Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Земеделска тема

Мнение от BMW_POWER » 12 Юли 2016, 5:19

Колеги, искам да Ви помоля нещо. Един ден в седмицата забравете за големите вериги, лъскавите витрини и усмихнатите продавачки. Просто веднъж на седем дни само идете при някоя стара женица и си купете салатата, плодовете, меда или каквото и да е от нея. Майната им на стотинките или левчето. Уверявам Ви, че ще направите много повече, отколкото ония 240 за последните 27 години.

Аз в бг си купувах мед от една женица, дето все стои близо до Родеото в Дружба 2. Даже в Гугъл ърт я има.

https://www.google.bg/maps/@42.6434727, ... 56!6m1!1e1

Да бъдем хора поне веднъж на седмица!

Благодаря!
Последна промяна BMW_POWER на 03 Апр 2018, 1:19, променена общо 2 пъти

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 678
Регистриран на: 16.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е39

Re: Купете от баба!

Мнение от wladio » 12 Юли 2016, 7:40

Аз всяко лято чакам с нетърпение една баба да започне да продава домашни краставици и домати.всяка вечер в дебна като изкара продуктите и съм първи при нея.обожавам салата от домашни продукти.просто няма аналог.като се направи цялата къща мирише на салата. Уникално.

П.с. Кулинар съм и ценя и подбирам продуктите прецизно.

"ЗА"съм за каузата!
А много против съм срещу разните келпутняци, дето изкарали сергията с зеленчук, и написали с голями Букви-собствено производство......
А зеленчука от поредната борса.

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 25.02.2010
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от DaGa » 12 Юли 2016, 8:55

Надявам се да не прозвучи като реклама,но баба ми си има декар място и си отглежда зеленпуци,плодове и т.н. Сега през летния сезон всеки вторник и петък набира каквото има и продава.Ако някой иска наистина домашни домати,краставици и т.н. може да се свърже с мен на лични. Цените са народни :)

П.П. За София става въпрос

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 12 Юли 2016, 9:22

wladio написа:А много против съм срещу разните келпутняци, дето изкарали сергията с зеленчук, и написали с голями Букви-собствено производство......
А зеленчука от поредната борса.


Тия лесно се познават - погледни му ръцете. Ако наистина е производител - няма как да е с чисти и меки ръчички, веднага се познава кой е държал мотика и кой - не. Също и ако е циганин - няма начин сам да е отгледал нещо, те са по "далаверата", но не и по работата...

Точно си мислех за една тема за "еко" и "био" храни и напитки, а Колегата ме е изпреварил... Въпросът е малко спорен. Ако кажеш, че сам си вариш лютеница, мармалад и компоти - ще те обявят за див се'янин, и с основание... Ако пък кажеш, че си ги купуваш от Лидл - пак си балък, че се тровиш с ГМО. Та не е много ясно какво и откъде трябва да ядеш...
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 12 Юли 2016, 9:42

Абе майната му, и без това нямам кой знае какъв имидж за губене...

Ето ви червени чушки, окачени за сушене. Стават добре за пълнене, например с боб на Коледа:
Изображение

Това е от миналогодишната реколта, така си правим домашна лютеница - печем зеленчуците на ламарина:
Изображение
Това жълтото е пак е някакъв сорт патладжан, "син" домат демек...

Вече ядем чушки, домати и краствици от градината:
Изображение


Не знам дали познавате тази трева - викат й различно в различните части на страната:
Изображение

Изображение

Изображение

Тя расте като плевел, просто така по земята. Но става за салата, даже на запад се продава като някакъв деликатес. Чел съм за нея, че била полезна...
Последна промяна Borymeckata на 12 Юли 2016, 11:23, променена общо 1 път
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Купете от баба!

Мнение от hell's angel » 12 Юли 2016, 9:45

Аз бая повече зеленчуци вадя от комшиите пък не си троша ръцете с копане, ама въпрос на виждане и разбирания :mrgreen: Да ти кажа - боли ме фара за на тоя и оня основанията :mhihi: :mhihi: :mhihi: Въпреки че се опитвам да го сведа до минимум, пак няма как да не влиза човек в тия шибани магазини ...
П.П. Не щат да я зобат тая тученица :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: Купете от баба!

Мнение от top » 12 Юли 2016, 10:32

Веднъж пътувайки, другите в колата ме убедиха да спра и да си купим мед и разни други сладка от една бабичка която продаваше на пътя между враца и ботевград, не бях минавал от там и не знаех че е измамница, разправяше с един мил глас че нещата и били домашни, не знам си какво и въобще не погледнах, чак после като загледах бурканчетата видях че са си фабрично затворени и съдържанието на етикета отговаря на съдържанието вътре, виждал съм същите неща в кауфланд. Нейните бяха и с изтекъл срок на годност - според етикетите на бурканчетата. Това ми е опита с такива. Като цяло ми се струва че продуктите им са нечистоплътни. Около нас където живея (център) няма големи магазини, но има по-малки, които са специализирани в продажбата на млечни или месни продукти и наистина продукцията им е много добра. Също веднъж в седмицата на пазара римската стена се прави "фермерски пазар" и там могат да се намерят качествени храни.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 463
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Купете от баба!

Мнение от streetz » 12 Юли 2016, 10:51

Плодове и зеленчуци купувам, макар и рядко, мед също. Щом е от домашна градина няма как да е лошо. Но млека, компоти и зимнини не мога да се пречупя да си взема от улицата или пък като минавам през Петрохан, в с. Гинци пред всяка къща има сергийка ... кой знае при какви условия са приготвени, с какви продукти, колко време са стояли в някоя изба и т.н. Единствено нещата на моята баба харесвам, майка ми също добре се справя. Аз пък съм майстор на лютеницата :)
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 12 Юли 2016, 11:18

Vra4anin написа:То целта на темата бе не да се говори, че трябва да ядем "био" и да коментираме от къде и как се снабдяваме с него...

Ами то вариантите за снабдяване не са много... Или си го произвеждаш сам, или купуваш директно от познат производител. Всички други варианти дават поводи за съмнение как е отгледана продукцията - с какво е торена и пръскана... Ако пък купуваш готово ястие (компот, мармалад, лютеница, туршия или друго), съмненията нарастват - не само за продуктите, а и за начина на приготвяне.


Ето едно късно летно меню, всичко е от градината:
Изображение

Пържени чушки и патладжан на филии с доматен сос, с чесън и много подправки, мммм... Домашното сирене е бонус.
Excellent! Steven is my name!

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Купете от баба!

Мнение от K_Ilkov » 12 Юли 2016, 12:00

Borymeckata написа:...

Нямаш милост да я пускаш тая снимка :mhihi:
Има хора дето още не са обЕдвали ...
Евала :yes: Завидях ... :yes:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Купете от баба!

Мнение от TNT » 12 Юли 2016, 12:01

И аз си купувам, но пак гледам какво. Сланина примерно на слънцето да я изкараш... или пък на някой оживен булевард и да има 1 пръст прахоляк върху всичко. Или пък вино на слънце :kuku: Някои примерно и с цените прекаляват. Като цяло плодове и зеленчуци май е най-добре.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 894
Регистриран на: 19.09.2008
Местоположение: Burgas
Пол: Мъж
Кара: **** ми янко
Мечтае да кара: CL65 AMG

Re: Купете от баба!

Мнение от LizarD » 12 Юли 2016, 12:09

Аз също си купих от възрастна жена една количка за племенника ми. Беше на символична цена. Бабката стоеше и беше наредила няколко гердана и няколко колички с надеждата че някой ще купи нещо... Малкия така не се е радвал на нито една играчка. Навсякъде ходи с нея. Стана му любима още като я видя. Секунди след като купих количката, бабката ми благодари сърдечно и ми пожела здраве и успехи. И аз не съм в много добро финансово здраве, но когато имам в джоба винаги споделям с човек в нужда. Не искам да го изтъквам, просто призовавам всеки, който носи добротата в себеси, да я показва! Нека бъдем добри, да си помагаме. Светът ще стане едно по добро място за живеене благодарение на малките жестове...

Последвайте Този линк.
Изображение
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Купете от баба!

Мнение от немо » 12 Юли 2016, 13:34

Borymeckata написа:Ако кажеш, че сам си вариш лютеница, мармалад и компоти - ще те обявят за див се'янин, и с основание...

:OT:
По тая логика може ли да обявим повечето с Е30,че са "скъсаняци",щото сами си човъркат колите?
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 25.02.2010
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от DaGa » 12 Юли 2016, 14:01

След малко отивам да взема бабата от "ранчото" и, ще нащракам и аз малко снимки,да сложа и аз в темата :)

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12757
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Купете от баба!

Мнение от vld » 12 Юли 2016, 14:03

немо написа:
Borymeckata написа:Ако кажеш, че сам си вариш лютеница, мармалад и компоти - ще те обявят за див се'янин, и с основание...

:OT:
По тая логика може ли да обявим повечето с Е30,че са "скъсаняци",щото сами си човъркат колите?


Не няма как то в наши дни да караш Е30 е по скъпо от колкото да караш последен модел. :mhihi:
Изображение

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook