Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Купете от баба!

Мнение от bum_bum » 12 Окт 2017, 12:17

Е.Димитров написа:Незнам за вас, ама аз се "открехнах" на ...гръцко сирене.
Лятото, когато се връщах от почивка в Гърция, влязох в един супер маркет и взех тяхно бяло сирене...Значи няма такова сирене, уникален вкус, опаковано бе в една пластмасова ще го нарека тарелка с добре затворен капак, вътре бе в саламура, самият капак натискаше една прозрачна пластмаса, която от своя страна натиска сиренето да стои под саламурата...
И цената бе...около 10 лева за килограм.
Аз за проба взех 2 кутии/2 килограма.
В техният Лидъл, бяха пуснали после същото сирене и бе на промоция, около 6-7 лева за килограм (не евро) , естествено че си закупих солидно количество преди около месец, когато посетих пак Гърция :mhihi:


Хубавото фета сирене в Гърция е към 16лв килото. Тия по 6-7 или 10лв са добри просто на вкус.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Купете от баба!

Мнение от Е.Димитров » 12 Окт 2017, 16:22

bum_bum написа:
Е.Димитров написа:Незнам за вас, ама аз се "открехнах" на ...гръцко сирене.
Лятото, когато се връщах от почивка в Гърция, влязох в един супер маркет и взех тяхно бяло сирене...Значи няма такова сирене, уникален вкус, опаковано бе в една пластмасова ще го нарека тарелка с добре затворен капак, вътре бе в саламура, самият капак натискаше една прозрачна пластмаса, която от своя страна натиска сиренето да стои под саламурата...
И цената бе...около 10 лева за килограм.
Аз за проба взех 2 кутии/2 килограма.
В техният Лидъл, бяха пуснали после същото сирене и бе на промоция, около 6-7 лева за килограм (не евро) , естествено че си закупих солидно количество преди около месец, когато посетих пак Гърция :mhihi:


Хубавото фета сирене в Гърция е към 16лв килото. Тия по 6-7 или 10лв са добри просто на вкус.

На промоция беше! :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 356
Регистриран на: 11.09.2010
Местоположение: Кричим
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от mfandakov » 12 Окт 2017, 19:37

K_Ilkov написа:
Е.Димитров написа:Незнам за вас, ама аз се "открехнах" на ...гръцко сирене.

Имат страхотни млечни неща :yes:

Лятото пробвах на пазара в Никити както викаше продавача кОза-овцА :mhihi:
По-скоро кашкавалесто, доста твърдичко ... няма такова нещо :shock: Срахотно ...
Поръчал съм на едни приятели с апартамент там да носят като си идват :mhihi:


Супер си е ,и на мен много ми харесва постоянно се оглеждам в БГ да го видя но.....Кефалотири се казва.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 1%80%D0%B8
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Купете от баба!

Мнение от Мордехай » 12 Окт 2017, 21:56

Много внимавайте с тия сирена и кашкавали от Гърция, щото етикетите са на малашки и обикновено пише, че е с допълнителни мазнини в сухото вещество над нормалните проценти. Използват сурватки, сухи млека и растителни заместители. И то не по-малко от нас. Избягвайте и саламите с пушилен ароматизант и мононатриев глутамат е621. Пукаме се от внос на течен пушек за големите производители и супермаркети, нищо не се пуши и суши, инжектира се и е готово за консумация.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Купете от баба!

Мнение от Мордехай » 16 Окт 2017, 19:02

Днес ми издоиха мляко от една американска крава, порода "Джърси", шопите тука и викат ЖарсЕ. Мама им да еб@ и американци! И колите, и камионите, и кравите им са светлинни години пред нашите. Такова мляко просто няма никъде.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 356
Регистриран на: 11.09.2010
Местоположение: Кричим
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от mfandakov » 16 Окт 2017, 20:39

Тука при нас,хъскита ровят по боклуците,всяка къща с "Жарсета" :mhihi: ,направо Тексас.
По масленост тази крава е около овцете,за това дои в пъти по малко от българско черно шарено говедо.

П.С Те па американските коли....едни коли направо....
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1754
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от BMW_POWER » 29 Ное 2017, 2:32

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Купете от баба!

Мнение от kiko » 29 Ное 2017, 22:42

За сирене съм леко зависим,не сядам на масата без сирене :mhihi: На приятел баща му е главен технолог в една гръцка мандра и сме минавали от там на път за морето.Каквото сирене съм ял там друго не се сещам да съм опитвал.Малко по скъпо е от масовото там но знам,че е само от мляко и крайният продукт става за 15 дена например а не за 5 ;) показа ни как и правят едно люто сирене,в огромния варел с млякото изсипаха една торба със смляни люти чушки :mhihi: ,пак уникално. Чат пат като си идва баща му в БГ винаги си поръчвам по една 10кг. тенекия.От Сърбия също миналата седмица си взех хубаво овче сирене но там традиционно повечето им неща са си хубави и си заслужава на един два мсесеца човек да прави един пазар.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Купете от баба!

Мнение от bum_bum » 29 Ное 2017, 23:23

kiko написа: крайният продукт става за 15 дена например а не за 5 ;) .


Кравето сирене зрее 45 дни, а всяко останало 60. Всичко под това време е боклук непригоден за храна.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 30 Ное 2017, 9:25

Мордехай написа:Днес ми издоиха мляко от една американска крава, порода "Джърси", шопите тука и викат ЖарсЕ. Мама им да еб@ и американци! И колите, и камионите, и кравите им са светлинни години пред нашите. Такова мляко просто няма никъде.

И какъв е извода? Купете от американска баба! :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1011
Регистриран на: 18.01.2009
Местоположение: София, ама съм от село
Пол: Мъж
Кара: 03'Е53 М62TUB44
Мечтае да кара: Е34 540/6 touring
Детайли за колата: Петица с много седмици

Re: Купете от баба!

Мнение от dan-dam » 30 Ное 2017, 10:03

Едно от най-добрите сирена, на които съм попадал напоследък е "Мешано", Македонско. Ходихме с познати на манджа туризъм в Ново село и сиренето в салатата много ми хареса. На тръгване влязох в единствения работещ магазин, предвид това, че беше 22-23ч. Изглеждаше най-обикновено, вакуумирано сирене и беше около 9-10 лв/кг. Нямах кой знае какви очаквания, но страшно ми хареса.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Купете от баба!

Мнение от kiko » 30 Ное 2017, 10:09

bum_bum написа:
kiko написа: крайният продукт става за 15 дена например а не за 5 ;) .


Кравето сирене зрее 45 дни, а всяко останало 60. Всичко под това време е боклук непригоден за храна.

Умишлено написах например, защото не го слушах добре като обясняваше тея неща човека и не запомних дните за зреене.Направи ми впечатление само че тяхното сирене зрееше по дълго/по естествен начин/ от повечето по магазините именно защото няма там разните му химий вътре за по ранно зреене.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1754
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Купете от баба (Земеделска тема)

Мнение от BMW_POWER » 01 Апр 2018, 21:01

Времето замирисва на пролет и е време да побутнем темата нагоре. Кой докъде го докара със разсада? Ние днес с малкия ще слагаме каквото има. Тази година закъсняхме малко, но миналата година беше много лоша и си взехме урок.

Живея близо до парк (практически в него) и имам проблем с катериците. Дайте идеи как да се боря с тази напаст? Лятно време заравят храна в тревата и като се върна от бачкане, дворът ми прилича на гърмян с едро джепане. Изядоха ми чери доматите още зелени и изобщо са като епидемия. Има разни ултра звукови машинки, но не знам колко вършат работа навън. Катерицата практически е плъх с рунтава опашка.

Куче нямам и няма да взема. Комшията има котка, ама тя явно не върши работа. Другият комшия има две кучета, котка, гъсок и няколко папагала. Явно нищо не помага.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Купете от баба (Земеделска тема)

Мнение от hell's angel » 02 Апр 2018, 15:52



Другата крайност - чашка, 4,5 мм, също помага :mrgreen: :ok:

Мен пък ме нападнаха къртици, а кучето уж ги вади - ама само до кратери го докарва ... ТрЕбва да са намеся, ама няма да е хич хуманно, като се замисля :mhihi: :angel:
Ubi dubium, ibi libertas

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба (Земеделска тема)

Мнение от Borymeckata » 02 Апр 2018, 18:17

Миналата събота рязах дръвчетата и изнасях клоните - натрупах купчина колкото колата. Броих и се оказа, че съм насадил 15 череши от различни сортове, тази година би трябвало вече всички да родят. Още не съм пръскал - мисля да мина само с един исектицид веднага след цъфтежа. Имам няколко ябълкови дръвчета, от които нищо не бера - плодовете падат точно преди да узреят. Един познат ги гледа и откри там някакви вредители - проклет хоботник и зловеща съчмянка, някакво оранжево гниене и разни плесени и водорасли... С две думи - трябва да се пръска, но аз не искам... Замислям се да извадя ябълките и да ги заменя с костилкови - череши и сливи.

Покрай Великден ще снимам и ще докладвам подробно.
Excellent! Steven is my name!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook