Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Купете от баба!

Мнение от host » 24 Сеп 2017, 13:56

за сортове мога да ви споделя мой роднина гледа миналата година най-хубавите до сега домати
http://agronovinite.com/nov-sort-domati ... -uchenite/

или е Момино сърце или този новия който пише в статията, но мисля , че беше по-стария вид

много много бяха вкусни, но тази година нямаше възможност и не киселеят - нз дали са изкуствени, ГМО ... просто ви споделям наистина вкусен вид домати които съм ял от домашно производство

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Купете от баба!

Мнение от c04 » 24 Сеп 2017, 16:33

Пролетта като пръсках ябълките , напръсках и единия клон на дюлята ей така, че се допираше до 1-та ябълка, и сега този клон има сигурно 20-тина + дюли задържали, а другите които не ги закачам изобщо задържаха по 2-3, та така за пръскането :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Купете от баба!

Мнение от hell's angel » 24 Сеп 2017, 18:54

Разправят, че градинарите берат, а останалите събират. :mhihi: :mhihi: :mhihi: И моите плодове са с мезето и лапетата се дърпат, въпреки че са супердупербиоорганикнепоръбени. Добре е поне, че бидоните нямат претенции. :mrgreen:
Ubi dubium, ibi libertas

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 25 Сеп 2017, 8:23

Аз да докладвам, че ние за тази година приключихме със земеделието и отново сме абонати на пазара. Домати вече нямаме - може още някой да узрее, ама не вярвам:
Изображение

Изображение

Виждате на снимките - всичко друго вече сме извадили (лук, пипер, картофи), даже земята е фрезована и готова за пролетта. Остана само лехата с магданоз:
Изображение

Малко подправки и един ред люти чушки:
Изображение

Изображение

Изображение

Това на преден е план е коренът на смокинята, която с голям зор извадих. Всяка зима измръзва и пролетта тръгва наново - беше станала огромен храст, но не раждаше нищо. Писна ми да се занимавам с нея и я извадих - голямо копане и сечене на корени падна (почвата е някаква смолница, много тежка и като е по-сухо - направо е като бетон).

Това е част от овощната ми градина - беше лозе, но успях да да го елиминирам и сега е доста по-лесно за поддържане (минавам между дръвчетата с косачката и това е). В голямата жега през лятото на няколко пъти поливах дръвчетата:
Изображение

В момента имаме само орехи - не са големи, но са вкусни и с много тънка черупка:
Изображение

Изображение

Изображение

Като равносметка за тази година - пролетта имаше доста череши (ядохме и правихме компот), аронията роди добре (също на компот, не остана за вино), имаше доста сини сливи (компоти, сладко и даже сушихме). Ябълка не съм изял нито една (от десетина дръвчета) - всичко изпада от дърветата още на зелено, явно е трябвало да пръскам с нещо, но съм пропуснал. Круши станаха малко (само десетина плода), но пък бяха много вкусни, много сладки и ароматни. Сега като се замисля - май не съм ял по-вкусна круша от таз-годишните, ето повод за гордост!
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 25 Сеп 2017, 11:06

BMW_POWER написа:... Но щипалките са напаст отвсякъде. Минах почти целия дек с Райд и дано да съм ги попритеснил малко.
Утре на светло ще снимам нападнат домат, за да видиш на какво го превръщат.

Добре де, каква е драмата с тези щипалки? Пише за тях, че всъщност може дори да бъдат полезни за растенията, защото ядат листните въшки и други насекоми. Всякакъв широкоспектърен инсектицид трябва да ги унищожи. Проблем може да бъде, че заедно с тях ще изтрепеш и мравки, пчели, щурчета, светулки, изобщо - всякакви други насекоми. Та не знам дали си струва упражнението...
Excellent! Steven is my name!

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Купете от баба!

Мнение от c04 » 25 Сеп 2017, 11:42

Явно Канадските щипалки са по-яки, защото и при мен има, обаче не съм ги видял да пробиват каквото и да било. Не създават никакви проблеми, затова и си мисля че няма да е от тях :dunno:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от BMW_POWER » 26 Сеп 2017, 0:23

Колеги, аз съм на фронта и хич не ми е смешно. Приемам закачките съвсем добронамерени, но наистна се видях в чудо. Ето какво пише за щипалките

Активна предимно нощем, ухолазката обитава поддържаните от човека градини. Въпреки че е всеядна, храната от растителен произход преобладава в менюто ѝ.
Обикновената ухолазка като цяло се счита за полезно насекомо. В градината тя се храни с други насекоми и яйцата им, с гнили плодове и с растителни отпадъци. Вредител е по царевицата, слънчогледа, картофите, марулята, ягодите и други селскостопански продукти


Не съм в грешка. Онази вечер в една останала люспа от чери доматче имаше три щипалки. Наистина съм ги вадил от дупките в доматите с пинсетите на жената. Но както и да е. Вчера показах снимките на един фермер (ходихме да си наберем някои неща) и той директно заяви "охлюви".

Както и да е, довечера войната продължава :bang:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 26 Сеп 2017, 8:10

Аз прочетох, че се правели нещо като капани за тези щипалки от вестник, ето:

7. Капани от вестник за щипалки. Капаните работят добре за намаляване на популациите на тези понякога досадни насекоми. Вземете част от вестника, леко го навлажнете и го навийте. Поставете го на земята в градината си, където сте виждали щипалки. Те са най-активни след като се стъмни, така че оставете вестника за през нощта. На сутринта първото нещо, което трябва да направите, е да приготвите кофа с вода и сапун. Вдигнете вестника капан и го изтърсете над кофата. Щипалките ще паднат в сапунената вода и ще умират. Използвайте вашите капани няколко дни или докато щипалките не намалеят или спрат да се хващат. Щипалките не винаги са вредители, така че не ги унищожавайте напълно, ако не причиняват проблеми. Те ядат листни въшки и други вредители в градината, така че е добра идея да прецените ползите и вредите от тях.

Ето и цялата статия, има и за охлювите, дано намериш нещо полезно:
http://www.selskatrapeza.bg/news/15-domashni-organichni-raztvori-za-gradinski-problemi-index17573.html
Excellent! Steven is my name!

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от BMW_POWER » 03 Окт 2017, 3:53

Тук малко захладня и температурите паднаха с двадесетина градуса. Всичката пълзяща твар се изпокри и градината мирляса поне засега.

Малко сменяне на темата. Имам един пън в градината. Купих една електрическа дърворезачка. Най-чипата, но няма да я ползвам професионално и ще ми върши работа. Питането ми е, има ли значение какво масло се слага за мазане на веригата? Имам "изгоряло" масло. Двигателно, дето го смених и не съм го върнал за преработка. Мога ли да слагам от него?

http://www.canadiantire.ca/en/pdp/yardw ... p.html#srp

Това е машинката.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Купете от баба!

Мнение от hell's angel » 03 Окт 2017, 7:41

Е 'айде де, литър масло не струва кой знае колко, та да си правиш експерименти. На моите резачки в документацията, пише да се ръга трансмисионно. Идеята е да осигури по добре мазане м/у веригата и дъската (шината). Повечето резачки имат реглаж на дебита спрямо вискозитета на маслото. Насочваш върха на веригата към нещо светло, натискаш и за 20-30 секунди трябва да е опръскало добре, отсреща. Ако няма помпа и е на самотек - сложи някое по-рядко. Аз слагам или еп-90 или м10/16 Д. Тия еко-то (растителните) гледам да ги избягвам, че като ме домързи да ги чистя - спича всичко. :mhihi: Обръщам дъската на 10-на кубика и мажа лагера в шината с такаламита - когато се сетя или ми е под ръка.
Ubi dubium, ibi libertas

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Купете от баба!

Мнение от Borymeckata » 03 Окт 2017, 7:46

За маслото е написал Колегата - трансмисионното е ОК. Аз слагам едно, което ми остана след смяната на диференциалите. Колкото е по-рядко, толкова по-бързо свършва.

Ако имаш пън, по-добре е да го извадиш с корените, отколкото да го режеш. По-трудно е, но после заравняваш мястото и можеш да го ползваш за друго растение или просто така да си стои. А тоя ботур ще ти гние в градината години наред, а може и неочаквано да се "съживи" и някоя пролет да избият издънки от него - тогава вече ще видиш зор, докато го елиминираш. Имал съм такива ядове с една отрязана вишна - избиха издънки от корените и за две години близо 100 квадрата станаха непроходим гъсталак... Това лято извадих една смокиня и освободих доста място в градината. Голяма борба беше и жалко, че не снимах какъв трап се получи. После го заравних и стана добре... Още не съм измислил как да го използвам, може и така да си остане.
Excellent! Steven is my name!

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Купете от баба!

Мнение от Kroki » 03 Окт 2017, 10:18

Аз наливам старо от трансмия. Резачката е хускварна и мазането е без помпа.
Като го налееш обърни резачката "килната" на дясно за 1мин, така че маслото бързо бързо да потече към веригата. И като я запалиш не трябва веригата да шуми. Не забравяй да проверяваш и колко е опъната веригата, че и това е важно.
Колко масло има по нея се проверява както е написал колегата, на чиста повърхност или прясно отрязано пънче доближаваш предния край и даваш газ. Трява да хвърля масло.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от BMW_POWER » 05 Окт 2017, 3:14

Не става въпрос за цена. Никога не съм ползвал резачка и затова попитах. Сипах от "горялото" и при работа хвърля масло напред. Вижда се ясно. Утре ще мина да взема диференциално масло.

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Купете от баба!

Мнение от Kroki » 05 Окт 2017, 7:29

Няма нужда, окей е! :)
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Купете от баба!

Мнение от BMW_POWER » 08 Окт 2017, 15:17

Няма значение. Литър диференциално масло ми искат 8-9 кинта. Аз си купих двигателно от най-гъстото 10W30. Пет литра за 16 кинта. Ще ми стигне за 100 години.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: NiksGS

Последни теми
Facebook