopele kvo stana?!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Купете от баба!

Мнение от bum_bum » 12 Юли 2016, 21:49

Викат му КВДХ или къса верига на доставки на храни. Поредното модерно нещо. Аз също предпочитам да купувам от такива хора. Стига да има някаква поне минимална гаранция как са отгледани нещата.

Проблемът за мен е, че много хора дори не съзнават как си тровят храната. Докато живеех в къща всички, които си гледаха зеленчуци пръскаха яко тревата с Раундъп и бяха много горди после какви чудесни домати, краставици и чушки имали :kuku:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2807
Регистриран на: 20.03.2009
Местоположение: New Village Customs
Кара: 332mxi

Re: Купете от баба!

Мнение от ogata » 12 Юли 2016, 22:07

Или в краен случай купете си баба .. е30, е21, е28 :mhihi:
ИзображениеИзображение
http://www.injectorite.com http://www.klimacicite.com

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 379
Регистриран на: 12.08.2008
Местоположение: София, копеле!
Пол: Мъж
Кара: кошара!
Мечтае да кара: BMW M3 E46

Re: Купете от баба!

Мнение от speeder88 » 12 Юли 2016, 22:14

bum_bum написа:Проблемът за мен е, че много хора дори не съзнават как си тровят храната. Докато живеех в къща всички, които си гледаха зеленчуци пръскаха яко тревата с Раундъп и бяха много горди после какви чудесни домати, краставици и чушки имали :kuku:

И това го има! Бях слушал за точно няк'ва баба дето продавала униклани зеленчуци, ама иначе купувала и ги третирала с няк'ви препарати от селската агроптека, които в последствие се оказали забранени за продажба преди 10-на години.
Изображение
SKISA написа: ти си ебати ///M-склададжията

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 681
Регистриран на: 16.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е39

Re: Купете от баба!

Мнение от wladio » 13 Юли 2016, 0:12

Домашното си личи.говоря за зеленчука.поне аз не мога да сбъркам.е може би зелка няма да позная от първия път........

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 13 Юли 2016, 7:39

bum_bum написа:Проблемът за мен е, че много хора дори не съзнават как си тровят храната. Докато живеех в къща всички, които си гледаха зеленчуци пръскаха яко тревата с Раундъп и бяха много горди после какви чудесни домати, краставици и чушки имали :kuku:

Така е, казвам го от позицията на производител (отглеждаме си плодове и зелечуци само за собствени нужди, никога не съм продавал нищо от градината ни). Колкото и да се напъваш да си "еко" и "био", няма как да минеш през пръскане - иначе просто няма да получиш реколта. Поне някакъв инсектицид е неизбежен. Ето пример от личен опит - тази пролет беше влажна и се завъдиха вредители. Бяхме си насадили няколко реда картофи - натисна ги колорадски бръмбар. Наложи се да напръскам, иначе нямаше да извадим нищо. Друг начин няма, освен да седна в лехата и да трепя бръмбарите с пръсти, един по един. Също и листните въшки по черешата - пак пръскане с инсектицид. Също и сливите, точно когато прецъфтяват - иначе някакви червеи изяждат поку-що завързалите сливки и дървото ти стои само за красота.

Раундъп-ът (и изобщо всякакъв тотален хербицид) също е неизбежен в борбата с плевелите, особено когато е по-дъждовно (както беше тази пролет). Иначе трябва да махаш с мотиката почти ежедневно, или да бръмчиш с косачката или култиватора.

И друго да ви кажа - няма как да се предпазиш от химията и ГМО. Просто, защото са навсякъде около нас. Аз си отглеждам в градинката "еко" зеленчуци - ОК. Ама въздухът, водата и почвата са си тези и не мога да им влияя... Поливам с помпа от кладенеца - а някой може ли да ми гарантира за химичния състав на водата? Аз съм намалил химията до възможния минимум, ама знам ли комшията над мен какво прави? А водата в кладенеца идва отгоре, от баира... Също и въздуха, също и почвата - ако е замърсена, какво ще направиш? Ами дъждът - знаеш ли какво ти носи?

Същата работата е с ГМО. Аз съм си насадил "еко" царевица за варене и печене. Ама през пътя (образно казано) има цял блок царевица, с някакви табелки на Монсанто... И моята "еко" царевица - откъде се опрашва? Аз отделям семена от тази реколта (опрашена от ГМО) за да посадя следващата година... И тогава пак ще се радвам, колко "еко" и "био" ми е реколтата. Блажени вярващите...

Та няма спасение, казвам ви. Можем да намалим химията в някакви граници, но не можем да я елиминираме напълно - това е положението.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 13 Юли 2016, 8:58

Ето за илюстрация няколко снимки от градината ни, през различни години са правени.

Това трябва да е спанак, жена ми го реже суров в салатата:
Изображение

Една калинка съм снимал в магданоза:
Изображение

Садили сме и моркови, не знам какво ще излезе:
Изображение

Има и краставици, а също и тиквички стават хубави, ама искат поливане всеки ден:
Изображение

Доматите:
Изображение

А това са картофите - всяка година се разместват насажденията, не садим една култура на едно място две години поред:
Изображение

Ето и чесън:
Изображение

И червен лук (кромид) - вече го извадихме, добра реколта се получи:
Изображение

Това е боб, но няма сметка да се отглежда - сцепваш се от бачкане за 2 - 3 кила боб, по-добре да си купиш няколко пакета от магазина и забравяш...
Изображение

Пиперът е наш'та гордост:
Изображение

Изображение

А това даже не го знам какво е, жена ми го е забучила, някаква салата вероятно...
Изображение

И син домат (патладжан) има:
Изображение

Ииии... всякакви плодове, каквото се сетиш:
Изображение

Изображение

Исках да кажа, (колкото и да ми се иска обратното), че без поне няколко пръскания с инсектицид нищо от това няма да даде продукция, а за някои насаждения трябва и фунгицид - срещу мана, гъбички и други гадости, особено когато е влажно. Смятайте, щом даже и чесъна го нападат някакви червеи... Единствено аронията става без НИКАКВА химия, изобщо, но тя самата си има някакви фитонциди, като естествен инсектицид. Та НАПЪЛНО "еко" и "био" продукцията е химера - щом е станало нещо, значи е пръскано...

А, забравих да кажа. И поливане - всеки ден, в жегите - сутрин и вечер. Без вода също нищо не става... Единствено торове не слагаме - нито изкуствени, нито естествен. Уж естественият тор е по-безопасен, но не знаеш кравите с какво ги хранят, какви антибиотици и други лекарства им дават... Затова - без торове, твърдо!
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 934
Регистриран на: 26.08.2008
Местоположение: Евксиноград
Пол: Мъж
Кара: VOLVO XC60 2016 Feiclift D3

Re: Купете от баба!

Мнение от Демирев » 13 Юли 2016, 14:40

Аз си садя и отглеждам био чери - мое производство пълно био чери без никакви пръскания с отрови...35 корена...тая година обаче
му изгоряха листата :| :| :|

Купувал съм био чери от прочутата пловдивска био ферма за 16.99лв. килото на 100%био чери...еми не е вкуса като на моето....за съжаление тая година няма да ям повече от 300 гр. мое производство.
Не пръскането с препарати си има недостатъците :(
Borymeckata написа:БМВ къща разваля... Момата е казала: "Или аз, или желазарията!"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 13 Юли 2016, 14:58

Демирев написа:Не пръскането с препарати си има недостатъците :(

Губиш част от реколтата, може и цялата... Ако това ти е бизнес и разчиташ на тези доходи - ще кажеш "майната й на екологията" и ще нарамиш пръскачката, просто нямаш друг вариант.

Ако напълно зарежеш пръскането - може да изгубиш и дълготрайни насаждения (дървета). Тази година съм рязал цели клони от ябълките и крушите, така и не разбрах защо съхнат. Трябваше да напръскам с нещо, но ме домързя...
Excellent! Steven is my name!

Photographer
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 18.02.2010
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Пол: Мъж
Кара: му се нещо старо

Re: Купете от баба!

Мнение от randity » 13 Юли 2016, 18:57

Borymeckata, направо ти завидях. По-добро от това, ти да си го отгледаш, няма. За съжаление, в големия град с тия блокове, шанса е нула.. Аз обаче, от спортна злоба, а и поради факта, че съм голям любител на лютото, реших да бодна и да пробвам, дали ще хванат няколко чушлета на терасата.. и вече около месец си гризкам домашни люти чушлета :lol:

Изображение

Изображение
.. и отново се замислих „Божее, какви автомобили са правени през миналия век. Сега всичко е пластмаса n-то качество."..

Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 31.03.2011
Местоположение: Sofia, Lozenetz
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от dreadx » 13 Юли 2016, 19:27

На мен понеже не ми стигат 1-2 саксии с люти чушки, защото може да изям и по 20 наведнъж - та на терасата си бях направил едни вертикални тръби ф110, пълни с пръст и издупчени отстрани, (както се отглеждат ягоди) - и във всяка дупка по корен чушки. Системата излезе сполучлива. Само дето си мислех, че поливането ще е лесно -> сипвам в тръбата отгоре. Ама се оказа, че тече отстрани през дупките и трябваше да сложа по една бутилка с малка дупчица, която да пълня с вода, а тя бавно да тече в пръстта, така че да има време да попива. Насадих от лилавите перуански чушки от ЛИДЛ, които най-много ми харесват на вкус. Стават дребни растения, ама връзват по много, някакви такива са:
Изображение
- kaji kvo stana,kopele kvo stana?!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Купете от баба!

Мнение от bum_bum » 13 Юли 2016, 20:19

Демирев написа:Аз си садя и отглеждам био чери - мое производство пълно био чери без никакви пръскания с отрови...35 корена...тая година обаче
му изгоряха листата :| :| :|

Купувал съм био чери от прочутата пловдивска био ферма за 16.99лв. килото на 100%био чери...еми не е вкуса като на моето....за съжаление тая година няма да ям повече от 300 гр. мое производство.
Не пръскането с препарати си има недостатъците :(


Малко отвличаме темата ама .. Ей говна мойто чери от едно бране. Не помня колко корена бяха ама не много. Може би около 1 квадрат място бях засадил. Няколко пъти по толкова брах през лятото.

Изображение

Иначе имах домати, краставици, тиквички, чушки, боб, подправки, лук, чесън, ягоди, малини.. Също и няколко дървета. Никога и нито един път не съм пръскал с препарати. Нито по растенията, нито по тревата. Ако ми се ядат зеленчуци пръскани с отрова има ги навсякъде по 1лв през сезона. Напълно безсмислено ми е да се кълча да си ги гледам.

Като завали ги миех с чиста вода само против мана. Против разли въшки, гниди и други такива съм пръскал с отвара от коприва и тютюн. Ягодите едната година ги натиснаха яко някакви плужаци. Насипах им 2-3 пъти пепел от барбекюто да ги видя как ще пълзят из пепелта и изчезнаха. :mhihi:

Също тъй нито копая, нито плевя, нито нищо. Бода там корените, хвърлям изсъхнала трева че да пази хладно на корените и да не растат плевели и тва е. По едно време ми писна и да клеча с маркуча до краставиците всяка вечер и отидох до Баухаус- 5-60лв за маркучи. 30-тина лв май беше някъде регулатор на налягането, че да тече винаги равномерно. Още 5-60 беше таймер за поливане и тва е. В градинката влизах само и единствено за да бера.


Borymeckata написа:Раундъп-ът (и изобщо всякакъв тотален хербицид) също е неизбежен в борбата с плевелите, особено когато е по-дъждовно (както беше тази пролет). Иначе трябва да махаш с мотиката почти ежедневно, или да бръмчиш с косачката или култиватора.


Аз заради Раундъпа на комшията продадох къщата :mhihi: Иначе и аз като засадих тревата имаше яко бурени. Та всяка нощ между 4 и 6 системата си поливаше, а аз кося всяка седмица. Бурените изчезнаха пък се появи детелина :mhihi: След месец-два изчезна и тя. После се появи това, дето си го снимал по-назад- тученица. То понеже по-ниско от тревата и го плевих на ръка. И там някъде по тва време разбрах, че се ядяло. Бая салата с него изядох ама и него го унищожих :mhihi: В крайна сметка тревата ми без да съм ползвал никаква химия стана не по-лоша от готов тревен чим. Косачката ми обаче не хвърля нищо. Отзад вместо кош се слага една приставка и окосената трева се нарязва на много ситно и остава пак в двора. Хем подхранва другата, хем пази сянка на корените.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2807
Регистриран на: 20.03.2009
Местоположение: New Village Customs
Кара: 332mxi

Re: Купете от баба!

Мнение от ogata » 13 Юли 2016, 20:44

:OT:
После хейтите субарутата, че били аграрни коли, па в бмв форума всеки 3ти - земеделец. :mhihi: :mhihi: :mhihi:
ИзображениеИзображение
http://www.injectorite.com http://www.klimacicite.com

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Купете от баба!

Мнение от bum_bum » 13 Юли 2016, 21:10

Да си отглеждаш храна е все едно да си печаташ сам пари ;)

А пък земеделието няма нищо общо с това да си селски цървул.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook