Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 662
Регистриран на: 25.09.2007
Местоположение: Пловдив
Кара: Лястовица с рамка

Re: Земеделска тема

Мнение от Tenata » 06 Мар 2019, 11:44

RaiN написа:Как мога да се справя с издънки от вишна,че плъзнаха по цялата градина :ranting:


Ако искаш трайно да се отървеш, правата лопата и ги вадиш една по една.
ИзображениеИзображение
на пътя и пред БОГ, всички сме равни!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 1.10.2014
Пол: Мъж
Кара: 3er

Re: Земеделска тема

Мнение от RaiN » 06 Мар 2019, 11:52

Направо е нещо страшно...
Четох някъде за посипване с морска сол наоколо :dunno:
Миналата година се опитах с права лопата,но ми се стори много трудоемко да ги вадя всички, а за жалост една част от тях вече са с пънчета (от подрязването им):mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 662
Регистриран на: 25.09.2007
Местоположение: Пловдив
Кара: Лястовица с рамка

Re: Земеделска тема

Мнение от Tenata » 06 Мар 2019, 12:07

RaiN написа:Направо е нещо страшно...
Миналата година се опитах с права лопата,но ми се стори много трудоемко да ги вадя всички. (от подрязването им):mhihi:


Това е проблема на правата лопата. Кръст, ръце, крака, всичко ти заминава след 1 час работа :lol: :lol:
Принципно, солта можеш да я ползваш ако искаш някое дърво да изсъхне. Не знам дали ще помогне.
Абе я се хванете 3-ма човека с по един копач и права лопата и свършете работа за 3 часа.
След това скаричка и бира и кой от къде е :wave: .
Последна промяна Tenata на 06 Мар 2019, 13:11, променена общо 1 път
ИзображениеИзображение
на пътя и пред БОГ, всички сме равни!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 1.10.2014
Пол: Мъж
Кара: 3er

Re: Земеделска тема

Мнение от RaiN » 06 Мар 2019, 12:33

Като гледам натам отиват нещата :bchug:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 18 Мар 2019, 8:35

Чудно време през този (изминалия) уикенд - истинска пролет... :yes: :yes:
Та в тази връзка - развихте ли бурна земеделска дейност? Аз изрязах всички дръвчета - вече започвам да съжалявам, че насадих толкова много. Това лакомията е голяма работа... Цял ден рязах и мъкнах клони, натрупах цяла клада върху... клоните от миналата година... :dunno: :dunno: Е, те поне са изсъхнали... Не трябваше изобщо да садя семкови дървета (ябълки и круши), може би само някоя дюла и това е. Вече знам - само костилкови (череши и сливи), може и ядкови (лешници, бадеми), но семкови - не. Май скоро ще има радикална ре-организация на овощната градина... :dummy: :dummy:

Друго - садихме картофи, също абсолютно безсмислена дейност. Чувал 10 кила на пазара струва 8 лева и картофите са като за изложба - чисти, големи, хубави... Само хващаш чувала, хвърляш го в багажника и си решил проблема с картофите за цяла година. А ние с жената се изгърбихме от бачкане цял ден - копане на някакви криви траншеи, мъкнене на тор (оказа се, че има "хубава" тор и не чак толкова... :dunno: :dunno: ), после зариване... Даже щяхме да се скараме, но времето беше толкова хубаво, че дори и шибаните картофи не успяха да ми развалят настроението...

Замислих се за евентуалната полза от такава "земеделска" дейност. Аз обичам бира, но не се опитвам да си варя - купувам я от магазина. Обичам и музика, но не съм се опитвал да композирам. Също с литературата - обичам да чета, но не съм правил опити като писател... А картофи не обичам особено - защото тогава трябва да си ги произвеждам, мамка му? За икономическа изгода изобщо не говорим - трябва да отгледам половин тон, само за да платя помпата и маркуча за поливане, другите разходи изобщо не ги смятам. Да жажем, че нашата продукция е екологична, щото не знам картофите на пазара с какво са торени? Ами и на нашите слагаме тор - знам ли кравите какво са яли? ОК, приемаме, че нашите картофи излизат от земята абсолютни чисти от всякаква химия - значи тази година ще изям примерно 5 кила екологични картофи. Ами останалата ми храна? Млечни произведения, плодове, напитки, хляб, за месото да не говорим - те екологично чисти ли са? Какво ми помагат няколкото кила "чисти" картофи, след като всичката ми останала храна е с химия? Аз от 25 години работя в АЕЦ, дали точно картофите са ми проблем за здравето?

Абе хубавото на нашето "земеделие" е, че прекарваш уикенда на чист въздух и с някакво движение - друга полза няма... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 18 Мар 2019, 8:56

Значи какво установих от личен опит - класация многогодишните на растения според съотношението полза / грижи:


Пето място: Слива. Иска рязане всяка година, пръскане също. Цъфти хубаво, ражда много, плодовете имат голямо приложение - за ядене, компот, сладко, сушене, ракия.

Четвърто място: Череша. Не ги режа - оставил съм ги да растат на воля. Пръскат се понякога, имат червеи. Цъфти красиво, плодовете зреят рано и са вкусни, става хубав компот и сладко.

Трето място: Бадем. Рязане само за оформяне на дървото, в началото. Не се пръска, вредители няма. Цъфти най-рано и красиво. Плодовете се събират по-трудно, но пък са трайни и лесно се съхраняват.

Второ място: Орех. Също рязане само за оформяне, докато дървото е малко. После расте бързо, не цъфти, не се пръска - никакви грижи. Плодовете се събират трудно и не са особено вкусни. Мястото под ореха става неизползваемо за друго, "дебела" сянка.

Първо място: Арония. Грозен храст е и ползата от него е никаква, но пък грижите са нула - затова ми е фаворит.
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Земеделска тема

Мнение от 3186 » 18 Мар 2019, 9:08

Аронията обаче е досадна с безбройните си издънки, които трябва да ограничаваш. Бадема обикновено го хващат сланите, поне по родния ми край и нищо не излиза.

Иначе овошките поорязах преди 2 седмици, като потвърждавам че е много досадно и не бих препоръчал да се "гледат" повече от 2-3 дървета, ако е само за лична консумация. Пробвах с 1 череша(сорт Бинг) около блока, измежду останалите кестени/дъбове/чинари/липи които засаждах, но нямам особени очаквания поради климата и почвата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Земеделска тема

Мнение от b_u_b_o » 18 Мар 2019, 16:06

Боримечка, защо така си се разочаровал от семковите? Много зор по рязане и пръскане ли? Аз май сега пролетта няма да сваря ама есента ще съдя дърветата в двора и съм планувал следното:
-3-4 асми десертно грозде, още не съм избрал сортовете, но мисля да са 2 ранни и 2 късни
-3 кивита, при тях е малко куцо защото са мъжки и женски. Баба ми има на село(Асеновградско) 2 и бяха и 2те мъжки и им трябваше години да открият защо не ражда това нещо, после да намерят женско да ашладисват...голямо шоу беше :lol: Но е много яко защото не иска пръскане, не боледува, ражда прилични количества и е много трайно. Бере се края на ноември преди да хванат студовете трябват му месец и нещо да престои плода и за коледа се почва с яденето. Още имам няколко в една щайга в мазето, довечера дано се сетя да хапна :mrgreen:
-праскова, череша, слива, ябълка, круша и орех

Ще имам място за още 1-2 и ме накара да се замисля и за бадем, но всичкия ми опит с бадеми е, че като бях малък на другото ми село(Монтанско) имаше бадем, който преди 10тина година отрязахме и през живота си не съм опитал ядка от него :mrgreen: Сега попрочетох, че много рано цъфти и риска да го пресече студа докато е цъфнал е голям :conf:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 722
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Земеделска тема

Мнение от Don_Diego » 18 Мар 2019, 19:03

Ореха като порастне скрива доста голяма площ, в която напрактика нищо не расте. Имайте го предвид като садите орех
Изображение

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Земеделска тема

Мнение от c04 » 18 Мар 2019, 20:28

При нас на вилата, под ореха вирее колата :mhihi:
Миналия уикенд бях помощник земедел(както винаги) та лозето и дърветата са изрязани. И аз предпочетам дърветата, които не се режат, но...не може идни и същи само.Най-трудни са ябълките, но добре че от 12-те 2 не режем, а другите 5-6 са малки дръвчета, че по лесно :mhihi: Иначе и 2 от крушите дадоха зор :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Земеделска тема

Мнение от hell's angel » 18 Мар 2019, 20:39

Тия круши как ги режете :dunno: На мойте не мога да им вкарам никаква схема, растат си както си искат :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 19 Мар 2019, 7:35

b_u_b_o написа:Боримечка, защо така си се разочаровал от семковите? Много зор по рязане и пръскане ли?

Ами да, повече грижи искат, в сравнение с костилковите. С ябълките е най-голям зор (както казва колегата по-горе) - яко рязане и пръскане поне няколко пъти през годината, иначе нищо не става. Е, сливите и черешите също се пръскат за вредители, но с рязането може да минеш по-небрежно. Аз черешите съм ги оставил да си растат - режа ги само първите 2 - 3 години за оформяне на дървото и после не ги закачам.

Бадемите... май и с тях имаше някакъв номер... опрашват се един от друг, та трябва да садиш поне два наблизо. Прасковите не ми харесват, защото дървото се реже жестоко и накрая на нищо не прилича - става едно разчепено и грозно, някак уродливо... Кайсии по нашия край стават хубави, но понякога дървото умира внезапно, просто изсъхва за седмица - две. За ореха е ясно - и аз там паркирам:

Изображение
:mhihi: :mhihi: :mhihi:

За крушите - по-добре да не ви показвам моите дървета на какво приличат... Все едно шибаното дърво нарочно расте накриво, обикалям го половин час с триона и се чудя кой клон да отрежа, та дано заприлича на нещо... Имат едни издънки, дето растат право наготре, а пък плодовете връзват по няколко на един... грозд да го наречем и с тежестта си извиват клона надолу... Като я погледна шибаната круша - лошо ми става, честно... :banghead: :banghead:
Но поне раждат де, не може да се отрече.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 24 Мар 2019, 9:57

Колеги, и вчера беше един хубав ден за българското земеделие... Всичко цъфти и расте, грее слънце, абе с една дума - идилия...

Изображение

Изображение

За момента само цветя има, но те май ме кефят повече от картофите и доматите. Магнолиите, както винаги, цъфтят първи:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Има и други пролетни цветя - нарциси и зюмбюли, лалетата още не са цъфнали:
Изображение

Изображение

Изображение

Папагалите също бяха цял ден на слънце и чист въздух - изглеждаха доволни:
Изображение

Изображение

Изображение

Ама аз се изгърбих с лопата и количката... Нищо де, ще мине за съботен фитнес... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1753
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от BMW_POWER » 24 Мар 2019, 15:42

Ти си добре. Моя разсад е още вътре и поне още месец ще остане там. Снегът навън се топи от седмица насам и първите кокичета се показаха съвсем наскоро

Изображение

Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 31 Мар 2019, 19:54

Доклад от миналата събота - дърветата са изрязани и цъфтят:
Изображение

А вече имаме и лалета:
Изображение

Изображение

Обаче с доматите нещо не се получи... :dunno: :dunno: :
Изображение

Изображение

Предоверих се на тъщата и тя "умори" разсада - повече няма да разчититам на ничия помощ и съвети... Иначе градината лови окото:
Изображение

Ето на тези две черешки много разчитам:
Изображение

Всъщност, това са сладковишни - зреят най-рано от всички други, някъде около 24-ти май. Плодовете са големи, червени и сладки, направо нямат грешка. Сега съжалявам, трябваше само такива дървета да насадя, а аз се набутах с разни ябълки, круши, дюли и други такива... :banghead: :banghead: .

Вече имаме магданоз - ядохме зелена салата с него:
Изображение

Колеги, знам, че ще предизвикам вълна от завист, но... не мога да се сдържа - гледайте какво богатство имам в двора:
Изображение

Какво ще кажете, а? И една панорамна снимка на двора - пролет...
Изображение
Excellent! Steven is my name!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook