Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Земеделска тема

Мнение от c04 » 24 Авг 2018, 10:15

ццц, то тая година с кофи имаше домати, та доволно. И все пак ни искам да ги давам на белокрилката без бой, има(ше) и за септември :banghead:По-големия проблем, е че като нищо и догодина ще я има, понеже миналата година сях броколи за тест и имам чувството, че от тогава се завъди, а вече и в краставиците взе да се въди :ranting:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 25 Авг 2018, 22:00

c04 написа:При мен в доматите борбата нещо...тая белокрилка откъде се навъди, и доматите едни тъмни, като съхнещи, което според мен е от нея.Може би им пие от соковете, знам ли я :dunno: Вече 3-4 пъти я пръсках, ама нищо си и няма, само доматите заминават :banghead: Някой да има решение на проблема?


Не искам да снимам моите домати, щото съвсем ще се отчаяш - пълна капитулация... А през няколко двора от нашия, един човек ни подари две шайги домати, нямал какво да ги прави. Ходих да му видя градината - домати-чудовища по 2,5 метра с плодове колкото два юмрука... Казва, че не е торил, но пролетта донесъл някаква почва от блатото, той я нарича "торф"... :dunno: :dunno:

Егати доматите, като за изложба бяха, а ние ги сварихме на лютеница... :bowdown: :bowdown:
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 25 Авг 2018, 22:17

Колеги, я дайте акъл за помпа... Днес изхвърлих втора такава - вибрационна, потопяема, от този тип:
Изображение

Тая ментелива помпа ни вършеше добра работя няколко години, но днес отказа тотално. Беше се разтопила намотката и беше мокра отвътре - явно някак е проникнала вода (също като предишната такава помпа). Кладенецът ни е дълбок около 12 м. до дъното и има около 2 метра вода в него. Дебитът не ми е много важен, даже не трябва да е много голям, защото водата в кладенеца не е много и помпата може скоро да остане на сухо. Да кажем 20 - 50 л/мин. Но ми е важно да дава напор (воден стълб) поне 20 метра, за да стига водата до всяка точка на двора. И да има изход за маркуч 3/4" - 1".

Дайте някаква идея как да организирам напояването... Цената не ми определяща, въпреки, че от 600 лв. нагоре не ми се дават, предвид реализираната продукция мисля да огранича бюджета за помпа до 4 стотака. Важно ми е системата да работи надеждно през лятото и да може сравнително лесно да се демонтира през зимния сезон.
Excellent! Steven is my name!

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Земеделска тема

Мнение от c04 » 25 Авг 2018, 22:28

Borymeckata написа:
c04 написа:При мен в доматите борбата нещо...тая белокрилка откъде се навъди, и доматите едни тъмни, като съхнещи, което според мен е от нея.Може би им пие от соковете, знам ли я :dunno: Вече 3-4 пъти я пръсках, ама нищо си и няма, само доматите заминават :banghead: Някой да има решение на проблема?


Не искам да снимам моите домати, щото съвсем ще се отчаяш - пълна капитулация... А през няколко двора от нашия, един човек ни подари две шайги домати, нямал какво да ги прави. Ходих да му видя градината - домати-чудовища по 2,5 метра с плодове колкото два юмрука... Казва, че не е торил, но пролетта донесъл някаква почва от блатото, той я нарича "торф"... :dunno: :dunno:

Егати доматите, като за изложба бяха, а ние ги сварихме на лютеница... :bowdown: :bowdown:

Същата работа, какво ли не правехме, даже към 40 доматени сока направихме, всеки път по 1-2 щайги към вкъщи, но вече тази напаст(друго ли да е) започва да надделява...утре ще ходя, да видим след поредното пръскане колко си е същото положението, ако не и по-кофти :banghead:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Земеделска тема

Мнение от hell's angel » 26 Авг 2018, 8:03

Borymeckata написа:Колеги, я дайте акъл за помпа...


Бибото си е екстра, само му давай почивки, не го оставяй да работи на сухо, не му намалявай сечението на маркуча и му стегни болтовете зверски, преди да го спуснеш. Аз зимата не го вадя даже, само маркучите прибирам.
Ubi dubium, ibi libertas

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 16 Сеп 2018, 23:10

Къде се изгубиха земеделците? Има ли добра реколта, споделете резултати... :mhihi: :mhihi:

Една сутрин ставам и гледам... нещо поникнало в лехата с пипера :shock: :shock: :
Изображение

Изображение

Е, кога има - има... :yes: :yes:


Направихме колкото трябваше компоти, сладка, сокове и др., и останаха плодове. Виках комшиите да си берат и... пак останаха. Та реших да си направя един социален експеримент, хем да намаля малко излишъка:
Изображение

Селото се случи на един от европейските велосипедни маршрути, а дворът ни е на самото шосе - често минават вело-туристи. Само след 10 минути спря един германец - седя на пейката, яде грозде и сливи, поприказвахме си, после си напълни съда с вода и отпраши. Беше ми неудобно да го снимам, тук жената е щракнала само байка му:
Изображение

Германецът (така и не го попитах как се казва...) хареса всичко, въпреки, че гроздето не е десертно, а някакви винени сортове. Малко късно се сетих тази година, средата на септември е и вече почти не минават велосипедисти. Но за другата година съм готов - направил съм си табелка и като станат ягодите и черешите края на май - ще изловя всички германци по шосето.
Excellent! Steven is my name!

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от BMW_POWER » 02 Окт 2018, 4:58

Снимките са отпреди три седмици. В момента, в който се зачервят, прибираме ги в къщи. Доузряват на прозореца. Гадовете на двора ги атакуват.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето какво се случва с тревата, когато в нея ровят космати миризливи гадини

Изображение

Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 07 Окт 2018, 16:18

Златна есен... Ние приключихме със земеделието и равносметката не е много добра. Повечето плодове се скапаха, изпопадаха и изгниха още на дървото, а домати на практика нямахме. Сега купуваме "консерва" от пазара по 1,50лв. килото... :banghead: :banghead:

Какво остана в двора? Лехата с лютите чушки още не сме извадили, има си чушки и даже цъфтят :mhihi: :mhihi: :
Изображение

Изображение

Има няколко попски круши на дръвчето - тази година роди за пръв път, не помня да съм садил попски круши, но явно така се е получило... :dunno: :dunno:
Изображение

И няколко дюли имаме - двете дръвчета съшо родиха за пръв път и явно ще има реколта:
Изображение

Изображение

Изображение

И десетина тикви останаха да се търкалят по двора:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Имаме още няколко стръка босилек и праз лук. Общо взето - това е...

Другата година (живот & здраве...) съм решил да напръскам поне един път с фунгицид - няма само да бачкам и да гледам как ябълките гният и сливите съхнат на дървото. И при 15 (петнадесет) дървета да купувам череши по 3 лева килото... :banghead: :banghead:
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 07 Окт 2018, 16:38

Хей колеги, я дайте акъл по един въпрос! Някъде наблизо до нашия двор явно има гнездо на стършели - изглеждат като оси, но 3 пъти по-големи. Закачих на асмата капан от пластмасово шише със захарен сироп и за една седмица се напълни с тях (забелете - напълни се със стършели, а не с оси, въпреки че и оси има доволно...).

Дайте някаква идея как да им открия базата на тия гадове, после лесно ще им видя сметката... Няколко пъти опитвам да проследя някой стръшел, но не мога да видя къде отива... Напълно възможно е гнездото да е някъде под керемидите на нашата къща и на някоя от съседните. Гадовете явно се размножават - изплюскаха доста от гроздето, също и едни рибки, които бях окачил да се сушат. Не знам как да процедирам... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Земеделска тема

Мнение от hell's angel » 10 Окт 2018, 3:34

Не, че е невъзможно да са под керемидите, ама по-скоро осите са катерачи и правят гнезда нависоко. Стършелите най-често са хралупари - търси покрай сухи дървета, дънери, отдавна отсечени дървета, тръбите на асмалъците, разни купчини с дърва, ниски постройки с керемиди, дупки в земята и т.н.
Огън или монтажна пяна му е майката на гнездото :mhihi: Оцет, в захарния сироп, усилва ефекта :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 10 Окт 2018, 13:20

Те където и да са наврени има гнездо от кал . Дори и в дупката си правят пашкул от кал , така че е може да са на най неочаквани места . Ако им сложиш отрова в сиропа ама не на шише а на поилка , дали няма да ги хване ?
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Земеделска тема

Мнение от Е.Димитров » 10 Окт 2018, 16:18

Има една отрова, Ficam , та това трепе всякакви оси и други. Условието е, опаковката да се разреди в 5 литра вода и към водата, да се сложат около 200 грама захар, като захарта преди това е разтворена добре (може в топла вода).
Пръска се горе долу където си видял че кацат гадините.
Захарта ги привлича и си я пренасят в гнездото с отровата.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 11 Окт 2018, 7:59

Това с тази отрова е интересна информация, ще го пробвам непременно. Последният път направо не можахме да обядваме навън - осите ни кацаха по яденето. Разбира се, и стършелите не изостават, та беше голям купон... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2104
Регистриран на: 17.01.2009
Местоположение: София-Коньовица
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Земеделска тема

Мнение от (bubsa) » 11 Окт 2018, 9:01

Кофтито с тези отрови е,че може да изтровиш и пчелите в наоколо :confused:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение


...и всички разбират от всичко...

Да пишеш на БЪЛГАРСКИ език с ЛАТИНСКИ букви е като да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 11 Окт 2018, 14:19

Мисля че генерално решение е това ....няколко лехи в двора ще работят по ефективно срещу летящата напаст :mhihi:
https://www.videoman.gr/bg/138458
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: xterminator

Последни теми
Facebook