Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Земеделска тема

Мнение от hell's angel » 01 Авг 2019, 11:51

Десет см. е нищо, аз бих стъргал минимум на 30 .... :D
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 01 Авг 2019, 21:00

Borymeckata написа:Е, 10 квадрата градина да се насипе 10 сантиметра - това е един кубик, може и с буса.
Аз не бих купувал пръст, но... всеки си решава.

1кубик пръст са 14 . 5 ръчни колички насипани с връх . От ония старите с железното колеленце и дървените дръжки . Само за протокола :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 27 Авг 2019, 12:52

Колеги, дали зарязахте земеделието? Или от много работа нямате време да напшишете във форума... :mhihi: :mhihi:
Вече мога да отчета някаква реколта... Имаме кромид (червен) лук - стана добре тази година, основно заради дъждовната пролет. Сега съхне:
Изображение

Тази година за пръв път имаме сравнително добри домати - пак съхнат, но поне родиха и нещо успя да узрее:
Изображение

Отчитам голям успех с картофите - извадихме много (това на снимката е само половината) и са наистина вкусни - жената опече в тава с малко олио и честно ви казвам - по-вкусни картофи не бях ял... Наситено - жълти на цвят и направо сладки бяха...
Изображение

Изображение

С краставиците нищо не стана - тъкмо започнаха да раждат и изсъхнаха. Язък за колци, телове и опъване на мрежата... Обаче ние не се отказахме - насадихме втори разсад и сега чакаме дали ще стане нещо:
Изображение

Изображение

Пиперът е традиционно добър - постоянно берем чушки:
Изображение

Изображение

Имаме и патладжани - карах жената да направи пържени (на филии) с доматен сос, това ми е едно от любимите ястия. С много чесън и магданоз, разбира се:
Изображение

Голям проблем със сините сливи - вече няма какво да ги правим и дори не ги берем, стоят си на дървото. Масово са червиви (защото не съм ги пръскал), но иначе не са лоши:
Изображение

Изображение

Имаме и друг сорт сливи, не съм сигурен как точно се наричат (блек даймънд или блек стар... :dunno: :dunno: ), но са много сладки и ароматни:
Изображение

Изображение

Изображение

Изглежда, че ще има и доста грозде - направо не ми се мисли как ще го мъкна и ще го слагам на вино... Сортът е виола
Изображение

А тук сушим чушки за Коледа - пълнени с фасул (сварен, в кутии от Лидл) стават хубави:
Изображение

Общо взето - това е, в тия жеги нещо нямам желание за бачкане, та съм повече със студена бира на люлката, и така...
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Земеделска тема

Мнение от 3186 » 27 Авг 2019, 13:17

Тази година не знам какво толкова се обърка с реколтата в Южна България, обаче от няколко човека(включително и баща ми) чувам, че доматите са изгорели/заболели много и на места хората дори ги изкоренявали :shock: Съответно хора отатък Балкана се хвалят, че не са имали по-добра реколта на домати :help:
А ако някой се сети - да обърне внимание на кестените по булевардите в София - вече са почти с изцяло пожълтели листа :shock:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Земеделска тема

Мнение от Don_Diego » 27 Авг 2019, 13:22

Пожълтяването според мен се дължи на дългото засушаване и големите жеги в центъра. Сутрин поливат само младите дръвчета и те все още не са пожълтели.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 28.01.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 530iA Touring
Мечтае да кара: e3-е39
Детайли за колата: 2001

Re: Земеделска тема

Мнение от dankata » 27 Авг 2019, 13:49

Боримечка, колко тона сливи имаш? Миналата седмица освободихме бидоните и може пак да се напълнят :)
Минах тая Неделя да полея и да пообера каквото има готово. Още имам моркови, лук, тиквички се берат през няколко дена...Домати ще има доста повече от предходни години, тепърва почервеняват. Имам някакъв тип едри черита, направо са се побъркали...
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 27 Авг 2019, 14:34

Е, "тонове" нямам, но за един бидон 200 л. ще се съберат... Миналата година нямахме сливи, но по-предишната пак се чудехме какво да ги правим и тъщата се опитваше да ги суши. Сигурно може някакъв мармалад да се свари, въпреки че не останаха буркани...

И нашите домати започнаха да съхнат - растенията изглеждат като ония в "Царството на огъня", след като драконът мина над тях... Но поне до момента раждаха яко - направихме лютеници и консерви, хапнахме си добре, та вече и да изсъхнат - не е голяма беда. А черешите вече нямат листа - пожълтяха и опадаха, все едно е средата на октомври.

Моркови и ние имаме - не съм ги виждал, но жената и малкия постоянно хрупат и ги хвалят, че били вкусни. Също и хубав чесън събрахме - ще стригне за цяла година. А сега точно зреят (и падат...) ябълките - имам доста дървета, но ме домързя да пръскам, затова плодовете падат и гният... Но пък тези (единици), които оцеляха, са добри... При нас се получава интересно с плодовете - винаги са вкусни, големи и ароматни, но с много дебела кора или люспа. Всичко ни е така - ябълки, грозде, сливи, даже и доматите. Не знам на какво се дължи.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 27 Авг 2019, 14:48

3186 написа:Тази година не знам какво толкова се обърка с реколтата в Южна България, обаче от няколко човека(включително и баща ми) чувам, че доматите са изгорели/заболели много и на места хората дори ги изкоренявали :shock: Съответно хора отатък Балкана се хвалят, че не са имали по-добра реколта на домати :help:

Аз пък като гледам тия нещастни домати какви цени държат август месец по пазари и магазини - почвам да си мисля, че цялата реколта (освен нашата) е тотално провалена. Два лева килото егати - как иначе да си го обясня... :dunno: :dunno:
Ние, разбира се, не продаваме, но поне си отядохме на домати това лято. Традиционно закусвам с няколко домата и бучка по-солено сирене.
Excellent! Steven is my name!

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Земеделска тема

Мнение от c04 » 27 Авг 2019, 23:25

Borymeckata написа:Всичко ни е така - ябълки, грозде, сливи, даже и доматите. Не знам на какво се дължи.

Аз мислех, че е от слънцето, понеже всяка година доматите бяха с по-дебела люспа...обаче тази година уж още по-силно слънцето, а са значително по-добре от миналите години.Тези сливи(кръглите) и ние ги имаме, и май бяха даймънд ама аз им викам меденки :mhihi:. Домати имаме всяка седмица си носим по 3-4 щайги едри, и по 1-2 броя ям на ядене :mhihi:. Направихме и 60-тина шишета със сок. Прасковата едната я изядохме, чакаме другите(късни са), краставиците от жегата поизсъхнаха доста, но по 1-2(малки и меки) дават.Това са важните за момента неща, чушки, тикви, сливи има, ама не са по моята част. Другото по натам :ok:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 28 Авг 2019, 7:09

На мен друго ми е чудно... Имаме 15 дървета череши (различни сортове) и тази пролет родиха всичките. Имали сме череши точно 2 седмици - първия уикенд се повиха леко зачервени за ядене, втория уикенд брахме, правихме компоти и сладко, ядохме и раздавахме. И последният (трети) уикенд пробирахме пак за ядене, ако е останало нещо на по-ниските клони. И това беше - две седмици и край. А в Лидл още има череши... Е това не мога да разбера как е възможно - какви са тия сортове, дето зреят 4 месеца... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 11 Сеп 2019, 8:07

Хей, земеделци, дайте акъл... Абе тия зелки не трябва ли вече да се завиват? Септември месец започна, а тия не дават никакви признаци да прявят "глави" - само едни листа са разперили, егати... Заради новата помпа, реших да експериментирам с една леха зеле, поливаме го редовно, но засега нищо не става - само шума прави... :dunno: :dunno:

Изобщо се очертава шантава година - доматите и краставиците изсъхнаха, лук и чесън извадихме добър, ябълките и крушите изпадаха от дърветата, пиперът за сега се държи... Имахме череши и сливи. Извадихме много добри картофи, но и там нещо се обърка - започнаха да се развалят, да гният... ?!? Тъщата изхвърли пълна кофа загнили картофи, егати...
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Земеделска тема

Мнение от hell's angel » 11 Сеп 2019, 11:21

Още е рано, зелето чак края на октомври, ноември. А и е жега и няма роса, и това му бави свиването. Ако искаш да го ускориш - дъждувай леко с маркуча един-два пъти седмично. И не го тори, че ще му удължиш вегетацията.
Ubi dubium, ibi libertas

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 15 Сеп 2019, 23:37

Днес загледах зелките - дават някаква надежда, че може и да се завият:
Изображение

Изображение

Изображение

Обиколих градината да видя какво е оцеляло - не е много... Имаме втора реколта краставици, след като изкоренихме първите:
Изображение

Изображение

Изображение

Още имаме чушки:
Изображение

Имаме и люти:
Изображение

Изображение

Обаче доматите капитулираха, въпреки че все още червенее по някое доматче тук - там:
Изображение

Изображение

Това остана от тиквичките (страшно се кефя, че шибаните тиквички приключиха, щото цяло лято нагъвах всякакви манджи с тях - печени на фурна, пържени, панирани, с доматен сос, с кисело мляко, даже пълнени, чак супа от тиквички ядох...).
Изображение

Станаха и някакви ябълки - повечето изгниха и изпадаха, понеже ме мързеше да пръскам:
Изображение

Изображение

Има и няколко круши:
Изображение

Изображение

От ядковите имаме само орехи, лешниците и бадемите не родиха нищо, явно още са малки дърветата. Може би другата година (живот & здраве) :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Земеделска тема

Мнение от TheDriver » 30 Сеп 2019, 10:20

Колеги някой има ли пиниз за справяне с охлюви :mhihi:

Имам малко дворче(сенчесто и относително влажно е), в съседство на стената има много развит бръшлян, който е нещо като царството на охлювите :mhihi:

Бръшляна не мога да го изсека, и уговорката със съседа е, ако пръскам нещо да не убивам растението.

Тия гадини по някаква причина много харесват моя двор и ламаринения покрив на склада ми. До сега не ми пречеше, защото там стояха гуми, джанти и т.н. обаче искам да държа детска количка и не искам да я намирам пълна с охлюви или по-зле малкия да ги намира изпод възглавниците :mhihi:

Пробвах да събирам и хвърлям каквото намеря при мен, но като минах от другата страна на стената и видях каква популация има в бръшляна, това със събирането ми е струва невъзможна кауза. :dunno:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 880
Регистриран на: 21.10.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 M52b20 Touring

Re: Земеделска тема

Мнение от Сондьора » 30 Сеп 2019, 11:06


ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook